Иондық байланыс. 8-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Иондық байланыс. 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
КМЖ және презентация
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

8.3АХимиялық элементтердің периодтық жүйесі


Педагогтің аты-жөні:


Күн:

Сыныбы : 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Иондық байланыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.2 -иондық байланыстың түзілумеханизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау

Сабақтың мақсаты:

  • иондық байланыс қандай элементтер арасында түзілетінін білу;

  • иондық байланыстың түзілу механизмін түсіну;

Құндылықтар

Жасампаздық пен жаңашылдық айы.

Құзыреттілік: шығармашылық

зерттеу жүргізу және ғылыми тәсілді қолдану қабілеті;

ақпаратты талдау және бағалау;

жаңа идеяларды ұсыну;

заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру;


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Жағымды психологиялық ахуал орнатады


«Флешка» арқылы топқа бірігуге нұсқау береді.

Сыныпта жағымды ахуал орнатады .


«Флешка» арқылы топтарға бірігеді.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі түсті стикерлер

7мин

ІІ Үй тапсырмасы

«Кім жылдам?» тәсілі арқылы тест орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.

1.Коваленттік байланыс қандай элементтер арасында түзіледі?

А) металдар Б)бейметалдар С)Металл мен бейметалл Д)Иондар

2. Оттегі қай элементпен әректтескенде электронын береді?

А) Хлормен Б)броммен С)йодпен Д)фтормен

3. Азот қай элементпен әрекеттескенде электрон қосып алады?

А) Ca Б) N2 С) F2 Д) O2

4. Магний қай элементпен әрекеттескенде электрон береді?

А)Cs Б)Na С)K Д)C

5.Бірдей бейметалдар арасында қандай байланыс болады?

А)иондық Б)металдық С)сутектік Д) полюссіз ковалентті

6.Әртүрлі бейметалдар арасында қандай байланыс болады?

А)ковалентті полюсті Б)иондық С)металдық Д)полюссіз ковалентті

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

«Кім жылдам?» тәсілі арқылы тест орындайды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.


















«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды


Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран



Сабақтың ортасы

15 мин

Жаңа сабақ

Мұғалімнің тақырып бойынша қысқаша түсіндіруі, топтық жұмысты ұйымдастыруы


1-топ « Элементтер қалай химиялық байланыс түзетінін сипаттаңыздар»

2-топ «Анион мен катион арасындағы айырмашылықты салыстырыңыздар»

3-топ « Натрий мен хлор иондарының атомдарына қарағанда тұрақты болуының себебін түсіндіріңіздер»

Бейнефильм көрсету.

Мұғалім оқушылардың көрген ақпараттарын бірге талқылайды. толықтырады

Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша топта жұмыс жасайды.


Әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды

Бейнефильмді бірге талдайды.

Кері байланыс:

«Бутерброд» тәсілі арқылы бағалайды






А4 парағы


Маркер


Химия

8-сынып

Жұмыс парағы


15мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.

1-тапсырма

(а) Берілген атомдар арасында иондық байланыстың түзілу механизмін көрсетіңіз.





2-тапсырма

( b) Кестеде А,В,С заттарының кейбір физикалық қасиеттері берілген.







А,В,С заттарының қайсысы иондық байланысы бар қосылысқа жатады?

3- тапсырма

Цифрлық платформада тапсырма ұсыну.

Ковалентті байланыс

https://learningapps.org/view25812100


ЕБК

«Сөйлемді толықтыр» тәсілі

1.Атомдардың электрондарды беруі немесе қосып алуы нәтижесінде түзілетін зарядталған бөлшектер ...........деп аталады. 2. Оң зарядталған иондар ........, ал теріс зарядталған иондар .......... деп аталады 3. Иондар арқылы түзілетін байланыс .......................... деп аталады 4. Иондық байланыс ........ атомдары мен .............. атомдары арасында түзіледі



Берілген атомдар арасында иондық байланыстың түзілу механизмін көрсетеді.




Кестеде А,В,С заттарының кейбір физикалық қасиеттері берілген.

А,В,С заттарының қайсысы иондық байланысы бар қосылысқа жататынын анықтайды.





Цифрлық платформада тапсырма орындайды.









Қажетті сөздерді тауып, сөйлемді аяқтайды

Дескриптор

иондық байланыстың түзілуін жазады;

Жалпы балл-4








Дескриптор :

заттың қасиетіне қарай иондық байланысы бар қосылысты анықтайды.

Жалпы балл-4








Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады






Дескриптор :

қажетті сөздерді тауып, сөйлемді аяқтайды;

Жалпы балл-4

Оқулық


Химия

8-сынып




Тапсырма жазылган парактар




















Сабақтың соңы



4 мин

Кері байланыс

« Білім шамы» тәсіл

арқылы кері байланыс жасауды ұсынады

Қатысушылар

«Білім шамы» тәсіл

арқылы кері байланыс жасайды

Кері байланыс:

«Білім шамы» тәсілі

арқылы

1 мин

Үй тапсырмасы §.37 оку

1-4 жаттыгу








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
07.03.2025
181
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі