«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Е.Г.Инирбекова
|
Пәні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
Мектеп: Р.Толқымбекұлы атындағы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Райымбе А |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 7 |
Қатыспағандар:0 |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ішкі энергия,ішкі энергияны өзгерту тәсілдері. |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.3.2.1.дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Дененің ішкі энергия ұғымының физикалық мағынасы жайлы мағлұмат алу,ішкі энергияның өзгеру тәсілдерін атап беру Көптеген оқушылар істей алады: Ішкі энергияның не себепті дене жұмыс істегенде көбейіп,дене жұмысын тоқтатқанда азаятынын түсіндіру Кейбір оқушылар істей алады: Ішкі энергияның дене жылдамдығына емес,молекула жылдамдығына тәуелді екенін және оның кеңістіктегі орнын дәлелдеп беру |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
-Дененің ішкі энергия ұғымының физикалық мағынасы жайлы мағлұмат алады,ішкі энергияның өзгеру тәсілдерін атап бере алады -Ішкі энергияның не себепті дене жұмыс істегенде көбейіп,дене жұмысын тоқтатқанда азаятынын түсіндіре алады -Ішкі энергияның дене жылдамдығына емес,молекула жылдамдығына тәуелді екенін және оның кеңістіктегі орнын дәлелдеп бере алады; |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Өндірісті ғылым мен біліммен байланыстыру,ғылыми білімін тәжірибеде қолдану.Cынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып,басқалардың жұмысын бағалай білу қабілетін дамыту.Құндылықтарды дарыту берілген тапсырмалар көмегімен жүзеге асады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Сабақта пәнаралық байланыс география пәні-шықтың түсуі,т төменгі температурада түманның түсуі.Сабақты түсіндіруде қазақ тілі,орыс тілі,ағылшын тілдерінде сауатты сөйлеуді қадағалау. |
||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Осы сабақта оқушылар әр түрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтерге сүйене отырып өз қажеттіліктерін қанағаттандыра алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім
|
Қозғалыстағы кез келген дене жұмыс істеуге қабілетті-егер дене жұмыс істеуге қабілетті болса, онда оның энергиясы бар екенін еске түсіру. (физика 7 сынып) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин (W) |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,психологиялық көңіл –күйін байқау.
2. Үй тапсырмасын тексеру-“Микрафон” әдісі әр топқа екі сұрақтан беріледі.
3.Топқа бөлу. “Сиқырлы сөздер” әдісі-оқушыларға бірдей қызыл түсті қағазға жылу, ішкі энергия, температура деген физикалық термин сөздер таратылып беріледі,сөздер бойынша топқа бөлінеді.
1 топ-Жылу 2 топ-Ішкі энергия 3 топ-Температура |
Таратпа материалдары
Қызыл түсті қағаз |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин
(G) |
Жаңа сабақты меңгерту. 1. “ Құпия зат”әдісі. Әр топқа сабақ тақырыбымен байланысты ерекше бір сурет беріледі. Оқушылар суретте берілген затқа байланысты сөйлем жазады. Әр топ жазған сөйлемдерін бір бірімен алмасып қарсы топтар қандай зат екенін табады.
2.”Миға шабуыл” әдісі-мақал мәтелдер арқылы физикалық шаманы табу
3.”Ойлан,жұптас,бөліс” әдісі
4.”Ортақ тұжырым “әдісі Эксперименттік тапсырма видеоролик Жұмыс істеу арқылы ішкі энергияның өзгеруін зерттеу.(тиын,қатырма қағаз немесе ағаш тақта)
5.Семантикалық карта
|
Слайд
Bilimland.kz видеоролик
Слайд |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 10мин Бағалау 3 мин |
Венн диаграммасы Ішкі энергия Механикалық энергия
Кері байланыс Желкенді қайық
Үйге тапсырма: Ішкі энергия туралы эссе жазу |
Ғаламторды пайдалану |
|||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларға микрафон әдісін қолдана отырып барлық оқушыға бағытталған сұрақтар беру арқылы логикалық ойлауын дамытады.Құпия зат әдісі арқылы жаңа сабақты меңгертуде жаңа сабақтың мазмұнын ашады және оқушылардың өздігінен ізденіп,суреттерді пайдалана отырып тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға топтық жұмыс жасап,бір бірімен ынтымақтасып жұмыс жасайды.Миға шабуыл әдісін қолдануда оқушылардың еркін сөйлеу дағдылары қалыптасады.Ойлан,жұптас,бөліс әдісі арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын мысалдар келтіре отырып негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға қызығушылығын арттыруға ықпал жасаймын.Ортақ тұжырым әдісінде өз бетінше жұмыс жасай алмайтын топтың көмегін қажет ететін,сабаққа қызығушылығы жоқ оқушының қажеттілігін ескере отырып тапсырманы орындауда бағыт бағдар бере отырып сөзбен қолдау көрсетіп ынталандырып отырамын .Семантикалық карта әдісінде топпен талқылау арқылы білім деңгейі әр түрлі оқушылардың қажеттілігіне қарай кестемен берілген тапсырманы орындатамын, айтылым,жазылым дағдылары қалыптасады.Венн диаграмасында барлық оқушыға бағытталған нұсқау бере отырып олардың әрқайсысының өздерінен нені түсінгендеріне көз жеткіземін.
|
Сабақтың әр бөлімінде оқушыларды мақтау сөздер жазылған суреттер беріп отырамын.Қалыптастырушы бағалау арқылы пәнге деген қызығушылығын арттырамын.Бағалау критерийі,дискрипторлар арқылы жұлдызшалар беріп отырамын |
Оқушылардың физика кабинетінде қауіпсіздік техниканы ұстануы. |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ішкі энергия, ішкі энергияны өзгерту тәсілдері.
Ішкі энергия, ішкі энергияны өзгерту тәсілдері.
«Бекітемін»
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Е.Г.Инирбекова
|
Пәні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
Мектеп: Р.Толқымбекұлы атындағы орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Райымбе А |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 7 |
Қатыспағандар:0 |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ішкі энергия,ішкі энергияны өзгерту тәсілдері. |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.3.2.1.дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттау. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Дененің ішкі энергия ұғымының физикалық мағынасы жайлы мағлұмат алу,ішкі энергияның өзгеру тәсілдерін атап беру Көптеген оқушылар істей алады: Ішкі энергияның не себепті дене жұмыс істегенде көбейіп,дене жұмысын тоқтатқанда азаятынын түсіндіру Кейбір оқушылар істей алады: Ішкі энергияның дене жылдамдығына емес,молекула жылдамдығына тәуелді екенін және оның кеңістіктегі орнын дәлелдеп беру |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
-Дененің ішкі энергия ұғымының физикалық мағынасы жайлы мағлұмат алады,ішкі энергияның өзгеру тәсілдерін атап бере алады -Ішкі энергияның не себепті дене жұмыс істегенде көбейіп,дене жұмысын тоқтатқанда азаятынын түсіндіре алады -Ішкі энергияның дене жылдамдығына емес,молекула жылдамдығына тәуелді екенін және оның кеңістіктегі орнын дәлелдеп бере алады; |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Өндірісті ғылым мен біліммен байланыстыру,ғылыми білімін тәжірибеде қолдану.Cынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып,басқалардың жұмысын бағалай білу қабілетін дамыту.Құндылықтарды дарыту берілген тапсырмалар көмегімен жүзеге асады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Сабақта пәнаралық байланыс география пәні-шықтың түсуі,т төменгі температурада түманның түсуі.Сабақты түсіндіруде қазақ тілі,орыс тілі,ағылшын тілдерінде сауатты сөйлеуді қадағалау. |
||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Осы сабақта оқушылар әр түрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтерге сүйене отырып өз қажеттіліктерін қанағаттандыра алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім
|
Қозғалыстағы кез келген дене жұмыс істеуге қабілетті-егер дене жұмыс істеуге қабілетті болса, онда оның энергиясы бар екенін еске түсіру. (физика 7 сынып) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин (W) |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,психологиялық көңіл –күйін байқау.
2. Үй тапсырмасын тексеру-“Микрафон” әдісі әр топқа екі сұрақтан беріледі.
3.Топқа бөлу. “Сиқырлы сөздер” әдісі-оқушыларға бірдей қызыл түсті қағазға жылу, ішкі энергия, температура деген физикалық термин сөздер таратылып беріледі,сөздер бойынша топқа бөлінеді.
1 топ-Жылу 2 топ-Ішкі энергия 3 топ-Температура |
Таратпа материалдары
Қызыл түсті қағаз |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин
(G) |
Жаңа сабақты меңгерту. 1. “ Құпия зат”әдісі. Әр топқа сабақ тақырыбымен байланысты ерекше бір сурет беріледі. Оқушылар суретте берілген затқа байланысты сөйлем жазады. Әр топ жазған сөйлемдерін бір бірімен алмасып қарсы топтар қандай зат екенін табады.
2.”Миға шабуыл” әдісі-мақал мәтелдер арқылы физикалық шаманы табу
3.”Ойлан,жұптас,бөліс” әдісі
4.”Ортақ тұжырым “әдісі Эксперименттік тапсырма видеоролик Жұмыс істеу арқылы ішкі энергияның өзгеруін зерттеу.(тиын,қатырма қағаз немесе ағаш тақта)
5.Семантикалық карта
|
Слайд
Bilimland.kz видеоролик
Слайд |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 10мин Бағалау 3 мин |
Венн диаграммасы Ішкі энергия Механикалық энергия
Кері байланыс Желкенді қайық
Үйге тапсырма: Ішкі энергия туралы эссе жазу |
Ғаламторды пайдалану |
|||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында оқушыларға микрафон әдісін қолдана отырып барлық оқушыға бағытталған сұрақтар беру арқылы логикалық ойлауын дамытады.Құпия зат әдісі арқылы жаңа сабақты меңгертуде жаңа сабақтың мазмұнын ашады және оқушылардың өздігінен ізденіп,суреттерді пайдалана отырып тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға топтық жұмыс жасап,бір бірімен ынтымақтасып жұмыс жасайды.Миға шабуыл әдісін қолдануда оқушылардың еркін сөйлеу дағдылары қалыптасады.Ойлан,жұптас,бөліс әдісі арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын мысалдар келтіре отырып негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға қызығушылығын арттыруға ықпал жасаймын.Ортақ тұжырым әдісінде өз бетінше жұмыс жасай алмайтын топтың көмегін қажет ететін,сабаққа қызығушылығы жоқ оқушының қажеттілігін ескере отырып тапсырманы орындауда бағыт бағдар бере отырып сөзбен қолдау көрсетіп ынталандырып отырамын .Семантикалық карта әдісінде топпен талқылау арқылы білім деңгейі әр түрлі оқушылардың қажеттілігіне қарай кестемен берілген тапсырманы орындатамын, айтылым,жазылым дағдылары қалыптасады.Венн диаграмасында барлық оқушыға бағытталған нұсқау бере отырып олардың әрқайсысының өздерінен нені түсінгендеріне көз жеткіземін.
|
Сабақтың әр бөлімінде оқушыларды мақтау сөздер жазылған суреттер беріп отырамын.Қалыптастырушы бағалау арқылы пәнге деген қызығушылығын арттырамын.Бағалау критерийі,дискрипторлар арқылы жұлдызшалар беріп отырамын |
Оқушылардың физика кабинетінде қауіпсіздік техниканы ұстануы. |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















