Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Іс-әрекеттегі мейірімділік. Ашық тәрбие сағаты 6 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тәрбие сағаты : |
Іс-әрекеттегі мейірімділк |
||||
Күні: |
30.01.2024ж |
||||
Сынып жетекші |
Кошаева Сауле Суттубаевна |
||||
Класс: 6 «В» |
Қатысқандар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Балаға бұрын игерілмеген дүниені мейіріммен, төзімділікпен және махаббатпен игеруге көмектесіңіз. (халық даналығы ) |
||||
Сабақтың мақсаты: |
Баланың бойына рухани-адамгершілік қасиеттерді ұялату, жақсы-жаманды ажырата білуге ,адамды қасылқасиеттерді игеруге ықпал ету.Бір-бірі мен қарым-қатынастарын жақсарту,оларды адамгершілікке ,имандылыққа. Шыншылдыққа, мейірімділікке тәрбиелеу. |
||||
Құндылықтарды дарыту: |
Отансүйгіштік, еңбекқорлық |
||||
Құндылық: |
«АР-ҰЯТ - Достарына, сыныптастарына, отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейірімділік таныту; |
||||
Ресімдеу: |
Слайд |
||||
Музыкалық және бейне көркемдеу: |
Плакат.Суреттер |
||||
Үлестірмелі материалдар: |
Таратпа қағаздар, суреттер |
||||
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
«Мейірімділік туралы» |
||||
Дайындыққа арналған әдебиет |
Дәптер, интерактивті тақта,нақыл сөздер. |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
Ұйымдастыру кезеңі ( 7 минут) |
Мұғалім: -Саламатсыздарма құрметті оқушылар !Бүгінгі біздің тәрбие сағатының тақырыбы «Іс-әрекеттегі - мейірімділк». Адамның жақсы қасиеттерінің бірі мейірімділік туралы әңгімелесеміз. Адамдардың бір-біріне деген мейір шапағаты –әдептілік белгісі , сол туралы білеміз
1.«Жүректен
-жүрекке» ахуал қалыптасады |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді, партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. Оқушылар бір-біріңе жүрек жылуын сыйлап, әр оқушы бір-біріне мейірімді, қайырымды жылы сезімге толы екенін жақсылықтың бәрі жүректен шығатынын жеткізу. . |
|
||
Сабақтың басы (13 минут) |
2.«Таза тақта» әдісі Тақтада тақырыпқа сай суреттер ілінеді. Оқушылар сол суреттерді талдай отырып, сабақтың тақырыбын ашады. Абай Құнанбайұлының 14 қарасөзімен байланыстырып түсінідіріп өтемін. «Мейірімді адам» бойындағы қасиеттерді атап өтсек: жақсы адам, ақкөңіл, жаны таза, шыдамды, рақымшыл, жылы жүректі. Енді осындай адам деп кімді айтар едіңдер? — Әрине мейірімді жандардың қатарында ең бірінші біздің аналарымыз тұрады екен. — Адамзат ненің,кімнің мейіріміне бөленген? — Күн, табиғат, ана, ұстаз, дәрігер және тағы басқалардың мейіріміне бөленеді. Ендеше мына сұрақтаққа жауап беріп көрейікші:
3.Видеоролик көрсету. «Қамқор бауыр» тақырыбында.
4.«Мейірімді адам» дегенді қалай түсінесіңдер? Қандай адамды мейірімді адам деп айтасыңдар? Мына күншуаққа жазып шығындар.
|
Фотосуреттерге қарай отырып тақырыптың мазмұнын ашады.
Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Оқушылар видеороликті мұқият көреді. Талқылайды. Іс-әрекеттегі - мейірімділк Ж Мейірімді адам ақсы адам ақ көңіл жаны таза бірлікжарастық
шыдамды рақымшыл ынтымақ бауырмалдық жылы жүректі сүйіспеншілік қамқорлық достық |
фотосуреттер интербелсенді тақта, слайд Қима қағаздар. А4 парақ, Түрлі –түсті караламсап. |
||
Сабақтың ортасы (20 минут) |
5.«Болады-болмайды» тренингі -Мейірімді болуға …. (болады), Кешірімді болуға …. (болады), Қатыгез болуға …. (болмайды), Тәртіпті болуға …. (болады), Әдепті болуға …. (болады), Ұрысқақ болуға…. (болмайды), Сыпайы болуға …. (болады), Қайырымды болуға …. (болады), Бұзық болуға …. (болмайды), Бауырмал болуға …. (болады), Ақылды болуға ….. (болады), Мақтаншақ болуға …. (болмайды), Шыншыл болуға …. (болады), Арам болуға …. (болмайды), Маман болуға …. (болады), Жаман болуға …. (болмайды), 6.Тапсырма:«Кім және не мейірімді?» Тақтаға іліп қоямын. Оқушылар келіп жауабын сурет арқылы іледі де оқиды. Күлімдеген …. мейірімді. (күн) Кіршіксізақ …. мейірімді! (қар) Таза мөлдір…. мейірімді! (су) Бәрімізді көтеріп түрған …. мейірімді! (жер) Аяулы …. мейірімді! (анам) Қадірлі …. мейірімді! (әкем) Әлпештеген …. мейірімді! (әжем) Еркелеткен …. мейірімді! (атам) Жылыжүзді …. мейірімді! (ұстазым) Тату-тәтті …. мейірімді! (достарым |
(оқушылар орындарынан тұрып тұрады.Мұғалім болатын нәрселерді айтқанда оқушылар қолдарын үш рет шапалақтайды, ал болмайтын нәрселерді айтқанда қолдарын шапалақтамайды.) Түсіп қалған сөздерді орнына қою керек. (баяу музыка ойнап тұрады) |
Оқушылар дың жауаптары. Түрлі- түсті суреттер |
||
Сабақтың соңы (5 минут) |
7. 1.тапсырма.Жағдаяттарды шешу: 1.жағдаят: –Аялдамада сізбен бір әжей сөйлесті.Сіздің сөйлеуге көңіліңіз жоқ.Сіз мейірімді жылы жүзді болу ниетімен әңгімені жалғастырасыз ба немесе үзіп жібересіз бе?
2.Бүгін досыңыздың туған күні.
Досыңыз туған күніне сағат 18.00-ге шақырған еді. Ал, уақыт 18.30
болды. Сіз асығып тұрсыз. Сіз досыңыздың сүйікті гүлін алуға гүл
сататын киоскіге келдіңіз. Алайда, кезекте көп кісі тұр екен.
Досыңызды ренжіткіңіз келмесе, кезекке тұрмай, тезірек
гүл алу керек. Бұл жағдайдан қалай шығуға болады? Тек сыпайы,
әдепті болуды ұмытпаңыз. 9.«Мейірімділік ағашын» Қорытынды: -Дұрыс балалар, адамдар бір-біріне әрқашан қамқоршы, адал, қиын жағдайда қол ұшын беруі керек, әр күнін күлімдеп қарсы алып, өзін қоршаған адамдарға,бауырларына мейірімділік таныта білуі керек. Қолдарындағы шар мен жүрекшелерді ата-аналары мен мұғалімдерге таратады. |
. Оқушылар берілген жағдаяттарға байланысты өз ойларын айтады. Жағдаяттық тапсырманы ата-аналармен бірлесіп орындайды. «Мейірімділік ағашын» өсірейік . Оқушылар мейірімділік ағашына жақсы тілектер жазады. |
А4 парақ, пламастер А4 парақ, пламастер Жеміс суреттері. |