Жай механизмдер

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Жай механизмдер

Материал туралы қысқаша түсінік
 Қарапайым механизм дегеннің не екенін және оның қандай түрлерінің болатынын біледі;  күш моменттерін дұрыс түсіндіреді.  Күнделікті өмірдегі механизмдерден мысал келтіріп, олардың әрқайсысында күш моменті ұстанымының қалай пайдаланылатынын түсіндіреді.  Моменттер ережесін дұрыс түсіндіреді және күнделікті өмірден мысалдар келтіреді;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін: Ж Қ Жанаева.

Бөлімі:

Күш моменті

Мұғалімнің аты-жөні:

Аяпбергенова Ляззат Мухетановна

Күні:

16.05.24.

Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай механизмдер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.4.1 «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру;

7.2.4.2 күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: - Механиканың алтын ережесін тұжырымдайды

Көптеген оқушылар істей алады: - Күш моменті ұғымын түсінеді

Кейбір оқушылар істей алады: - есеп шығару кезінде тепе-теңдік шартын қолданады;

Бағалау критерийлері


Оқушы

  • Қарапайым механизм дегеннің не екенін және оның қандай түрлерінің болатынын біледі;

  • күш моменттерін дұрыс түсіндіреді.

  • Күнделікті өмірдегі механизмдерден мысал келтіріп, олардың әрқайсысында күш моменті ұстанымының қалай пайдаланылатынын түсіндіреді.

  • Моменттер ережесін дұрыс түсіндіреді және күнделікті өмірден мысалдар келтіреді;

Тепе-теңдік шартын түсіндіруде сызбалық суретті қолданады Дескриптор



Бекіту сұрақтарына дұрыс жауап береді



Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, зерттеуді жүйелеуге, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут







Сабақтың басында мынаған тоқталу керек:

- оқушылардың назарын сабаққа аудару;

- оқушылармен бірлесіп сабақ пен оқытудың мақсатын анықтау;

- бағалау критерийімен таныстыру. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру

Бес сұрақ әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрап ,үйге берілген Теориялық зерттеу жұмысын тексеру.

1.Денеің толық механикалық энергиясы деп қандай энергияны айтады?

2.Тұйық жүйе деп қандай жүйені айтады?

3.Тұйық жүйедегі энергияның сақталу және айналу заңы қалай оқылады?

4.Үйкеліс күші бар болса ,механикалық энергия сақтала ма?Сақталмаса оны қалай түсіндіруге болады?

5.Қандай шарттар орындалса,механикалық энергия сақталды деп айтамыз?



«Миға шабуыл» . Осы жұмыстың орындалуы кезінде:

  1. Минерал суының бутылкасын ашу,

  2. тақтадан шегені суырып алу,

  3. сыныптың бір шетінен екінші шетіне ауыр қапшықты апарып келу үшін қалай жұмысты жеңілдетуге болады?



Кері байланыс

Оқу мақсатымен танысады







Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді






дұрыс жауап байланысты бағаланады.



Жасаған тәжірибесінің қорытындысын оқып береді

2-балл




Презентация немесе таратпа материал










Сабақтың ортасы


15 минут









































15 мин

Жаңа сабақ

Топтық жұмыс бойынша оқушылар берілген тапсырмаға қатысты жаңа сабақтың мазмұнын ашады.

1 топ-Көлбеу жазықтық

2-топ Иіндік

3 топ-Блок

Күшті түрлендіріп, қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын құралдар Жаңа сабақты түсіндіру

Shape1



Иіндік – жай механизм, жылжымайтын тіреуден айнала қозғала алатын қатты дене

Күш иіні – тіреу нүктесі мен күштің иіндікке әсер ету бағытын көрсететін түзудің ең қысқа ара қашықтығы ( күштің иінін табу үшін тіреу нүктесінен күштің әсер ету сызығына перпендикуляр жүргізу керек).

Блок — жай механикалық құрылғы, күштің бағытын өзгертуге мүмкіндік береді. Айнала шетінде науасы бар, өзі құрсауға орнатылған тегершік.науасы арқылы трос,шынжыр тасталады.

Көлбеу жазықтық — жұмыс істегенде жұмсалатын күштен ұтыс алу үшін қолданылатын жай механизм.

Механиканың алтын ережесі: күштен қанша есе ұтсақ, орын ауыстырудан сонша есе ұтыламыз.

















.

W) Есептер шығару Топтық тапсырма

1. Иіндіктің кіші иініне 300Н, ал үлкен иініне 20Н күш әсер етеді. Кіші иінің ұзындығы 6 см. Егер иіндік тепе-теңдікте болса, онда үлкен иіннің ұзындығын қандай болады?

Дискрипторлар

  1. Күш моментінің формуласын жазады

  2. Тепе теңдік шартын жазады

  3. Үлкен иіннің ұзындығын анықтайды


2. Массасы 40 кг қыз бала, иіндіктің көмегімен пілді қалай тепе-теңдікте ұстап тұруға болатынын ойластырды. Иіндіктің бір ұшында 10 м қашықтықта массасы 4 т піл тұрса қыз бала тіреу нүктесінен қандай қашықтықта тұруы керек болар еді?

Дискрипторлар

  1. Күш моментінің формуласын жазады

  2. Үлкен иіннің ұзындығын анықтайды

  3. Тепе теңдік шартын жазады

  4. Кіші иіннің ұзындығын анықтайды

3. Иіндіктің ұштарына 4Н және 36Н күш әсер етеді. Иіндіктің ұзындығы 2 м. Егер иіндік тепе-теңдік қалыпта болса, оның тіреу нүктесі қай жерде болғаны?

Дискрипторлар

  1. Күш моментінің формуласын жазады

  2. Тепе теңдік шартын жазады

  3. Тіреу нүктесін дұрыс анықтайды

Кері байланыс

Жеке жұмыс:


Бекіту тапсырмалары

Слайдпен жұмыс –Суреттер сөйлейді әдісі бойынша тапсырманы орындайды .




Дайын кеспе қағаздар таратылады есеп шарты мен дискрипторымен.

Сабақтың соңы.

5 мин




Рефлексия





Бағалау





Үй тапсырмасы

Рeфлексия :Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығыңдығыңды білдіріп өзін бағалау бағалау

Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау



-Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап жазу. Үйге тапсырма §37 Жай механизмдер тақырыбына презентация дайындау


Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын,сабақты өту барысына тоқталып үлестірме қағаздарға жазып, рефлексия береді.





Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл


Үлестірме стикерлер







Дескриптор








Оқулық


ӨЗІНДІК ТАЛДАУ:15.04.24 ЖЫЛЫ 7 А КЛАСЫНДА «Жай механизмдер» тақырыбында ашық сабақ өткіздім.Класта 18 оқушы бар. Қалыптасқан әдетпен психологиялық ахуал үшін шаттық шеңберін құрып, жақсы тілек айтып сабақты бастадық, пайдаланып,өткен сабақты қайталадық.

Сабақтың мақсаты оқушылардың ойлау,есте сақтау қабілеттерін ескеріп сабақтың әр кезеңінде қызығушылығын ояту.байланыстыра сөйлеу сөздік қорын молайту көзделді.Жаңа тақырыпты оқу,пікірлесу,айту, түсіндіру арқылы меңгерту болды,

Оқушылар сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа бөлініп,әр топ өз атауларын қойды. Миға шабуыл әдісі арқылы оқушыларға берілген тапсырмаларды бірлесіп орындап қандай ортақ әрекет жасағандарына шолу жасалды.Осы ой әрект тақырыпты ашты. Жалпы қолданылыстағы құралдар атауы тиімділігі ұтымдылығы туралы түсінік берік ортада қызу талқыланып өмірмен байланыстырды.Сабақта қажет формулаларды жазып тексеру әдістері орындалды.Формуламен жұмыс жасалып есеп шығару тапсырмасы топқа берілді.Орындалған тапсырмаларға кері байланыс жасалынып оны смайликтер арқылы топтар бағалап отырды.Сабақ соңында рефлексия пирамидасы арқылы тақырыпты қаншалықты ұққандығы өзің өзі бағалап, пирамиданы толтырып пирамидаға жапсырды








Shape2

Picture 2

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.05.2025
78
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі