|
Бөлімі: |
Жанды табиғат/Жануарлар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мурасилова Г.Е. |
|
Күні: |
17.10. |
|
Сыныбы: |
1А |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату |
|
Сабақтың мақсаты: |
-жабайы және үй жануарларын салыстыру арқылы айырмашылықтарын ажыратады; - үй жануарларының пайдасы,оларға күтім жасау туралы әңгімелейді,түсіндіреді. |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Тақырыпты ашуға тапсырма.
(Мұғалім әртүрлі жануарлардың дыбыстарын аудио арқылы тыңдатады) -Үй жануарларын білеміз бе? - Жабайы жануарлар қандай жануарлар екен? -Үй жануарларының төлдерін атайықшы. |
Оқушылар -Әр жануардың дыбысын тыңдайды,ажыратады. |
«Жарайсыңдар!», «Тамаша!» деген ынталандыру, мадақтау сөздері |
Жануарлардың дыбыстары жазылған аудиожазба
|
|
Сабақтың ортасы 35мин
|
Жаңа сабақ -Балалар яғни бүгінгі сабақта біз қандай тақырып өтеміз екен,не жайында айтамыз деп ойлайсыңдар? Сабақтың тақырыбы:Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы. Мақсаты: -жабайы және үй жануарларын салыстыру арқылы айырмашылықтарын ажыратады; - үй жануарларының пайдасы,оларға күтім жасау туралы әңгімелейді,түсіндіреді. Тірек сөздер:үй жануарлары,жабайы жануарлар,төрт түлік,төл. Ұжымдық жұмыс |
Тақырыпппен танысады Мақсатын түсінеді Тірек сөздермен танысады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
«Миға шабуыл» әдісі Тапсырма: Суреттерге мұқият қара,екі суретті салыстыр. - Суреттерде нелер бейнеленген? - Бірінші суретте адамдар не істеп жатыр? - Бұлар қандай жануарлар деп ойлайсыңдар? -Үй жануарларына қандай жануарлар жатады? -үй жануарларының төлдерін атайық. - Екінші суретте жануарлар не істеп жатыр? - Олар қандай жануарлар? - Үй жануарларын қайда ұстаймыз? -Жабайы жануарлар қайда тұрады? - Үй жануарларына қандай күтім жасалады екен? Бейнебаян «Жабайы және үй жануарлары» «Білгенің жөн».Тыңдайық. Жануарлар үй жануарлары мен жабайы жануарлар болып екіге бөлінеді. Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар дейміз.Олар азықтарын өздері тауып жейді.Баспанасын өздері дайындайды. Адамдар күтіп баптайтын жануарды үй жануарлары дейміз.Адамдар оларға азығын дайындайды.Күтіп баптайды. Мал өнімдерін пайдалану үшін үй жануарларын асырайды. Мұғалімнің түсіндірмесі
Үй жануарларын асырау – жауапты іс. Жануарлардың иесі олардың тұратын жерін таза ұстайды. Оларды күтіп-бағу ережелерін орындайды. Топтық жұмыс 1 топқа тапсырма «Коллаж» әдісі Тапсырма:Үй жануарларының суреттерін ажырат,жабыстыр. Дескриптор:
2 топқа тапсырма « Коллаж» әдісі Тапсырма:Жабайы жануарлардың суреттерін ажырат,жабыстыр. Дескриптор:
ЕББҚ тапсырмасы Жабайы жануарларды ата. Дескриптор:
Сергіту сәті Қызықты мәлімет -Балалар сендер білесіңдер ме? Ит- ең алғаш қолға үйретілген жануар екен. Ал түйе 40 күнге дейін су ішпей жүре алады екен.Ол жотасындағы өркешіне май жинайды екен.Оны азық ретінде қолданады.Май түйені Күннің сәулесінен қорғайды екен. Жұптық жұмыс «Бірге ойлаймыз» әдісі Тапсырма Екі жануарды салыстыр. Қандай ұқсастық пен айырмашылық байқадың?
Дескриптор: - жануардың ұқсастығын табады. - айырмашылығы неде екенін әңгімелейді. ЕББҚ жұбының қолдауымен тапсырманы орындайды. (ФС) Жеке жұмыс «Миға шабуыл» әдісі Тапсырма Үй жануарларынан алынатын өнімнің пайдасы және үй жануарларының күтімі жайлы айтып бер.
Дескриптор
«Сәйкестендір» әдісі ЕББҚ тапсырмасы Жануарды одан алынатын өніммен сәйкестендір.
Дескриптор: - сиырды сүтпен сәйкестендіреді; -қойды қолғаппен сәйкестендіреді; -тауықты жұмыртқамен сәйкестендіреді; -түйені шұбатпен сәйкестендіреді; -жылқыны қымызбен сәйкестендіреді; -ешкіні қылшық жіппен сәйкестендіреді. |
Сұрақтарға жауап береді. Бейнебаянды көреді. Оқушылар мұғалімді тыңдайды
Үй жануарлары мен жабайы жануарларды ажыратады, суреттерін жабыстырады
Оқушылар қызықты мәліметпен танысады.
Екі жануарды салыстырады. Ұқсастық пен айырмашылықтарын ажыратады ЕББҚ жұбының қолдауымен тапсырманы орындайды.
Үй жануарларынан алынатын өнімнің пайдасын әңгімелейді.
|
ҚБ: Жарайсың!, «Керемет!», «Жақсы!», «Өте жақсы!», «Ақылдысың!» Толықтыр!
Бағалау критерийі: -Оқушылар жабайы аңдардың үй жануарларынан қандай ерекшелігі бар екенін ажыратады; -Үй жануарларының пайдасы,оларға күтім жасау туралы өз ойларымен әңгімелейді, түсіндіреді. 1балл 1балл ҚБ: Керемет бірлескен жұмыс ! ЕББҚ 2балл Үйренерің көп болсын! Бірін-бірі бағалау ҚБ: Жарайсың-дар! Тамаша! 1балл 1балл Жарайсың! Орындай аласың. Жарайсың! 3балл 3балл 1балл 1балл 1балл 1балл 1балл 1балл |
Оқулық 24 бет . Үй жануарлары мен жабай ы жануарлардың суреттер жинағы Флипчарт маркер, желім Оқулық 25-26 бет Мысық пен жолбарыстың суреті слайд https://images.app.goo.gl/o44SQCqgUefziUiGA жұмыртқа https://images.app.goo.gl/h3kqLG3gt8m3dMhU9 қой https://images.app.goo.gl/w3dNK5NTDLUKDkUg8 тауық https://images.app.goo.gl/5WebUeGeUYBRiC5x8 қолғап https://images.app.goo.gl/F6gGpRMRQV6vNHow9сүт https://images.app.goo.gl/7KYWBGfF54vxZS1n6 сиыр https://images.app.goo.gl/5L9NDrn6qV2wB5oy5 сәйкестен діруге арналған сурет |
|
|
||||
|
Сабақтың соңы. 5 минут |
Рефлексия «Түрлі түсті доптар» әдісі Мақсаты: жылдам ойлау, зейіннің шоғырлануы, өткен материалды пысықтау. Ойынның шарты: мұғалімнің қолында екі түсті доп болады. Мұғалім қызыл түсті допты лақтырғанда бала үй жануарының атауы, ал көк допты лақтырғанда жабайы жануарды атауы тиіс. |
Оқушылар қызыл допты қаққанда үй жануарын атайды; көк допты қаққанда жабайы жануарды атайды. |
|
доптар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы
Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы
|
Бөлімі: |
Жанды табиғат/Жануарлар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мурасилова Г.Е. |
|
Күні: |
17.10. |
|
Сыныбы: |
1А |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату |
|
Сабақтың мақсаты: |
-жабайы және үй жануарларын салыстыру арқылы айырмашылықтарын ажыратады; - үй жануарларының пайдасы,оларға күтім жасау туралы әңгімелейді,түсіндіреді. |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру Тақырыпты ашуға тапсырма.
(Мұғалім әртүрлі жануарлардың дыбыстарын аудио арқылы тыңдатады) -Үй жануарларын білеміз бе? - Жабайы жануарлар қандай жануарлар екен? -Үй жануарларының төлдерін атайықшы. |
Оқушылар -Әр жануардың дыбысын тыңдайды,ажыратады. |
«Жарайсыңдар!», «Тамаша!» деген ынталандыру, мадақтау сөздері |
Жануарлардың дыбыстары жазылған аудиожазба
|
|
Сабақтың ортасы 35мин
|
Жаңа сабақ -Балалар яғни бүгінгі сабақта біз қандай тақырып өтеміз екен,не жайында айтамыз деп ойлайсыңдар? Сабақтың тақырыбы:Жабайы және үй жануарларының айырмашылығы. Мақсаты: -жабайы және үй жануарларын салыстыру арқылы айырмашылықтарын ажыратады; - үй жануарларының пайдасы,оларға күтім жасау туралы әңгімелейді,түсіндіреді. Тірек сөздер:үй жануарлары,жабайы жануарлар,төрт түлік,төл. Ұжымдық жұмыс |
Тақырыпппен танысады Мақсатын түсінеді Тірек сөздермен танысады. |
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
«Миға шабуыл» әдісі Тапсырма: Суреттерге мұқият қара,екі суретті салыстыр. - Суреттерде нелер бейнеленген? - Бірінші суретте адамдар не істеп жатыр? - Бұлар қандай жануарлар деп ойлайсыңдар? -Үй жануарларына қандай жануарлар жатады? -үй жануарларының төлдерін атайық. - Екінші суретте жануарлар не істеп жатыр? - Олар қандай жануарлар? - Үй жануарларын қайда ұстаймыз? -Жабайы жануарлар қайда тұрады? - Үй жануарларына қандай күтім жасалады екен? Бейнебаян «Жабайы және үй жануарлары» «Білгенің жөн».Тыңдайық. Жануарлар үй жануарлары мен жабайы жануарлар болып екіге бөлінеді. Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар дейміз.Олар азықтарын өздері тауып жейді.Баспанасын өздері дайындайды. Адамдар күтіп баптайтын жануарды үй жануарлары дейміз.Адамдар оларға азығын дайындайды.Күтіп баптайды. Мал өнімдерін пайдалану үшін үй жануарларын асырайды. Мұғалімнің түсіндірмесі
Үй жануарларын асырау – жауапты іс. Жануарлардың иесі олардың тұратын жерін таза ұстайды. Оларды күтіп-бағу ережелерін орындайды. Топтық жұмыс 1 топқа тапсырма «Коллаж» әдісі Тапсырма:Үй жануарларының суреттерін ажырат,жабыстыр. Дескриптор:
2 топқа тапсырма « Коллаж» әдісі Тапсырма:Жабайы жануарлардың суреттерін ажырат,жабыстыр. Дескриптор:
ЕББҚ тапсырмасы Жабайы жануарларды ата. Дескриптор:
Сергіту сәті Қызықты мәлімет -Балалар сендер білесіңдер ме? Ит- ең алғаш қолға үйретілген жануар екен. Ал түйе 40 күнге дейін су ішпей жүре алады екен.Ол жотасындағы өркешіне май жинайды екен.Оны азық ретінде қолданады.Май түйені Күннің сәулесінен қорғайды екен. Жұптық жұмыс «Бірге ойлаймыз» әдісі Тапсырма Екі жануарды салыстыр. Қандай ұқсастық пен айырмашылық байқадың?
Дескриптор: - жануардың ұқсастығын табады. - айырмашылығы неде екенін әңгімелейді. ЕББҚ жұбының қолдауымен тапсырманы орындайды. (ФС) Жеке жұмыс «Миға шабуыл» әдісі Тапсырма Үй жануарларынан алынатын өнімнің пайдасы және үй жануарларының күтімі жайлы айтып бер.
Дескриптор
«Сәйкестендір» әдісі ЕББҚ тапсырмасы Жануарды одан алынатын өніммен сәйкестендір.
Дескриптор: - сиырды сүтпен сәйкестендіреді; -қойды қолғаппен сәйкестендіреді; -тауықты жұмыртқамен сәйкестендіреді; -түйені шұбатпен сәйкестендіреді; -жылқыны қымызбен сәйкестендіреді; -ешкіні қылшық жіппен сәйкестендіреді. |
Сұрақтарға жауап береді. Бейнебаянды көреді. Оқушылар мұғалімді тыңдайды
Үй жануарлары мен жабайы жануарларды ажыратады, суреттерін жабыстырады
Оқушылар қызықты мәліметпен танысады.
Екі жануарды салыстырады. Ұқсастық пен айырмашылықтарын ажыратады ЕББҚ жұбының қолдауымен тапсырманы орындайды.
Үй жануарларынан алынатын өнімнің пайдасын әңгімелейді.
|
ҚБ: Жарайсың!, «Керемет!», «Жақсы!», «Өте жақсы!», «Ақылдысың!» Толықтыр!
Бағалау критерийі: -Оқушылар жабайы аңдардың үй жануарларынан қандай ерекшелігі бар екенін ажыратады; -Үй жануарларының пайдасы,оларға күтім жасау туралы өз ойларымен әңгімелейді, түсіндіреді. 1балл 1балл ҚБ: Керемет бірлескен жұмыс ! ЕББҚ 2балл Үйренерің көп болсын! Бірін-бірі бағалау ҚБ: Жарайсың-дар! Тамаша! 1балл 1балл Жарайсың! Орындай аласың. Жарайсың! 3балл 3балл 1балл 1балл 1балл 1балл 1балл 1балл |
Оқулық 24 бет . Үй жануарлары мен жабай ы жануарлардың суреттер жинағы Флипчарт маркер, желім Оқулық 25-26 бет Мысық пен жолбарыстың суреті слайд https://images.app.goo.gl/o44SQCqgUefziUiGA жұмыртқа https://images.app.goo.gl/h3kqLG3gt8m3dMhU9 қой https://images.app.goo.gl/w3dNK5NTDLUKDkUg8 тауық https://images.app.goo.gl/5WebUeGeUYBRiC5x8 қолғап https://images.app.goo.gl/F6gGpRMRQV6vNHow9сүт https://images.app.goo.gl/7KYWBGfF54vxZS1n6 сиыр https://images.app.goo.gl/5L9NDrn6qV2wB5oy5 сәйкестен діруге арналған сурет |
|
|
||||
|
Сабақтың соңы. 5 минут |
Рефлексия «Түрлі түсті доптар» әдісі Мақсаты: жылдам ойлау, зейіннің шоғырлануы, өткен материалды пысықтау. Ойынның шарты: мұғалімнің қолында екі түсті доп болады. Мұғалім қызыл түсті допты лақтырғанда бала үй жануарының атауы, ал көк допты лақтырғанда жабайы жануарды атауы тиіс. |
Оқушылар қызыл допты қаққанда үй жануарын атайды; көк допты қаққанда жабайы жануарды атайды. |
|
доптар |
шағым қалдыра аласыз




















