|
Күні: 22.10.2018ж. |
Пәні: қазақ тілі |
Сыныбы: 4 « Ә » |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай сөйлем және құрмалас сөйлем |
|||||||
|
Мақсаты |
Оқушылардың сөйлем туралы алған білім-білік дағдыларын кеңейту. Құрмалас сөйлем туралы бастапқы түсінік беру.Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемнің айырмашылығын ұғындыру. |
|||||||
|
Оқу нәтижесі |
Тапсырманың ой – түйінін жан – жақты ашады |
|||||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар |
Мақал-мәтелдер, түсті қағаз, стикер |
|||||||
|
Оқыту әдістері |
Диалогтік оқыту |
|||||||
|
Дереккөздер |
Оқулық, суреттер |
|||||||
|
Тапсырмалар |
Топтық, жұптық, жеке |
|||||||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті |
||||||||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Уақыты |
|||||
|
Қызығушылықты ояту кезеңі |
||||||||
|
Оқушыға психологиялық ахуал туғызу кезеңі |
Топтарға өткен тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тақтаға әр топтан оқушы шығартып сұрақтар жарысын ұймдастыру |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, айтқан жауаптарының мағынасын ашады |
3 мин |
|||||
|
Үй тапсырмасын сұрау |
І. Қызығушылықты ояту..1-тапсырма:сөздерден сөйлем құрастыру. І-топ: әже,бер,көжек, шөп.( Әже көжекке шөп берді.) ІІ-топ: балта,ата, жар,отын. (Ата балтамен отын жарды.) ІІІ-топ: Іш,су,Райхан,ыдыс (Райхан ыдыспен су ішті.) Үй тапсырмасы 6 - жаттығудың орындалуын тексеру, қойылған тыныс белгісін неліктен қойылғанын айтып беруін сұрайды |
Топ ішінде талдау арқылы өткен сабақты қорытындылайды |
10 мин |
|||||
|
Мағынаны ажырату кезеңі |
||||||||
|
Жаңа тақырып |
Сөйлем туралы не білеміз? Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай қандай түрлері бар? Сөйлем құрамына қарай нешеге бөлінеді? Мысал келтір. Оқулықпен жұмыс. 1-жаттығу. Екі бағандағы сөздерді оқып, салыстыру. Топпен жұмыс. Ережені оқып, өз беттерінше талдау,мысал келтіру. |
Мұғалімнің бағыты арқылы тапсырмаларды диалог арқылы талқылайды |
10 мин |
|||||
|
Түсінік тексеру |
3. «Оқулықпен жұмыс» 2-жаттығу. Берілген жұмбақтардың екінші жай сөйлемін тауып жазу. |
Сұрақтар төңірегінде ой бөліседі Дәптермен жұмыс жасау арқылы мәтіннің мағынасын ашатын мақал-мәтел жазады |
5 мин |
|||||
|
Жаттығу жұмыстары |
3-жаттығу. мақалдарды көшіріп жаз. Әр сөйлемнің бастауышы мен баяндауышын тап. |
Тапсырманы түсіне отырып орындайды |
8 мин |
|||||
|
«Ой – толғаныс кезеңі» |
||||||||
|
Қорытындылау |
«Топтық жұмыс» әр топ берілген сурет бойынша сөйлем құрастырып, бастауышы мен баяндауышын табу (Ережені айтып талдау). |
Тапсырманы түсіне отырып орындайды |
6 мин |
|||||
|
Үйге тапсырма |
4-жаттығу. Мәтінді мәнерлеп оқы. Алдымен жай сөйлемдерді, содан соң құрмалас сөйлемдерді көшіріп жаз. |
Күнделікке жазып алады |
1 мин |
|||||
|
Бағалау |
Топтық, өзін-өзі бағалауы арқылы жиынтық бағалау жүргізеді |
Топтық бағалау, өзін-өзі бағалау жасайды |
1 мин |
|||||
|
Рефлексия |
5. «Ой толғау» Жаңа тақырыпты бекіту, қайталап қорытындылау. |
«Бағалау терезесіне» стикер жапсырады |
1 мин |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай сөйлем және құрмалас сөйлем
Жай сөйлем және құрмалас сөйлем
|
Күні: 22.10.2018ж. |
Пәні: қазақ тілі |
Сыныбы: 4 « Ә » |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай сөйлем және құрмалас сөйлем |
|||||||
|
Мақсаты |
Оқушылардың сөйлем туралы алған білім-білік дағдыларын кеңейту. Құрмалас сөйлем туралы бастапқы түсінік беру.Жай сөйлемнен құрмалас сөйлемнің айырмашылығын ұғындыру. |
|||||||
|
Оқу нәтижесі |
Тапсырманың ой – түйінін жан – жақты ашады |
|||||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар |
Мақал-мәтелдер, түсті қағаз, стикер |
|||||||
|
Оқыту әдістері |
Диалогтік оқыту |
|||||||
|
Дереккөздер |
Оқулық, суреттер |
|||||||
|
Тапсырмалар |
Топтық, жұптық, жеке |
|||||||
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті |
||||||||
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Уақыты |
|||||
|
Қызығушылықты ояту кезеңі |
||||||||
|
Оқушыға психологиялық ахуал туғызу кезеңі |
Топтарға өткен тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тақтаға әр топтан оқушы шығартып сұрақтар жарысын ұймдастыру |
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, айтқан жауаптарының мағынасын ашады |
3 мин |
|||||
|
Үй тапсырмасын сұрау |
І. Қызығушылықты ояту..1-тапсырма:сөздерден сөйлем құрастыру. І-топ: әже,бер,көжек, шөп.( Әже көжекке шөп берді.) ІІ-топ: балта,ата, жар,отын. (Ата балтамен отын жарды.) ІІІ-топ: Іш,су,Райхан,ыдыс (Райхан ыдыспен су ішті.) Үй тапсырмасы 6 - жаттығудың орындалуын тексеру, қойылған тыныс белгісін неліктен қойылғанын айтып беруін сұрайды |
Топ ішінде талдау арқылы өткен сабақты қорытындылайды |
10 мин |
|||||
|
Мағынаны ажырату кезеңі |
||||||||
|
Жаңа тақырып |
Сөйлем туралы не білеміз? Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай қандай түрлері бар? Сөйлем құрамына қарай нешеге бөлінеді? Мысал келтір. Оқулықпен жұмыс. 1-жаттығу. Екі бағандағы сөздерді оқып, салыстыру. Топпен жұмыс. Ережені оқып, өз беттерінше талдау,мысал келтіру. |
Мұғалімнің бағыты арқылы тапсырмаларды диалог арқылы талқылайды |
10 мин |
|||||
|
Түсінік тексеру |
3. «Оқулықпен жұмыс» 2-жаттығу. Берілген жұмбақтардың екінші жай сөйлемін тауып жазу. |
Сұрақтар төңірегінде ой бөліседі Дәптермен жұмыс жасау арқылы мәтіннің мағынасын ашатын мақал-мәтел жазады |
5 мин |
|||||
|
Жаттығу жұмыстары |
3-жаттығу. мақалдарды көшіріп жаз. Әр сөйлемнің бастауышы мен баяндауышын тап. |
Тапсырманы түсіне отырып орындайды |
8 мин |
|||||
|
«Ой – толғаныс кезеңі» |
||||||||
|
Қорытындылау |
«Топтық жұмыс» әр топ берілген сурет бойынша сөйлем құрастырып, бастауышы мен баяндауышын табу (Ережені айтып талдау). |
Тапсырманы түсіне отырып орындайды |
6 мин |
|||||
|
Үйге тапсырма |
4-жаттығу. Мәтінді мәнерлеп оқы. Алдымен жай сөйлемдерді, содан соң құрмалас сөйлемдерді көшіріп жаз. |
Күнделікке жазып алады |
1 мин |
|||||
|
Бағалау |
Топтық, өзін-өзі бағалауы арқылы жиынтық бағалау жүргізеді |
Топтық бағалау, өзін-өзі бағалау жасайды |
1 мин |
|||||
|
Рефлексия |
5. «Ой толғау» Жаңа тақырыпты бекіту, қайталап қорытындылау. |
«Бағалау терезесіне» стикер жапсырады |
1 мин |
|||||
шағым қалдыра аласыз













