Сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай және құрама сандар |
|||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Натурал санның бөлгіштерін таба алады, бөлгіштерінің санын анықтайды; -Натурал сандардың бөлгіштеріне қарай жай немесе құрама екенін анықтайды, жай сандар кестесін пайдаланып тапсырмаларды орындайды. -Жай сандардың ішінен егіз сандарды таба алады, құрама сандардың ішінен кемел сандардың болатынын түсінеді және оны табу үшін ізденеді, берілген цифрларды пайдаланып жай немесе құрама сандарды құрастырады,санның құрамы екендігін дәлелдейді. |
|||||||||||
|
Құндылықтар |
ТАЛАП: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
4 минут |
Сабақтың басы Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! «Шаттық шеңбері» (қолымызды ортаға қойып, өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту) Үй жұмысын тексеру «Plickers» тест тапсырмасы Сабағымызды бастамас бұрын
қайталап алайық.
Бүгін, Жай және құрама сандар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: жай және құрама сандардың анықтамаларын білу; |
«Шаттық шеңбері» жағымды психологиялық ахуал туғызу: Әр оқушы өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту. Мысалы, Жанбатыр – жақсы, Алихан – ақылды, Ілияс – ізденімпаз, т.с.с. (бүгінгі сабаққа тілектерін айтады) Оқушылар өз жауаптарын көрсетеді |
Ауызша бағалау Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! Мадақтау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Ойлас! |
Тақта P |
|||||||
|
6 мин |
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. OnlineMektep-BilimLand сайтынан видео түсіндіру
1.Жай сандар. Кестеде берілген 41 және 11 жай сандар. Олардың әрқайсысының тек екі ғана бөлгіші бар. олар 1 саны және сол санның өзі. 1-ге және өзіне ғана бөлінетін натурал сандарды жай сандар деп атайды. Мысалы, 101- жай сан.101 санының бөлгіштері: 1 және 101. Ең кіші жай сан – 2 саны. 2 санынан басқа жай сандардың барлығы –тақ сандар. Сонда 2 саны – жалғыз ғана жұп жай сан. Жай сандар шектеусіз көп. Кітапта 1000-ға дейін жай сандар кестесі бар. 2.Құрама сандар. Кестедегі берілген 35,26,18 сандары –құрама сандар. Екіден көп бөлгіштері бар сандар құрама сандар деп аталады. Мысалы, 8 саны – құрама сан, бөлгіштері: 1,2,4,8. 24 саны – құрама сан, бөлгіштері: 1,2,3,4,6,8,12,24. Натурал 1 санының бір ғана бөлгіші бар, ол сол санның өзі 1 саны. 1 жай сандарға да, құрама сандарға да жатпайды. Айырмасы 2-ге тең екі жай санды егіз сандар деп атайды. Мысалы, 5 пен 7, 11 мен 13,17 мен 19 – егіз сандар. |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Мадақтау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Ойлас!
|
Слайд
|
|||||||
|
10 минут |
Жеке жұмыс |
«Wordwall» платформасы арқылы оқушыларды жылдамдыққа, дәлдікке үйрету. № 1 Берілген 25 ,5 ,7, 12, 11 сандарының еселіктерін табу №2 26,10,9,35 сандарының бөлгіштерін ата №3 1)Сәйкестендір
2) Қай топқа жататынын сәйкестендіру арқылы анықтау
Дескриптор: - берілген сандардың еселіктерін анықтайды – 1 б - сандардың бөлгіштерін табады – 1 б - бөлгіштер санын тауып, сәйкестендіреді, қай топқа жататынын табады – 1 б |
Бір-бірден тақтаға шығып жауап береді. Қалған оқушылар дәптерге жазады Кері байланыс: -тапсырманы орындауда қандай қиындықтар туындады -қай тапсырма жеңіл болды |
Дескриптор бойынша 3 баллмен бағаланады |
«Wordwall» платформасы
|
|||||||
|
8 мин |
Жұппен жұмыс |
Есептер шығару. Оқулықпен жұмыс №191 Жай сандар кестесін пайдаланып: 1) 66,97,128,139,201,311,450,502,503,641,864,879,991 сандарынан жай сандарды бір жолға, құрама сандарды екінші жолға жазыңдар 2) 1-ден 50-ге дейінгі егіз сандарды жазыңдар Оқушылар арасында достық көмек арқылы қолдау көрсету. Дескриптор: - жай сандарды теріп жазады -1 б - құрама сандарды теріп жазады – 1 б - егіз сандарды табады1 -1 б |
Оқушылар жұпта жұмыс жасап, бір-біріне өзара көмек көрсетеді. Оқулықтан тапсырманы орындайды |
Дескриптор бойынша 3 баллмен бағаланады
|
Тақта Оқулық |
|||||||
|
4 минут |
Жеке жұмыс |
Тақтамен орындайды Жай сандар кестесін пайдаланып жай сандарды бір жолға, құрама сандарды бір жолға жаз
_______________________________________________ Дескриптор: - жай сандарды, құрама сандарды теріп жазады -1 б |
Оқушылар тапсырманы орнында және тақтаға шығып орындайды |
Дескриптор бойынша 1 баллмен бағаланады |
|
|||||||
|
7 минут |
Топтық жұмыс |
QR тапсырма «Эратосфен елегі » тәсілін пайдаланып
1 топ 2-ден 20-ға дейінгі жай сандар кестесін дайындау 2 топ 2-ден 50-ге дейінгі жай сандар кестесін дайындау
|
Оқушылар QR кодты сканерлеп, тапсырманы оқып, топта орындайды Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс: -кесте құрастыруда қандай мәселе туындады? -эратосфен елегінің пайдасы болды ма? |
|
Презентация
|
|||||||
|
6 минут |
Сабақтың соңы |
Алдарыңда тест сұрақтары жатыр. Әр сұраққа үш жауап берілген.Сендердің міндеттерің, дұрыс деп тапқан жауаптарыңды дөңгелектеп қоршау. Тест 1. Қай сан жай сан деп ойлайсың? а) 13 б) 24 в) 1 2. Қай сан жай сан болмайтынын тап а) 5 б) 17 в) 1 3. Қай сан құрама сан болады? а) 21 б) 23 в) 1 4. Қай сан құрама сан болмайды? а) 25 б) 18 в) 1 5.Жай сандарды көбейткенде әр уақытта шығады а) жай сан б) құрама сан в) 1. 6. 18 санының жай көбейткіштерге жіктелуі қалай: а) 2∙2∙3 б) 3∙3∙2 в) 2∙2∙3∙1 Барлығы дұрыс болса -3 б Жартысы дұрыс болса -2 б Жартысынан төмен болса -1 б Бағалау: Бағалау парақтары бойынша бүгінгі сабақта кім қанша балл алғанын анықтау. «Микрафон» әдісі арқылы кері байланыс -Бүгінгі сабақта не қызықты болды? -Сабақта не маңызды? -Сабақтан қандай жаңалық алдың? Үйге тапсырма Оқулықтан №194 есеп Шығармашылық тапсырма: 6(6=1+2+3),28(28=1+2+4+7+14) кемел сандар болады. 4-кемел сан қандай болуы мүмкін? Ойланып көр. |
Оқушылар тест тапсырмасын парақта орындап, дұрыс жауапты таңдайды Жауабын тақтамен тексереді
Оқушылар кері байланыс жасайды |
Дескриптор бойынша 3 баллмен бағаланады Оқушылар 10 баллдық жүйемен бағаланады |
Тақта
С |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай және құрама сандар
Жай және құрама сандар
Сабақ жоспары
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай және құрама сандар |
|||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Натурал санның бөлгіштерін таба алады, бөлгіштерінің санын анықтайды; -Натурал сандардың бөлгіштеріне қарай жай немесе құрама екенін анықтайды, жай сандар кестесін пайдаланып тапсырмаларды орындайды. -Жай сандардың ішінен егіз сандарды таба алады, құрама сандардың ішінен кемел сандардың болатынын түсінеді және оны табу үшін ізденеді, берілген цифрларды пайдаланып жай немесе құрама сандарды құрастырады,санның құрамы екендігін дәлелдейді. |
|||||||||||
|
Құндылықтар |
ТАЛАП: Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
4 минут |
Сабақтың басы Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! «Шаттық шеңбері» (қолымызды ортаға қойып, өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту) Үй жұмысын тексеру «Plickers» тест тапсырмасы Сабағымызды бастамас бұрын
қайталап алайық.
Бүгін, Жай және құрама сандар тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: жай және құрама сандардың анықтамаларын білу; |
«Шаттық шеңбері» жағымды психологиялық ахуал туғызу: Әр оқушы өз есімін және есімі қай әріптен басталып тұр сол әріптен келетін өз бойында бар бір жағымды қасиетін айту. Мысалы, Жанбатыр – жақсы, Алихан – ақылды, Ілияс – ізденімпаз, т.с.с. (бүгінгі сабаққа тілектерін айтады) Оқушылар өз жауаптарын көрсетеді |
Ауызша бағалау Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! Мадақтау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Ойлас! |
Тақта P |
|||||||
|
6 мин |
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. OnlineMektep-BilimLand сайтынан видео түсіндіру
1.Жай сандар. Кестеде берілген 41 және 11 жай сандар. Олардың әрқайсысының тек екі ғана бөлгіші бар. олар 1 саны және сол санның өзі. 1-ге және өзіне ғана бөлінетін натурал сандарды жай сандар деп атайды. Мысалы, 101- жай сан.101 санының бөлгіштері: 1 және 101. Ең кіші жай сан – 2 саны. 2 санынан басқа жай сандардың барлығы –тақ сандар. Сонда 2 саны – жалғыз ғана жұп жай сан. Жай сандар шектеусіз көп. Кітапта 1000-ға дейін жай сандар кестесі бар. 2.Құрама сандар. Кестедегі берілген 35,26,18 сандары –құрама сандар. Екіден көп бөлгіштері бар сандар құрама сандар деп аталады. Мысалы, 8 саны – құрама сан, бөлгіштері: 1,2,4,8. 24 саны – құрама сан, бөлгіштері: 1,2,3,4,6,8,12,24. Натурал 1 санының бір ғана бөлгіші бар, ол сол санның өзі 1 саны. 1 жай сандарға да, құрама сандарға да жатпайды. Айырмасы 2-ге тең екі жай санды егіз сандар деп атайды. Мысалы, 5 пен 7, 11 мен 13,17 мен 19 – егіз сандар. |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Мадақтау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Ойлас!
|
Слайд
|
|||||||
|
10 минут |
Жеке жұмыс |
«Wordwall» платформасы арқылы оқушыларды жылдамдыққа, дәлдікке үйрету. № 1 Берілген 25 ,5 ,7, 12, 11 сандарының еселіктерін табу №2 26,10,9,35 сандарының бөлгіштерін ата №3 1)Сәйкестендір
2) Қай топқа жататынын сәйкестендіру арқылы анықтау
Дескриптор: - берілген сандардың еселіктерін анықтайды – 1 б - сандардың бөлгіштерін табады – 1 б - бөлгіштер санын тауып, сәйкестендіреді, қай топқа жататынын табады – 1 б |
Бір-бірден тақтаға шығып жауап береді. Қалған оқушылар дәптерге жазады Кері байланыс: -тапсырманы орындауда қандай қиындықтар туындады -қай тапсырма жеңіл болды |
Дескриптор бойынша 3 баллмен бағаланады |
«Wordwall» платформасы
|
|||||||
|
8 мин |
Жұппен жұмыс |
Есептер шығару. Оқулықпен жұмыс №191 Жай сандар кестесін пайдаланып: 1) 66,97,128,139,201,311,450,502,503,641,864,879,991 сандарынан жай сандарды бір жолға, құрама сандарды екінші жолға жазыңдар 2) 1-ден 50-ге дейінгі егіз сандарды жазыңдар Оқушылар арасында достық көмек арқылы қолдау көрсету. Дескриптор: - жай сандарды теріп жазады -1 б - құрама сандарды теріп жазады – 1 б - егіз сандарды табады1 -1 б |
Оқушылар жұпта жұмыс жасап, бір-біріне өзара көмек көрсетеді. Оқулықтан тапсырманы орындайды |
Дескриптор бойынша 3 баллмен бағаланады
|
Тақта Оқулық |
|||||||
|
4 минут |
Жеке жұмыс |
Тақтамен орындайды Жай сандар кестесін пайдаланып жай сандарды бір жолға, құрама сандарды бір жолға жаз
_______________________________________________ Дескриптор: - жай сандарды, құрама сандарды теріп жазады -1 б |
Оқушылар тапсырманы орнында және тақтаға шығып орындайды |
Дескриптор бойынша 1 баллмен бағаланады |
|
|||||||
|
7 минут |
Топтық жұмыс |
QR тапсырма «Эратосфен елегі » тәсілін пайдаланып
1 топ 2-ден 20-ға дейінгі жай сандар кестесін дайындау 2 топ 2-ден 50-ге дейінгі жай сандар кестесін дайындау
|
Оқушылар QR кодты сканерлеп, тапсырманы оқып, топта орындайды Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс: -кесте құрастыруда қандай мәселе туындады? -эратосфен елегінің пайдасы болды ма? |
|
Презентация
|
|||||||
|
6 минут |
Сабақтың соңы |
Алдарыңда тест сұрақтары жатыр. Әр сұраққа үш жауап берілген.Сендердің міндеттерің, дұрыс деп тапқан жауаптарыңды дөңгелектеп қоршау. Тест 1. Қай сан жай сан деп ойлайсың? а) 13 б) 24 в) 1 2. Қай сан жай сан болмайтынын тап а) 5 б) 17 в) 1 3. Қай сан құрама сан болады? а) 21 б) 23 в) 1 4. Қай сан құрама сан болмайды? а) 25 б) 18 в) 1 5.Жай сандарды көбейткенде әр уақытта шығады а) жай сан б) құрама сан в) 1. 6. 18 санының жай көбейткіштерге жіктелуі қалай: а) 2∙2∙3 б) 3∙3∙2 в) 2∙2∙3∙1 Барлығы дұрыс болса -3 б Жартысы дұрыс болса -2 б Жартысынан төмен болса -1 б Бағалау: Бағалау парақтары бойынша бүгінгі сабақта кім қанша балл алғанын анықтау. «Микрафон» әдісі арқылы кері байланыс -Бүгінгі сабақта не қызықты болды? -Сабақта не маңызды? -Сабақтан қандай жаңалық алдың? Үйге тапсырма Оқулықтан №194 есеп Шығармашылық тапсырма: 6(6=1+2+3),28(28=1+2+4+7+14) кемел сандар болады. 4-кемел сан қандай болуы мүмкін? Ойланып көр. |
Оқушылар тест тапсырмасын парақта орындап, дұрыс жауапты таңдайды Жауабын тақтамен тексереді
Оқушылар кері байланыс жасайды |
Дескриптор бойынша 3 баллмен бағаланады Оқушылар 10 баллдық жүйемен бағаланады |
Тақта
С |
|||||||
шағым қалдыра аласыз






лайд












