Бекітемін: Бекітемін:
Қаратөбе АББ-нің әдіскері: М.С.Бактыгалиева ОІЖО: Қилыбаева А.А
|
Бөлім: |
10.3 Органикалық химияға кіріспе |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмуханова Ырысбол Әлібекқызы |
|
Күні: |
28.02. |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Изомерия түрлері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.4.2.5 изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер |
|
Сабақтың мақсаты:
|
изомерия түрлерін атайды және изомерлер формулаларын құрастырады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 3 мин. 3мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахауал туғызу «Менің сіздерге тілерім....» стикер беру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастарады 2.Түрлі-түсті қағаз стикерді беру арқылы оқушыларды топтарға біріктіру. 3. Оқушылар өздерін бағалау үшін бағалау парағы үлестіріледі 5Т әдісі Сабақта тазалық, тәртіп, талап, тыныштық, татулық қағидаларды сабақ барысында сақтауларын ескертіледі. Сабақ барысындағы ережемен таныстырылады
Үй тапсырмасын сұрау « onlinetestpad.» платформасы арқылы тексеру |
Амандасады. Түрлі-түсті стикер қағазды алып, мұғалімнің жазған тілектерін оқиды. Сабақта белсенді бол, жақсы баға ал, ұйымшыл бол, зейінің ашылсын т.б 4 топқа бөлінеді: 1.Пентен-1 2.Пентен-2 3.Пентен-3 4.Циклогексан
Органикалық химияда қолданылатын формулалар байланысты 5 тест тапсырмасын onlinetestpad.арқылы жауап береді |
ҚБ: «Гомологтық қатарлар» тәсілі Бағалау парағы Жалпы –2 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны
https://onlinetestpad.com/l3ig5d5ita2ve
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3мин |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама сұрақтар беріледі. Әр оқушы өз ойларымен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар көрсетілген молекулалық моделге назар аударып, көмірсутектің құрылысы бойынша бір-біріне изомер екенін айтады. 2. Изомерлер деген не? 3. Изомерленудің қандай түрлерін білесіңдер? |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 3 мин. |
Презентация арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі |
Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. |
|
ДК экраны Презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин 10 мин
9 мин
3 мин
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді. «Сәйкестендіру» әдісі Сараланған тапсырма «Модельдеу» әдісі Сыныппен жұмыс «Сұрақ –жауап» әдісі Фукционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Оқушыларды өмірмен байланыстыру арқылы білімдерін толықтыру. (Сұрақ-жауап) Бектіту сұрақтары «Қоржын» Ұлтық құндылыққа байланысты және фукционалдық сауаттылыққа бағытталған сұрақтар |
1. А деңгейлік тапсырма. Жеке жұмыс а)Төменде кестеде бірнеше изомерлердің түрлері берілген. Изомердің түрлерін анықтап, сәйкестендір
Дескриптор: -Қосылыстардың изомер түрлерін анықтап, сәйкестендіреді бірін-бірі тексереді
Бутанолдың (СH3-CH2-CH2-OH): a)Функционалдық топтың орны бойынша изомерленуін жазыңдар б) классаралық бір изомерін жазып, IUPAC номенклатурасы бойынша атаңыз: Дескриптор: - Функционалдық топтың орны бойынша изомерін жазады, IUPAC номенклатурасы бойынша анықтайды -классаралық изомерін жазады, IUPAC номенклатурасы бойынша атайды Өз-өздерін тексереді
Берілген органикалық қосылыстың изомерлерінің молекулалық модельін құрастырады. 1 топ- ұлттық киім кию 2 топ- шар өзекті модель 3 топ- компьютермен жұмыс 4 топ- ермексазбен жұмыс Дескриптор: -органикалық қосылыстың молекулалық моделдерін құрастырады. -изомердің анықтамасын айтады Топтар бірін -бірі тексереді /1-Бутен/
бензин Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітемін:
Бекітемін: Қаратөбе АББ-нің әдіскері:
М.С.Бактыгалиева ОІЖО: Қилыбаева
А.А
Бөлім:
10.3 Органикалық химияға
кіріспе
Педагогтің
аты-жөні:
Ақмуханова
Ырысбол Әлібекқызы
Күні:
28.02.
Сыныбы:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Изомерия
түрлері.
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
10.4.2.5 изомерия
түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық,
байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық
изомерлер
Сабақтың
мақсаты:
изомерия түрлерін
атайды және изомерлер формулаларын
құрастырады Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту.
3
мин.
3мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу, түгендеу. Психологиялық ахауал
туғызу «Менің сіздерге
тілерім....» стикер беру арқылы
ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастарады
2.Түрлі-түсті қағаз
стикерді беру арқылы оқушыларды топтарға
біріктіру.
3. Оқушылар өздерін
бағалау үшін бағалау парағы
үлестіріледі
5Т
әдісі
Сабақта тазалық,
тәртіп, талап, тыныштық, татулық қағидаларды сабақ барысында
сақтауларын ескертіледі.
Сабақ барысындағы
ережемен таныстырылады
Үй тапсырмасын
сұрау
« onlinetestpad.» платформасы арқылы
тексеру
Амандасады.
Түрлі-түсті стикер
қағазды алып, мұғалімнің жазған тілектерін
оқиды.
Сабақта белсенді
бол, жақсы баға ал, ұйымшыл бол, зейінің ашылсын
т.б
4 топқа
бөлінеді:
1.Пентен-1
2.Пентен-2
3.Пентен-3
4.Циклогексан
Органикалық химияда
қолданылатын формулалар байланысты 5 тест
тапсырмасын onlinetestpad.арқылы жауап
береді
ҚБ: «Гомологтық қатарлар»
тәсілі
Бағалау
парағы
Жалпы –2
балл
Оқулық, жұмыс
дәптері
Кітап, дәптер, қалам
суреттері бейнеленген қима қағаздар
топтамасы
ДК
экраны
https://onlinetestpad.com/l3ig5d5ita2ve
Жаңа сабаққа
кіріспе
3мин
(Ұ) «Миға
шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық
талқылау. Оқушыларға жалпылама сұрақтар беріледі. Әр оқушы өз
ойларымен бөліседі.
Өзгенің пікірін
толықтырады.
Оқушылар
сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін
мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады.
Оқушылар көрсетілген
молекулалық моделге назар аударып, көмірсутектің құрылысы бойынша
бір-біріне изомер екенін
айтады.
2. Изомерлер деген
не?
3. Изомерленудің қандай түрлерін
білесіңдер?
Өз ойын дұрыс
мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен
қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру. Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу
3 мин.
Презентация арқылы
жаңа сабақ түсіндіріледі
Тірек сөздермен
танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады.
ДК
экраны
Презентация
3
мин
10 мин
9 мин
3
мин
Оқулықта берілген
тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
«Сәйкестендіру»
әдісі
Сараланған
тапсырма
«Модельдеу»
әдісі
Сыныппен жұмыс «Сұрақ
–жауап» әдісі
Фукционалдық
сауаттылыққа арналған
тапсырма
Оқушыларды өмірмен
байланыстыру арқылы білімдерін
толықтыру.
(Сұрақ-жауап)
Бектіту
сұрақтары
«Қоржын»
Ұлтық құндылыққа
байланысты және фукционалдық сауаттылыққа бағытталған
сұрақтар
1. А деңгейлік
тапсырма. Жеке жұмыс
а)Төменде кестеде бірнеше изомерлердің түрлері берілген.
Изомердің түрлерін анықтап,
сәйкестендір
Қосылыстың
формуласы
Изомердің
түрі Еселік
байланыстың орны бойынша СH3-CH2-CH2-CH2- CH2-OH СH3-CH(OH)-CH2-CH2-
CH2 Пентанол-1 Пентанол-2 Көміртек
қаңқасының изомерленуі Функционалдық топтың орны
бойынша Класаралық
изомерлену Дескриптор: -Қосылыстардың изомер түрлерін
анықтап, сәйкестендіреді бірін-бірі
тексереді
В,С
деңгейлік тапсырма. Жұптық жұмыс Бутанолдың
(СH3-CH2-CH2-OH):
a)Функционалдық топтың орны
бойынша изомерленуін жазыңдар
б) классаралық бір изомерін
жазып, IUPAC номенклатурасы бойынша атаңыз:
Дескриптор:
- Функционалдық топтың орны бойынша изомерін
жазады, IUPAC
номенклатурасы бойынша анықтайды
-классаралық изомерін жазады, IUPAC
номенклатурасы бойынша атайды Өз-өздерін
тексереді тапсырма. Топтық жұмыс «Модельдеу»
әдісі
Берілген
органикалық қосылыстың изомерлерінің молекулалық модельін
құрастырады.
1 топ-
ұлттық киім кию
2 топ- шар
өзекті модель
3 топ-
компьютермен
жұмыс
4 топ-
ермексазбен
жұмыс
Дескриптор:
-органикалық қосылыстың молекулалық моделдерін
құрастырады.
-изомердің анықтамасын
айтады
Топтар
бірін -бірі тексереді /1-Бутен/
бензин | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















