Күні:
04.11.2020ж Ұйымдастырылған оқу
қызметінің тақырыбы: «Ж»
дыбысы.
Мақсаты: «Ж» дыбысын сөздің басында
анық айтуға машықтандыру. Міндеттері: Түзету
білімділік: «Ж» дыбысының артикуляциясы
мен жеке айтылуын бекіту. Сөздің басында анық айтуға
дағдыландыру. Түзету
дамытушылық: Фонематикалық қабылдауын
дамыту, ойын тапсырмалар арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін
дамыту. Ұсақ қол моторикасын дамыту.
Түзету
тәрбиелік: Сөйлеу тіл мәдениетіне, толық
сөйлеуге тәрбиелеу. Ұйымдастырылған оқу
қызметінің түрі: Жеке
сабақ. Керекті құралдар мен
материалдар: «Ж» дыбысы бар заттық
суреттер. Тапсырмаға сай суреттер,
Артикуляциялық жаттығулар,
көбелектердің суреттері, айна, Әдіс-тәсілі: Көрсету, үлгі арқылы,
әңгімелеу, сұрақ - жауап, ойын
түрлері.
|
Оқу іс-әрекеті |
Логопедтің іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі
Мотивациялық – қозғаушы
Артикуляциялық жаттығу
Негізгі бөлім:
Фонетика фонематикалық қабілетін дамытуға ойын:
Сергіту сәті
Ұсақ қол моторикасын дамыту.
Қортынды. Рефлексия. |
Сәлеметсіңбе Айзере -Айзере көңіл-күйің қалай? - Айжұлдыз, бүгін біздің оқу іс-әрекетімізге көп қонақтар келіпті. - Олар сенің дыбыстарды қалай айтатындарыңды тыңдауға келіп отыр екен. - Ендеше, оқу іс-әрекетімізге жақсы қатысып, дыбыстарды қалай айтатынымызды көрсетейік. - Айжұлдыз мен сендерге бір дыбыс жасырамын, сол дыбыс ненің даусы екенін табуын керек? - Бәріміз мұқият тыңдап көрейікші ненің дыбысы? - Иә, дұрыс Араның дыбысы екен. - Ара қалай дыбыс шығарады? Жарайсың! Айзере бүгін біз «Ж» дыбысын дұрыс, әдемі айтып үйренеміз. Алдымен тыныс алу жаттығуын жасап алайық «Гүлді иіске», «Шарды үрле», «Кімнің көбелегі алысқа ұшады?» ойындары арқылы тыныс алу жаттығуларын жасау. Балалар біз қай мүшеміз арқылы сөйлейміз? Айжұлдыз біз «Ж» дыбысын дұрыс айту үшін тілімізді жаттықтырып алайық. Айна алдында орындалады.
«Жымию» Артикуляциялық қалпын еске түсірейік. «Ж» дыбысының артикуляциясы.
Ж – дыбысын айтқанда ерін дөңгеленеді де тістер
дыбысты жібермей тұрады. Ж-Ж-Ж-Ж Артикуляциялық қалпын еске түсірейік. «Ж» дыбысының артикуляциясы. Ж дыбысы Дауыссыз дыбыс. |
Сәлеметсізбе? Тамаша
Қонақтармен амандасады.
Жарайды
Араның дыбысы Ж-ж-ж-ж
Артикуляциялық жаттығу жасайды.
Жасайды |
|
Буындарды қайталау. Айжұлдыз бірге буындарды айталық. Ж----а Жа Ж----о Жо Ж----у Жу Ж----и Жи
жа- жа-жа жапалақ Жақсы. Айжұлдыз мына суреттерге назар аударайықшы бұл ненің суреті Әже, Жолбарыс,Морж Ж дыбысы сөздің басында да ортасында да , соғынжа да кездеседі екен. Қазір біз «Дұрыс есті!» деген ойын ойнайық: Ж дыбысы сөздердің басында кездесетін суретті сөздерді мен айтамын Сен дұрыс есті, «Ж» дыбысы бар сөздерді естісен сылдырмақты ұру арқылы белгі бер. А, С, И, О, Ж Т, А, Б, Ж, С К, Ж, И Жаңғақ, сары, жасыл, Жапырық, көк, Жаға, ата, әже Ноутбук арқыды биге жасап қайталау Айжұлдыз енді қазір бірге тапсырма орындайық Мүнда араның бейнесі бейнеленген сен соны майда ұнтақ жармасымен желімдеп жапсырып араны сәндеу керексің, Міне біз тапсырмаларды орындадық Айжұлдыз біз бүгін қандай дыбыспан таныстық? Жарайсыңдар балалар! Осымен біздің ашық оқу іс-әрекетіміз аяқталды. - Бүгін сендер оқу іс-әрекетіне жақсы қатыстыңдар! - Сау болыңдар! |
Айжұлдыз жауап береді.
Суреттерді көріп аттарын атайды
Ж жыбысын естігенде сылдырмақты ұрады
Тапсырманы орындайды
. Ж дыбысымен
|
Күтілетін нәтиже:
Біледі: «Ж» дыбысын дұрыс айта біледі.
Меңгереді: Сөздің басында «Ж» дыбысын табуды меңгерді.
Игереді: « Ж» дыбысын сөзде қолдануды игерді.
БЕКІТЕМІН:_________________
№24 «Жауқазын» бөбекжай- балабақшасының
меңгеушісі : Ж.Туменбаева
Жалпы сөйлеу тілі дамымаған IIІ- деңгейіндегі баламен ұйымдастырылған жеке оку іс-әрекетінің технологиялық картасы
Логопед: Әби Гүлжан Еркінқызы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
:Ж дыбысын машықтандыру
:Ж дыбысын машықтандыру
Күні:
04.11.2020ж Ұйымдастырылған оқу
қызметінің тақырыбы: «Ж»
дыбысы.
Мақсаты: «Ж» дыбысын сөздің басында
анық айтуға машықтандыру. Міндеттері: Түзету
білімділік: «Ж» дыбысының артикуляциясы
мен жеке айтылуын бекіту. Сөздің басында анық айтуға
дағдыландыру. Түзету
дамытушылық: Фонематикалық қабылдауын
дамыту, ойын тапсырмалар арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін
дамыту. Ұсақ қол моторикасын дамыту.
Түзету
тәрбиелік: Сөйлеу тіл мәдениетіне, толық
сөйлеуге тәрбиелеу. Ұйымдастырылған оқу
қызметінің түрі: Жеке
сабақ. Керекті құралдар мен
материалдар: «Ж» дыбысы бар заттық
суреттер. Тапсырмаға сай суреттер,
Артикуляциялық жаттығулар,
көбелектердің суреттері, айна, Әдіс-тәсілі: Көрсету, үлгі арқылы,
әңгімелеу, сұрақ - жауап, ойын
түрлері.
|
Оқу іс-әрекеті |
Логопедтің іс-әрекеті |
Баланың іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі
Мотивациялық – қозғаушы
Артикуляциялық жаттығу
Негізгі бөлім:
Фонетика фонематикалық қабілетін дамытуға ойын:
Сергіту сәті
Ұсақ қол моторикасын дамыту.
Қортынды. Рефлексия. |
Сәлеметсіңбе Айзере -Айзере көңіл-күйің қалай? - Айжұлдыз, бүгін біздің оқу іс-әрекетімізге көп қонақтар келіпті. - Олар сенің дыбыстарды қалай айтатындарыңды тыңдауға келіп отыр екен. - Ендеше, оқу іс-әрекетімізге жақсы қатысып, дыбыстарды қалай айтатынымызды көрсетейік. - Айжұлдыз мен сендерге бір дыбыс жасырамын, сол дыбыс ненің даусы екенін табуын керек? - Бәріміз мұқият тыңдап көрейікші ненің дыбысы? - Иә, дұрыс Араның дыбысы екен. - Ара қалай дыбыс шығарады? Жарайсың! Айзере бүгін біз «Ж» дыбысын дұрыс, әдемі айтып үйренеміз. Алдымен тыныс алу жаттығуын жасап алайық «Гүлді иіске», «Шарды үрле», «Кімнің көбелегі алысқа ұшады?» ойындары арқылы тыныс алу жаттығуларын жасау. Балалар біз қай мүшеміз арқылы сөйлейміз? Айжұлдыз біз «Ж» дыбысын дұрыс айту үшін тілімізді жаттықтырып алайық. Айна алдында орындалады.
«Жымию» Артикуляциялық қалпын еске түсірейік. «Ж» дыбысының артикуляциясы.
Ж – дыбысын айтқанда ерін дөңгеленеді де тістер
дыбысты жібермей тұрады. Ж-Ж-Ж-Ж Артикуляциялық қалпын еске түсірейік. «Ж» дыбысының артикуляциясы. Ж дыбысы Дауыссыз дыбыс. |
Сәлеметсізбе? Тамаша
Қонақтармен амандасады.
Жарайды
Араның дыбысы Ж-ж-ж-ж
Артикуляциялық жаттығу жасайды.
Жасайды |
|
Буындарды қайталау. Айжұлдыз бірге буындарды айталық. Ж----а Жа Ж----о Жо Ж----у Жу Ж----и Жи
жа- жа-жа жапалақ Жақсы. Айжұлдыз мына суреттерге назар аударайықшы бұл ненің суреті Әже, Жолбарыс,Морж Ж дыбысы сөздің басында да ортасында да , соғынжа да кездеседі екен. Қазір біз «Дұрыс есті!» деген ойын ойнайық: Ж дыбысы сөздердің басында кездесетін суретті сөздерді мен айтамын Сен дұрыс есті, «Ж» дыбысы бар сөздерді естісен сылдырмақты ұру арқылы белгі бер. А, С, И, О, Ж Т, А, Б, Ж, С К, Ж, И Жаңғақ, сары, жасыл, Жапырық, көк, Жаға, ата, әже Ноутбук арқыды биге жасап қайталау Айжұлдыз енді қазір бірге тапсырма орындайық Мүнда араның бейнесі бейнеленген сен соны майда ұнтақ жармасымен желімдеп жапсырып араны сәндеу керексің, Міне біз тапсырмаларды орындадық Айжұлдыз біз бүгін қандай дыбыспан таныстық? Жарайсыңдар балалар! Осымен біздің ашық оқу іс-әрекетіміз аяқталды. - Бүгін сендер оқу іс-әрекетіне жақсы қатыстыңдар! - Сау болыңдар! |
Айжұлдыз жауап береді.
Суреттерді көріп аттарын атайды
Ж жыбысын естігенде сылдырмақты ұрады
Тапсырманы орындайды
. Ж дыбысымен
|
Күтілетін нәтиже:
Біледі: «Ж» дыбысын дұрыс айта біледі.
Меңгереді: Сөздің басында «Ж» дыбысын табуды меңгерді.
Игереді: « Ж» дыбысын сөзде қолдануды игерді.
БЕКІТЕМІН:_________________
№24 «Жауқазын» бөбекжай- балабақшасының
меңгеушісі : Ж.Туменбаева
Жалпы сөйлеу тілі дамымаған IIІ- деңгейіндегі баламен ұйымдастырылған жеке оку іс-әрекетінің технологиялық картасы
Логопед: Әби Гүлжан Еркінқызы
шағым қалдыра аласыз













