Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Интербелсенді ашық сабақ Тарихи тұлғалар 10 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ЖШС "Каспий өңірі "Болашақ" колледжі
Келісемін «Жалпы білім беру» пәндік – циклдік комиссиясының төрағасы: _________ Друсбаева Ж.Б. ___«____»_________ 2021ж
|
«Бекітемін» Колледж әдістемелік кабинеті меңгерушісі ____________ Айтжанова Ш.Р. «______»______________2021ж
|
ИНТЕРБЕЛСЕНДІ САБАҚ
Модуль /пән атау: Қазақ тілі, Шетел тілі
Дайындаған педагог: Дүйсенова Гүлзира Елемесовна
Керимова Гульсайра Керимкызы
АҚТАУ 2021ж
ЖШС «Каспий өңірі «Болашақ» колледжі
(білім беру ұйымының атауы)
Cабақ жоспары
«Тарихи тұлғалар»
(сабақ тақырыбы)
Модуль /пән атау: Қазақ тілі, Шетел тілі
Дайындаған педагог: Дүйсенова Гүлзира Елемесовна
Керимова Гульсайра Керимкызы
2021 жылғы – «19» қараша
1.Жалпы мәліметтер:
Сабақ типі: тәжірибе
2. Мақсаты, міндеттер:
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі
1) Берілген мәтіннің негізгі мәселелерін түсінеді;
2) Оқу, сөйлеу, тыңдау қабілеттерін дамытады.
1) Бейнелеу өнері бойынша мәлімет алып, эстетикалық тәрбие алады;
2) Жалпы және кең ауқымды әңгімеде ресми және бейресми тілді қолданады.
3. Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер
үлестірмелі материалдар, грамматикалық кесте, постер жасауға арнал,ан құралдар, т.б
3.2 Техникалық құралдар, материалдар
Компьютер, презентация
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлеметсіздер ме құрметті оқытушылар! Hello dear teachers and guests of our lesson!
Сіздерді сабағымызда көргенімізге қуаныштымыз. Бүгін көңіл-күйлеріңіз қалай?
We want to divide you into 2 groups before we start our lesson. Please come to the parts of a pictures and choose one of them.
Қолдарыңызда екі түрлі суреттердің бөлшектері бар. Басқа қатысушылардың суреттерін қарап бірігіп, суреттерді құраңыздар. Бір суретті құраған қатысушылар бір команда болады.
II. Жаңа тақырып
Тақырып. «Тарихи тұлғалар» (Historical persons)
Get ready! (кіріспе)
-
Қолдарыңыздағы суреттер, екі шебердің қолынан шыққан жауһар жұмыс десек болады. Осы картиналар туралы не білесіздер?
-
What things from the pictures can you name with their colors?
-
Сіз қандай атақты суретшілерді білесіз?
-
Who is your favorite artist?
-
Винсент ван Гог немесе Әбілхан Қастеев туралы не білесіздер?
Жауаптарыңызға рахмет! Байқағандарыңыздай бүгін біз өнер жолында, атап айтқанда бейнелеу өнеріне өзінің өшпес ізін қалдырған екі ұлы адамдар туралы сабақ өтетін боламыз.
On our lesson we will learn a lot of interesting facts about these two people and do exercises.
Ұпай жинау ерекшеліктері
Әр дұрыс жауапқа сіздерге монеталар берілетін болады. Сіздер барлығын жоғалтпай жинап, сол ақшаға кейін постеріңізді безендіру үшін құралдарды сатып ала аласыздар. The teams can buy: pencils, pens, markers, paints, papers, glue, Scotch tape, different pictures to make their posters more beautiful.
2. Speaking (сөйлеу)
Task 2.1
Choose one card and answer the questions.
3. Vocabulary
Draw – сурет салу
Was, were – болды (был)
fit of madness – психикалық ұстама – (приступы сумасшествия)
to find out – білу - узнавать
jewelry – әшекей бұйымдар
cut off – кесіп тастау, шауып тастау
ear – құлақ
paintings – сурет
colour – түс
sunlight – күн сәулесі/нұры
to have a rest – демалу
fine art – бейнелеу өнері
career – мамандық, мансап
village – ауыл
railway – теміржол
founder – негізін қалаушы
Task 3.1. Берілген сөздерге қазақ тілінде және ағылшын тілінде 2 сөйлем құрыңыздар.
Task 3.2. Match the words with pictures
1. sunlight 2. paintings 3. colour 4. village 5. founder 6. railway 7. jewelry 8. ear
4. Reading (оқылым)
Task 4.1. Read the text and complete it with the sentences below.
Team 1
Қазақстан суретшілер одағы басқармасының төрағасы, халық
суретшісі Әбілхан Қастеев 1904 жылы Алматы облысы Панфилов ауданы
Шежін ауылында дүниеге келген. Небәрі үш жасында әкесінен айырылып,
анасына көмектесіп жүріп ерте есейеді. Қой бағып, жалшы болып, жер
жыртып, түрлі қара жұмыс істейді. Бұдан өзге ағаштан сырға-сақина,
мүсін жасайды. [1] . Бірде ауыл молдасының мүсінін жасаймын
деп қатты ұрыс естіген екен.
Әбілхан Қастеев отбасымен Жаркентке көшіп барып, сол жерде бір
байдың жалшысы болып жұмыс істейді. Фотограф Саламатов оның
әсемдікке деген ерекше қызығушылығын байқап, жасаған бұйымдарын
суретке түсіріп, Қызылорда қаласына
жібереді.
[2] Дәлірек айтсақ, темір жолдың құрылыс жұмыстарына атсалысады. [3] Бірде тастағы Лениннің суретін бастықтардың бірі көріп қалып, суретшіні Алматыға оқуға жібереді. Осылайша мектепте оқи бастағанында жасы 25-те еді. Алайда оның білімге деген құштарлығы мен араб және латын жазуын өз бетімен үйренуі көп көмегін тигізеді.
Team 2
Винсент Ван Гог 1853 жылы Голландияда дүниеге келген. Суретші болғанға дейін ол мұғалім болған. [1] . 1886 жылы ол Голландиядан кетіп, Парижде тұратын інісі Теоға келеді. Мұнда ол өзінің ең танымал картиналарының бірнешеуін жазды. Онда екі жыл тұрып, ол Францияның оңтүстігінде климат жылы болғандықтан сол жерге көшуді ұйғарады.
Ван Гог психикалық ауруға шалдыққан болатын. Психикалық ұстамалаырың бірінде ол өзінің досы, суретші Пол Гогенге шабуыл жасады. [2] Ақыр соңында ол психиатриялық ауруханаға түсті, бірақ одан ешқандай өзгеріс болмады. Ақырында, 1890 жылдың 27 шілдесінде жексенбі күні Ван Гог кішкентай ауылдан мылтық тауып, жүгері өрісінде өзін атып тастады. Отыз алты сағаттан кейін Ван Гог ағасының қолында қайтыс болды. Оның соңғы сөздері: "мен оны дұрыс жасадым деп үміттенемін". Ешкім ешқашан жүгері алқаптарын немесе күнбағыстарды Ван Гог сияқты салған емес. [3] Бүгінгі таңда оның суреттері миллиондаған фунт стерлингпен бағалануда, алайда өмір бойына ол тек бір картинасын ғана сатқан.
Жауап:
Team 1
1. The girls from the village found out about his this talent and asked him to make jewelries for them. - Осы өнері туралы білген ауылдағы қыз-келіншектер оны өрістен күтіп алып, өздеріне әшекей жасап беруге өтініш білдіретін болған.
2. The founder of the Kazakh fine art, the painter, began his career with the Turksib railway. - Қазақ бейнелеу өнерінің негізін салушы кескіндемеші еңбек жолын Түрксіб темір жолынан бастаған.
3. Sometimes, when he had a rest he drew on the stone. - Арасында демалған уақытында тасқа сурет салады.
Team 2
-
He started painting when he was twenty-seven. – Ол сурет салып 27 жасында
бастаған.
-
In another fit of madness, he cut off part of his ear. – Басқа ұстамасында ол
құлағының бөлігін кесіп алған болатын.
-
His paintings are full of colour and sunlight. - Оның суреттері жарқын түстер мен
күн сәулелеріне толы.
Tas 4.2. Бекіту сұрақтары
1. Әбілхан Қастеевтің шығармашылығы туралы айтыңыздар.
2. Can you tell me about the creation of Vincent Van Gogh?
Task 4.3.
Вен диаграммасын толтырыңыздар
Винсент Ван Гог
Әбілхан Қастеев
5. Грамматика
“to be” in the past
Бұл етістік қазақ тіліне «болу» деп аударылады.
Өткен шақта 2 формасы бар: was, were
was |
I He She It |
were |
You We They |
Болымсыз сөйлем жасау үшін “to be” етістігінен кейін “not” сөзін жалғаймыз
Positive sentence:
Mr. Stevens played football when he was young.
Negative sentence:
But he was not a professional football player.
Question:
Was he interested in football for a long time?
Yes, he was
No, he wasn’t
Task 5.1
-
We didn’t like that house. It was very old and it wasn’t large enough.
-
Helen got married when she _______ 21 years old.
-
I called you yesterday evening but you __________ at home. Where _______ you?
-
My son _______ at work last week because he _______ ill. He’s better now.
-
The shops _________ open yesterday because it _______ a public holiday.
-
“___________ you at home at 9.30?” – “No, I _______. I ________ at work.”
6. Рефлексия
Сабақтан қандай әсер алдыңдар?
Сабақта өзіңе не ұнады?
Үйге тапсырма
Екі суретшілердің шығармашылығы туралы оқып, презентация жасап келу.