4-бөлім. «Мәтіндік құжатпен жұмыс
жасау»
|
Метеп:
|
Амангелді Иманов
атындағы ЖББМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Абишева
Э.З
|
Сыныбы: 6 «Д»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Интернеттегі
авторлық құқық және плагиат мәселелері
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.4.2.2 «авторлық құқық», «плагиат»
ұғымдарын түсіндіру
|
Сабақтың
мақсаты
ЕББҚ
|
Интернеттегі авторлық құқық,
плагиат ұғымдарын біледі.
Интернеттегі авторлық құқығы бар
туындыларды пайдаланудың маңыздылығын біледі.
Иинтернетте авторлық құқықты қорғаудың
жолдарын көрсетеді.
|
Бағалау
критерийлері
|
Интернеттегі авторлық құқық, плагиат
ұғымдарын мысалдар келтіреді.
|
Жаңа сабақ
|
Сабақ кезеңі
|
Педагог әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин.
Функ.сауат.
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен
амандасу.
2.Сыныпта жағымды ахуал
қалыптастыру.
3. Топқа
бөлу: «Жұп немесе тақ» әдісі арқылы оқушыларды екі топқа бөлу
(оқушылар стикер таңдап алады, стикерде жасырылған санның жұп
немесе тақ екендігіне қарай екі топқа бөлінеді).
І-топ
«Алғырлар» тобы;
ІІ-топ
«Тапқырлар» тобы.
4.Үйге
берілген тапсырманы тексеру.
Өткен
сабақтағы тақырып бойынша сұрақтар қою:
1.
Гиперсілтеме дегеніміз не?
2.
Гиперсілтеменің неше түрі бар?
3. «Кім тапқыр?»
әдісі. Кестедегі әріптерді пайдаланып, тақырыпқа қатысты сөздер
құрастыру.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Стикер таңдап алу
арқылы екі топқа бөлінеді. Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап
береді. Тапсырманы орындаған
|
Бағалау:
Оқушылар бір – бірінің
жауаптарын интерактивді тақтадағы жауаптар арқылы “жауаптарға
келісемін”, ”жауаптарға келіспеймін”, ”ұсынысым бар” сөздері арқылы
тексеріп «Бағдаршам» әдісімен
топ ішінде бірін – бірі
бағалайды.
|
Информатика оқулығы, 6-сынып Интерактивті
тақта Презентация
|
Сабақтың
ортасы
10 мин.
5
мин.
ЕББҚ
5
мин.
|
Жаңа сабақ. Жаңа сабақтың
тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
Тақырыптағы негізгі ұғымдарды түсіндіру.
Тақырыпқа байланысты бейнеролик көрсету. Бейнероликті оқушармен
қысқаша талқылау.
1-тапсырма. Топтық жұмыс «Постер қорғау».
Оқушылар бейнероликтегі және оқулықтағы ақпаратты пайдаланып постер
жасайды және оны келесі топқа түсіндіреді. «Алғырлар» тобы –
«Плагиат дегеніміз не және оның түрлері» «Тапқырлар тобы» -
«Авторлық құқық және оның түрлері».
2-тапсырма. Жеке жұмыс «Презентация жасау».
Оқушылар жеке-жеке «Плагиат» немесе «Авторлық құқық» ұғымдарына 2
беттен
|
Оқушылар бейнероликті мұқият қарап, өз ойларымен
бөліседі.
Дескриптор: - берілген тақырып бойынша ақпарат
жинайды; - ақпаратты постерге түсіреді; - өзге топтарға тақырыпты
түсіндіреді.
Дескриптор: - «плагиат» немесе «авторлық құқық»
ұғымдарына ақпарат жинақтайды; - екі беттен тұратын презентация
жасайды; - презентацияға анимации еңгізеді
|
Бағалау:
Топтар бір-бірін Жарайсың Жақсы Орташа деп
фигуралар арқылы бағалайды. Оқушыларды мадақтау сөздер арқылы
бағалау.
|
Ватман, стикерлер,
маркерлер
|
10
мин.
|
3-тапсырма:
«Төрт сөйлем» әдісі.
Оқушылар
төменде берілген тапсырма бойынша жұмыс дәптерлеріне төрт сөйлемнен
тұратын шағын эссе жазады.
/Авторлық
құқықты сақтамаудан қоғамға және жеке адамдарға келетін залалды
бағала/.
|
Дескриптор:
- Авторлық құқықты сақтамаудан қоғамға
келетін залалды 2 сөйлеммен жазып жеткізеді.
- Авторлық құқықты сақтамаудан жеке
адамдарға келетін залалды 2 сөйлеммен жазып жеткізеді.
|
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!»
деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.
|
Тапсырма орындауға қажетті
құралдары
|
Сабақтың соңы
5 мин.
|
Сабақты
бекіту
Сабақты
бекіту. «Себебін анықтайық» әдісі.
1.Не себепті
пайдаланылған әдебиеттерді, сілтемелерді көрсету
керек?
2. Не себепті
ақпараттарды тарату, көшіру заңсыз болып
табылады?
|
Рефлексия:
«Үш түрлі күнделік»
әдісін қолданып рефлексия
парақшасын толтырады.
|
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын
дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!»
деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.
|
Тапсырма орындауға қажетті
құралдары
|
Үйге
тапсырма
|
26 оқу,
оқулықтың 137-бетіндегі үй тапсырмасын дәптерге
орындау.
|