Қысқа мерзімді жоспар
10-сынып
Сабақтың тақырыбы: Ішкі энергия және энтальпия.№1 практикалық жұмыс "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау"
|
Бөлім: Термодинамика |
||||
|
Педагогтың аты-жөні: Буранбаева Ж.С. |
||||
|
Күні: |
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ішкі энергия және энтальпия.№1 практикалық жұмыс "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау" |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатын дығын түсіну;10.3.1.2 химиялық реакция лар байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитын дығын түсіну; |
|||
|
Сабақ мақсаты |
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу |
|||
|
ЖИ құралдары |
Adaptemy, Smartsparrow - Оқушылардың жауаптарын немесе әсерлерін талдай отырып, нақты нәтижелерді көрсетеді - https://www.adaptemy.com/ https://www.smartsparrow.com/ |
|||
|
Бағалау критерийлері |
✓ Энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтай алады.✓ Химиялық реакциялардың жылу эффектісін түсіндіре алады.✓ Практикалық жұмысты дұрыс орындай алады.✓ Нәтижелерді талдап, қорытынды жасай алады. |
|||
|
Құндылықтар: |
Әділдік және жауапкершілік • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. • Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту – (3 минут)Ширату тапсырмалары – (4 минут)Жаңа сабаққа кіріспе (3 минут) |
Қызығушылықты ояту:- Сәлемдесу;- сыныпты түгелдеу;- оқушылардың назарын аударту;- топқа бөлу.Ширату тапсырмалары:- Химиялық реакциялардың жылу эффектісін түсіндіру.- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады. |
Компьютер, проектор, презентация.Educaplay - Ойын түріндегі жаттығулар мен тапсырмалар жасау платформасы - https://www.educaplay.com/ |
|
Сабақтың ортасы (30 минут), Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмысЭнтальпия мен ішкі энергияның өзара байланысы (5 минут) |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
Топ динамикасы, қорытындының сапасы. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.PrepAI, Teachology, ChatGPT - Емтихан материалдарын әзірлеуге арналған платформалар - https://www.prepai.io/ https://www.teachology.ai/ https://chatgpt.com/ |
|
1-тапсырмаБейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау. (5 минут)HCl + NaOH → NaCl + H2OДескриптор:- Реакция теңдеуін жазу;- Тәжірибені орындау;- Нәтижелерді жазу. |
Оқушылар тәжірибені орындайды, нәтижелерді жазады. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.PrepAI, Teachology, ChatGPT - Емтихан материалдарын әзірлеуге арналған платформалар - https://www.prepai.io/ https://www.teachology.ai/ https://chatgpt.com/ |
|
|
2-тапсырмаЭнтальпия өзгерісін есептеу. (10 минут)H2 + 1/2 O2 → H2OДескриптор:- Реакция теңдеуін жазу;- Энтальпия өзгерісін есептеу;- Нәтижелерді түсіндіру. |
Оқушылар есептерді шығарады, нәтижелерді түсіндіреді. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Explainlikeimfive - Күрделі материалды қарапайым тілмен түсіндіретін платформа - https://domore.ai/ |
|
|
3-тапсырмаХимиялық реакциялардың байланыстардың үзілуі мен түзілуін талдау. (10 минут)CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2OДескриптор:- Реакция теңдеуін жазу;- Байланыстардың үзілуін анықтау;- Жаңа байланыстардың түзілуін анықтау. |
Оқушылар реакцияларды талдайды, нәтижелерді түсіндіреді. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Adaptemy, Smartsparrow - Оқушылардың жауаптарын немесе әсерлерін талдай отырып, нақты нәтижелерді көрсетеді - https://www.adaptemy.com/ https://www.smartsparrow.com/ |
|
|
Сабақтың соңы (5 минут),Қорытынды,Ой толғаныс,Кері байланыс |
Кері байланысЖалғастырыңыз:Маған ... қызықты болдыБұл ... қиындық туғыздыОсы ... мені ойландырды |
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. |
Оқушылар үй жұмысын орындайды. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ішкі энергия және энтальпия
Ішкі энергия және энтальпия
Қысқа мерзімді жоспар
10-сынып
Сабақтың тақырыбы: Ішкі энергия және энтальпия.№1 практикалық жұмыс "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау"
|
Бөлім: Термодинамика |
||||
|
Педагогтың аты-жөні: Буранбаева Ж.С. |
||||
|
Күні: |
||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ішкі энергия және энтальпия.№1 практикалық жұмыс "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау" |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатын дығын түсіну;10.3.1.2 химиялық реакция лар байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитын дығын түсіну; |
|||
|
Сабақ мақсаты |
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу |
|||
|
ЖИ құралдары |
Adaptemy, Smartsparrow - Оқушылардың жауаптарын немесе әсерлерін талдай отырып, нақты нәтижелерді көрсетеді - https://www.adaptemy.com/ https://www.smartsparrow.com/ |
|||
|
Бағалау критерийлері |
✓ Энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтай алады.✓ Химиялық реакциялардың жылу эффектісін түсіндіре алады.✓ Практикалық жұмысты дұрыс орындай алады.✓ Нәтижелерді талдап, қорытынды жасай алады. |
|||
|
Құндылықтар: |
Әділдік және жауапкершілік • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. • Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі / уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (10 минут), Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту – (3 минут)Ширату тапсырмалары – (4 минут)Жаңа сабаққа кіріспе (3 минут) |
Қызығушылықты ояту:- Сәлемдесу;- сыныпты түгелдеу;- оқушылардың назарын аударту;- топқа бөлу.Ширату тапсырмалары:- Химиялық реакциялардың жылу эффектісін түсіндіру.- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін түсіндіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың мақсатына назар аударады. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі тапсырмаларға ынталандырады. |
Компьютер, проектор, презентация.Educaplay - Ойын түріндегі жаттығулар мен тапсырмалар жасау платформасы - https://www.educaplay.com/ |
|
Сабақтың ортасы (30 минут), Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмысЭнтальпия мен ішкі энергияның өзара байланысы (5 минут) |
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда белсенділік танытады. |
Топ динамикасы, қорытындының сапасы. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.PrepAI, Teachology, ChatGPT - Емтихан материалдарын әзірлеуге арналған платформалар - https://www.prepai.io/ https://www.teachology.ai/ https://chatgpt.com/ |
|
1-тапсырмаБейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау. (5 минут)HCl + NaOH → NaCl + H2OДескриптор:- Реакция теңдеуін жазу;- Тәжірибені орындау;- Нәтижелерді жазу. |
Оқушылар тәжірибені орындайды, нәтижелерді жазады. |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.PrepAI, Teachology, ChatGPT - Емтихан материалдарын әзірлеуге арналған платформалар - https://www.prepai.io/ https://www.teachology.ai/ https://chatgpt.com/ |
|
|
2-тапсырмаЭнтальпия өзгерісін есептеу. (10 минут)H2 + 1/2 O2 → H2OДескриптор:- Реакция теңдеуін жазу;- Энтальпия өзгерісін есептеу;- Нәтижелерді түсіндіру. |
Оқушылар есептерді шығарады, нәтижелерді түсіндіреді. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Explainlikeimfive - Күрделі материалды қарапайым тілмен түсіндіретін платформа - https://domore.ai/ |
|
|
3-тапсырмаХимиялық реакциялардың байланыстардың үзілуі мен түзілуін талдау. (10 минут)CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2OДескриптор:- Реакция теңдеуін жазу;- Байланыстардың үзілуін анықтау;- Жаңа байланыстардың түзілуін анықтау. |
Оқушылар реакцияларды талдайды, нәтижелерді түсіндіреді. |
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен бағалау. |
Шаблон, интернет ресурс, оқу құралдары.Adaptemy, Smartsparrow - Оқушылардың жауаптарын немесе әсерлерін талдай отырып, нақты нәтижелерді көрсетеді - https://www.adaptemy.com/ https://www.smartsparrow.com/ |
|
|
Сабақтың соңы (5 минут),Қорытынды,Ой толғаныс,Кері байланыс |
Кері байланысЖалғастырыңыз:Маған ... қызықты болдыБұл ... қиындық туғыздыОсы ... мені ойландырды |
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын береді. |
Оқушылар үй жұмысын орындайды. |
Кері байланыстың бар екендігі. |
|
шағым қалдыра аласыз













