Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№3 Сарыжар жалпы білім беретін орта мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу»
(сабақтың тақырыбы)
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекмурзаева Гулнара Альмахановна |
|
Күні: |
11.12.2025 ж. |
|
Сыныбы: 5А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды; - Аралас сандарды бөлу ережесін біледі, есеп шығаруда қолданады. |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және ынтымақ - Топта жұмыс істей білу; - Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгелдеу; 2. Ынтымақтастық ахуал тудыру. 3. Шаттық шеңберін құру; 4. Оқушыларды сабақ тақырыбымен және сабақ мақсатымен таныстыру. ІІ.Топтарға бөлу. Платформада кездейсоқ таңдау арқылы 3 топқа бөлу. 1 топ: Дұрыс бөлшек 2 топ: Аралас сандар 3 топ: Бұрыс бөлшек ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: №614,615 Тақтада жауабымен сәйкестендіріп тексереді «Миға шабуыл» стратегиясы. Сұрақ қою және тақырыпты мазмұндау 1. Бөлшекті бөлшекке көбейтуді қалай орындаймыз? 2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 3. Аралас сандар қалай көбейтіледі? 4. Өзара кері сандар деп қандай сандарды атайды? 5. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлуді қалай орындаймыз? 6. Аралас санды аралас санға бөлу қалай орындалады? |
Шаттық шеңберін құрып «Жылы жүрек-жақсы тілек!» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып, жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Оқушылар үш топқа бөлінеді. |
«Тамаша!», «Жарайсыңдар!» «Керемет!» «Жақсы!» «Талпын!» «Әрекет жаса!» -деген сияқты «Мадақтау сөз!» әдісі арқылы бағалау |
5-сынып оқулығы Пән дәптерлері «random» әдісі арқылы топқа бөлінеді. |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жеке жұмыс «Оқулықпен жұмыс» №617 Амалдарды орындаңдар.
№ 619
1) Квадраттың
периметрі 18 2) Кубтың барлық қырларының қосындысы 69 см. Кубтың қыры неше см? Жұптық жұмыс. «Бал жинау» әдісі арқылы оқушыларға жұптық тапсырмаларды ұсынамын.
Топтық жұмыс «Зерттеуші» әдісі.
«Қазақ елі» монументі
жылы ашылды. Монументтің биіктігі
ал кешеннің жалпы аумағы
І. Бәйтерек неше бөліктен тұрады?
Бәйтерек кешеніне «Гран-при» белгісі қашан берілді?
II. Бәйтеректің биіктігі-
III. «Бәйтерек» күмбезінің салмағы:
|
Шешуі: №617
1) (
2) (
3) (
4)
№619
Шешуі:
1)
2)
3)
4)
5)12:
6)
7)
8)
9)
10)
11)
|
Дескрипторы: * жақшаларды орындайды; -/1 * жай бөлшектерді бөлуді орындайды; -/1 * мәнін табады; -/1 3б Дескрипторы: * формуланы анықтайды; -/1 * аралас санды натурал санға бөлуді орындайды; -/1 * мәнін табады; -/1 3б Дескрипторы: * жай бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті натурал санға, натурал санды жай бөлшекке бөлуді орындайды; -/1 *мәнін табады. -/1 2б Дескрипторы: * жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындайды; -/1 *мәнін табады. -/1 2б |
Слайд Слайд, оқулық Үлестірме қима қағаздар. Слайд Үлестірме қима қағаздар |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: https://learningapps.org/view38210364 Үйге тапсырма. №618 есеп Кері байланыс Рефлексия |
Рефлексия.
|
|
Слайд
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді бөлу. Ашық сабақ ҚМЖ
Жай бөлшектерді бөлу. Ашық сабақ ҚМЖ
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№3 Сарыжар жалпы білім беретін орта мектебі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
«Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу»
(сабақтың тақырыбы)
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекмурзаева Гулнара Альмахановна |
|
Күні: |
11.12.2025 ж. |
|
Сыныбы: 5А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- Жай бөлшектерді бөлу алгоритмін біледі және бөлуді орындайды; - Аралас сандарды бөлу ережесін біледі, есеп шығаруда қолданады. |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және ынтымақ - Топта жұмыс істей білу; - Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 6 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгелдеу; 2. Ынтымақтастық ахуал тудыру. 3. Шаттық шеңберін құру; 4. Оқушыларды сабақ тақырыбымен және сабақ мақсатымен таныстыру. ІІ.Топтарға бөлу. Платформада кездейсоқ таңдау арқылы 3 топқа бөлу. 1 топ: Дұрыс бөлшек 2 топ: Аралас сандар 3 топ: Бұрыс бөлшек ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру: №614,615 Тақтада жауабымен сәйкестендіріп тексереді «Миға шабуыл» стратегиясы. Сұрақ қою және тақырыпты мазмұндау 1. Бөлшекті бөлшекке көбейтуді қалай орындаймыз? 2. Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз? 3. Аралас сандар қалай көбейтіледі? 4. Өзара кері сандар деп қандай сандарды атайды? 5. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлуді қалай орындаймыз? 6. Аралас санды аралас санға бөлу қалай орындалады? |
Шаттық шеңберін құрып «Жылы жүрек-жақсы тілек!» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып, жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Оқушылар үш топқа бөлінеді. |
«Тамаша!», «Жарайсыңдар!» «Керемет!» «Жақсы!» «Талпын!» «Әрекет жаса!» -деген сияқты «Мадақтау сөз!» әдісі арқылы бағалау |
5-сынып оқулығы Пән дәптерлері «random» әдісі арқылы топқа бөлінеді. |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жеке жұмыс «Оқулықпен жұмыс» №617 Амалдарды орындаңдар.
№ 619
1) Квадраттың
периметрі 18 2) Кубтың барлық қырларының қосындысы 69 см. Кубтың қыры неше см? Жұптық жұмыс. «Бал жинау» әдісі арқылы оқушыларға жұптық тапсырмаларды ұсынамын.
Топтық жұмыс «Зерттеуші» әдісі.
«Қазақ елі» монументі
жылы ашылды. Монументтің биіктігі
ал кешеннің жалпы аумағы
І. Бәйтерек неше бөліктен тұрады?
Бәйтерек кешеніне «Гран-при» белгісі қашан берілді?
II. Бәйтеректің биіктігі-
III. «Бәйтерек» күмбезінің салмағы:
|
Шешуі: №617
1) (
2) (
3) (
4)
№619
Шешуі:
1)
2)
3)
4)
5)12:
6)
7)
8)
9)
10)
11)
|
Дескрипторы: * жақшаларды орындайды; -/1 * жай бөлшектерді бөлуді орындайды; -/1 * мәнін табады; -/1 3б Дескрипторы: * формуланы анықтайды; -/1 * аралас санды натурал санға бөлуді орындайды; -/1 * мәнін табады; -/1 3б Дескрипторы: * жай бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті натурал санға, натурал санды жай бөлшекке бөлуді орындайды; -/1 *мәнін табады. -/1 2б Дескрипторы: * жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындайды; -/1 *мәнін табады. -/1 2б |
Слайд Слайд, оқулық Үлестірме қима қағаздар. Слайд Үлестірме қима қағаздар |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: https://learningapps.org/view38210364 Үйге тапсырма. №618 есеп Кері байланыс Рефлексия |
Рефлексия.
|
|
Слайд
|
шағым қалдыра аласыз













=5































