Қысқа мерзімді сабақ жоспары .
Химия 9 сынып
Мерзімі 12.10.2013ж
Сабақтың тақырыбы: Иондардың қасиеттері
Сабақтың мақсаты: Оқушыларғаиондардың қасиеттері, кейбір металдардың түсті иондарының қасиеттері туралы түсінік беру
Күтілетін нәтижелер: Иондардың қасиеттерін кейбір металдардың түсті иондарының қасиеттерін біледі.
Дерек көздер: АКТ, постер,маркер, электрондық оқулық,таблица,стикер
Сабақта қолданылатын тәсілдер:Сұрақ-жауап ,жұппен жұмыс, топпен жұмыс,топтастыру, ой қозғаудиалогтық оқыту,виртуальді лаборатория, деңгейлік тапсырма, семантикалық карта.
|
Сабақ кезеңдері уақыт |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кіріспе 10 мин |
1.Ұйымдастыру. Оқушылардың психологиялық ахуалын реттеу. Сергіту сәті Интерактивті тақтадан видеоролик көрсетемін 2.Оқушыларды анион,катион, атом, молекулалардың формулалары арқылы 4 топқа бөлемін. |
Оқушылар өзін-өздерін реттейді. Оқушылар жаттығу жасайды Оқушылар өздері таңдаған формулаларға қарап топ құрады. |
АКТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасын сұраймын "Сұрақ-жауап" әдісі арқылы Әр топ үй тапсырмасы бойынша келесі топқа сұрақ дайындап сұрақ береді. |
Оқушылар ауызша жауап береді .Химиялық реакция теңдеулерін жазады. Әр топтан бір оқушы жауап берген оқушыларды бағалау критерийіне қарап сыныптың тізімі жазылған плакатқа стикермен белгілеп бағалап отырады |
АКТ стикер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 15мин |
Жаңа сабақ тақырыбымен таныстырамын. Иондардың қасиеттері. "Ой қозғау"стратегиясын пайдаланып оқушыларға сұрақтар беремін Электролиттер дегеніміз не? Иондар дегеніміз не? Оң зарядталған иондар қалай аталады? Теріс зарядталған иондар қалай аталады? Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап отырамын Жаңа сабаққа байланысты қысқаша мәлімет беремін. Интерактивті тақтадан тәжірибе көрсетемін (виртуальді ) Тәжірибеге байланысты сұрақ беремін . Тұрақты электр тогын жібергенде не себепті ерітінді электр тогын нашар өткізеді немесе өткізбейді ? |
Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады.
Оқушылар тәжірибені бақылайды .Реакция теңдеуін жазады. Оқушылар жұпта, топта, талқылайды ,өз ойларын айтады |
АКТ Электрондық оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сұрақ беремін Иондардың қасиеттері мен атомдардың қасиеттінде айырмашылық бар ма? Оқулықтан оқуға тапсырма беремін |
Оқушылар жеке оқиды,жұпта, топта талқылайды ,постер жазады ,қорғайды.Оқушыларстикерменбелгілеп бағалайды. |
Оқулық химия 9 сынып Постер , маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа материалды қолдану 15мин |
Оқулықтан тапсырма беремін 1 жаттығу Төменде формулалары келтірілген электролиттердің диссоциациялану теңдеулерін жазып ,сол ерітінділерге ортақ қандай иондар бар екенін анықтаңдар А)HCL, H2SO4, H3PO4 Ә)NaOH,LiOH,Ca(OH)2 Б)K2SO4 ,CuSO4, AL2(SO4)3 2 жаттығу Формулалары келтірілген электролиттердің диссоциациялану теңдеулерін жазыңдар Na2SO4, Zn(NO3)2,HCL Оқушыларға деңгейлік тапсырма беремін слайдта 1 деңгей
2.Катион мен анионды жіктеп жазыңдар Ag+ , SO42-, CL-, H+, Ca2+, I-,S2-,OH-,Br-, Ba2+,PO43- AL3+ SO32- 2 деңгей 1.Суда ерігенде мынадай иондар А ) Ba2+және CL- Б)AL3+және NO3- түзетін заттардың формуласын жазыңдар 2.Мына сызба нұсқаларда келтірілген
А
Б Заттардың арасында жүретін химиялық реакцияларды аяқтап ,толық иондық, қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.
1.Берілген қысқартылған иондық теңдеулерге сәйкес келетін реакцияларға мысал келтіріп,молекулалық, толық иондық теңдеулерін жазыңдар. А) AL3+ +3OH- = AL(OH)3 Б) 2H++CO32- = H2O+CO2 В) Cu2+ 2OH - = Cu(OH)2 2.Бастапқы заттардың біреуі натрий гидроксиді болатын реакция нәтижесінде : А) су түзілетін Ә) тұнба түзілетін Б) газ түзілетін Химиялық реакцияның теңдеулерін молекулалық және иондық түрде жазыңдар Семантикалық карта стратегиясын қолданып Әр топқа таблица таратып беремін . Катиондар мен аниондарды анықтау арқылытұнбаның түстерін жазып кестені толтырады .Қиындықтар туындаса бағыт-бағдар беремін.
|
Оқушылар жеке орындайды. Бір-бірінің жұмысын тексереді.Стикерменбелгілеп бағалап отырады.
Оқушылар өздері қалаған деңгейін жазып шығарады. Өздері стикерменбелгілеп бағалайды
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.Катиондарды ,аниондарды анықтап, түстерін жазады.Әр топтан бір оқушы шығып қорғайды. Оқушылар бағалау парағына стикермен бағалайды
|
Оқулық 19 сынып химия АКТ АКТ таблица |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды 5мин
|
Рефлексия. Кері байланыс.Екі тілек ,бір үміт. Оқушыларға стикер таратамын. Бағалау. Формативті бағалау Жиынтық бағалау. Бағалау критерийне қарап бағалаймын |
Оқушылар стикерлерге не ұнады? не ұнамады? деген сұрақтарға жауап жазады. |
стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма беремін. 48-51бет оқу 3,4 жаттығу |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Иондардың қасиеттері
Иондардың қасиеттері
Қысқа мерзімді сабақ жоспары .
Химия 9 сынып
Мерзімі 12.10.2013ж
Сабақтың тақырыбы: Иондардың қасиеттері
Сабақтың мақсаты: Оқушыларғаиондардың қасиеттері, кейбір металдардың түсті иондарының қасиеттері туралы түсінік беру
Күтілетін нәтижелер: Иондардың қасиеттерін кейбір металдардың түсті иондарының қасиеттерін біледі.
Дерек көздер: АКТ, постер,маркер, электрондық оқулық,таблица,стикер
Сабақта қолданылатын тәсілдер:Сұрақ-жауап ,жұппен жұмыс, топпен жұмыс,топтастыру, ой қозғаудиалогтық оқыту,виртуальді лаборатория, деңгейлік тапсырма, семантикалық карта.
|
Сабақ кезеңдері уақыт |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кіріспе 10 мин |
1.Ұйымдастыру. Оқушылардың психологиялық ахуалын реттеу. Сергіту сәті Интерактивті тақтадан видеоролик көрсетемін 2.Оқушыларды анион,катион, атом, молекулалардың формулалары арқылы 4 топқа бөлемін. |
Оқушылар өзін-өздерін реттейді. Оқушылар жаттығу жасайды Оқушылар өздері таңдаған формулаларға қарап топ құрады. |
АКТ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасын сұраймын "Сұрақ-жауап" әдісі арқылы Әр топ үй тапсырмасы бойынша келесі топқа сұрақ дайындап сұрақ береді. |
Оқушылар ауызша жауап береді .Химиялық реакция теңдеулерін жазады. Әр топтан бір оқушы жауап берген оқушыларды бағалау критерийіне қарап сыныптың тізімі жазылған плакатқа стикермен белгілеп бағалап отырады |
АКТ стикер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 15мин |
Жаңа сабақ тақырыбымен таныстырамын. Иондардың қасиеттері. "Ой қозғау"стратегиясын пайдаланып оқушыларға сұрақтар беремін Электролиттер дегеніміз не? Иондар дегеніміз не? Оң зарядталған иондар қалай аталады? Теріс зарядталған иондар қалай аталады? Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап отырамын Жаңа сабаққа байланысты қысқаша мәлімет беремін. Интерактивті тақтадан тәжірибе көрсетемін (виртуальді ) Тәжірибеге байланысты сұрақ беремін . Тұрақты электр тогын жібергенде не себепті ерітінді электр тогын нашар өткізеді немесе өткізбейді ? |
Оқушылар тақырыпты дәптерлеріне жазады.
Оқушылар тәжірибені бақылайды .Реакция теңдеуін жазады. Оқушылар жұпта, топта, талқылайды ,өз ойларын айтады |
АКТ Электрондық оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сұрақ беремін Иондардың қасиеттері мен атомдардың қасиеттінде айырмашылық бар ма? Оқулықтан оқуға тапсырма беремін |
Оқушылар жеке оқиды,жұпта, топта талқылайды ,постер жазады ,қорғайды.Оқушыларстикерменбелгілеп бағалайды. |
Оқулық химия 9 сынып Постер , маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа материалды қолдану 15мин |
Оқулықтан тапсырма беремін 1 жаттығу Төменде формулалары келтірілген электролиттердің диссоциациялану теңдеулерін жазып ,сол ерітінділерге ортақ қандай иондар бар екенін анықтаңдар А)HCL, H2SO4, H3PO4 Ә)NaOH,LiOH,Ca(OH)2 Б)K2SO4 ,CuSO4, AL2(SO4)3 2 жаттығу Формулалары келтірілген электролиттердің диссоциациялану теңдеулерін жазыңдар Na2SO4, Zn(NO3)2,HCL Оқушыларға деңгейлік тапсырма беремін слайдта 1 деңгей
2.Катион мен анионды жіктеп жазыңдар Ag+ , SO42-, CL-, H+, Ca2+, I-,S2-,OH-,Br-, Ba2+,PO43- AL3+ SO32- 2 деңгей 1.Суда ерігенде мынадай иондар А ) Ba2+және CL- Б)AL3+және NO3- түзетін заттардың формуласын жазыңдар 2.Мына сызба нұсқаларда келтірілген
А
Б Заттардың арасында жүретін химиялық реакцияларды аяқтап ,толық иондық, қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.
1.Берілген қысқартылған иондық теңдеулерге сәйкес келетін реакцияларға мысал келтіріп,молекулалық, толық иондық теңдеулерін жазыңдар. А) AL3+ +3OH- = AL(OH)3 Б) 2H++CO32- = H2O+CO2 В) Cu2+ 2OH - = Cu(OH)2 2.Бастапқы заттардың біреуі натрий гидроксиді болатын реакция нәтижесінде : А) су түзілетін Ә) тұнба түзілетін Б) газ түзілетін Химиялық реакцияның теңдеулерін молекулалық және иондық түрде жазыңдар Семантикалық карта стратегиясын қолданып Әр топқа таблица таратып беремін . Катиондар мен аниондарды анықтау арқылытұнбаның түстерін жазып кестені толтырады .Қиындықтар туындаса бағыт-бағдар беремін.
|
Оқушылар жеке орындайды. Бір-бірінің жұмысын тексереді.Стикерменбелгілеп бағалап отырады.
Оқушылар өздері қалаған деңгейін жазып шығарады. Өздері стикерменбелгілеп бағалайды
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.Катиондарды ,аниондарды анықтап, түстерін жазады.Әр топтан бір оқушы шығып қорғайды. Оқушылар бағалау парағына стикермен бағалайды
|
Оқулық 19 сынып химия АКТ АКТ таблица |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды 5мин
|
Рефлексия. Кері байланыс.Екі тілек ,бір үміт. Оқушыларға стикер таратамын. Бағалау. Формативті бағалау Жиынтық бағалау. Бағалау критерийне қарап бағалаймын |
Оқушылар стикерлерге не ұнады? не ұнамады? деген сұрақтарға жауап жазады. |
стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма беремін. 48-51бет оқу 3,4 жаттығу |
|
|
шағым қалдыра аласыз













