Ит –адамның досы. Көшер кезде

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ит –адамның досы. Көшер кезде

Материал туралы қысқаша түсінік
Ит –адамның досы. Көшер кезде 4.2.4.1 – аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау. Өз ойын білдіреді. Шығармашылық жұмыс жасайды
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

66 сабақ Ит –адамның досы. Көшер кезде

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.4.1 – аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау.

Сабақтың мақсаты

Өз ойын білдіреді. Шығармашылық жұмыс жасайды



Құндылықтар

Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық.

Апталық дәйексөз: «Өнерлі бала өрге жүзер»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

5 минут







Өткен білімді еске түсіру

5 минут




























Жаңа білім

25 минут











































































Бекіту

5 минут










































Кері байланыс


Сабаққа дайындық жасау


Психологиялық ахуалды жақсарту





Өткен тақырыпты қайталау


«Қолшатырдағы тамшылар» әдісі

«Қазақстан көлдері» тақырыбын пысықтау


  1. Қазақстандағы көлдерді атай аласың ба?

  2. Суының жартысы тұщы,жартысы ащы қай көл?

  3. Өзен, көлдер неге ластанады?

  4. Экологиялық мәселелер шешілмесе не болады?

  5. Табиғатты қалай сақтауға болады?

  6. Қз жеріміздегі су көздері туралы не айта аласың?






Жаңа тақырып.


«Достық»

Достық туралы ойларын айту

«Адалдық»

Адалдық туралы ойларын айту

«Қазына»

Қазына туралы ойларын айту


-Оқушылар осы сөздер турлы не айтуға болады? Бұлар қандай сөздер?

-(оқушылардың жауабы)

-Ия осы қасиеттерге ие біздің төрт аяқты досымыз бар. Ол не?-Ит.

-Олай болса, оқушылар бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ?

-Ит туралы


Автормен танысу



«Тыңдалым» айдары. Оқылым

«Көшер кезде» мәтінін тізбектей оқу

Мазмұнын айту


Дәптермен жұмыс. Жазылым

«Жаңа сөздер сандығы»

Середей – сорайған, ұзарған.

Басына күн туған – қиыншылыққа тап болған.








Топтық жұмыс

«Автор орындығы» әдісі

«Бұл жауап болса, сұрағы қандай» әдісі бойынша берілген сөздерге сұрақ құрастыру.

1-топ “Автор”

2-топ “Майлыаяқ”

3-топ “Қоршаған орта”







Қорытындылау


«Жеті , жеті, жеті» ойыны



Үй тапсырмасы

Ит туралы қызық оқиғаға эссе жазып келу




Шаттық шеңберін жасату








Қолшатырға ілінген

тамшылардағы сұрақтарға жауап береді





Өткен тақырыпты пысықтау













Қз ойларын айтады









Тақырыпты ашады








Автормен танысады










Оқулықпен, дәптермен жұмыс жүргізеді









Сергіту сәтін жасайды












Орындыққа отырып сұрақтарына толық жауап береді

Сөздерге сұрақ құрастырады













Парақтағы сөздің мағынасын түсіндіреді









Үй тапсырмасын алады











Кері байланыс жасайды





Мадақтау арқылы бағалау




ҚБ:




Дескриптор:

Өткен тақырыпты біледі-1Б

Сұрақтарға жауап береді-1Б





ҚБ:

Керемет!







Дескриптор:

Берілген тақырыптарды түсінеді-1Б

Тақырып мазмұнын ашады-1Б



ҚБ:














Дескриптор:

Аңыз әңгімені түсініп оқиды -1Б

Аңыз әңгіменің мазмұнын айтады-1Б











Дескриптор:

Берілген сөздер жауабы болатындай сұрақтар құрастырады-1Б

Құраған сұрақтарына толық жауап айтады-1Б










ҚБ:

















«Білім гүлі» әдісі












Суреттер

































Слайд




Топтастыру

ға арналған парақтар







Слайд










Суреттер












Дәптер


Оқулық












Слайд













Парақтар















Суреттер


























Кері байланыс парағы



















Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

67 сабақ. Құстар әні .Күзгі құс керуені

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.6.1 – кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау.

Сабақтың мақсаты

Мәтін талдайды, шығармашылық жұмыс жасайды



Құндылықтар

Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық.

Апталық дәйексөз: «Өнерлі бала өрге жүзер»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру


5 минут



Өткен білімді еске түсіру

5 минут































Жаңа білім


25 минут



















































































































Бекіту


5 минут



























Кері байланыс

5 минут

Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуал қалыптастыру







Өткен тақырыпты қайталау

«Ит- адамның досы» тақырыбын пысықтау.


«Көшер кезде» мәтінінің мазмұнын сұрақ-жауап арқылы бекіту.

1.Мәтіннің авторы кім?

2.Мәтіндегі кейіпкерлерді ата.

3.Жазушы Майлыаяқты қалай суреттеген?

4.Ит иесінің орнында болсаң,Майлыаяқты тастап кетер ме едің?

5.«Жеті қазына»ұғымына түсініктеме бер және жеті қазынаны ата.

6.Әбекеңнің қолында қалған Майлыаяқтың тағдыры қалай болғанын қысқаша өз қиялымен жазу.









Жаңа тақырып

Тақырыпты ашу

1.Аудиожазбадағы дауыстардың иелерін атау

2. «Сәйкестендіру» әдісі



Балапан шиқылдады.Қарға қарқылдады.

Тырна тыраулады.Тоқылдақ тоқылдатты.

Әупілдек әупілдеді.Үйрек барқылдады.

Әтеш шақырды.Торғай шырылдады.

Сауысқан шықылықтайды.Қаз қаңқылдайды.

Көкек көкектеді.Шағала шаңқылдады.

Дауысы арқылы таппаған құсты суреттен көрсету.

-Балалар,біздің бүгінгі сабағымыз немен байлынысты екен?(балалардың

жауаптары тыңдалады)




«Түсініп оқы» айдары


Автор туралы мәлімет.(бейнебаян)

Мұхтар Омарханұлы Әуезов(1897-1961)

1897 жылы 28 қырқүйекте қазіргі Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданындағы Шыңғыстау деген жерде дүниеге келген. Қазақ жазба әдебиетінің тарланы,жазушы,ғалым,драмматург,аудармашы

зерттеуші,ұлағатты ұстаз,ірі суреткер, Қазақстандағы тұңғыш футбол командасының ойыншысы,публицист,аса ірі қоғам қайраткері,филология ғылымдарының докторы,профессор.



Оқылым

1.Тізбектей оқу

Сөздік жұмыс: Жазылым

Лек – топ

Жолбасшы- жол көрсететін адам

Тізбек- ұзын қатар



. «Ойыңмен бөліс» айдары

« Топтастыру» әдісі


-Мәтіндегі кейіпкерлерді ата

-Мәтінде қандай құстардың аты аталды

-Мәтіндегі негізгі ой







«Құрастыр» айдары

«Құрмалас сөйлемдерді құрастырып шығу.


Қырқылған сөздерді құрау арқылы, құрмалас сөйлем шығару

Құралған сөйлемнің арт жағынан құстар туралы суреттер шығады.





Қорытындылау


Шағын эссе жазып , құс ұясына салу


«Қыстап қалатын құстар»

«Жылы жаққа ұшқан құстар»

«Менің құстарға көмегім»







Үй тапсырмасы

Бір құстың атынан күзгі жолдың қиындығын сипаттап жазып келу












Шаттық шеңберін жасайды









Өткен тақырыпты пысықтайды



















Дауыстарды ажыратады



















Сәйкестен

діру тестін орындайды

















М.Әуезов туралы мәліметтер айтады













Мәтінді оқиды



Сөздік жұмыс жүргізеді



Топтастыру жасайды






Сергіту сәті
















Сөздерден сөйлем құрастырады












Сабақты қорытады









Үй тапсырмасын алады














Кері байланыс жасайды


Мадақтау арқылы бағалап отыру



ҚБ:

Жарайсың!





Дескриптор:

Тақырыптың мазмұнын біледі-1Б

Сұрақтарға жауап береді-1Б





ҚБ:

Керемет!










Дескриптор:

Аудиожазбағы құстардың даусын табады-1Б

Сәйкестендіру тестін орындайды-1Б















Дескриптор:

Автор туралы мәліметтер біледі-1Б

М.Әуезовтың шығармаларын атай алады-1Б








Дескриптор:

Мәтінді тізбектей оқиды-1Б

Сөздік жұмыс жүргізеді-1Б




Дескриптор:

Топтастыру жасайды-1Б

Мәтінді талдай алады-1Б



ҚБ:










Дескриптор:

Сөздерден сөйлемдер құрайды-1Б

Құрмалас сөйлемнің мағынасын түсінеді-1Б







Дескрипторы:

Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге

шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып пікір білдіреді.-1Б

Берілген тапсырмаларды орындайды. -1Б





ҚБ






«Білім гүлі» әдісі арқылы сабақты қорытады


































Аудиожазба













Сәйкестендіру тестіне арналған парақтар












Слайд

















М.Әуезовтың суреттері


















Оқулық







Дәптер





Топтастыруға арналған парақтар










Музыка















































Кері байланыс парағы




Гүлдер





































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

68 сабақ. Сақтан, қорға, көмектес

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.6.1 – кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау;

4.2.1.2 – шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу.

Сабақтың мақсаты

Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды.

Сөйлеу барысында иллюстрацияны пайдаланады, постер жасайды



Құндылықтар

Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық.

Апталық дәйексөз: «Өнерлі бала өрге жүзер»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру







Өткен білімді еске түсіру












Жаңа білім




































































Бекіту





























Кері байланыс


Сабаққа дайындық

Психологиялық ахуалды жақсарту







Өткен тақырыпты пысықтау

«Күзгі құс керуені» тақырыбымен жұмыс жасату







Жаңа тақырып

Суреттегі заттардың, қызыл түстерінің ортақ мағынасы болуы мүмкін бе?

Халық ұғымында суреттегі қызыл түстер нені білдіреді? Қызыл түс әу бастан қауіптің белгісі. Қызыл кітап өмірлері қыл үстінде тұрған тіршілік иелерінің төлқұжаты іспетті. Балалардың ойларын мұқият тыңдап болған соң сабақ тақырыбы мен күтілетін нәтиже анықталады.


«Білгенге маржан» айдары

Қызыл Крест және Қызыл Жарты Ай халықаралық қозғалысы – қарулы қақтығыстар кезінде бейтараптық танытып, қарсылас жақтарға тек гуманитарлық, медициналық көмек көрсетеді. Бұл қозғалыс 1863 жылы құрылған, оған әлемнің 74 елі мүше. Штабпәтері Женева қаласында орналасқан. Қазақстан Республикасының Ұлттық Қызыл Жарты Ай Қоғамы 2002 жылы құрылды


Түсініп оқы.

Оқулықтағы мәтінді 2 оқушы оқып береді. Қызыл кітап туралы видеоролик көреді. Қабырғадағы сурет көрмесі.


«Жаңа сөздер сандығы» айдары Мандат – рұқсат куәлік

. Сілті – бұл жерде: «химиялық улы жаңбыр» деген мағынада Дронт – салмағы 20 келідей, ұша алмайтын құс, 17-18 ғасырларда жойылып кеткен




Топтық жұмыс

1-топ:Қызыл кітап және оның маңыздылығы

2-топ: “Қызыл кітап” өлеңінің негізгі ойын анықтау

3-топ:Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерге буклет жасау

4-топ: «Табиғатқа қамқор бол!» сурет салу

ҚБ: «Смайликтер» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды



Шығармашылық тапсырма

Суретке қарап әңгіме құрау











Үйге тапсырма

Өлеңнің ұнаған шумағын жатқа айт

«Қызыл кітапқа» енген жануарлар туралы хабарлама жаса






Шеңберде тұрып,жақсы тілектер айтады






Үй тапсырмасын пысықтайды











Ж: Қызыл түс қауіпті білдіріп тұр.









Суретпен жұмыс жасайды







Өлеңді мәнерлеп оқиды






Жаңа сөздермен танысады












Топтық жұмыс жасайды












Суретпен жұмыс жасайды







Әңгімесін оқып береді













Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс жасайды




Дескриптор:

Құстар туралы білімі толыққан-1Б

Құстардың ерекшеліктерін атай алады-1Б




Дескриптор:

Қызыл түстің мағынасын айта алады-1Б

Қызыл Крест пен Қызыл Жарты Ай қозғалысы туралы біледі-1Б







Дескриптор:

Мәтінді мәнерлеп оқи алады-1Б

Мәтіннің мазмұнын түсінеді, жаңа сөздерді ұғады-1Б






Дескриптор:


Қызыл кітап жайлы білімдері бар-1Б

Өлеңнің негізгі ойын анықтайды-1Б

Жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер туралы айтады-1Б

Табиғатты қорғау туралы сурет салады-1Б







ҚБ: «Смайликтер» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды






















«Бас бармақ» әдісі












Құстар туралы суреттер






















Қызыл кітап туралы суреттер















Топтық жұмысқа арналған заттар


















Суреттер
























Суреттер










Кері байланыс парақтары







































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.03.2025
185
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі