|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 6.4А Статистика. Комбинаторика |
Мектеп: «Бейнеу аудандық әкімдігінің Ж Қалдығараев атындағы орта мектеп» КММ |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Карайдарова Фариза Уринбасаровна |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 сынып |
Қатысқандар саны:18 |
Қатыспағандар саны:2 |
||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Іріктеу тәсілі арқылы комбинаторикалық есептер шығару |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.1іріктеу тәсілмен комбинаторикалық есептерді шығару; |
|||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийлері |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Іріктеу тәсілі, комбинаторика, мүмкін нұсқалар ағашы. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Топтық және жұппенжұмысжасатаотырыпоқушылардаөзарасыйластық, сенімділік,қарым-қатынастықалыптастыру. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Тарихпәнімен байланыс сабақ басында, 3-ші тапсырма бойынша биология пәнінен мағлұмат алынады, сызу пәнімен байланыс барлық тапсырмаларда, музыканы сергіту сәтінде қолданады. |
|||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сәйкестендіруді біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0 – 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
Карточкадағы суреттер арқылы бөлінеді , суреттер 3 топқа бөлінген: жануарлар , өсімдіктер және жансыз денелер. С Психологиялық ахуал «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол жұптың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақ барысы, Біз үшін үлкен қуаныш. Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. |
Презентация |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 6 - 13 мин |
Жаңа сабақ. «Комбинаторикаға саяхат» Комбинаторика ұғымына анықтама беріледі. Комбинаторика-дискретті объектілерді жиындарды және олардың арасындағы қатынастарды зерттейтін математиканың бір бөлімі. «Комбинаторика» терминін 1666 жылы Лейбниц енгізген. «Кім жылдам» берілген тапсырмалар арқылы оқушылардың шапшандығын, тез ойлау қабілеттерін дамыту:әр топ өз кейіпкерін құрастырып оған есімін қойып және сол есіммен өз топтапрын солай атайды,топтар гендірлік топтарға бөлінеді. Топтық жұмыс. 1-ші тапсырма . «Киім үлгісінің түсін таңда ». Әр топ өз кейіпкерлеріне киім үлгісінің түсін таңдайды, барлық мүмкін нұсқаларын қарастырып мүмкін нұсқалар ағашын құрастырып,нұсқалар санын анықтаңыз
|
Презентация
|
||||||||||||||||
|
14 - 20 мин |
2-тапсырма «Зоопаркке бару ». Топтар зоопаркке саяхатқа шығады, үйден зоопаркке бару үшін Б пункті арқылы өтеді.
Б Ү
Топтар зоопаркке қанша тәсілмен баруға болады?
Бағалау
|
|
||||||||||||||||
|
21 - 28 мин |
Жұптық жұмыс 3-тапсырма «Өз орнына! ». Әр топ зоопаркке барған соң жұптарға бөлінеді және жануарларды тамашалайды. Олар маймыл, зебра және қоянның сыртта жүргенін байқайды және оларды өз торларына кіргізеді.
I II III
Жануарларды өз торларына орналастырудың қанша тәсілі бар? Дескриптор -нұсқалар санын анықтайды
|
|
||||||||||||||||
|
29 - 32 мин |
Сергіту сәті: «Жаңбыр әуені ». Оқушылар шеңбер бойына тұрып , жаңбыр дауысын салады. |
Презентация |
||||||||||||||||
|
33 - 37 мин |
Жеке жұмыс 3, 4, 5, 6 цифрларынан барлық жұп екітаңбалы сандарды құрастырыңыз. Дескриптор -нұсқалар санын анықтайды
|
Қосымша 3 |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 мин |
Үйге тапсырма: №1242 Рефлесия: |
Математика, Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған, Алматы «Атамұра» 2018, үшінші басылымы. |
||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмалары жалпы сыныптық және жұптық жұмыста көрінеді. Қабілеті жоғары оқушылар жалпы және жұптық жұмыста бір-біріне көмек жұмыстарын ұйымдастырады. |
Бағалау сабақтың әр бөлімінде жүреді. Оқушыларды әр түрлі смайликтермен немесе ауызша мадақтау.Бағалау критерийі дискрептор бойынша жүргізіледі. |
Оқушылар тақтаны және өз сыныптастарын көре алатындай етіп орындықтарды орналастырамыз.Керексіз кезде интерактивті тақтаны сөндіреміз. |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Іріктеу тәсілі арқылы комбинаторикалық есептер шығару
Іріктеу тәсілі арқылы комбинаторикалық есептер шығару
|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 6.4А Статистика. Комбинаторика |
Мектеп: «Бейнеу аудандық әкімдігінің Ж Қалдығараев атындағы орта мектеп» КММ |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні:Карайдарова Фариза Уринбасаровна |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 сынып |
Қатысқандар саны:18 |
Қатыспағандар саны:2 |
||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Іріктеу тәсілі арқылы комбинаторикалық есептер шығару |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.2.1іріктеу тәсілмен комбинаторикалық есептерді шығару; |
|||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийлері |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Іріктеу тәсілі, комбинаторика, мүмкін нұсқалар ағашы. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
Топтық және жұппенжұмысжасатаотырыпоқушылардаөзарасыйластық, сенімділік,қарым-қатынастықалыптастыру. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Тарихпәнімен байланыс сабақ басында, 3-ші тапсырма бойынша биология пәнінен мағлұмат алынады, сызу пәнімен байланыс барлық тапсырмаларда, музыканы сергіту сәтінде қолданады. |
|||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сәйкестендіруді біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0 – 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
Карточкадағы суреттер арқылы бөлінеді , суреттер 3 топқа бөлінген: жануарлар , өсімдіктер және жансыз денелер. С Психологиялық ахуал «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол жұптың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі сабақ барысы, Біз үшін үлкен қуаныш. Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. |
Презентация |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 6 - 13 мин |
Жаңа сабақ. «Комбинаторикаға саяхат» Комбинаторика ұғымына анықтама беріледі. Комбинаторика-дискретті объектілерді жиындарды және олардың арасындағы қатынастарды зерттейтін математиканың бір бөлімі. «Комбинаторика» терминін 1666 жылы Лейбниц енгізген. «Кім жылдам» берілген тапсырмалар арқылы оқушылардың шапшандығын, тез ойлау қабілеттерін дамыту:әр топ өз кейіпкерін құрастырып оған есімін қойып және сол есіммен өз топтапрын солай атайды,топтар гендірлік топтарға бөлінеді. Топтық жұмыс. 1-ші тапсырма . «Киім үлгісінің түсін таңда ». Әр топ өз кейіпкерлеріне киім үлгісінің түсін таңдайды, барлық мүмкін нұсқаларын қарастырып мүмкін нұсқалар ағашын құрастырып,нұсқалар санын анықтаңыз
|
Презентация
|
||||||||||||||||
|
14 - 20 мин |
2-тапсырма «Зоопаркке бару ». Топтар зоопаркке саяхатқа шығады, үйден зоопаркке бару үшін Б пункті арқылы өтеді.
Б Ү
Топтар зоопаркке қанша тәсілмен баруға болады?
Бағалау
|
|
||||||||||||||||
|
21 - 28 мин |
Жұптық жұмыс 3-тапсырма «Өз орнына! ». Әр топ зоопаркке барған соң жұптарға бөлінеді және жануарларды тамашалайды. Олар маймыл, зебра және қоянның сыртта жүргенін байқайды және оларды өз торларына кіргізеді.
I II III
Жануарларды өз торларына орналастырудың қанша тәсілі бар? Дескриптор -нұсқалар санын анықтайды
|
|
||||||||||||||||
|
29 - 32 мин |
Сергіту сәті: «Жаңбыр әуені ». Оқушылар шеңбер бойына тұрып , жаңбыр дауысын салады. |
Презентация |
||||||||||||||||
|
33 - 37 мин |
Жеке жұмыс 3, 4, 5, 6 цифрларынан барлық жұп екітаңбалы сандарды құрастырыңыз. Дескриптор -нұсқалар санын анықтайды
|
Қосымша 3 |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 38-40 мин |
Үйге тапсырма: №1242 Рефлесия: |
Математика, Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған, Алматы «Атамұра» 2018, үшінші басылымы. |
||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмалары жалпы сыныптық және жұптық жұмыста көрінеді. Қабілеті жоғары оқушылар жалпы және жұптық жұмыста бір-біріне көмек жұмыстарын ұйымдастырады. |
Бағалау сабақтың әр бөлімінде жүреді. Оқушыларды әр түрлі смайликтермен немесе ауызша мадақтау.Бағалау критерийі дискрептор бойынша жүргізіледі. |
Оқушылар тақтаны және өз сыныптастарын көре алатындай етіп орындықтарды орналастырамыз.Керексіз кезде интерактивті тақтаны сөндіреміз. |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


пункті















