Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимзания |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||
|
Пән/Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Күні: |
05.11.2025ж |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алу. Оларды есеп шығару барысында қолдана алу; -Жай бөлшектермен аралас сандарды салытыра алу. |
||||||||
|
Құндылық: |
Әділдік және жауапкершілік айы: Кез-келген қызмет түріне немесе іс-әрекетке жауакершілікпен қарау |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Сабақта кім жоқ? Сабақты бастауға дайынбыз ба? Көңіл күйлеріңіз қалай? Сабақ мақсаты: жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; Бірақ бүгін, «Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді» үйренеміз. |
Сәлемдесу; Сұрақтарға жауап беру; Сабақ мақсатын тыңдау, танысу |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалауы |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ бекіту. |
Миға шабуыл.
Сұрақтар: 2 .Жай бөлшекті қысқарту деген не? 3. Қандай бөлшек қысқартылмайтын бөлшек деп аталады? 4. Дұрыс және бұрыс бөлшектің анықтамасын бер. 5. Қандай санды аралас сан дейді? Оқушы әрекеті: Сұрақтарға жауап береді Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін: 1) берілген бөлшектер бөлімдеріның ең кіші ортақ еселігін табамыз. Бұл ең кіші opmaқ бөлім болады; 2) бөлшектпердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табамыз; 3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін оның толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз. Сонда бөлімдері бірдей бөлшектер алынады. Екі белшекті ғана емес, үш, терт және т.с.с. бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге болады. м ы с а л:
Оқушы әрекеті: Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім Ауызша мақтау сөздермен бағалауы Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім Ауызша мақтау сөздермен бағалауы |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|||||
|
15 мин |
Тапсырмалар. |
Тапсырмалар: I тапсырма Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңіз
1)
2)
3)
4)
|
Тақтадағы слайдпен берілген тапсырмаларды Тақтаға біртіндеп шығып орындайды. Қалған оқушылар дәптерге орындап мұғалімге көрсетіп бағаланады
|
Дескриптор: -бөлімдерінің бірі жай сан болатын бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің екеуі де құрама сандар болатын жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің біреуі қалғанына бөлінетін жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
15мин |
Жеке жұмыс |
|
Тақтаға біртіндеп шығып орындайды. Қалған оқушылар дәптерге орындап мұғалімге көрсетіп бағаланады |
Дескриптор: -бөлімдерінің бірі жай сан болатын бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің біреуі қалғанына бөлінетін жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады -бөлімдерінің екеуі де құрама сандар болатын жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; |
|
||||
|
5 минут |
|
Қорытынды. Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау)
Мен ешнарсе түсінбедім Мен түсіндім, бірақ әле де маған сабақ ұнады. түсіндім білімімді толықтыру керек Үйге тапсырма. №384; 385 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Сабақтан алған әсерлерімен бөлісу. Кері байланыс беру. |
Оқушылардың сабаққа қатысуына қарай 1-10 балдық шкаламен бағалайды |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру.
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру.
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимзания |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||
|
Пән/Сынып: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Күні: |
05.11.2025ж |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру. Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.16 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; |
||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
-Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алу. Оларды есеп шығару барысында қолдана алу; -Жай бөлшектермен аралас сандарды салытыра алу. |
||||||||
|
Құндылық: |
Әділдік және жауапкершілік айы: Кез-келген қызмет түріне немесе іс-әрекетке жауакершілікпен қарау |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Сабақта кім жоқ? Сабақты бастауға дайынбыз ба? Көңіл күйлеріңіз қалай? Сабақ мақсаты: жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру; жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; Бірақ бүгін, «Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді» үйренеміз. |
Сәлемдесу; Сұрақтарға жауап беру; Сабақ мақсатын тыңдау, танысу |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалауы |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ бекіту. |
Миға шабуыл.
Сұрақтар: 2 .Жай бөлшекті қысқарту деген не? 3. Қандай бөлшек қысқартылмайтын бөлшек деп аталады? 4. Дұрыс және бұрыс бөлшектің анықтамасын бер. 5. Қандай санды аралас сан дейді? Оқушы әрекеті: Сұрақтарға жауап береді Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін: 1) берілген бөлшектер бөлімдеріның ең кіші ортақ еселігін табамыз. Бұл ең кіші opmaқ бөлім болады; 2) бөлшектпердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табамыз; 3) әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін оның толықтауыш көбейткішіне көбейтеміз. Сонда бөлімдері бірдей бөлшектер алынады. Екі белшекті ғана емес, үш, терт және т.с.с. бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіруге болады. м ы с а л:
Оқушы әрекеті: Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім Ауызша мақтау сөздермен бағалауы Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім Ауызша мақтау сөздермен бағалауы |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|||||
|
15 мин |
Тапсырмалар. |
Тапсырмалар: I тапсырма Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңіз
1)
2)
3)
4)
|
Тақтадағы слайдпен берілген тапсырмаларды Тақтаға біртіндеп шығып орындайды. Қалған оқушылар дәптерге орындап мұғалімге көрсетіп бағаланады
|
Дескриптор: -бөлімдерінің бірі жай сан болатын бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің екеуі де құрама сандар болатын жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің біреуі қалғанына бөлінетін жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
|
15мин |
Жеке жұмыс |
|
Тақтаға біртіндеп шығып орындайды. Қалған оқушылар дәптерге орындап мұғалімге көрсетіп бағаланады |
Дескриптор: -бөлімдерінің бірі жай сан болатын бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; -бөлімдерінің біреуі қалғанына бөлінетін жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады -бөлімдерінің екеуі де құрама сандар болатын жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіреді; |
|
||||
|
5 минут |
|
Қорытынды. Рефлексия - Мен осы сабақта не білдім ...... - Осы сабақта алған білімдерімді қайда қолданамын..... - Сабақтан кейінгі менің көңіл-күйім (смайликпен таңдау)
Мен ешнарсе түсінбедім Мен түсіндім, бірақ әле де маған сабақ ұнады. түсіндім білімімді толықтыру керек Үйге тапсырма. №384; 385 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Сабақтан алған әсерлерімен бөлісу. Кері байланыс беру. |
Оқушылардың сабаққа қатысуына қарай 1-10 балдық шкаламен бағалайды |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
||||
шағым қалдыра аласыз






















