|
|
М.Мақатаев атындағы тірек орта мектебі (PO) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тілеуқұл Нұрай Дәулетқұлқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта күтілетін нәтижелер |
Жай бөлшектерді бөлудің ережелерін пайдаланып, оларды есеп шығаруда қолдана алуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: - жай бөлшектермен және аралас сандармен арифметикалық амалдар(бөлу) орындай алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек; - бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады; - бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ,... керек; - бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ,... керек; - екі бөлшекті көбейту үшін,... керек; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, ғаламтордан қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Жай бөлшектерді қосу және азайту Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ түрі |
Жаңа сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-шаралар |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 мин
6 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
«Еске түсіру» сұрақ-жауап Келесі сұрақтар қойылады:
|
Компьютер; Презентация; Таймер; Таратпалар
Алдамұратова А.Т. «Математика» 5 сынып Алматы «Атамұра» 2015 ж
Алдамуратова кітабын басшылыққа алып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин
Ортасы 15 мин
15 мин
2 сабақ 15 мин
25 мин
Соңы 3 мин
2 мин
|
Оқушыларды топқа бөлу (Оқушылардың жеке заттары сұралынып, оқушылардың сыныптан 1 минутқа шығу сұралады, және әр оқушылар мұғалімнің кез келген ретпен қойған өз жеке заттары қойылған партаға отырады.)
Жаңа сабақ Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек. Ережені әріптермен жазсақ:
Мұндағы Мысалдар: Санды нөлге бөлуге болмайды. Себебі кез келген санды нөлге көбейткенде көбейтінді нөлге тең болады.
Кім жылдам? ойыны ұсынылады: 1. Қораптағы шай 1/4 кг. Неше қорап шай 1 кг? (4 қорап) 2. Поезд 1 сағатта екі қала арақашықтығының 1/3 бөлігін жүрді. Поезд бір қаладан екінші қалаға қанша сағатта барады? 3. Бір орам өрік 3/4 кг. Неше орам өрік 6 кг болады? «Ой салу» (Сергіту сәті, сөзжұмбақ шешу)
Оқушыларға топта есеп қарастыруды ұсынамын. Мысалы:
Мектеп құрылысын жүргізуде гүл өсіру үшін тіктөртбұрыш
пішінді бірнеше гүлзар қарастырылған.Әр гүлзардың
ауданы Оқушыларға айнымалының мәнін екі әдіспен табуды ұсынамын.
1-тәсіл. Көбейтудің белгісіз компоненті ретінде
:
2-тәсіл. Теңдеудің екі жағын белгілі көбейткішке кері санға
көбейту арқылы :
Екі шешімді талдай отырып, бір бөлшекті екінші бөлшекке бөлу ережесіне жетелеймін. (және оқушылар топпен құрастырған есептері талдайды).
Рефлексия. Оқушылар таратылып берілген стикерлерге келесі сөйлемдерді толықтырады:
Үйге тапсырма. Жай бөлшектерді бөлуге 5 есеп құрастырып келу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу
|
|
М.Мақатаев атындағы тірек орта мектебі (PO) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тілеуқұл Нұрай Дәулетқұлқызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта күтілетін нәтижелер |
Жай бөлшектерді бөлудің ережелерін пайдаланып, оларды есеп шығаруда қолдана алуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар: - жай бөлшектермен және аралас сандармен арифметикалық амалдар(бөлу) орындай алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - толықтауыш көбейткішті табу үшін ,... керек; - бірінші бөлшектің толықтауыш көбейткіші ... болады; - бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу үшін ,... керек; - бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін ,... керек; - екі бөлшекті көбейту үшін,... керек; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, ғаламтордан қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Жай бөлшектерді қосу және азайту Аралас сандарды қосу. Аралас сандарды азайту Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ түрі |
Жаңа сабақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған іс-шаралар |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 мин
6 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
«Еске түсіру» сұрақ-жауап Келесі сұрақтар қойылады:
|
Компьютер; Презентация; Таймер; Таратпалар
Алдамұратова А.Т. «Математика» 5 сынып Алматы «Атамұра» 2015 ж
Алдамуратова кітабын басшылыққа алып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4 мин
Ортасы 15 мин
15 мин
2 сабақ 15 мин
25 мин
Соңы 3 мин
2 мин
|
Оқушыларды топқа бөлу (Оқушылардың жеке заттары сұралынып, оқушылардың сыныптан 1 минутқа шығу сұралады, және әр оқушылар мұғалімнің кез келген ретпен қойған өз жеке заттары қойылған партаға отырады.)
Жаңа сабақ Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек. Ережені әріптермен жазсақ:
Мұндағы Мысалдар: Санды нөлге бөлуге болмайды. Себебі кез келген санды нөлге көбейткенде көбейтінді нөлге тең болады.
Кім жылдам? ойыны ұсынылады: 1. Қораптағы шай 1/4 кг. Неше қорап шай 1 кг? (4 қорап) 2. Поезд 1 сағатта екі қала арақашықтығының 1/3 бөлігін жүрді. Поезд бір қаладан екінші қалаға қанша сағатта барады? 3. Бір орам өрік 3/4 кг. Неше орам өрік 6 кг болады? «Ой салу» (Сергіту сәті, сөзжұмбақ шешу)
Оқушыларға топта есеп қарастыруды ұсынамын. Мысалы:
Мектеп құрылысын жүргізуде гүл өсіру үшін тіктөртбұрыш
пішінді бірнеше гүлзар қарастырылған.Әр гүлзардың
ауданы Оқушыларға айнымалының мәнін екі әдіспен табуды ұсынамын.
1-тәсіл. Көбейтудің белгісіз компоненті ретінде
:
2-тәсіл. Теңдеудің екі жағын белгілі көбейткішке кері санға
көбейту арқылы :
Екі шешімді талдай отырып, бір бөлшекті екінші бөлшекке бөлу ережесіне жетелеймін. (және оқушылар топпен құрастырған есептері талдайды).
Рефлексия. Оқушылар таратылып берілген стикерлерге келесі сөйлемдерді толықтырады:
Үйге тапсырма. Жай бөлшектерді бөлуге 5 есеп құрастырып келу.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

-
- 






















