Жанғали Ақсынай, Маңғыстау
облысы, Түпқараған ауданы
Сабақтың
тақырыбы: Жалаң және жайылма
сөйлемдер.
Сыныбы: 8-сынып
Сабақтың
мақсаты: Жалаң және жайылма сөйлем
жасалу жолын түсіндіре отырып, тапсырмалар арқылы меңгерту,
танымдық қызығушылықтарын арттыру.
Күтілетін
нәтижелер: - Жалаң және жайылма сөйлем
жасалу жолдарын меңгереді; - Сөйлемдер құрастыра алады; - Өз
бетінше, топта жұмыс жасай алады. Модульдері: СТО (сыни тұрғыдан ойлау);
ОҮБжОБ (оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау); ДО (диалогтік
оқыту).
Деректері: оқулық, қима қағаздар, қара
жәшік.
Әдіс-тәсілдер:
«Кім тапқыр», «Джигсо»,
«Insert», «Константинополь», «Бір минуттық әңгіме», «Қара жәшік»
ішіндегі жұмыс әдістері.
Бағалау: Өзін-өзі
бағалау.
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Білім. Қызығушы-лықты
ояту
|
2
мин
|
Кім
тапқыр?
|
Ұйымдастыру кезеңін жүргізеді.
Сөйлемдер бере отырып, топқа
бөлу
|
Қима қағаздардағы сөйлемдерді
сөйлем түрлеріне ажырата отырып, топқа
бөлінеді.
|
Түсіну
|
8
мин
|
Джигсо
|
Көркем әдебиеттен үзінділер
таңдалынып алынады. Мәтінді төрт бөлікке бөліп топтарға
таратады.
|
Топ басшылары мәтіндерді
таңдау арқылы топпен жұмыс
жүргізеді.
|
Қолдану
|
10
мин
|
Insert
|
Оқушыларға жаңа тақырыпты
түсіндіру. Оқушыларға қосымша ақпараттар айту арқылы таным
түсініктерін қалыптастырады.
|
Жаңа тақырыпты меңгере отырып,
дәптерлеріне түртіп алады. Тірек сөздер
табады.
|
Талдау
|
9
мин
|
«Констан-тинополь»
ойыны
|
Оқушылардың сөздік қорын
арттыру әрі сергіту мақсатында ойын ұйымдастырады. Талдау
жұмыстарын тексереді.
|
Берілген сөздер бойынша зат
есімдерді теріп жазады, сол шыққан сөздерді құрастыра отырып
сөйлемдер құрастырады. Грамматикалық талдау
жүргізеді.
|
Жинақтау
|
6
мин
|
Бір минуттық
әңгіме
|
Оқушыларды жұптастыра отырып,
тапсырмалар беру, сабақты жинақтау. Оқушылардың ақпарат алуларын
қамтамасыз ету.
|
Жұптасу арқылы өтілген тақырып
төңірегінде бір-біріне сұрақтар дайындайды. Ой
қорытады.
|
Кері
байланыс
|
3
мин
|
«Қара жәшік» ішіндегі
жұмыс
|
Оқушының оқуға деген ынтасы
мен өзін-өзі бағалауына ықпал ету. Кері байланыс
жүргізу.
|
Оқушылар бір-біріне, мұғалімге
сұрақ қою арқылы кері байланысқа
түседі.
|
Бағалау
|
3
мин
|
Топтық
бағалау
|
Үй тапсырмасын
беру.
Оқушылардың топта-ғы өздерін
бағалаула-рын ескеріп, қоры-тынды баға
қояды.
|
Топта өз-өздерін
бағалайды.
|