Пәннің аты: қазақ тілі | Уақыты: | Кабинет: 21 | Мұғалім: Журакулова. Г.С |
Сабақтың тақырыбы | Жалаң жайылма сөйлемдер бойынша жаттығулар орындау |
Мақсаты | Жалаң және жайылма сөйлем туралы білімдерін кеңейту.Сауатты, көркем жазу дағдыларын қалыптастыру. Танымдық, шығармашылық тапсырмалар арқылы оқушылардың ойлау қабілетін дамытып, тілін ұштау. Шапшаңдыққа және уақытты үнемді пайдалануға тәрбиелеу. |
Әдіс – тәсілі: | Сұрақ – жауап, топтық жұмыс, жеке жұмыс, СТО , Блум таксаномиясы |
Күтілетін нәтиже: | Жалаң жайылма сөздерді ажырата біледі |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, бейнелеу өнері |
Тапсырмалар | Оқулықпен жұмыс, топтық , жеке жұмыс.Шығармашылық тапсырма . |
Сабақтың барысы: |
|
Сабақ кезеңі | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушылардың іс - әрекеті |
Ұйымдастыру | Оқушылардың қонақтармен амандасуыТопқа бөлу: Психологиялық ахуал қалыптастыруОқушылары сабақтың бағалау тәртібімен таныстыру, бағалау парақтарын ұсыну |
Топқа бөлінеді
Бағалу парақшасымен және бағалау шкаласымен танысады. |
Білу | Өткенді еске түсіру: Жаттығу жұмыстарын тексертуӨткенді пысықтау:Семантикалық карта2 топ:
| Әр топтан оқушылар үй тапсырмасын оқиды, кестені толтырады. |
Түсіну
| Жаңа сабақ. Мұғалім түсіндірмесіОқулықтағы 108 жаттығуАуылдан атам келді. Ауылдан нағашы атам келді. Нұржан қар күреді. Нұржан қарды күрекпен күреді. Білімді бекіту тапсырмалары: №109-жаттығу /ауызша/Әжем жүнді түтті. Жүннен жіп иірді. Сол жіптен маған шұлық тоқыды. Шұлық әдемі.
| Слайд арқылы танысады
АКТ мен орындайды
|
Қолдану | Көркем жазу: Ел құлағы - елу1.Оқулықпен жұмыс: 110 жаттығуды орындайды.2.«Теңге ілу» ұлттық ойыныБүгінгі кейіпкеріміз «Теңге ілу» ойынына қатысқалы отыр. Біз оған көмек беруіміз қажет. Ол үшін берілген сұрақтарға жауап берсек, кейіпкеріміз теңгені іледі.
| Оқушылар дәптерлеріне жазады.
Оқушылар қима қағаздармен жұмыс жүргізеді
|
Талдау | Ребус шешу: 1 топ ребустың шешуіндегі сөзге жалаң сөйлем құрастырады. 2 топ: жайылма сөйлем құрастырадыПостермен жұмыс. «Рөлдегі оқушылар». Екі топқа түрлі мәтін беріледі1 Баяндаушы2 Сілтеме табушы3 Сұрақ қоюшы4 Бейнелеуші 1 топ Желтоқсан жұлдызы. Қар көптеп жауып, нағыз қыс болды. Күн әбден қысқарған. Күннің көзі көрінсе де , жылынбайды. Өзенді , көлді мұз қаптап , жұрт үстімен жүре бастады. Қалың қардан шөптің басы көрінбейді. Қыс күні аяз күшті болып, үскірік боран да аз емес.
2 топ: Біз үш қабатты мектепте оқимыз. Менің сыныбым екінші қабатта. Бүгін біздің сыныптан екі оқушы қалалық жарысқа қатысты. Айбар бірінші орынды жеңіп алды. Айсұлу екінші орынға иеболды.
Жұптық жұмыс: «Суретті сөйлем » ойыны 1 топ: жайылма, ал 2 топ жалаң сөйлемге сөйлем құрастырады. «Менің сыныбым » таырыбында мәтін құрау | Оқушылар ребусты топпен шешеді. Оқушылар тапсырманы орындайды
Оқушылар жұппен орындайды.
Екі оқушы өздері жеке тапсырманы орындайды |
Сергіту сәті | Екі топқа шығармашылық тапсырма беріледі(өлең жолдарын құрастыру) тапсырылады.1 топ: _______________ баламыз, ________________ анамыз. __________________ саламыз ___________________барамыз
2 топ: __________________ данасың, __________________ панасын. __________________ баласың, ___________________анашым.
| Оқушылар сергіту сәтін орындайды. |
Жинақтау | 1. «Ішіне - сыртына» әдісі бойынша жалаң және жайылма сөйлемдерді ажыратамыз.2.Біз әдебиеттік оқытудан қандай тарауды өтіп жатырмыз. Ата – бабам тарихы – менің тарихым тарауы дұрыс айтасыңдар . 1 топ:Амангелді батырға 2 топ: Махамбет батырға хат жазамыз«Кейіпкерге хат» стратегиясы | Жалаң және жайылма сөйлемдерді ажыратып жазады. Оқушылар шығармашылық жазу түрі : хат жазады. |
Бағалау
Үйге тапсырма
| Мұғалімнің бағалауы
113 жаттығу . 93 бет | Топ басшысы оқушылардың жинаған балдарын есептейді
Күнделіктеріне жазғызу |
Рефлекция | Күн – сабақты жақсы сезініп жақсы түсінсеЖартылай бұлт – сабақта көңіл – күйі орташа кейбір нәрселерді түсінбесе Бұлт - сабақты дұрыс түсінбесе , сабақ ұнамаса | Өздерінің бүгінгі сабақты қалай меңгергенін тақтаға іледі. |