Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлімі |
Сәндік-қолданбалы өнер |
||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
||||||
|
Күні : |
|
|
|||||
|
Сынып 9 сынып |
Қатысушылар саны: |
||||||
|
Тақырыбы: |
Интерьердің сәнді заттарының (шырағдан, сәнді сағаттар) дайындалу техникалары мен тәсілдерін зерделеу |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.1.3.1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны) дамыту мен іске асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану |
||||||
|
Мақсаты: |
Оқушылар мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салаларындағы шығармаларды зерттеп, олардың қолданылған материалдарын, бағытын салыстыра отырып, талдау жасайды. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктлік айы. Оқушыларды кез келген іс-әрекетте жауапкершілікпен, табандылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Өз ісін шеберлікпен атқаруға ұмтылып, кәсіби дағдыларды меңгеру арқылы өз болашағына сеніммен қарауға бағыттау. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, құрал-жабдықтарды тексеру. Назарларын сабққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыр Оқушылар бір – біріне жақсы көңіл – күй мен сәттілік тілейді. Оқушыларды жұпқа және топқа флиппити платформасы арқылы бөлу. Миға шабуыл стратегиясы: Ұсынылған интерьердің сәнді заттарын дайындау үшін қандай материалдар қолданылған? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Бір-біріне сәттілік тілейді. Орындарына жайғасады. Барлық оқушылардың назары тақтада болады. Оқушылар топқа және жұпқа бөлінеді Оқушылар сқрақтарға тиімді жауап беруге тырысады |
Қалыптастырушы бағалау: мадақтау. Жарайсыңдар! |
Оқулық, презентация, альбомдар мен бояулар. Оқулық
|
|||
|
Ортасы 35 минут |
Жаңа білімді меңгерту. Материалдар мен оларды өңдеу тәсілдерінің алуан түрлілігі шығармашылық ізденіс мүмкіндігін арттыра түседі. Интерьерді сәндеуге арналған затты қағаз, ағаш, металл, полимер саз, әйнек сияқты материал- дардан жасауға болады. Өңделген шикізатты (компакт- диск, винил пластинкасы, пластик құты, консерві т. б.) материал ретінде пайдалану арқылы кез келген интерьердің сәнін кіргізетін ерекше бұйымдар жасауға болады. Интерьердің сәнді затын дайындау үшін сәндік-қолданбалы өнердің құю, күйдіру, шекіме, мүсіндеу, соғу, бедерлеу, кесу, өру, перфорация, аралау, мозаика, декупаж, граттаж сияқты түрлі техникаларын қолдануға болады.
Қауіпсіздік ережесі
Тапсырма: 1. Электрондық қосымша- материалды пайдала- нып, түрлі техникада жасалған интерьердің сәнді заттарын қарап шығыңдар. 2. Өздерің білетін техникалар мен әдіс-тәсілдерді атаңдар. Бұйым жасалатын материалды таңдау оның интерьердегі қызметінің ерекшелігіне, сәндеуде алатын орнына тікелей байланысты. Тәсілдер таңдап алынған материал мен техникаға негізделеді. Тапсырма: Интерьердің бір сәнді затының (қалауларыңша) жасалу техникасын қарастырыңдар. 1. Осы техникамен дайындалған заттарды даярлауда қандай материал, құрал-жабдық, аспап қолданылатынын айтыңдар. 2. Мұнда қандай әдістер қолданылатынын анықтаңдар. 3. Жұмыс нәтижесін кестеге түсіріп, сыныпта талқылаңдар. Техника Материалдар Құрал-жабдық Әдістер Материалдардың табиғи қасиеттерін пайдалана білу интерьер заттарын тиімді құрылымдап, сәндеуге мүмкіндік береді. Жана технологиялардың дамуы бұйым жасау өндірісіне айтарлықтай өзгерістер әкелуде, десек те оның негізі бұйым жасаудың дәстүрлі техникасынан бастау алған. |
Оқушылар мұғалімнің ақпаратын тыңдайды. Сабаққа белсенді қатысып ойларымен бөліседі.
1. Электрондық қосымша- материалды пайдаланып, түрлі техникада жасалған интерьердің сәнді заттарын қарап шығады. 2. Өздері білетін техникалар мен әдіс-тәсілдерді атайды. Интерьердің бір сәнді затының (қалауларыңша) жасалу техникасын қарастырады. 1. Осы техникамен дайындалған заттарды даярлауда қандай материал, құрал-жабдық, аспап қолданылатынын айтады. 2. Мұнда қандай әдістер қолданылатынын анықтайды. 3. Жұмыс нәтижесін кестеге түсіріп, сыныпта талқылайды. |
Дескрипторлар: 1.Электрондық материалдағы интерьер сәндік заттарын мұқият қарап, әртүрлі техникамен жасалғанын ажырата алады. 2. Интерьер бұйымдарын жасауға қолданылатын техника мен әдіс-тәсілдерді дұрыс атайды (мысалы: мозаика, батик, тоқыма, жапсыру, бедерлеу, т.б.). Дескрипторлар: Таңдалған интерьер бұйымының жасалу техникасын сипаттап, қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарды атайды. Жұмыс барысында қолданылатын әдіс-тәсілдерді (мысалы: кесу, жапсыру, бояу, өрнектеу) дұрыс анықтайды. Жұмыс нәтижесін кестеге түсіріп, сыныпта түсінікті түрде талдай алады. |
|
|||
|
Аяқталуы 5 минут
|
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу
Рефлексия: Сабақта саған не қызық болды? Сабақта не қиын болды? Сен
үшін бүгінгі сабақтан қандай жаңалық болды? Қорытынды. 1. Сендердің ойларыңша, бүгінгі таңда интерьердегі сәнді заттарды жасауда қандай техника жиі қолданылады? 2. Үйлеріңнің ішінде (интерьерінде) қандай сәнді заттар бар? Олар туралы айтып беріңдер. |
Үй тапсырмасын белгілеп алады Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі таңда интерьердегі сәнді заттарды жасауда макраме, эпоксид шайырымен құю, тоқыма (қолмен тоқу), декупаж және 3D принтер арқылы жасау техникасы жиі қолданылады. Бұл әдістер заманауи әрі әдемі бұйымдар жасауға мүмкіндік береді. Біздің үйіміздің ішінде сәнді жастықтар, қолмен тоқылған кілемше, қабырғаға ілінген сурет пен сағат бар. Ас бөлмеде сәндік ыдыс-аяқ пен гүл қойғыштар бар. Олардың барлығы бөлмені әдемі әрі жайлы етіп көрсетеді. |
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Интерьердің сәнді заттарының (шырағдан, сәнді сағаттар) дайындалу техникалары мен тәсілдерінзерделеу
Интерьердің сәнді заттарының (шырағдан, сәнді сағаттар) дайындалу техникалары мен тәсілдерінзерделеу
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлімі |
Сәндік-қолданбалы өнер |
||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
||||||
|
Күні : |
|
|
|||||
|
Сынып 9 сынып |
Қатысушылар саны: |
||||||
|
Тақырыбы: |
Интерьердің сәнді заттарының (шырағдан, сәнді сағаттар) дайындалу техникалары мен тәсілдерін зерделеу |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
9.1.3.1 шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны) дамыту мен іске асыруда бірінші және екінші ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану |
||||||
|
Мақсаты: |
Оқушылар мәдени және тарихи жәдігерлер, қолөнер мен дизайн салаларындағы шығармаларды зерттеп, олардың қолданылған материалдарын, бағытын салыстыра отырып, талдау жасайды. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктлік айы. Оқушыларды кез келген іс-әрекетте жауапкершілікпен, табандылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Өз ісін шеберлікпен атқаруға ұмтылып, кәсіби дағдыларды меңгеру арқылы өз болашағына сеніммен қарауға бағыттау. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, құрал-жабдықтарды тексеру. Назарларын сабққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыр Оқушылар бір – біріне жақсы көңіл – күй мен сәттілік тілейді. Оқушыларды жұпқа және топқа флиппити платформасы арқылы бөлу. Миға шабуыл стратегиясы: Ұсынылған интерьердің сәнді заттарын дайындау үшін қандай материалдар қолданылған? |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Бір-біріне сәттілік тілейді. Орындарына жайғасады. Барлық оқушылардың назары тақтада болады. Оқушылар топқа және жұпқа бөлінеді Оқушылар сқрақтарға тиімді жауап беруге тырысады |
Қалыптастырушы бағалау: мадақтау. Жарайсыңдар! |
Оқулық, презентация, альбомдар мен бояулар. Оқулық
|
|||
|
Ортасы 35 минут |
Жаңа білімді меңгерту. Материалдар мен оларды өңдеу тәсілдерінің алуан түрлілігі шығармашылық ізденіс мүмкіндігін арттыра түседі. Интерьерді сәндеуге арналған затты қағаз, ағаш, металл, полимер саз, әйнек сияқты материал- дардан жасауға болады. Өңделген шикізатты (компакт- диск, винил пластинкасы, пластик құты, консерві т. б.) материал ретінде пайдалану арқылы кез келген интерьердің сәнін кіргізетін ерекше бұйымдар жасауға болады. Интерьердің сәнді затын дайындау үшін сәндік-қолданбалы өнердің құю, күйдіру, шекіме, мүсіндеу, соғу, бедерлеу, кесу, өру, перфорация, аралау, мозаика, декупаж, граттаж сияқты түрлі техникаларын қолдануға болады.
Қауіпсіздік ережесі
Тапсырма: 1. Электрондық қосымша- материалды пайдала- нып, түрлі техникада жасалған интерьердің сәнді заттарын қарап шығыңдар. 2. Өздерің білетін техникалар мен әдіс-тәсілдерді атаңдар. Бұйым жасалатын материалды таңдау оның интерьердегі қызметінің ерекшелігіне, сәндеуде алатын орнына тікелей байланысты. Тәсілдер таңдап алынған материал мен техникаға негізделеді. Тапсырма: Интерьердің бір сәнді затының (қалауларыңша) жасалу техникасын қарастырыңдар. 1. Осы техникамен дайындалған заттарды даярлауда қандай материал, құрал-жабдық, аспап қолданылатынын айтыңдар. 2. Мұнда қандай әдістер қолданылатынын анықтаңдар. 3. Жұмыс нәтижесін кестеге түсіріп, сыныпта талқылаңдар. Техника Материалдар Құрал-жабдық Әдістер Материалдардың табиғи қасиеттерін пайдалана білу интерьер заттарын тиімді құрылымдап, сәндеуге мүмкіндік береді. Жана технологиялардың дамуы бұйым жасау өндірісіне айтарлықтай өзгерістер әкелуде, десек те оның негізі бұйым жасаудың дәстүрлі техникасынан бастау алған. |
Оқушылар мұғалімнің ақпаратын тыңдайды. Сабаққа белсенді қатысып ойларымен бөліседі.
1. Электрондық қосымша- материалды пайдаланып, түрлі техникада жасалған интерьердің сәнді заттарын қарап шығады. 2. Өздері білетін техникалар мен әдіс-тәсілдерді атайды. Интерьердің бір сәнді затының (қалауларыңша) жасалу техникасын қарастырады. 1. Осы техникамен дайындалған заттарды даярлауда қандай материал, құрал-жабдық, аспап қолданылатынын айтады. 2. Мұнда қандай әдістер қолданылатынын анықтайды. 3. Жұмыс нәтижесін кестеге түсіріп, сыныпта талқылайды. |
Дескрипторлар: 1.Электрондық материалдағы интерьер сәндік заттарын мұқият қарап, әртүрлі техникамен жасалғанын ажырата алады. 2. Интерьер бұйымдарын жасауға қолданылатын техника мен әдіс-тәсілдерді дұрыс атайды (мысалы: мозаика, батик, тоқыма, жапсыру, бедерлеу, т.б.). Дескрипторлар: Таңдалған интерьер бұйымының жасалу техникасын сипаттап, қажетті материалдар мен құрал-жабдықтарды атайды. Жұмыс барысында қолданылатын әдіс-тәсілдерді (мысалы: кесу, жапсыру, бояу, өрнектеу) дұрыс анықтайды. Жұмыс нәтижесін кестеге түсіріп, сыныпта түсінікті түрде талдай алады. |
|
|||
|
Аяқталуы 5 минут
|
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу
Рефлексия: Сабақта саған не қызық болды? Сабақта не қиын болды? Сен
үшін бүгінгі сабақтан қандай жаңалық болды? Қорытынды. 1. Сендердің ойларыңша, бүгінгі таңда интерьердегі сәнді заттарды жасауда қандай техника жиі қолданылады? 2. Үйлеріңнің ішінде (интерьерінде) қандай сәнді заттар бар? Олар туралы айтып беріңдер. |
Үй тапсырмасын белгілеп алады Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі таңда интерьердегі сәнді заттарды жасауда макраме, эпоксид шайырымен құю, тоқыма (қолмен тоқу), декупаж және 3D принтер арқылы жасау техникасы жиі қолданылады. Бұл әдістер заманауи әрі әдемі бұйымдар жасауға мүмкіндік береді. Біздің үйіміздің ішінде сәнді жастықтар, қолмен тоқылған кілемше, қабырғаға ілінген сурет пен сағат бар. Ас бөлмеде сәндік ыдыс-аяқ пен гүл қойғыштар бар. Олардың барлығы бөлмені әдемі әрі жайлы етіп көрсетеді. |
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз















