Тексерілді: М.Нусеров.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2 Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу |
Мектеп:№99 Октябрь |
|||||||||||||||
|
Күні:12.12 |
Мұғалімнің аты-жөні: М.Жуманова |
|||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.23 Жай болшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындай алады. Басым бөлігі:Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді көбейтіп бөліп, есептер шығаруда қолданады. Кейбірі: Өмірде кездесетін есептерді теңдеу құрып шығаруға қолданады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге байланысты терминдер: -бөлшек -жай бөлшек Аралас сандар -бұрыс бөлшек -алымы Диалог: - бір бөлшекті екінші бөлшекке бөлу үшін,... керек; - натурал санды бөлшекке бөлу үшін,... керек; |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Математиқалық тілде сауатты сөулеуге,ұжымшылдыққа,шапшандылыққа үйренеді,ұқыптылыққа дәлдікке тәрбиелеу. |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі,информатика. |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай сандарды,аралас сандарды көбейту және бөлу. |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5 Минут 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесіп алған соң ынтымақтастық атмосфераны құру мақсатында бір-біріне тілектерін айту мақсатында «Ақ тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Топқа бөлу.«Теңге», «Доллар», «Евро» суреттер арқылы топқа бөлемін. «Күн сәулесі» әдісі арқылы откен сабақты пысықтаймын. Смайликтер арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін.
Бағалау критерийі:1.Жай бөлшекті жай бөлшекке көбейте алады. Дескриптор:1.Жай бөлшекті жай бөлшекке көбейтуды біледі |
Слайд,смайликтер,үлестірмелі қағаздар,
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 10 минут
5 минут
10 минут
5 минут |
Жаңа сабаққа кіру. «Джигсо» әдісі арқылы оқушылар жаңа тақырыпты ашады. Бағалау критерийі:
-- өз
ойларын ашық жеткізе алды;
Жай Құрама Тақырыпқа байланысты тапсырмалар «Кім жылдам» әдісі арқылы оқулықтан есептер шығарады.
Т
«Жапырақ әдісі» арқылы оқулықтан деңгейлік есептер шығарады. Тапсырма №1. Айман мен Шолпан
барлығы 48 алма терді.Айманның терген алмалары Шолпанның терген
алмаларының 1 Тапсырма №2
Екі ыдыста
42 л сұйық бар.Бірінші ыдыстағы сұйық екінші ыдыстағыдан
2
«Өрмекші» әдісі әр топ мүшелеріне нөмерленген таратпа қағаз таратылады.Әр оқушы жеке шығарады.Уакытқа сәйкес нөмер сандары бірдей оқушылар жеке топтарға топтастырылады шыққан есептерді топ ішінде талдайды.
Дескриптор: -Жай бөлшекті бөлшекке бөлу амалын орындай алады. -натурал санды бөлшекке бөлуді орындай алады. -амалдарын орындалу ретін біледі. -теңдеудің шешімін таба алады. Бағалау критерийі : -Жай бөлшекті бөлшекке бөлу амалын біледі. -натурал санды бөлшекке бөлуді біледі -амалдардың ретін біледі. -теңдеудің шешімін біледі. |
Флипчарт, Смайликтер, Слайд, 5-сынып оқулық
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Кері байланыс. Менім есіме түсті...... Маған қиын болды.... Менің білгім келеді........ Мен орындай алмадым....... Үйге тапсырма беремін |
БББ кестесі |
||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||
|
Тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолданамын. Негізгі тапсырмаларды түсіндіруге көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беремін. Күрделігіне қарай алға іргелеп отыратын оқушыларға «Жапырақ» әдісі арқылы деңгейлік есептер беремін. |
Оқушының өзін-өзі бағалауға және топ басшылары бағалайды,оқушыны бағалап әле неге қол жеткізу керегін бағалау арқылы түсініп отырады |
«Сандар» сергіту сәтінде орындалады. |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
Тексерілді: М.Нусеров.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2 Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу |
Мектеп:№99 Октябрь |
|||||||||||||||
|
Күні:12.12 |
Мұғалімнің аты-жөні: М.Жуманова |
|||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.23 Жай болшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындай алады. Басым бөлігі:Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді көбейтіп бөліп, есептер шығаруда қолданады. Кейбірі: Өмірде кездесетін есептерді теңдеу құрып шығаруға қолданады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге байланысты терминдер: -бөлшек -жай бөлшек Аралас сандар -бұрыс бөлшек -алымы Диалог: - бір бөлшекті екінші бөлшекке бөлу үшін,... керек; - натурал санды бөлшекке бөлу үшін,... керек; |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Математиқалық тілде сауатты сөулеуге,ұжымшылдыққа,шапшандылыққа үйренеді,ұқыптылыққа дәлдікке тәрбиелеу. |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі,информатика. |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жай сандарды,аралас сандарды көбейту және бөлу. |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5 Минут 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесіп алған соң ынтымақтастық атмосфераны құру мақсатында бір-біріне тілектерін айту мақсатында «Ақ тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Топқа бөлу.«Теңге», «Доллар», «Евро» суреттер арқылы топқа бөлемін. «Күн сәулесі» әдісі арқылы откен сабақты пысықтаймын. Смайликтер арқылы қалыптастырушы бағалау жүргіземін.
Бағалау критерийі:1.Жай бөлшекті жай бөлшекке көбейте алады. Дескриптор:1.Жай бөлшекті жай бөлшекке көбейтуды біледі |
Слайд,смайликтер,үлестірмелі қағаздар,
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 10 минут
5 минут
10 минут
5 минут |
Жаңа сабаққа кіру. «Джигсо» әдісі арқылы оқушылар жаңа тақырыпты ашады. Бағалау критерийі:
-- өз
ойларын ашық жеткізе алды;
Жай Құрама Тақырыпқа байланысты тапсырмалар «Кім жылдам» әдісі арқылы оқулықтан есептер шығарады.
Т
«Жапырақ әдісі» арқылы оқулықтан деңгейлік есептер шығарады. Тапсырма №1. Айман мен Шолпан
барлығы 48 алма терді.Айманның терген алмалары Шолпанның терген
алмаларының 1 Тапсырма №2
Екі ыдыста
42 л сұйық бар.Бірінші ыдыстағы сұйық екінші ыдыстағыдан
2
«Өрмекші» әдісі әр топ мүшелеріне нөмерленген таратпа қағаз таратылады.Әр оқушы жеке шығарады.Уакытқа сәйкес нөмер сандары бірдей оқушылар жеке топтарға топтастырылады шыққан есептерді топ ішінде талдайды.
Дескриптор: -Жай бөлшекті бөлшекке бөлу амалын орындай алады. -натурал санды бөлшекке бөлуді орындай алады. -амалдарын орындалу ретін біледі. -теңдеудің шешімін таба алады. Бағалау критерийі : -Жай бөлшекті бөлшекке бөлу амалын біледі. -натурал санды бөлшекке бөлуді біледі -амалдардың ретін біледі. -теңдеудің шешімін біледі. |
Флипчарт, Смайликтер, Слайд, 5-сынып оқулық
|
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 5 минут |
Кері байланыс. Менім есіме түсті...... Маған қиын болды.... Менің білгім келеді........ Мен орындай алмадым....... Үйге тапсырма беремін |
БББ кестесі |
||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||
|
Тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолданамын. Негізгі тапсырмаларды түсіндіруге көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беремін. Күрделігіне қарай алға іргелеп отыратын оқушыларға «Жапырақ» әдісі арқылы деңгейлік есептер беремін. |
Оқушының өзін-өзі бағалауға және топ басшылары бағалайды,оқушыны бағалап әле неге қол жеткізу керегін бағалау арқылы түсініп отырады |
«Сандар» сергіту сәтінде орындалады. |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


апсырма №1 Бөлуді орында:














