Материалдар / Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспар. 2023-2024 оқу жылы
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып:


Күні:


Тарау немесе бөлім атауы:

5.1C Жай бөлшектер

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Оқу мақсаты:

5.1.1.9

жай бөлшек ұғымын меңгеру;

5.5.2.1

жай бөлшектерді оқу және жазу;

Бағалау критериі:

  • Оқушыларға жай бөлшек, үлес, алым, бөлім туралы түсініктер беру. Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету. Натурал санды жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету.

  • Тақырыптың мазмұнын түсіну, жай бөлшектердің оқылуы мен жазылуын біледі.

Оқушылардың пәнге деген қызығушылығы артады, жай бөлшектерді оқып және жаза алады.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

2 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу тақырыптарын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

- жай бөлшек ұғымын меңгеру;

-жай бөлшектерді оқу және жазу









20 мин

Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары

Жаңа сабақ.Видео сабақ

Тапсырмалар. №1
Алтыдан бес 5/6
Он үштен сегіз 8/13
Отыз сегізден үш 3/38
Қырықтан он бір 11/40
Тоқсан жетіден жиырма 20/97
Үш жүзден алпысекі 62/300
№2 есепті орындау
2: 17=2/17 72: 113=72/113
6: 19=6/19 324: 1001=324/1001
31: 100=31/100 500: 501=500/501
22: 25=22/25 721: 999=721/999
№3
1) 2/23 = 2: 23 7/400= 7: 400
2) 10/47 = 10: 47 11/3462= 11: 3462
3) 65/73 = 65: 73 400/523= 400: 523
4) 205/333 = 205: 333 1489/5555= 1489: 5555
Шығармашылық тапсырма:
Үш таңбалы сан ойлаңдар. 123
Ойлаған санға осы санның өзін тіркеп жаз. 123123
Екінші оқушыға бер.
Қағазға жазылған санды 13 - ке бөліп, шыққан санды үшінші оқушыға бер.
Ол санды 11 - ге бөліп, 4 - ші оқушыға бер.
4 - ші оқушы 11 - ге бөлінген санды 7 - ге бөліп, шыққан санды оқиды. Бұл сан бірінші ойлаған оқушының саны болады.



Оқулық

Аудидиск:

1.4.1; 1.4.4;



1Жұмыс дәптері

Кестемен жұмыс.

1

2

3

4

5

6

7

2/5

4/5

7/6

1/4

17/15

1/2

5/6

  1. Бөлшектердің қайсысы ширекті білдіреді?

  2. Бұрыс бөлшектерді атаңдар.

  3. Бөлшектердің қасысы жартыны білдіреді?

  4. Дұрыс бөлшектерді атаңдар.

  5. 2-ші бөлшекті 1-мен салыстыр

  6. 5-ші бөлшекті 1-мен салыстыр.

Б) Бөлшектер қатарының қалай орналасқанын анықтап, келесі мүшесін тап.

1) 2/5, 4/8,6/11, 8/14, . . . 2) ¾, 4/5, 5/6, . . .



Жеке оқушымен жұмыс. №1

1

2

3

Алым

Сызық

Түзу

Бөлім

Қисық сызық

Бөлшек

Түзу

Сәуле

Салыстыру

Қосу

Азайту

Сәуле



Жеке оқушымен жұмыс №2.

1. 13/17-дұрыс бөлшек 2. 3/7 –бұрыс бөлшек

3. 1 ½ үлкен 1 4. 2 3/2 кіші 1-ден

5. 4/5 үлкен 1 6. 5/9 үлкен 7/9







Сұрақтарға жауап береді


Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
















Дескриптор:

Бөліндіде, бөлшек алымы мен бөлімі білдіретінін анықтайды




Слайд

5минут









Бекіту тапсырмасы

Бекіту сұрақтары:

  1. Үлестердің анықтамасын тұжырымдаңыз.

  2. Бөліндіде, бөлшек алымы мен бөлімі нені білдіреді?

  3. Бөлшекті бөлінді түрінде жазуға болама?

  4. Керісінше, бөліндіні бөлшек түрінде жаза аламыз ба?



Дескриптор:

Үлестердің анықтама сын тұжырым дайды.



Слайд






10мин

Жеке жұмыс

Қосымша карта

Тапсырманы орындайды



5 минут








Бүгінгі сабақта:

-жай бөлшек ұғымын меңгердім

-жай бөлшектерді оқу және жазуды білдім.

ББҮ кестесін толтыру

Білемін

Не білгім келеді?

Үйрендім




Үйге тапсырма. №360, №366



Тақырыпты меңгергенін анықтау



Whatsapp месенжерін қолдану



Презентация












ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Қасен Медина
09 Қазан 2023
346
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі