|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Өзім туралы.Өсімдіктер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 сабақ.Жабайы және мәдени өсімдіктерге күтім жасау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.3жабайыөсімдіктер менмәдениөсімдіктерді ажырату; 1.2.1.5мәдени өсімдіктергекүтімжасау жолдарын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жабайыөсімдіктер менмәдениөсімдіктерді ажыратады. |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Апта дәйексөзі: «Ел-жұртымның бақыты аталатын, сөнбесін мәңгі сенің, Отан, атың!»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуал Қызығушылығын ояту «Жүрек жылуы» әдісі бойынша бір-біріне жылу сыйлауды ұсынады. Өсімдік жарықсыз өсе ала ма? Өсімдіктердің өсуі үшін судың маңызы қандай? Өсімдіктің тіршілігіне нелер жатады? Сынып бөлмесіндегі гүлдердің өсуіне қажетті жағдай бар ма? Өсімдік жапырақтары Күнге өздігінен бағыттала ма? Неліктен күзде жапырақ сарғаяды? Мәдени және жабайы өсімдіктерге түсініктеме береді. Мәдени өсімдіктерді көрсету.
Суреттерден нені көрдіңдер Адамдар өсімдіктерді күтіп - баптап өсіруде. Мұндай өсімдіктерді мәдени өсімдік дейді. Адам мәдени өсімдіктерге күтім жасайды Мәдени өсімдіктер: көкеніс, жеміс, дәнді – дақылдар жатады Адамдар мәдени өсімдікті арнайы өсіреді. Мәдени өсімдіктер үнемі әдемі болады Адамдар барлық мәдени өсімдіктерді тамаққа қосады Жабайы өсімдіктерді көрсету Суреттерден нені көрдіңдер Жайлауда өсімдікттің өсуі. Кейбір өсімдіктерді ешкім отырғызбайды, олар өздері өседі. Мұндай өсімдіктерді жабай өсімдіктер дейді. Өйткені: жабайы өсімдіктер күтім қажет етпейді. Жабайы өсімдіктер: орманда, шалғында, далада өседі. Жабайы өсімдіктерді- жануарлар қорегі, кейбір шөптер бізді құм дауылдан қорғайды.
Жаңа тақырып Жабайы және мәдени өсімдіктергекүтім жасау. Бүгін қазанның нешінші күні ? Қазанның төрті Сабақтың мақсаты: Жабайы және мәдени өсімдіктерді ажыратасың Мәдени және бөлме өсімдіктеріне күтім жасауды үйренесің
Тірек сөздер: мәдени өсімдік; жабайы өсімдік; тыңйтқыш; арамшөп 1-тапсырма «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Ұжымдық жұмыс Тыңдалым; Айтылым «Кел ойнайық» әдісі Суретке назар аудар. Өнімдер қайдан келді? Олардың өсуіне кімдер еңбек сіңірді?
Өсімдіктердің тіршілік үшін маңызы зор. Өсімдіктер ауаны тазартады. Адамдар өсімдіктерден азық – түлік, дәрі, киім , бояу, құрылыс заттарын жасайды. Олар өсімдіктерді суарады. Топырағын қопсытады. Тыңайтқыштар себеді. Адам күтіп – баптайтын өсімдік мәдени өсімдік деп аталады.
Жабайы өсімдіктер табиғатта өздігінен өседі. Бұл өсімдіктерге адам күтім жасамайды. Олар орман – тоғайда, өзен – көлдің жағасында, дала және тауда өседі.
Жер бетінде өсімдіктің өспейтін жері жоқ. Оның көптігі табиғатта өздігін ен өніп – өседі. Мұндай өсімдіктерді жабай өсімдіктер дейді. Олар: орманда, далалы жерде, шабындықтарда, өзендерде, көлдерде, теңіздер мен мұхиттарда өседі. Тіпті жартастар мен сусымалы құмдарда да өседі. Табиғат жабай өсімдіктерге бай. Олардың айналадағы табиғатты сәндендіруімен бірге адамдарға да тигізетін пайдасы көп.
Сабақты бекіту: Мәдени өсімдіктерді кім өсіреді? –Адам Ал, жабайы өсімдіктер ше? - Өздігімен өседі. Сонда айырмашылығы неде? Өсу ортасы әртүрлі Мәдени өсімдіктер не үшін өсіріледі? –әсемдік, азық-түлік,тағам ретінде өсіріледі. Жабайы өсімдіктердің қандай пайдасы бар? – жануарлар қорегі, кейбір шөптер бізді құм дауылдан қорғайды. Кері байланыс
|
Шеңбер құрады, жүрек жылуын сыйлайды Сұраққа жауап береді . Суретпен жұмыс жасайды Өткен сабаққа қорытынды жасайды Суретпен жұмыс Жаңа сабақты тыңдайды Ұжымдық жұмыс жасайды Жаңа сабақты тыңдайды Тәжірибе жасайды Бөлме өсімдігіне суды дұрыс құяды Бөлме өсімдігіне күтім жасап үйренеді Берілген нұсқаларды ескереді Бөлме өсімдігіне күтім жасау жолдарын көреді Нұсқаулықты басшылыққа алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Оқушылардың жауаптарын құрастырма суреттеріне қарап бағалайды. Мақтау сөздер айтады. Жарайсыңдар!
Тамаша! Керемет! Тамаша жауап! Жарайсың! Өте жақсы жұмыс болды!
Дескриптор Сұраққа жауап береді Мәдени өсімдікті топтарына қарай айтады Жабайы өсімдіктер туралы мағұлмат түсінеді «Табыс ағашы» сабақта барлығы түсінікті болса жасыл алма, әлі де сұрақтарым бар сары алма, қызыл көптеген сұрақтарым бар қызыл алма жапсырады. |
Жүрек макеті
Суреттер
Оқулық Оқулық
Оқулық
Суреттер Заттар Оқулық
Суреттер Заттар
Суреттер
Кері байланыс парағы |
||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жабаиы және мәдени өсімдіктерге күтім жасау 1 сынып
Жабаиы және мәдени өсімдіктерге күтім жасау 1 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Өзім туралы.Өсімдіктер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 1 |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№5 сабақ.Жабайы және мәдени өсімдіктерге күтім жасау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.2.1.3жабайыөсімдіктер менмәдениөсімдіктерді ажырату; 1.2.1.5мәдени өсімдіктергекүтімжасау жолдарын сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жабайыөсімдіктер менмәдениөсімдіктерді ажыратады. |
|||||
|
Құндылықтар: Қазан айы: «Тәуелсіздік және отаншылдық айы» |
Сабақ құндылығы: Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Апта дәйексөзі: «Ел-жұртымның бақыты аталатын, сөнбесін мәңгі сенің, Отан, атың!»
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма Рефлек сия 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуал Қызығушылығын ояту «Жүрек жылуы» әдісі бойынша бір-біріне жылу сыйлауды ұсынады. Өсімдік жарықсыз өсе ала ма? Өсімдіктердің өсуі үшін судың маңызы қандай? Өсімдіктің тіршілігіне нелер жатады? Сынып бөлмесіндегі гүлдердің өсуіне қажетті жағдай бар ма? Өсімдік жапырақтары Күнге өздігінен бағыттала ма? Неліктен күзде жапырақ сарғаяды? Мәдени және жабайы өсімдіктерге түсініктеме береді. Мәдени өсімдіктерді көрсету.
Суреттерден нені көрдіңдер Адамдар өсімдіктерді күтіп - баптап өсіруде. Мұндай өсімдіктерді мәдени өсімдік дейді. Адам мәдени өсімдіктерге күтім жасайды Мәдени өсімдіктер: көкеніс, жеміс, дәнді – дақылдар жатады Адамдар мәдени өсімдікті арнайы өсіреді. Мәдени өсімдіктер үнемі әдемі болады Адамдар барлық мәдени өсімдіктерді тамаққа қосады Жабайы өсімдіктерді көрсету Суреттерден нені көрдіңдер Жайлауда өсімдікттің өсуі. Кейбір өсімдіктерді ешкім отырғызбайды, олар өздері өседі. Мұндай өсімдіктерді жабай өсімдіктер дейді. Өйткені: жабайы өсімдіктер күтім қажет етпейді. Жабайы өсімдіктер: орманда, шалғында, далада өседі. Жабайы өсімдіктерді- жануарлар қорегі, кейбір шөптер бізді құм дауылдан қорғайды.
Жаңа тақырып Жабайы және мәдени өсімдіктергекүтім жасау. Бүгін қазанның нешінші күні ? Қазанның төрті Сабақтың мақсаты: Жабайы және мәдени өсімдіктерді ажыратасың Мәдени және бөлме өсімдіктеріне күтім жасауды үйренесің
Тірек сөздер: мәдени өсімдік; жабайы өсімдік; тыңйтқыш; арамшөп 1-тапсырма «Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы: Туған елге деген сүйіспеншілігін білдіре алу Ұжымдық жұмыс Тыңдалым; Айтылым «Кел ойнайық» әдісі Суретке назар аудар. Өнімдер қайдан келді? Олардың өсуіне кімдер еңбек сіңірді?
Өсімдіктердің тіршілік үшін маңызы зор. Өсімдіктер ауаны тазартады. Адамдар өсімдіктерден азық – түлік, дәрі, киім , бояу, құрылыс заттарын жасайды. Олар өсімдіктерді суарады. Топырағын қопсытады. Тыңайтқыштар себеді. Адам күтіп – баптайтын өсімдік мәдени өсімдік деп аталады.
Жабайы өсімдіктер табиғатта өздігінен өседі. Бұл өсімдіктерге адам күтім жасамайды. Олар орман – тоғайда, өзен – көлдің жағасында, дала және тауда өседі.
Жер бетінде өсімдіктің өспейтін жері жоқ. Оның көптігі табиғатта өздігін ен өніп – өседі. Мұндай өсімдіктерді жабай өсімдіктер дейді. Олар: орманда, далалы жерде, шабындықтарда, өзендерде, көлдерде, теңіздер мен мұхиттарда өседі. Тіпті жартастар мен сусымалы құмдарда да өседі. Табиғат жабай өсімдіктерге бай. Олардың айналадағы табиғатты сәндендіруімен бірге адамдарға да тигізетін пайдасы көп.
Сабақты бекіту: Мәдени өсімдіктерді кім өсіреді? –Адам Ал, жабайы өсімдіктер ше? - Өздігімен өседі. Сонда айырмашылығы неде? Өсу ортасы әртүрлі Мәдени өсімдіктер не үшін өсіріледі? –әсемдік, азық-түлік,тағам ретінде өсіріледі. Жабайы өсімдіктердің қандай пайдасы бар? – жануарлар қорегі, кейбір шөптер бізді құм дауылдан қорғайды. Кері байланыс
|
Шеңбер құрады, жүрек жылуын сыйлайды Сұраққа жауап береді . Суретпен жұмыс жасайды Өткен сабаққа қорытынды жасайды Суретпен жұмыс Жаңа сабақты тыңдайды Ұжымдық жұмыс жасайды Жаңа сабақты тыңдайды Тәжірибе жасайды Бөлме өсімдігіне суды дұрыс құяды Бөлме өсімдігіне күтім жасап үйренеді Берілген нұсқаларды ескереді Бөлме өсімдігіне күтім жасау жолдарын көреді Нұсқаулықты басшылыққа алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Оқушылардың жауаптарын құрастырма суреттеріне қарап бағалайды. Мақтау сөздер айтады. Жарайсыңдар!
Тамаша! Керемет! Тамаша жауап! Жарайсың! Өте жақсы жұмыс болды!
Дескриптор Сұраққа жауап береді Мәдени өсімдікті топтарына қарай айтады Жабайы өсімдіктер туралы мағұлмат түсінеді «Табыс ағашы» сабақта барлығы түсінікті болса жасыл алма, әлі де сұрақтарым бар сары алма, қызыл көптеген сұрақтарым бар қызыл алма жапсырады. |
Жүрек макеті
Суреттер
Оқулық Оқулық
Оқулық
Суреттер Заттар Оқулық
Суреттер Заттар
Суреттер
Кері байланыс парағы |
||


шағым қалдыра аласыз





















