Оқу сабағының жоспары
IVА топ элементтері
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы __Химия_________________
Педагог ___Жүсіп Жанар Әбдіғалымқызы__ дайындады
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __1 курс, _______________
Сабақтың түрі Аралас сабақ
2. Мақсаты, міндеттері: 14 (IV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру.
3. Күтілетін нәтижелер: 14 (IV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсінеді; IV) элементтердің табиғатта таралуын олардың алыну әдістерін зерттейді; (IV) топ элементтерінің қолданылу аймағын зерттеп, айырмашылығын біледі.
4. Қажетті ресурстар:
1) Презентация, суреттер, таратпа материалдар
2) Химия. Оқулық. 11 сынып, 1, 2 бөлім 2020, Мектеп. М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова.
5. Сабақтың барысы
5.1. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, топ басшысының мәлімдемесі бойынша білім алушыларды түгендеу, сабаққа назар қою.
5.2. Білім алушылардың біліктілігі мен дағдысын тексеру:
Сұрақ-жауап әдісімен өтілген тақырыптарға шолу
1.Галогендердің периодтық кестедегі орны және ашылу тарихы ?
2.Галогендердің физикалық қасиеттері ?
3.Галогендердің химиялық қасиеті?
5.3. Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесі:
“IVА топ элементтері ”
1-тапсырма. Жеке жұмыс. “Түртіп алу” әдісі.
Оқулықпен жұмыс.
Тақырыпты түсініп оқу, керек мәліметтерді жазып алу.
Туындаған сұрақтарды қою
2-тапсырма. «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.
Топта талқылап, деңгейлік тапсырмаларға жауап береді.
А-деңгейі:
1. 14 (IV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттаңдар.
2. Элементтердің физиологиялық әсері туралы не білесіңдер?
В- деңгейі:
1. Көміртек топшасы элементтерінің атом құрылысын бейнелеңдер. 2.Көміртектің қосылыстардағы валенттіліктері қандай?
С-деңгейі:
1.Неліктен топша элементтерінің балқу температуралары жоғарыдан төмен қарай төмендейді?
2.Неліктен графиттің балқу температурасы алмаздыкіне қарағанда жоғары?
3-тапсырма. Топтық жұмыс.
Кестедегі элементтердің атомдық электрондық құрылысын және металл немесе бейметалл екендігін жазыңдар. Осы 6 элементтердің оттегімен қосылу теңдеуін шығарыңдар.
|
Элементтер |
Таңбасы |
Атомның электрондық құрылысы |
Металл немесе бейметалл |
|
Көміртек |
|
|
|
|
Кремний |
|
|
|
|
Германий |
|
|
|
|
Қалайы |
|
|
|
|
Қорғасын |
|
|
|
|
Флеровий |
|
|
|
1-топ: (IV) топ элементтерінің таңбаларын, металл-бейметалл екендігін ажыратады, атом құрылысын жазады.
2 топ: Атомның электрондық құрылысын жазады, Металл-бейметаллдардың қасиеттерін ажыратады.
3 топ: Оттегімен реакция теңдеуін құру.
5.4. Жаңа материалды бекіту, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру:
4-тапсырма. “Химиялық эстафета”ойыны.
Әр топтан бір оқушыдан шығып, бірінші тапсырманы орындап, борды келесі оқушыға береді. Сөйтіп барлық айналулар іске асқанша бір - біріне эстафетаны беріп отырады.
1 - топ. Ca→CaO→Ca(OH)2→CaCO3 → CaSO4→ CaCl2→Ca(NO3)2
2 - топ. Fe→ FeO →Fe(OH)2 → FeSO4 →FeCl2 →Fe→ Fe2O3
5.5. Cабақтың қорытындысы
Сабаққа шолу жасау.
Өзара талқылайды, ойларын алған білімдеріне негізделіп дәлелдейді.
Бір-бірін бағалау.
6. Сабақ бойынша рефлексия
- Сабақта не қызықты болды?
- Сабақта не қиын болды?
- Сабақтан не үйрендің?
7. Бағалау
Оқу мақсатын талдай отырып, білім алушыларды бағалау
8.Үй тапсырмасы:
1. “IVА топ элементтері” тақырыбын оқу;
2. Интернет ресурстардан тақырыпқа байланысты материалдарды оқу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
IVА топ элементтері
IVА топ элементтері
Оқу сабағының жоспары
IVА топ элементтері
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы __Химия_________________
Педагог ___Жүсіп Жанар Әбдіғалымқызы__ дайындады
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __1 курс, _______________
Сабақтың түрі Аралас сабақ
2. Мақсаты, міндеттері: 14 (IV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру.
3. Күтілетін нәтижелер: 14 (IV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсінеді; IV) элементтердің табиғатта таралуын олардың алыну әдістерін зерттейді; (IV) топ элементтерінің қолданылу аймағын зерттеп, айырмашылығын біледі.
4. Қажетті ресурстар:
1) Презентация, суреттер, таратпа материалдар
2) Химия. Оқулық. 11 сынып, 1, 2 бөлім 2020, Мектеп. М.Қ. Оспанова, Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова.
5. Сабақтың барысы
5.1. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, топ басшысының мәлімдемесі бойынша білім алушыларды түгендеу, сабаққа назар қою.
5.2. Білім алушылардың біліктілігі мен дағдысын тексеру:
Сұрақ-жауап әдісімен өтілген тақырыптарға шолу
1.Галогендердің периодтық кестедегі орны және ашылу тарихы ?
2.Галогендердің физикалық қасиеттері ?
3.Галогендердің химиялық қасиеті?
5.3. Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесі:
“IVА топ элементтері ”
1-тапсырма. Жеке жұмыс. “Түртіп алу” әдісі.
Оқулықпен жұмыс.
Тақырыпты түсініп оқу, керек мәліметтерді жазып алу.
Туындаған сұрақтарды қою
2-тапсырма. «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.
Топта талқылап, деңгейлік тапсырмаларға жауап береді.
А-деңгейі:
1. 14 (IV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттаңдар.
2. Элементтердің физиологиялық әсері туралы не білесіңдер?
В- деңгейі:
1. Көміртек топшасы элементтерінің атом құрылысын бейнелеңдер. 2.Көміртектің қосылыстардағы валенттіліктері қандай?
С-деңгейі:
1.Неліктен топша элементтерінің балқу температуралары жоғарыдан төмен қарай төмендейді?
2.Неліктен графиттің балқу температурасы алмаздыкіне қарағанда жоғары?
3-тапсырма. Топтық жұмыс.
Кестедегі элементтердің атомдық электрондық құрылысын және металл немесе бейметалл екендігін жазыңдар. Осы 6 элементтердің оттегімен қосылу теңдеуін шығарыңдар.
|
Элементтер |
Таңбасы |
Атомның электрондық құрылысы |
Металл немесе бейметалл |
|
Көміртек |
|
|
|
|
Кремний |
|
|
|
|
Германий |
|
|
|
|
Қалайы |
|
|
|
|
Қорғасын |
|
|
|
|
Флеровий |
|
|
|
1-топ: (IV) топ элементтерінің таңбаларын, металл-бейметалл екендігін ажыратады, атом құрылысын жазады.
2 топ: Атомның электрондық құрылысын жазады, Металл-бейметаллдардың қасиеттерін ажыратады.
3 топ: Оттегімен реакция теңдеуін құру.
5.4. Жаңа материалды бекіту, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру:
4-тапсырма. “Химиялық эстафета”ойыны.
Әр топтан бір оқушыдан шығып, бірінші тапсырманы орындап, борды келесі оқушыға береді. Сөйтіп барлық айналулар іске асқанша бір - біріне эстафетаны беріп отырады.
1 - топ. Ca→CaO→Ca(OH)2→CaCO3 → CaSO4→ CaCl2→Ca(NO3)2
2 - топ. Fe→ FeO →Fe(OH)2 → FeSO4 →FeCl2 →Fe→ Fe2O3
5.5. Cабақтың қорытындысы
Сабаққа шолу жасау.
Өзара талқылайды, ойларын алған білімдеріне негізделіп дәлелдейді.
Бір-бірін бағалау.
6. Сабақ бойынша рефлексия
- Сабақта не қызықты болды?
- Сабақта не қиын болды?
- Сабақтан не үйрендің?
7. Бағалау
Оқу мақсатын талдай отырып, білім алушыларды бағалау
8.Үй тапсырмасы:
1. “IVА топ элементтері” тақырыбын оқу;
2. Интернет ресурстардан тақырыпқа байланысты материалдарды оқу.
шағым қалдыра аласыз













