|
Қазақ тілі |
Мұғалім |
Уақыты: |
Кабинет |
|
|
Сабақтың атауы |
Іс қағаздар стилінің ерекшеліктері |
|||
|
Көрнекілігі |
||||
|
Мақсаты |
Оқушыларға ресми ісқағаздар стилі, оның ішінде жеке адам өміріне қатысты ісқағаздарының түрлері, оның тілдік , құрылымдық ерекшеліктері туралы түсінік бере отырып, өмірбаян мен өтініш, арыз құрылымдары туралы, қоғамдағы алатын орны туралы мәлімет беру; |
|||
|
Топқа бөлу |
Пазл арқылы топтарға бөлу |
|||
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Балалар, Махаббат періштесі беріп жіберген «Ризашылық әнін» айтып көрейік. Ризамын бүгінге, Ризамын бүгінге, Ризамын бүгінге, Ризамын қазірге. Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге, Ризамын, ризамын, ризамын қазірге! – Біз бір-бірімізге, бүгінгі күнге, жақын туыстарымызға, мейірімді сөздерге, ойындарға, әндерге, жалпы әлемге рақмет айтамыз. |
|||
|
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту |
Мультимедиялық проектордан слайдтар
арқылы жаңа материалды түсіндіру. Өмірбаян, оның ерекшелігі,стильдік белгісі, түрлері. (Қ.Жұбановтың саяси-қоғамдық өмірбаяны, М.Әуезовтің автобиографиялық өмірбаяны, жай өмірбаян үлгісі) Өтініш, жазылу стилі. – Құжат адресациясы ; Арыз, оның түрлері, арыз құрылымы туралы. Арыз құрылымы: 1) Құжат адресациясы (кімнің атына жазылғаны); 2) Құжат аты; 3) Негізгі мәтін; 4) Қосымша болса оған сілтеме; 5) Жазылу мерзімі; 6) Қолы; 7) арыз мазмұнымен келісушілер қолы. |
|||
|
Мағынаны тану |
а)Үш күн сабақтан босатуын сұрап,мектеп директорына өтініш жазыңдар. б)Бір мекеме басшысына өзіңді жұмысқа алуын сұрап өтініш жазыңдар. в)Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен қосымша сабақ беруін сұрап, сол пәнді жүргізетін мұғалімге өтініш жазу. Оның себептерін ашып жазыңдар. Оқулық бойынша тапсырмалар: 1. Мектепішілік ғылыми-практикалық конференциясына қатысуға өтініш жазу. 3. Өтініш сөзімен түбірлес сөздерді жазыңдар. Өтініш сөзінің синонимдік қатарын қатарын тауып жазыңдар. |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды |
||
|
Ой толғаныс |
Арыз бен өтініштің ерекшелігі.
|
|||
|
Бағалау |
Бағалау парақшаларын толтыру |
|||
|
Үйге тапсырма |
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Іс-қағаздар стилінің ерекшеліктері
Іс-қағаздар стилінің ерекшеліктері
|
Қазақ тілі |
Мұғалім |
Уақыты: |
Кабинет |
|
|
Сабақтың атауы |
Іс қағаздар стилінің ерекшеліктері |
|||
|
Көрнекілігі |
||||
|
Мақсаты |
Оқушыларға ресми ісқағаздар стилі, оның ішінде жеке адам өміріне қатысты ісқағаздарының түрлері, оның тілдік , құрылымдық ерекшеліктері туралы түсінік бере отырып, өмірбаян мен өтініш, арыз құрылымдары туралы, қоғамдағы алатын орны туралы мәлімет беру; |
|||
|
Топқа бөлу |
Пазл арқылы топтарға бөлу |
|||
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Балалар, Махаббат періштесі беріп жіберген «Ризашылық әнін» айтып көрейік. Ризамын бүгінге, Ризамын бүгінге, Ризамын бүгінге, Ризамын қазірге. Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге, Ризамын, ризамын, ризамын қазірге! – Біз бір-бірімізге, бүгінгі күнге, жақын туыстарымызға, мейірімді сөздерге, ойындарға, әндерге, жалпы әлемге рақмет айтамыз. |
|||
|
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту |
Мультимедиялық проектордан слайдтар
арқылы жаңа материалды түсіндіру. Өмірбаян, оның ерекшелігі,стильдік белгісі, түрлері. (Қ.Жұбановтың саяси-қоғамдық өмірбаяны, М.Әуезовтің автобиографиялық өмірбаяны, жай өмірбаян үлгісі) Өтініш, жазылу стилі. – Құжат адресациясы ; Арыз, оның түрлері, арыз құрылымы туралы. Арыз құрылымы: 1) Құжат адресациясы (кімнің атына жазылғаны); 2) Құжат аты; 3) Негізгі мәтін; 4) Қосымша болса оған сілтеме; 5) Жазылу мерзімі; 6) Қолы; 7) арыз мазмұнымен келісушілер қолы. |
|||
|
Мағынаны тану |
а)Үш күн сабақтан босатуын сұрап,мектеп директорына өтініш жазыңдар. б)Бір мекеме басшысына өзіңді жұмысқа алуын сұрап өтініш жазыңдар. в)Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен қосымша сабақ беруін сұрап, сол пәнді жүргізетін мұғалімге өтініш жазу. Оның себептерін ашып жазыңдар. Оқулық бойынша тапсырмалар: 1. Мектепішілік ғылыми-практикалық конференциясына қатысуға өтініш жазу. 3. Өтініш сөзімен түбірлес сөздерді жазыңдар. Өтініш сөзінің синонимдік қатарын қатарын тауып жазыңдар. |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды |
||
|
Ой толғаныс |
Арыз бен өтініштің ерекшелігі.
|
|||
|
Бағалау |
Бағалау парақшаларын толтыру |
|||
|
Үйге тапсырма |
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау |
|||
шағым қалдыра аласыз














