Ит адамның досы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ит адамның досы

Материал туралы қысқаша түсінік
материал ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлімі:

Апатты табиғи құбылыстар.

Күні:

02.02.2026ж

Педагогтің аты-жөні:

Айдингалиева Сандугаш

Сынып: 4 «А»

Қатысқандар саны: 39 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табыс септігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.5.1 Табыс септіктің жалғауларын біледі.

Тыңдаған мәтіндегі кейіпкерлердің әрекетіне өз пікірін білдіреді

Сабақтың мақсаты

Өз ойын білдіреді

Шығармашылық жұмысқа дағдыланады

Құндылықтар

қоршаған ортаға қамқорлық жасау

өз әрекеттерінің қоршаған әлем үшін маңыздылығы мен салдарын түсіну

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

6 мин








Өткен білімді еске түсіру

5 минут


























Жаңа білім

25 минут




Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.



Үй тапсырмасын тексеру

Барыс септігі бойынша ереже сұрау

Үйге берілген тапсырманы сұрау

«Ой қозғау» әдісі

Ит туралы видео ролик көрсетіп,жаңа сабақты ашу.


-Балалар видео не туралы?

-Ит кімге көмек берді?

-Иттің арманы орындалды ма?

Олай болса балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы:

«Ит-адамның досы»

Жаңа сабағымызды бастамас бұрын топтарыңызға ат қойып алайық. Балалар видеодағы жеңіске жеткен "Ақтөс» достарын ертіп бізге қонаққа келіпті. Олай болса өздеріне ұнаған итті алындар. Олардың аттары сіздердің топтарыңыздың атауы болады.

1-топ «Ақтөс»

2-топ «Арлан»

3-топ «Құтжол»

4-топ «Ақтабан»

5-топ «Мойнақ»

6-топ «Майлыаяқ»


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.

Оқушылар сабаққа назар аударады.




Тапсырманы тексертеді


Өлеңдегі баланың ойын түсіндіреді

Сұрақтарға жауап береді








Өткен тақырыпты пысықтау



















Өз ойларын айтады



Мүдделері ұқсас оқушылар (мысалы, қиындық деңгейі немесе қолдау деңгейі) іріктеліп топқа бөлінеді








Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!



Көңілді смайликтермен бағалау









Дескриптор:

Өткен тақырыпты біледі-1Б

Сұрақтарға жауап береді-1Б







ҚБ:

Керемет!









Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!



Көңілді смайликтермен бағалау







Әртүрлі батпырауық тәрізді қима қағазға жазылған сөздер

Оқулық

100 бет














Оқулық

97,98-бет

таратпа



Сабақтың ортасы


10 мин
























10 мин


1-тапсырма

Ұжымдық жұмыс

«Біліміңді қолдан» әдісі

«Итім болса, шіркін!» -деп өлең жолдары бойынша сөзерді қолданады.

Итім болса, шіркін

Жақсы көрер едім мүмкін

Реніш

Жақсы көру

Мақтаныш

Қуаныш

Өз-өзіне сенімділік

Сағыныш


2 – тапсырма

«Дыбысты тап» әдісі

Жануарлардың дыбыстарын жасыру.

Ит,қой,сиыр,мысық,жылқы,

тотықұс,балық,

Өзің қай жануарды асырағың келеді? Неліктен?

Тамаша балалар әр жануардың өзінің беретін жақсы қасиеттері,пайдасы көп.


3 –тапсырма

Бердібек Соқпақбаевтың қандай шығармаларын білесің?

ЖИмен таныстырады.

Видео ролик арқылы әңгімені тыңдау. Есте сақтау қабілеттері бойынша әр сөйлемін тапқызу.



-Жазушы Майлыаяқты қалай суреттеген?

-Мәтінді оқығанда қандай сезімде болдың?

-Ит иесінің орнында болсаң,Майлыаяқты тастап кетер ме едің?


Дәптермен жұмыс. Жазылым

«Жаңа сөздер сандығы»

Середей – сорайған, ұзарған.

Басына күн туған – қиыншылыққа тап болған.




Мәтіннің негізгі ойын анықтайды


















Дыбыстарға жауап береді



Дескриптор:

-мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1б

-Майлыаяқты суреттеуін табады-1б

-мәтінді оқу барысындағы өзінің сезімін жазады-1б





Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!



















Комментарий» арқылы

Дескриптор:

-мәтінге кейіпкер қосады-1б

-Майлыаяқтың әрі қарайғы тағдырын жазады өз ойымен-1б

-өз ойын мәтін мазмұнымен байланыстырып жеткізеді-1б


Оқулық

101-103-бет

таратпа















Сергіту сәті 2 мин

видео ролик бойынша қимыл жасайды.


Оқушылар көрсетілген қимылдарды жасайды.



10 мин

«Жасырынған бұлттар әдісі»

Жеті қазынаны суреттер арқылы табады.



Топпен жұмыс.

«Ұшқыр ой» әдісі

Мәтінде берілген кейіпкерлерді сипаттау.

Зағипа

Еркін

Әбеке

Майлыаяқ

Майлыаяққа хат жазыңдар

Итті иесімен қинасын сөздің мағынасын жаз



«Сүйек пен балық» ойыны









«Қорытынды» әдісі

Ит туралы мақал-мәтелдер сұрау.

Ит-адамның досы.

ИТ үреді де, керуен жүре береді.

Ит ашуын тырнадан алады.


Мәтіннің негізгі ойын түсіндіреді







Топпен жұмыс жасап, өздері мағынасын ашады.








Шарты: Екі оқушыдан шығады. Мысық ,ит деп атайды. Оқушылар тиісті затты жануарлардың қимылын келтіру арқылы апарады.



Дескриптор:

-жеті қазынаға не жататынын анықтайды-1б

-мәтіннің негізігі ойын білдіріп тұрған мақалды белгілейді-1б

-себебін түсіндіреді-1б

-мәтін мазмұны туралы өз ойын қорытындылайды-1б







Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!



Таратпа










Сабақтың соңы

7 мин

Кері байланыс:

« Менен сұрақ,сенен жауап» әдісі

Бүгінгі сабақ несімен ұнады?

Бүгінгі сабақтан не үйрендің?

Сабақ несімен қызық болды?

Тағы не білігін келеді?

Сабақтан алған әсерің қандай?

Сабақтан қандай ой түйдің?

Бүгінгі сабаққа айтар тілегін қандай?

Бағалау

«Көңілді смайлик» әдісі


Үйге тапсырма.

Мәтінді мазмұндау

Әбекеңнің қолында қалған Майлыаяқтың тағдыры қалай болғанынқысқаша өз қиялыңмен жазамыз.


Майлыаяқтың көңіл күйін көтеру арқылы ,алдарындағы сүйектердің түстері бойынша сабаққа кері байланыс береміз.














Оқушыларды бағалау

«Комментарий»

арқылы


Мадақтау

Жарайсың!,

Керемет!

Жақсы!

Талпын!



Таратпа
















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі