Пәні: қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жәй және құрмалас сөйлем |
|
Сабақтың мақсаты: |
Құрмалас сөйлем туралы түсінік беру, жай сөйлемнен өзгешелігін байқату |
|
Оқыту нәтижелері: |
Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемді ажырата біледі, талдайды, салыстырадықорытынды жасайды |
|
Негізгі дерек көздер: |
Оқулық, тірек-сызба, бағалау парағы, ребус, |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин |
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. |
Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады. Жақсы тілектер айту |
|
ІІ. Өткенді қайталау: Еске түсіру 10 мин |
1.Үй тапсырмасын тексеру. (30-жаттығу. Суретке қарап әңгіме құрау) |
Жеке жұмыс: қол көтеру арқылы құраған әңгімені оқиды, оқылған әңгімеге баға береді |
|
2.Ойын: « Жапырақтардың өсуі». Жапыраққа жазылған ережені бұтаққа жазылған сөйлем түрімен сәйкестендіріп жабыстыру, мысал келтіру, дәлелдеу |
Топтық жұмыс: жапыраққа жазылған ережені бұтаққа жазылған сөйлем түрімен сәйкестендіріп жабыстырады, мысал келтіреді, дәлелдейді |
|
|
Сөздік диктант 3 мин |
Автобус, вокзал, аквариум, витамин, волейбол, вагон, велосипед, трамвай, Вова, автор. |
Жеке жұмыс: диктантты жазады, дұрыс жазылуын тексереді |
|
ІІІ. Жаңа сабақ: Түсіну: 8 мин |
2. Оқулықпен жұмыс: 31-жаттығу. Бағанның екі жағындағы сөйлемдерді оқып, өзара салыстыру, сөйлемдердің бір-бірінен өзгешелігін байқату, талдау, қорытынды жасау |
Топтық жұмыс: кестеге жазылған сөйлемдерді салыстырады, өзгешелігін анықтайды, әр сөйлемде қанша ой айтылғанын айтады, тыныс белгісінің қойылу себебін айтады, қорытынды жасайды |
|
Талдау және қолдану: 5 мин |
32-жаттығу. Негеш пен Білгішбектің диалогын оқу арқылы құрмалас сөйлемге тән белгілерді талдау, топтастыру |
Ұжымдық жұмыс: Негеш пен Білгішбектің диалогын оқиды, құрмалас сөйлем туралы түсініктерін толықтырады |
|
Сергіту сәті:1 мин |
Өлең оқу, қимыл-қозғалыс жасау |
Өлең оқиды, қимыл-қозғалыс жасайды |
|
6 мин |
33 -жаттығу. Мәтінді көшіріп жазу, құрмалас сөйлемді табу, жай сөйлемнен өзгешелігін түсіндіру |
Жеке жұмыс: мәтінді көшіріп жазады, құрмалас сөйлемді табады, жай сөйлемнен өзгешелігін түсіндіреді |
|
4 мин |
34- жаттығу. Ребусты шешу, шыққан екі жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жазу |
Жұптық жұмыс:ребусты шешеді, шыққан екі жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жазады, оқиды, тексереді |
|
І\/. Сабақты қорыту: Жинақтау: 2 мин |
Сұрақ-жауап арқылы жұмыс: 1. Жай сөйлем деген не? 2. Құрмалас сөйлем деген не? 3. Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемнің айырмасы неде? Ұқсастығы ше? 4. Құрмалас сөйлемде қандай тыныс белгісі қойылады? |
Жеке жұмыс: қол көтеру арқылы жауап береді |
|
Бағалау: 2 мин |
Бағалау |
Өзін өзі және топ жетекшілері бағалайды |
|
Рефлексия: 1 мин |
1.Бүгінгі сабақтан не үйрендің? 2.Қай тапсырма қиынға соқты? 3.Қай тапсырма оңай болды? |
Ауызша жауап береді |
|
Үйге : 1 мин |
Үй тапсырмасын түсіндіру: 36-жаттығу |
Күнделікке жазады |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жәй және құрмалас сөйлем
Пәні: қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жәй және құрмалас сөйлем |
|
Сабақтың мақсаты: |
Құрмалас сөйлем туралы түсінік беру, жай сөйлемнен өзгешелігін байқату |
|
Оқыту нәтижелері: |
Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемді ажырата біледі, талдайды, салыстырадықорытынды жасайды |
|
Негізгі дерек көздер: |
Оқулық, тірек-сызба, бағалау парағы, ребус, |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин |
Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. |
Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады. Жақсы тілектер айту |
|
ІІ. Өткенді қайталау: Еске түсіру 10 мин |
1.Үй тапсырмасын тексеру. (30-жаттығу. Суретке қарап әңгіме құрау) |
Жеке жұмыс: қол көтеру арқылы құраған әңгімені оқиды, оқылған әңгімеге баға береді |
|
2.Ойын: « Жапырақтардың өсуі». Жапыраққа жазылған ережені бұтаққа жазылған сөйлем түрімен сәйкестендіріп жабыстыру, мысал келтіру, дәлелдеу |
Топтық жұмыс: жапыраққа жазылған ережені бұтаққа жазылған сөйлем түрімен сәйкестендіріп жабыстырады, мысал келтіреді, дәлелдейді |
|
|
Сөздік диктант 3 мин |
Автобус, вокзал, аквариум, витамин, волейбол, вагон, велосипед, трамвай, Вова, автор. |
Жеке жұмыс: диктантты жазады, дұрыс жазылуын тексереді |
|
ІІІ. Жаңа сабақ: Түсіну: 8 мин |
2. Оқулықпен жұмыс: 31-жаттығу. Бағанның екі жағындағы сөйлемдерді оқып, өзара салыстыру, сөйлемдердің бір-бірінен өзгешелігін байқату, талдау, қорытынды жасау |
Топтық жұмыс: кестеге жазылған сөйлемдерді салыстырады, өзгешелігін анықтайды, әр сөйлемде қанша ой айтылғанын айтады, тыныс белгісінің қойылу себебін айтады, қорытынды жасайды |
|
Талдау және қолдану: 5 мин |
32-жаттығу. Негеш пен Білгішбектің диалогын оқу арқылы құрмалас сөйлемге тән белгілерді талдау, топтастыру |
Ұжымдық жұмыс: Негеш пен Білгішбектің диалогын оқиды, құрмалас сөйлем туралы түсініктерін толықтырады |
|
Сергіту сәті:1 мин |
Өлең оқу, қимыл-қозғалыс жасау |
Өлең оқиды, қимыл-қозғалыс жасайды |
|
6 мин |
33 -жаттығу. Мәтінді көшіріп жазу, құрмалас сөйлемді табу, жай сөйлемнен өзгешелігін түсіндіру |
Жеке жұмыс: мәтінді көшіріп жазады, құрмалас сөйлемді табады, жай сөйлемнен өзгешелігін түсіндіреді |
|
4 мин |
34- жаттығу. Ребусты шешу, шыққан екі жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жазу |
Жұптық жұмыс:ребусты шешеді, шыққан екі жай сөйлемдерді құрмалас сөйлемге айналдырып жазады, оқиды, тексереді |
|
І\/. Сабақты қорыту: Жинақтау: 2 мин |
Сұрақ-жауап арқылы жұмыс: 1. Жай сөйлем деген не? 2. Құрмалас сөйлем деген не? 3. Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемнің айырмасы неде? Ұқсастығы ше? 4. Құрмалас сөйлемде қандай тыныс белгісі қойылады? |
Жеке жұмыс: қол көтеру арқылы жауап береді |
|
Бағалау: 2 мин |
Бағалау |
Өзін өзі және топ жетекшілері бағалайды |
|
Рефлексия: 1 мин |
1.Бүгінгі сабақтан не үйрендің? 2.Қай тапсырма қиынға соқты? 3.Қай тапсырма оңай болды? |
Ауызша жауап береді |
|
Үйге : 1 мин |
Үй тапсырмасын түсіндіру: 36-жаттығу |
Күнделікке жазады |
шағым қалдыра аласыз













