Тақырып бойынша 24 материал табылды

Ірі кітапханалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Ірі кітапханалар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Әлемдегі ірі кітапханалар

Мектеп:


Күні: 27. 09.21


Мұғалімнің аты-жөні: Талипова Г.Е

Сынып: 5- сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы

Мектеп кітапханасы



Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары /оқу бағдарламасына сілтеме/

А5. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу.

ТБ1. Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолдану.

Сабақтың мақсаты

САРАЛАУ № 1

Барлық оқушылар: Тындалған мәтін негізінде мазмұнын түсінеді, тірек сөздерді қолданып, диалог құрастырады



Бағалау

критерийлері:

САРАЛАУ № 2

  • Мәтінді мұқият тыңдайды;

  • Тірек сөздерді дұрыс қолданады;

  • Сұрақтарға жауап береді;

  • Диалог құрастырады;

  • Ауызша, жазбаша мәтін құрауда болымды, болымсыз етістіктерді қолданады.

Дескриптор

  • Берілген суреттер мен сөздерді байланыстырады

  • Ойын жүйелі жеткізеді

  • Сұрақтарға дәлелді жауап береді

  • Диалогты сауатты құрады

  • Болымды, болымсыз етістіктерді анықтайды.

Тілдік міндеттер

Талап, еңбек, терең ой,қанағат, рахым, ғылым, жетістік

Құндылықтар

«Мәңгілік ел саясаты»

«Адам болып туған соң, 
Адам болып өлу лазым». 

«Өз қадірің - өз байлығың».

Осыған дейін меңгерілген білім

Ұлттық кітапхана . Болымды, болымсыз етістіктер


Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы


3 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері».

Мақсаты: көңіл-күйді көтеру және жағымды сезім мен эмоцияны қалыптастыру. Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілейді.

Picture 8

Сыныппен амандасу. Сыныпты себеттегі кәмпиттер арқылы топқа бөлу.









1 топ сары түсті кәмпит «Кітаптар»

2 топ қызыл түсті кәмпит « Оқырмандар»

Үй тапсырмасын тексеру. «Балмұздақ таяқшасы» ойыны



Мына берілген суреттер мен сөздердің арасында қандай байланыс бар?



Суреттер бойынша әңгіме

Рисунок 3



Мұғалім оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында «Галереяны шарлау» әдісін қолданып, тақтаға тақырыпқа қатысты суреттер іледі. Суреттердің астында

Мұғалім шәкірттерді оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырады



Үлестірме материалдары





















Сабақтың ортасы



10 минут



























20 минут

Топтық жұмыс: Белсенді әдіс. № 2

«Ой қозғау» стратегиясы

(Презентация мәтіні оқушыларға таратылып беріледі).

Тапсырма. Оқушылар презентациямен танысқаннан кейін берілген сұрақтарға жауап береді?
- Мәтінмен танысу алдында біз сендермен жаңа сөздермен жұмыс жүргіземіз. 

Сөздік жұмысы

1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақы- рыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. Дыбыстық талдау жасау, сөз тіркесін, сөйлем құрастыру. 


Мақсаты: сөз тіркестерімен танысып, оларды орфографиялық нормаға сай айтады сөздік қоры молайады.
кітапхана- библиотека

оқу залы- читальный зал

шығармалар- произведения

ұлы- великий

кітапханашы-библиотекарь

көркем шығармалар-худежественные произведения

бер-дать

ал-бери, возьми

тыныштық сақтау керек-нужно соблюдать тишину



2. Мәтінмен жұмыс.

а/ мәтінді оқушыларға таратып беру, оқушылар 2 рет оқып шығады.

  • Кітапхана бірінші қабатта орналасқан. Кітапхана кең, жарық. Кітапханада оқулықтар және көркем шығармалар, сөздіктер, журналдар мен газеттер де бар. Біздің кітапханада қазақ ақын- жазушыларының көркем шығармалары өте көп. Оқушылар кітапханаға жиі барады. Балалар ақын, жазушылардың шығармаларын алады. Кітапханада тыныштық сақтау керек, себебі оқу залында балалар кітап оқиды.


САРАЛАУ № 3



Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Сенімді және еркін жауап береді


Ойын жүйелі жеткізеді


Сұрақтарға дәлелді жауап береді













Өзара бағалау: смайликтер



ТЖ. Саралау № 5

Оқулықпен жұмыс

3 – тапсырма

  1. Берілген сөздерді болымсыз етістік тудыратын -ған/ген, -қан/кен жұрнақтары мен «емес» көмекші етістігін пайдаланып, болымсыз етістікке айналдыр.

«Оқырмандар тобы»

Бар, кел, жүр, көр, отыр, бер, ал, жу;

«Кітаптар тобы»

пайда бол, қолға беріл, жина, тап, ұқыпты ұста

Бағалау критерийі:

а/ болымсыз етістіктерді ажыратады

Дескриптор

а/ болымсыз етістіктерді анықтайды

Бағалау: бас бармақ

ТЖ. Саралау № 6

«Оқырмандар тобы» көрініс «Кітап емханасы»

«Кітаптар тобы» – сурет бойынша диалог құрастыру

Бағалау:

Кері байланыс: ауызша






Слайд




Сабақтың соңы

7 мин




Балалар бүгін жақсы жұмыс істедік. Рахмет. Бүгінгі сабақ бойынша сендердің ойларыңды білгім келеді, сондықтан мына стикерлерге аттарыңды жазып, мына үш суреттің біреуінің астына жабыстырыңдар.


Ара бәрі түсінікті, маған ұнады /все понятно, мне понравилось так работать/


Машина маған ұнады, бірақ сұрағым бар /понравилось так работать, но есть вопросы по теме/


Тасбақа

Маған ұнаған жоқ, түсініксіз /не понравилось так работать, много непонятного/


Үйге тапсырма: кітап туралы мақал-мәтелдер жазып келіңдер.







Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту.

Топта бірлесіп оқыту.


Оқушының барлығы Оқушылардың көбісі

Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады.


Жұмыс нәтижесі жетістік критерийлері арқылы бағаланады.

Пәнаралық байланыс – тарих, география.

Отбасы құндылықтары.

Отан – отбасынан басталады.

Интерактивті тақта сабақ материалдарын демонстрациялау мақсатында қолданылады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ/оқу мақсаттары жүзеге асты. Оқушылар белсенділік танытты.

Оқу атмосферасы жағымды болды. Саралау принциптері жүзеге асты.


Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: таңдалған ресурс көздері

2:топтық жұмыс

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1: жұптық жұмыс формасын қолдану

2: мәтінді бөліп беру









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.06.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12