Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:5.2АЖай бөлшектерге амалдар қолдану | Мектеп: А. Үсенов атындағы жалпы орта мектебі |
Күні: 22.11.2017ж | Мұғалімніңаты-жөні: А.Абдраманова |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар : |
Сабақтың тақырыбы: | Жай бөлшектерді қосу және азайту
|
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқу-мақсаттары (оқубағдар-ламасынасілтеме) | 5.1.2.17бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
|
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады және азайтады.Оқушылардың басым бөлігі:Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосады және азайтады.Кейбір оқушылар:Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу мен азайтуды орындайды және өмірде қолданылуын түсіндіріп береді |
Бағалау критерийлері | Жай бөлшектерді оқиды және жазады.Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді.Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады және азайтады.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосады және азайтады. |
Тілдікмақсаттар | Жай бөлшектерге амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре аладыПәнге тән лексика мен терминология:жай бөлшектерді қосу және азайту;-арифметикалық амалдар алгоритміДиалогқа қатысты сөз тіркестері: бөлімдері бірдей екі бөлшекті қосу (азайту) үшін,... керек;- бөлімдері әртүрлі екі бөлшекті қосу (азайту) үшін,... керек;-толықтауыш көбейткішті табу үшін,...керек |
Құндылықтардыдарыту | Топтық жұмыста ұжымшылдық,ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау сонымен қатар денсаулық,қамқорлық құндылықтарын дарыту. |
Пәнаралықбайланыстар | . жаратылыстану |
Алдыңғы білім
| Жай бөлшектерді оқу және жазу.Жай бөлшектің негізгі қасиеті.Ен үлкен ортак болімге келтіру, ен кіші ортақ еселікті табу, |
Сабақбарысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы 2 минут
Білу2 минут
3 минут | -Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып алып,оқушыларды таңдап алған сандарына байланысты «Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек» және «Аралас сан» топтарына бөлемін -Оқушыларды сабақтың мақсаттарымен бағалау критерийлермен таныстырып отемін Өткен тақырыптарды пысықтаймын. Мұнда оқушыларға ауызша есептер беріледі.ЕКОЕ (9,12)=36 ЕКОЕ (6,9)=18ЕКОЕ (10,15)=30ЕКОЕ (6,8)=24ЕКОЕ (10,8)=40ЕКОЕ (11,5)=55 «Жұбыңды тексер»Үй тапсырмасын тексеру: № 511, № 517Оқушыларды балдық жүйеде тексеру. | Үлестір-ме парақшалар
смайликтерслайд
СлайдСмайликтер |
Сабақтың ортасы Түсіну5 минут
Қолдану
10 минут
Талдау 10 минут
| Оқулықпен жұмыс жасау. Бөлімдері бірдей, бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды қалай орындауға есептер шығаруОқушыларға жұппен практикалық жұмыс орындауды ұсынамын: № 513"Сиқырлы кубиктер" ойыны арқылы оқушылар деңгейлік тапсырмалар орындайды .Бағалау критерийлері:-Бөлімдері бірдей бөлшектерді бөлшектерді қосады және азайта алады.-Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріп,бөлшектерді қосады және азайта алады.-ойлау қабілеті арқылы жұлдызша орнындағы сандарды тауып,толықтауыш көбейткіштері арқылы белгісіз сандарды табадыДескриптор:-Бөлімі бірдей бөлшекті қосады және азайтады-Бөлімі әр түрлі бөлшекті қосады және азайтады-жұлдызша орына сандарды табады
| Үлестірме парақшаларСлайд |
Сабақтың соңыЖинақтау6минут
Бағалау2 минут
| "Ойлан ,жұптас,талқыла " әдісі бойынша сабақты бекітеміз. Оқушыларға үлестірме парақшаларындағы кестені толтыру тапсырмасы беріледі.Тапсырманы топ болып орындайды.
Бағалау критерийлері:Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді.-Толықтауыш көбейткіштерін береді-Жай бөлшектерді қосады немесе азайтады.Кері байланыс.Оқушылар стикерге: 1) Сабақта не ұнады?2) Не қиын болғанды?3) Нені түсіндім-деген сұрақтарға өз ойларын жазып «Білім ағашына »жабыстырады.Озін –өзі бағалау кезеңінде оқушылар жинаған ұпайларын санап,сәйкес бағасын біледі.Үйге тапсырма..№522есеп.
| слайдҮлестірме парақшалар
Стикерлер Плакат |