сынып 6 г 12.12.2018жыл
Сабақтың тақырыбы:
«Информатика білгірлері мен тапқырлары»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың информатика пәнінен алған білімдерін
жинақтау, олардың информатика пәнінен алған білімдерін бақылап,
бағалау.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен
іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта
отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін
арттыру.
Тәрбиелік: Пәнге, білімге, шығармашылыққа, ойын еркін жеткізе
білуге, топта бірлесе жұмыс істеуге, тәртіптілікке, сабырлылыққа,
еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу, ұшқыр ойлы, шығармашылық
қабілеті бар жеке тұлғаны қалыптастыру.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың типі: сыныптан тыс
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, практикум, көрсете баяндау, топпен
және жеке жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі:
- Интерактивті тақта (ойын презентациясын көрсетуге арналады).
Cабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Ұйымдастыру кезеңінде
топтар өз орындарына отырғызылады. Стикер койу
аркылы 2 топқа
бөлінеді Әр топта 5/6
оқушыдан болады және оның ішінде бірі топ басшысы
ретінде сайланады.
Барлықтарыңызды бізбен бірге қызықты сайыс сабағын тамашалауға
шақырамыз. Өздеріңізбен бірге ойлау жылдамдығын, тапқырлықты,
күлкіні, шапшаңдықты алып жүруді ұмытпаңыздар.
Сайысымызға 6 г
сыныптан құралған екі топ «Информатика білгірлері мен
тапқырлары» сайысуға келіп отыр. Біздің бүгінгі өткізілгелі
отырған сайыс сабағымыз 6г
-
сынып оқушыларының өткен білімдерімен байланысты. Себебі, оқушының
алған білімін ойын элементтері арқылы тексереміз. Өздеріңіз көріп
отырғандай әр тобымыз 5/6
оқушыдан құралған және оның ішінде бірі
топ басшысы. Әр топ өздеріне қойылған тапсырмаларды
бірлесіп, ақылдасып шешулеріне мүмкіндіктері бар.
Бүгін сайысымыздың әділ қазылар алқасымен таныстырып өтейін:
Әділ қазылар алқасының төрайымы:
Мүшелері:
1.
2.
3.
Көңілді тапқыштар, білгіштер
Бар өнерін салады,
Кім білімді, көп оқыған болса егер,
Бүгінгі күн жеңімпазы болады,- деп бүгінгі
сабағымызды ашуға рұқсат етіңіздер.
Бұл ойын мына бөлімдер бойынша болады:
1 - бөлім «Таныстыру»
2 - бөлім «Құпия алаң»
3 - бөлім «Шешімін тап»
4 - бөлім «Бәйге»
5 - бөлім «кестелермен
жұмыс »
6 - бөлім «Кім епті, еркін ойлы?»
7
-
бөлім «Логикалық тапсырмалар»
Әр бөлімнен кейін әділ - қазылар алқасы топтардың жинаған
ұпайларының қорытындысын айтып отырады.
Асып әсте саспайық,
Сайыс қызығын қарайық достар.
Осылайша шабытпен,
Қане енді бастайық
1 - бөлім -
«Таныстыру». Бұл бөлімде әр топтың басшылары өз тобын
таныстырады.
1 - топ
«Компьютер»
Білімді ұрпақ – еліміздің тірегі!
Жер бетінде адам өмір өткізер,
Бар нәрсеге біліммен қол жеткізер.
Бар ізгілік тек білімнен алынар,
Білімменен аспанға жол салынар.
Девизі: «Тапқырлық таныту мақсатымыз,
Біліммен шықсын тек жақсы атымыз»
2 - топ
«Ақпарат»
Сәлемдесу - игі дәстүр киелі,
Сөзбен қарап, кейде шешер шиені.
Жақсы сөзге жан семірер қашанда
Жолданады сайыскерлер сәлемі.
Девизі: «Асау тұлпар желдей ескен арынды,
Оқу менен еңбекке сал барыңды»
Мінекей 2
топтың таныстыруын тыңдадық бұл бөлімге ұпай
берілмейді.
( әділ - қазылар алқасы топтардың атауларын жазып алады).
Көрермен жиналған бұл тамашаға,
Құр қарап, жым отыру жараса ма?
Туыс, досқа, сыныптас, танысқа емес,
Соқ қолыңды білімді жас талантқа. – деп
2 - бөлімді бастайық «Құпия
алаң» Тақтада 1 - ден 15 - ке дейін сандар берілген, әр
топ бірінен соң - бірі сандарды таңдап
сұрақтарға үш
тілде жауап беру
қажет.
Дұрыс жауапқа 3
ұпай беріледі
Бірінші болып шыққан «Компьютер» тобына кезек береміз.
1. Компьютер миі? (жүйелік блок
washbasin )
2. Интернетпен байланыс жасайтын құрылғы?
(модем madem )
3. Мәлімет енгізу құрылғысы? (пернетақта
keyboard клавитура )
4. Ақпаратты шығару құрылғысы (принтер
printer принтер)
5. Графикалық редактор? (Paint )
6. Қарапайым есептеулер жүргізетін бағдарлама
(калькулятор calculator калькулятор)
7. Дауыс жазуға арналған құрылғы? (микрофон
microphone )
8. Графикалық ақпараттардың көшірмесін компьютерге енгізетін
құрылғы(сканер scanner сканер)
9. Мәтіндік ақпаратты енгізуге арналған бағдарлама? (Word)
10. Ақпарат сөзі қай тілден шыққан? (латын
latin латынь )
11. Қатқыл диск қайда орналасқан? (жүйелік блоктың
ішінде ft
the grid жүйелік блоктың)
12. Жыпылықтап тұратын тік сызықша? (меңзер
the boy я клянусь)
13. Адам мен компьютер арасындағы қарым - қатынас тәсілі
(интерфеис interfeis интерфеис)
14. Ақпараттық процестерді зерттейтін ғылым
(информатика infared)
15. Ақпараттық процестер? (өңдеу, сақтау, түрлендіру)
Осымен 2 - бөлім аяқталды әділ - қазылар алқасы топтардың ұпайларын
санап, қорытындысын айтуын сұраймыз.
Сайыс – толқын, айналған қатты ағысқа,
Табылғандай таным да, жат дауыс та.
Біреу озып келеді қатарынан,
Біреу мініп жатқанда аптығыста.- деп
3 - бөлімді «Шешімін
тап!!!» бастайық. Бұл кезеңде қай топтың ұпай саны көп
болса, сол топтың башысы ойынды бастайды. Топ башысы ортаға шығып,
жасырылған құрылғыны табу қажет. Ол үшін
топ мүшелері көрсетілген құрылғыны қол мен корсет турынде көмектесу
қажет.бағалануы әр жауабқа– 5 ұпай.
1 - топтың
1. принтер
2. ноутбук
3. пернетақта
2 – топ
1. мышка
2. жүйелік блок
3. камера
Осымен 3 - бөлім аяқталды. Әділ - қазылар алқасы топтардың
ұпайларын санап, қорытындысын айтуын
сұраймыз.
Сергіту сәті
Білімнің ұшқырлығын танып сен,
Асып - тасып, асықпа, қалыспа сен!
Уақыт деген зымыран, зулап жатыр,
Шапшандық бұл сайыста қажет екен, -
деп
4 – бөлімді бастайық
«Бәйге» бұл бөлімде топтар берілген
түсті конверттерді таңдап, ішіндегі берілген сұрақтарға жауап
береді, әр сұрақтың дұрыс жауабына 3 ұпай
беріледі.
Сары конверт сұрақтары:
1. Баспа құрылғысы (принтер)
2. Компьютер теледидары (монитор)
3. Үлкен темір қорап (жүйелік блок)
4. Функционалдық пернелер (F1 - ден F12 - дейін)
5. Зиянкес бағдарлама (вирус)
6. Файлдар жиыны (бума)
7. Таңбалар мен сигналдар жиыны (ақпарат)
8. Ақпараттық процесті зерттейтін ғылым (информатика)
9. Меңзердің оң жағында тұрған символдарды өшіретін перне
(Delete)
10. Сурет салуға арналған бағдарлама (Paint)
Қызыл конверт сұрақтары:
1. Адам мен компьютер арасындағы байланыс (опер жүйе немесе
интерфейс)
2. Компьютердің негізгі құрылғысы (жүйелік блок
манитор
тышқан)
3. Құжаттарды көшірмелеу құрылғысы (ксерокопия)
4. Дербес компьютердің кішкентай құрылғысы (тышқан)
5. Офистік бағдарламадағы мәтіндік редактор (Word)
6. Дыбыс естілетін қорап (колонка)
7. Мәлімент енгізу құрылғысы (пернетақта)
8. Компьютердің маманы (программист)
9. Бүкіләлемдік желі (интернет)
10. Компьютерді вирустан қорғайтын бағдарлама (антивирус)
Жасыл конверт сұрақтары:
1. Көп батырмалы құрылғы (пернетақта)
2. Паскаль қандай тіл (программалау тілі)
3. Компьютер сымдары (кабель)
4. Алгоритм деген не (белгілі бір мақсатқа жету жолы)
5. Презентациялармен жұмыс істейтін бағдарлама (Power Point)
6. Корзинаның қызметі ( жойылған файлдарды жинау)
7. Ең ұзын перне (пробел)
8. Ақпарат енгізу құрылғысы (пернетақта)
9. Информатика пәні қай сыныптан бастап оқытылады? (5 -
сыныптан)
10. Екілік жүйенің сандары (0, 1)
Осымен 4 - бөлім аяқталды. Әділ - қазылар алқасы топтардың
ұпайларын санап, қорытындысын айтуын сұраймыз.
Мәңгі бақи есте қалар,
Ғажайып бір кеш болсын.
Білімдірек шәкірт озар,
Қиынырақ тапсырма болса - деп
5 - бөлімді
бастайық бұл бөлім кітаптан қазақ
әріптерін кодтау кестесін,морзе әліпесін және шифрден шығару
кестесін қолданып тапсырманы орындау 2 мин әр топка
беріледі
«Рухани жаңғыру», «Мәңгілік ел» «Қазақстан»
6 - бөлім. «Кім епті, еркін ойлы?». Компьютермен жұмыс Inkscape програмасымен жұмыс Дөңгелек,Эллипс,доға,сектор
Үйрендік білмегенді осы жолы,
Тағы да үйренеміз аман болсақ! – деп әділқазылар алқасы ұпай
сандарды есептеп қорытынды шығарғанша біз топтармен Көрермендермен
ойын өткізейік.
Жетпесіңе жеткізген,
Қызықты уақыт өткізген.
Бар ғылымды сыйдырып,
Білетіні көп бізден.
Жаңалықтың жаршысы,
Жұртты елең еткізген
Информатикаға мың алғыс! – деп әділқазылар алқасына сөз
береміз.
(топтардың қорытынды ұпайларын санап, жеңімпазды
анықтайды, марапаттау рәсімі)
№18 орта мектеп
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: «Информатика білгірлері мен тапқырлары»
Инфарматика пән мұғалімі: Илясова Н И
Сынып: 6 г
2018/2019 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Интернеттен ақпаратты іздеу
сынып 6 г 12.12.2018жыл
Сабақтың тақырыбы:
«Информатика білгірлері мен тапқырлары»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың информатика пәнінен алған білімдерін
жинақтау, олардың информатика пәнінен алған білімдерін бақылап,
бағалау.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен
іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық сауаттылығын дамыта
отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін
арттыру.
Тәрбиелік: Пәнге, білімге, шығармашылыққа, ойын еркін жеткізе
білуге, топта бірлесе жұмыс істеуге, тәртіптілікке, сабырлылыққа,
еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу, ұшқыр ойлы, шығармашылық
қабілеті бар жеке тұлғаны қалыптастыру.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың типі: сыныптан тыс
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, практикум, көрсете баяндау, топпен
және жеке жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі:
- Интерактивті тақта (ойын презентациясын көрсетуге арналады).
Cабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Ұйымдастыру кезеңінде
топтар өз орындарына отырғызылады. Стикер койу
аркылы 2 топқа
бөлінеді Әр топта 5/6
оқушыдан болады және оның ішінде бірі топ басшысы
ретінде сайланады.
Барлықтарыңызды бізбен бірге қызықты сайыс сабағын тамашалауға
шақырамыз. Өздеріңізбен бірге ойлау жылдамдығын, тапқырлықты,
күлкіні, шапшаңдықты алып жүруді ұмытпаңыздар.
Сайысымызға 6 г
сыныптан құралған екі топ «Информатика білгірлері мен
тапқырлары» сайысуға келіп отыр. Біздің бүгінгі өткізілгелі
отырған сайыс сабағымыз 6г
-
сынып оқушыларының өткен білімдерімен байланысты. Себебі, оқушының
алған білімін ойын элементтері арқылы тексереміз. Өздеріңіз көріп
отырғандай әр тобымыз 5/6
оқушыдан құралған және оның ішінде бірі
топ басшысы. Әр топ өздеріне қойылған тапсырмаларды
бірлесіп, ақылдасып шешулеріне мүмкіндіктері бар.
Бүгін сайысымыздың әділ қазылар алқасымен таныстырып өтейін:
Әділ қазылар алқасының төрайымы:
Мүшелері:
1.
2.
3.
Көңілді тапқыштар, білгіштер
Бар өнерін салады,
Кім білімді, көп оқыған болса егер,
Бүгінгі күн жеңімпазы болады,- деп бүгінгі
сабағымызды ашуға рұқсат етіңіздер.
Бұл ойын мына бөлімдер бойынша болады:
1 - бөлім «Таныстыру»
2 - бөлім «Құпия алаң»
3 - бөлім «Шешімін тап»
4 - бөлім «Бәйге»
5 - бөлім «кестелермен
жұмыс »
6 - бөлім «Кім епті, еркін ойлы?»
7
-
бөлім «Логикалық тапсырмалар»
Әр бөлімнен кейін әділ - қазылар алқасы топтардың жинаған
ұпайларының қорытындысын айтып отырады.
Асып әсте саспайық,
Сайыс қызығын қарайық достар.
Осылайша шабытпен,
Қане енді бастайық
1 - бөлім -
«Таныстыру». Бұл бөлімде әр топтың басшылары өз тобын
таныстырады.
1 - топ
«Компьютер»
Білімді ұрпақ – еліміздің тірегі!
Жер бетінде адам өмір өткізер,
Бар нәрсеге біліммен қол жеткізер.
Бар ізгілік тек білімнен алынар,
Білімменен аспанға жол салынар.
Девизі: «Тапқырлық таныту мақсатымыз,
Біліммен шықсын тек жақсы атымыз»
2 - топ
«Ақпарат»
Сәлемдесу - игі дәстүр киелі,
Сөзбен қарап, кейде шешер шиені.
Жақсы сөзге жан семірер қашанда
Жолданады сайыскерлер сәлемі.
Девизі: «Асау тұлпар желдей ескен арынды,
Оқу менен еңбекке сал барыңды»
Мінекей 2
топтың таныстыруын тыңдадық бұл бөлімге ұпай
берілмейді.
( әділ - қазылар алқасы топтардың атауларын жазып алады).
Көрермен жиналған бұл тамашаға,
Құр қарап, жым отыру жараса ма?
Туыс, досқа, сыныптас, танысқа емес,
Соқ қолыңды білімді жас талантқа. – деп
2 - бөлімді бастайық «Құпия
алаң» Тақтада 1 - ден 15 - ке дейін сандар берілген, әр
топ бірінен соң - бірі сандарды таңдап
сұрақтарға үш
тілде жауап беру
қажет.
Дұрыс жауапқа 3
ұпай беріледі
Бірінші болып шыққан «Компьютер» тобына кезек береміз.
1. Компьютер миі? (жүйелік блок
washbasin )
2. Интернетпен байланыс жасайтын құрылғы?
(модем madem )
3. Мәлімет енгізу құрылғысы? (пернетақта
keyboard клавитура )
4. Ақпаратты шығару құрылғысы (принтер
printer принтер)
5. Графикалық редактор? (Paint )
6. Қарапайым есептеулер жүргізетін бағдарлама
(калькулятор calculator калькулятор)
7. Дауыс жазуға арналған құрылғы? (микрофон
microphone )
8. Графикалық ақпараттардың көшірмесін компьютерге енгізетін
құрылғы(сканер scanner сканер)
9. Мәтіндік ақпаратты енгізуге арналған бағдарлама? (Word)
10. Ақпарат сөзі қай тілден шыққан? (латын
latin латынь )
11. Қатқыл диск қайда орналасқан? (жүйелік блоктың
ішінде ft
the grid жүйелік блоктың)
12. Жыпылықтап тұратын тік сызықша? (меңзер
the boy я клянусь)
13. Адам мен компьютер арасындағы қарым - қатынас тәсілі
(интерфеис interfeis интерфеис)
14. Ақпараттық процестерді зерттейтін ғылым
(информатика infared)
15. Ақпараттық процестер? (өңдеу, сақтау, түрлендіру)
Осымен 2 - бөлім аяқталды әділ - қазылар алқасы топтардың ұпайларын
санап, қорытындысын айтуын сұраймыз.
Сайыс – толқын, айналған қатты ағысқа,
Табылғандай таным да, жат дауыс та.
Біреу озып келеді қатарынан,
Біреу мініп жатқанда аптығыста.- деп
3 - бөлімді «Шешімін
тап!!!» бастайық. Бұл кезеңде қай топтың ұпай саны көп
болса, сол топтың башысы ойынды бастайды. Топ башысы ортаға шығып,
жасырылған құрылғыны табу қажет. Ол үшін
топ мүшелері көрсетілген құрылғыны қол мен корсет турынде көмектесу
қажет.бағалануы әр жауабқа– 5 ұпай.
1 - топтың
1. принтер
2. ноутбук
3. пернетақта
2 – топ
1. мышка
2. жүйелік блок
3. камера
Осымен 3 - бөлім аяқталды. Әділ - қазылар алқасы топтардың
ұпайларын санап, қорытындысын айтуын
сұраймыз.
Сергіту сәті
Білімнің ұшқырлығын танып сен,
Асып - тасып, асықпа, қалыспа сен!
Уақыт деген зымыран, зулап жатыр,
Шапшандық бұл сайыста қажет екен, -
деп
4 – бөлімді бастайық
«Бәйге» бұл бөлімде топтар берілген
түсті конверттерді таңдап, ішіндегі берілген сұрақтарға жауап
береді, әр сұрақтың дұрыс жауабына 3 ұпай
беріледі.
Сары конверт сұрақтары:
1. Баспа құрылғысы (принтер)
2. Компьютер теледидары (монитор)
3. Үлкен темір қорап (жүйелік блок)
4. Функционалдық пернелер (F1 - ден F12 - дейін)
5. Зиянкес бағдарлама (вирус)
6. Файлдар жиыны (бума)
7. Таңбалар мен сигналдар жиыны (ақпарат)
8. Ақпараттық процесті зерттейтін ғылым (информатика)
9. Меңзердің оң жағында тұрған символдарды өшіретін перне
(Delete)
10. Сурет салуға арналған бағдарлама (Paint)
Қызыл конверт сұрақтары:
1. Адам мен компьютер арасындағы байланыс (опер жүйе немесе
интерфейс)
2. Компьютердің негізгі құрылғысы (жүйелік блок
манитор
тышқан)
3. Құжаттарды көшірмелеу құрылғысы (ксерокопия)
4. Дербес компьютердің кішкентай құрылғысы (тышқан)
5. Офистік бағдарламадағы мәтіндік редактор (Word)
6. Дыбыс естілетін қорап (колонка)
7. Мәлімент енгізу құрылғысы (пернетақта)
8. Компьютердің маманы (программист)
9. Бүкіләлемдік желі (интернет)
10. Компьютерді вирустан қорғайтын бағдарлама (антивирус)
Жасыл конверт сұрақтары:
1. Көп батырмалы құрылғы (пернетақта)
2. Паскаль қандай тіл (программалау тілі)
3. Компьютер сымдары (кабель)
4. Алгоритм деген не (белгілі бір мақсатқа жету жолы)
5. Презентациялармен жұмыс істейтін бағдарлама (Power Point)
6. Корзинаның қызметі ( жойылған файлдарды жинау)
7. Ең ұзын перне (пробел)
8. Ақпарат енгізу құрылғысы (пернетақта)
9. Информатика пәні қай сыныптан бастап оқытылады? (5 -
сыныптан)
10. Екілік жүйенің сандары (0, 1)
Осымен 4 - бөлім аяқталды. Әділ - қазылар алқасы топтардың
ұпайларын санап, қорытындысын айтуын сұраймыз.
Мәңгі бақи есте қалар,
Ғажайып бір кеш болсын.
Білімдірек шәкірт озар,
Қиынырақ тапсырма болса - деп
5 - бөлімді
бастайық бұл бөлім кітаптан қазақ
әріптерін кодтау кестесін,морзе әліпесін және шифрден шығару
кестесін қолданып тапсырманы орындау 2 мин әр топка
беріледі
«Рухани жаңғыру», «Мәңгілік ел» «Қазақстан»
6 - бөлім. «Кім епті, еркін ойлы?». Компьютермен жұмыс Inkscape програмасымен жұмыс Дөңгелек,Эллипс,доға,сектор
Үйрендік білмегенді осы жолы,
Тағы да үйренеміз аман болсақ! – деп әділқазылар алқасы ұпай
сандарды есептеп қорытынды шығарғанша біз топтармен Көрермендермен
ойын өткізейік.
Жетпесіңе жеткізген,
Қызықты уақыт өткізген.
Бар ғылымды сыйдырып,
Білетіні көп бізден.
Жаңалықтың жаршысы,
Жұртты елең еткізген
Информатикаға мың алғыс! – деп әділқазылар алқасына сөз
береміз.
(топтардың қорытынды ұпайларын санап, жеңімпазды
анықтайды, марапаттау рәсімі)
№18 орта мектеп
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: «Информатика білгірлері мен тапқырлары»
Инфарматика пән мұғалімі: Илясова Н И
Сынып: 6 г
2018/2019 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз


