Тақырып бойынша 31 материал табылды

Иррационал өрнектерді түрлендіру

Материал туралы қысқаша түсінік
Иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолданып, есептер шығаруға арналған күнделікті сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Пән: Алгебра және анализ бастамалары

Қысқа мерзімді жоспар №6-сабак

Бөлім:

Дәрежелер мен түбірлер. Дәрежелік функция


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Иррационал өрнектерді түрлендіру


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

11.2.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

иррационал өрнектерді түрлендіру үшін n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолданады



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтың іс әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, зейінін сабаққа аудару.

Ұ

Презентацияда алдыңғы сабақта өтілген n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қайталату.

Анықтамадан шығатын қасиеттер:

;

, егер n –тақ болса,

егер n –жұп болса;

;

, егер n –тақ болса.

Арифметикалық амалдарға қатысты қасиеттер:

;

, m-кез келген сан.

;

;

, m>1, n>1 –натурал сандар, .

Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту


Бағалау: Тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы РОТАЦИЯ әдісімен өзара тексереді.


Дифференциация тапсырмасы.

118

Егер болса, онда тепе теңдікті дәлелдеңіз.

Жауабы:


Дескриптор.Оқушы:

-өрнекті квадраттап, түбірге алады;

-бүтін көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолданады;

-өрнектің мәнін табады.

Бағалау: тақтадағы жауап бойынша өздерін бағалайды.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»



Түрлі түсті қима қағаздар

Сабақтың ортасы





















Мұғалім тақтада оқушыларға презентация арқылы көрсетеді

Иррационал өрнектерді ықшамдауда келесі әдістер қолданылады:

  1. Түбірді бір көрсеткішке келтіру №7, №8 қасиеттерді қолдану арқылы.

  2. Бірдей көрсеткішті түбірлер көбейтіндісін (қатынасын) №5, №7 қасиеттерді қолдану арқылы түбір астындағы көбейтіндіге (қатынасқа) алмастыру.

  3. Түбір көрсеткіштерін қысқарту, №8 қасиетті қолдану арқылы.

  4. Түбір астындағы түбірді бір т.бірмен алмастыру, №9 қасиет.

Ұ

Мұғалім тақтада талдайды

Мысал –есеп№1:

х-тің қандай мәндерінде теңдігі орындалады.

Шешуі:

, Жауабы: .

Мысал-есеп №2:

х-тің қандай мәндерінде теңдігі орындалады.

Шешуі: , Жауабы x=1.

Мысал-есеп№3: Өрнекті ықшамдаңыз: .

Шешуі: .

Мысал-есеп №4: .

Шешуі: .

Мысал-есеп №5: Түбір астына енгізіңіз: .

Шешуі:


Жекелей жұмыс

Мақсаты: n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қайталау

https://learningapps.org/5444937 тапсырмаларын орындау

Бағалау: дұрыс жауап саны бойнша өзін- өзі «Басбармақ» әдісімен бағалайды



Мақсаты: n-ші дәрежелі түбір астына енгізу, түбір алдына шығару қасиеттерін қолданып өрнектерді түрлендіре алу

егер n – жұп болса, онда х = ,

егер n– тақ болса, онда

егер n– тақ, онда у = = ,

егер n – жұп, онда 

Топтық жұмыс ЖИГСО

1-айналым: әр оқушы өз номері бойынша тапсырманы орындайды

2-айналым: оқушылар өз номері бойынша жаңа топтарға бірігіп тапсырманы талдайды

3- айналым: оқушылар бастапқы топқа жиналып өз тапсырмаларын топтағы оқушыларымен талдайды

1

2

3

4

Айнымалысы бар өрнекті n-ші дәрежелі түбір астына енгізіңіз ( x - бұл тапсырмада қандай болуы мүмкін және неге х осындай мән қабылдай алады?)

  1. ;


1. ;

2. ;


1. ;

2.

1. .

2. .


көбейткішті түбір алдына шығарыңыз


Топтық жұмыс

Бөлшектің бөлімінде

Мақсаты: n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін өрнектерді түрлендіруде қолдан алу

Г)

Дескриптор

  • n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін дұрыс қолданады

  • Көпмүшені көбейткішке жіктейді. (Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады немесе тиісті кысқша көбейту формуласын қолданады)

Бөлшекті қысқартады

Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-2-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-3-ші сұраққа жауап береді.

1-балл


Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


ДК экраны


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 11-сынып.

https://bilimland.kz/kk/subject/algebra/11-synyp/n-shi-darezheli-tubir-zhane-onyng-qasietteri?mid=01cc1440-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051







Shape1 Shape2

Сабақтың соңы

Бекіту үшін «Иррационал –өрнектерді түрлендіру марафоны» жарысын өткізу. Оқушыларға үлестірме тапсырмаларды беру. Бұл тапсырмаларды оқушылар жеке орындап, мұғалімге тексеруге әкеліп, дұрыс жауапқа жасыл жетон, ал қателескені үшін сары жетон алады, ал қате жауап үшін ештеңе алмайды, мұғалімнің кері байланысы / қолдауынан кейін қайтадан тапсырманы тексертіп, әрі қарай жылжиды. Соңында жетондар қосылады. Кері байланыс беріледі.

  1. Өрнекті ықшамдаңыз: ;

  2. Өрнекті ықшамдаңыз: ;

  3. Ортақ түбірге келтіріңіз: ;

  4. Сандарды салыстырыңыз: ;

  5. Сандарды салыстырыңыз: ;


Жұптық жұмыс

Мақсаты: n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін өрнектерді түрлендіруде қолдана білу ( бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтар арылу)

Дескриптор:

  • Бөліміндегі өрнектің түйіндесіне бөлшектің алымын да бөлімін көбейтеді

  • Тиісті кысқша көбейту формуласын қолданады

n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін дұрыс қолданады

Жұптардың критерий бойынша бірін-бірі бағлауы

Қосымша тапсырма:

Барлық тапсырманы орындап болған оқушыға қосымша ретінде беруге болады.

Өрнекті ықшамдаңыз:


Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.

- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.11.2024
211
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12