|
Бөлім |
Саяхат |
||||
|
Пәні: |
Математика |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай және құрама есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.4.Санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру. 2.5.1.5.Тура және жанама тұжырымдармен«артық/кем», «бірнеше есе артық/кем»қатынастарымен берілген есептерді талдау және шығару. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жай және құрама есептерді шығару Кері есептер құрастыру және шығару |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны Үй тапсырмасын тексеру №7, 103 бет Есепті шығар
П Автобуспен - ? 2 есе арт. Ш: 2 * 2 = 4 «Ойлан тап» әдісі Өрнектердің мәнін тауып, оған сәйкес әріптерді кестеге қой. Жасырын сөзді оқы. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жай және құрама есептерді шығаруды, кері есептер құрастыруды және шығаруды жалғастырасың |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Өрнектердің мәнін тауып, оған сәйкес әріптерді кестеге қояды. Жасырын сөзді оқиды |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Өрнектер мен әріптер жазылған А4 |
|
|
Сабақ тың ортасы 12 мин |
1-тапсырма Топтық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Есепті шығар 1- топ «Бақыт жалаулары» 1-тапсырмадағы есепке кері есеп құрастыр және оны шығар. Болды – 5-еуден 9 қапш. Қалды – 9 самса Желінді - ? самса Ш: 5 * 9 = 45 45 – 9 = 36 2 –топ «Арман жалаулары» Есепті шығар Болды – 35 ш. Қыздар – 8 ш. Қалған – 9 ұл бөлді, әр ұл ? ш Ш: 35 – 8 = 27 27 : 9 = 3 3-топ «Қуаныш жалаулары» Сызба бойынша есеп құрастыр Қыздар – 8 ш Ұлдар – 9 ұл 27 ш.жеді. Барлығы - ? ш. Ш: 27 + 8 = 35 ЕББҚ Есеп шығаруда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жай және құрама есепті қалай ажыратуға болады? |
1. есептің қысқаша шартын құрастырады 2. сұрағын анықтайды 3.өрнек құрастырады 4.мәнін есептейді 5.жауабын жазады
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -есептің қысқаша шартын құрастырады(1б) - сұрағын анықтайды(1б) -өрнек құрастырады(1б) -мәнін есептейді(1б) -жауабын жазады(1б)
ЕББҚ Дескриптор: -есепті шығарады |
Оқулық №2,3,4 104-бет А4 маркер |
|
|
11 мин Сергі ту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Кім жылдам?» әдіс Есепті теңдеу құрып шығар Х : 2 = 18 Х = 18 *2 Х = 36 36 : 2 = 18 18= 18 ЕББҚ Теңдеу құруда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Есеп шығаруда басты назар неде болу керек? |
1. есептің қысқаша шартын құрастырып, сұрағын анықтайды 2.өрнек құрастырады 3.мәнін есептейді 4.жауабын жазады Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: - есептің қысқаша шартын құрастырып, сұрағын анықтайды(1б) -өрнек құрастырады(1б) -мәнін есептейді(1б) -жауабын жазады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -есеп шығарады |
Оқулық №5 105-бет |
|
|
8 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендір. 2дм 6см = 26 см 5 м 3 дм = 53 дм 86 дм = 8м 6 дм 20 см = 2 дм ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1. Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендіруде нені білу керек? |
1. көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендіреді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендіреді (1б) ЕББҚ Дескриптор: -амалдарды орындайды |
Оқулық №7,105-бет |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма №9, 105 бет |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
Ой қозғау

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай және құрама есептер ҚМЖ 2 сынып
Жай және құрама есептер ҚМЖ 2 сынып
|
Бөлім |
Саяхат |
||||
|
Пәні: |
Математика |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай және құрама есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.4.Санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру. 2.5.1.5.Тура және жанама тұжырымдармен«артық/кем», «бірнеше есе артық/кем»қатынастарымен берілген есептерді талдау және шығару. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жай және құрама есептерді шығару Кері есептер құрастыру және шығару |
||||
|
Құндылық |
Тұратын үйін, ауласын, қаласын таза ұстау, қоғамдық орынға және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қалай сөйлейді?» ойыны Үй тапсырмасын тексеру №7, 103 бет Есепті шығар
П Автобуспен - ? 2 есе арт. Ш: 2 * 2 = 4 «Ойлан тап» әдісі Өрнектердің мәнін тауып, оған сәйкес әріптерді кестеге қой. Жасырын сөзді оқы. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жай және құрама есептерді шығаруды, кері есептер құрастыруды және шығаруды жалғастырасың |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Өрнектердің мәнін тауып, оған сәйкес әріптерді кестеге қояды. Жасырын сөзді оқиды |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Өрнектер мен әріптер жазылған А4 |
|
|
Сабақ тың ортасы 12 мин |
1-тапсырма Топтық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Есепті шығар 1- топ «Бақыт жалаулары» 1-тапсырмадағы есепке кері есеп құрастыр және оны шығар. Болды – 5-еуден 9 қапш. Қалды – 9 самса Желінді - ? самса Ш: 5 * 9 = 45 45 – 9 = 36 2 –топ «Арман жалаулары» Есепті шығар Болды – 35 ш. Қыздар – 8 ш. Қалған – 9 ұл бөлді, әр ұл ? ш Ш: 35 – 8 = 27 27 : 9 = 3 3-топ «Қуаныш жалаулары» Сызба бойынша есеп құрастыр Қыздар – 8 ш Ұлдар – 9 ұл 27 ш.жеді. Барлығы - ? ш. Ш: 27 + 8 = 35 ЕББҚ Есеп шығаруда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жай және құрама есепті қалай ажыратуға болады? |
1. есептің қысқаша шартын құрастырады 2. сұрағын анықтайды 3.өрнек құрастырады 4.мәнін есептейді 5.жауабын жазады
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -есептің қысқаша шартын құрастырады(1б) - сұрағын анықтайды(1б) -өрнек құрастырады(1б) -мәнін есептейді(1б) -жауабын жазады(1б)
ЕББҚ Дескриптор: -есепті шығарады |
Оқулық №2,3,4 104-бет А4 маркер |
|
|
11 мин Сергі ту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жеке жұмыс «Кім жылдам?» әдіс Есепті теңдеу құрып шығар Х : 2 = 18 Х = 18 *2 Х = 36 36 : 2 = 18 18= 18 ЕББҚ Теңдеу құруда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Есеп шығаруда басты назар неде болу керек? |
1. есептің қысқаша шартын құрастырып, сұрағын анықтайды 2.өрнек құрастырады 3.мәнін есептейді 4.жауабын жазады Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: - есептің қысқаша шартын құрастырып, сұрағын анықтайды(1б) -өрнек құрастырады(1б) -мәнін есептейді(1б) -жауабын жазады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -есеп шығарады |
Оқулық №5 105-бет |
|
|
8 мин
|
3 – тапсырма Жұптық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендір. 2дм 6см = 26 см 5 м 3 дм = 53 дм 86 дм = 8м 6 дм 20 см = 2 дм ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1. Көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендіруде нені білу керек? |
1. көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендіреді
Сұраққа жауап береді |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -көрсетілген өлшем бірліктеріне түрлендіреді (1б) ЕББҚ Дескриптор: -амалдарды орындайды |
Оқулық №7,105-бет |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Рефлексия «Детальдарын қосу» әдісі Жеке жұмыс істеу кезінде мұғалімге алған білімдерін көрсету үшін әр оқушы сабаққа байланысты бір сөйлем айтып, келесі оқушы сөйлемді көбейтіп жеткізуі қажет. Сөйлемі барынша дұрыс және нақты болуы керек.
Үйге тапсырма №9, 105 бет |
Оқушылар «Детальдарын қосу» әдісінде бүгінгі өткен сабақ жайлы өз ойларын қысқа және кеңейтілген түрде айтады
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
Ой қозғау

шағым қалдыра аласыз













