Жай бөлшектерді қосу және азайту+материал

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Жай бөлшектерді қосу және азайту+материал

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ ретінде
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Культаева А.Ф.

Пән/Сынып:

5 сынып

Күні:

20.11.20.

Тарау немесе бөлім атауы:

5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Оқу мақсаты:

5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Бағалау критериі:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады;


Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу;

Миға шабуыл.

Сұрақтар:

1.Жай бөлшектер. Жай бөлшектің негізгі қасиеті. Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?

2. Дұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады?

3. Бұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді айтады?

4. Аралас сандар дегеніміз не?

5. Қандай сан берілген бөлшектерге ортақ бөлім бола алады?

6.Фигураның қандай бөлігі қызылмен, қандай бөлігі сарымен, қандай бөлігі жасылмен боялғанын жазыңдар? Әртүрлі әдісін табуға тырысыңдар.


Shape1













Сұрақтарға жауап береді



















Whatsapp месенжерін қолдану.









Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


8 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Мұғалімнің видео сабағы көрсетіледі.

Ереже 1 : Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу , олардың алымдарын қосып, алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.

1-мысал. қосындысын табайық:

Shape2

=


+ = =

Ереже 2: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.

-Мысал. айырмасының мәнін табайық.

Shape4

-

Shape3

=

Ереже 3: Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу (азайту) үшін :

  1. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек

  2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу (азайту) керек.

3-Мысал қосындысын мәнін табайық. ЕКОЕ (12, 15)=60

4-мысал. айырмасының мәнін табайық. ЕКОЕ(12,9)=36



Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады




























Оқушылар осы мысалдарға қарап түсінеді.





























Слайд















Презентация







17 мин

Тапсырмалар.

  1. «Баспалдақ» стратегиясы.


С-деңгейі


Shape5 В-деңгейі


Shape6



А-деңгейі

Shape7









А-деңгейі.

1).Бөлімдері бірдей бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз:



2).Бөлімдері әр түрлі бөлшектерге қосу және азайту амалдарын орындаңыз:






В-деңгейі. Суреттің боялған бөлігі бойынша бөлшек құрастырып, қосындысы мен айырмасын табыңдар:


А)

Ә)





С-деңгейі. Оқулықтан №517.

Марат екі балық аулады. Бірінші балықтың массасы кг, ал екінші балық одан кг жеңіл. Марат барлығы неше кг балық ұстады?

Сергіту сәті /слайд/

















А-деңгейінің тапсырмаларын орындайды.












=






= =1










- =


+ = =1 кг

А-деңгейі.

Дескриптор:

-Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу(азайту) , олардың алымдарын қосып(азайтып), алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.

- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады

- Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайту үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады







В-деңгейі.

Дескриптор:

1) Берілген суреттің боялған бөлігін бөлшек түрінде жазады;

2) Бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып, есептейді















С-деңгейі.

Дескриптор:

-Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып есептейді;

-Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады.






















































Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов

Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл


5мин

Жеке жұмыс

Тест тапсырмалары.

1.Қосуды орында: +

А) , В) , С) , Д)

2.Азайтуды орында: -

А) , В) , С) , Д)

3. Теңдеуді шеш:

Х+ =

А) , В) , С) , Д)





Тест тапсырмасын орындайды


Тест жауаптары:

1.В

2.С

3.В


5 минут








Қорытынды.

Рефлексия

Бүгінгі сабақта:


1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін біледі;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алады;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады.



Үйге тапсырма. №502, №506

Бағалау

Өзін-өзі бағалау бетшесі

Оқушы аты-жөні

Үй тапсырма сы

«1»

А-деңгейі

«1»

В-деңгейі

«2»

С-деңгейі

«3»

Тест

«3»

Барлығы

«10»

1







2







3










Тақырыпты меңгергенін анықтау








«Бес саусақ» әдісі






















«8-10» ұпай


5


«6-7» ұпай


4


«4-5» ұпай


3



Whatsapp месенжерін қолдану



Презентация





























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.11.2024
269
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі