|
Пәні: қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі Күні: Сынып: 5 |
Мұғалім: Трусбекова Салтанат Кабидулдановна «Талдықорған қаласының облыстық есту қабілеті бұзылған балаларға арнайы мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қатысқандар саны:10 Қатыспағандар саны:0 |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жалқау жануарлар |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.О5.Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: нақты ақпараттарды анықтайды. Кейбір оқушылар: нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: коммуникативті жағдаятқа байланысты таныс сөздерді сұрақтар құрастыруға қолданады. Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: жалқау жануарлар, қорек, даму прогрестерін, техникалық жаңалықтарды, жалқау жануарлар ондығы. Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті олай деп ойлайсыз? Неліктен? ... мүмкін бе? ... несімен ұқсайды? |
|||||||
|
Жетістік критерийлері |
Мәтінді мұқият оқиды. Оқығанын түсінеді. Мәтіндегі нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады. Мәтіндегі нақты ақпараттарды анықтайды. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, биология, музыкалы-ырғақ |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сергіту сәтінде қолданылатын «Just Dance Kids» видеосы |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Төрт түлік туралы біледі. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5минут |
Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. «Доп лақтыру» әдісі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады. Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. Оқушылар өздерінің сұрағына жауап берген оқушыға қарап, «Бас бармақ» тәсілімен керібайланыс жасайды.
|
«Доп лақтыру» әдісі
Керібайланыс «Бас бармақ» тәсілі
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 6-35 минут |
«Мозайка» әдісі арқылы екі топқа бөлу. Топқа бөлу үшін оқушыларға бөліктерге бөлінген қағаздар ұсынылады. Әрбір топ ұқсас бөліктерді ретке келтіру арқылы топтасады. І топ «Білгірлер» ІІ топ «Алғырлар» Оқушыларға суреттер топтамасы беріледі. Сол суреттерге қарап, оқушыларға бүгінгі өтетін тақырып туралы болжам жасайды. Алдымен оқушылар суреттегі жануарларды атайды.
INSERT стратегиясы
«Сканерлеп оқу» әдісі. Екі топ та мәтінді мұқият оқуы керек. Нақты ақпаратты анықтап, әр топ үлгілік тірек сөздерді пайдалана отырып, екінші топқа сұрақтар әзірлеп, сұрақ қояды. - Не себепті ... деп ойлайсыз? - Неліктен ...? - ... мүмкін бе? - ... несімен ұқсайды? нақты ақпаратты анықтайды.
Топтар жауаптарына қарай бір-біріне формативті баға береді.
Сергіту сәті Just Dance Kids
Зерттеу жұмысын жүргізу. Жоғарыда келтірілген суреттер топтамасын ретке келтіре отырып, осы аңдардың «Жалқаулар ондығына» кіру себебін зерттейді. (Мәтін соңында жалқаулар онығы көрсетіліп, соңынан «НЕГЕ?» деген сұрақ берілген.) Топтар өзара жауаптарына қарай бір-біріне шапалақтау түрінде формативті баға береді.
|
«Мозайка» әдісі
Суреттер топтамасы
INSERT стратегиясы
«Сканерлеп оқу» әдісі.
Керібайланыс
Радиалды диаграмма арқылы зерттеу жұмысы
Керібайланыс
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
INSERT стратегиясы
Мұғалімнің формативті бағалауы |
INSERT стратегиясы
«Екі жұлдыз – бір тілек» |
||||||
|
Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
||||||
|
Сабаққа енжар қатысатын оқушыларға топтық тапсырмалар кезінде ортаға шығып сөйлеуіне, кесте толтыруына жағдай жасап, керібайланыс арқылы қолдап отырамын. Мәселен, топтағы оқушылардың қаламдарын таңдау, т,б, |
«Доп лақтыру» әдісі, «Бас бармақ» тәсілі, «Мозайка» әдісі, суреттер топтамасы, INSERT стратегиясы, «Сканерлеп оқу» әдісі, Сергіту сәті Just Dance Kids, Зерттеу жұмысы, «Екі жұлдыз – бір тілек»
|
Пәнаралық байланыс: әдебиет, биология. Доп лақтыру және сергіту кезінде қауіпсіздікті сақтауларын ескертемін. |
||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
|||||||
|
Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
||||||||
Топ атаулары
«Білгірлер»
«Алғырлар»
Қосымша №2




Қосымша №3
|
Білемін |
Не білгім келеді? |
Не білдім? |
|
...
|
... |
...
|
Қосымша №4 (мәтін)
Ел аузында «Жалқаулық адамнан бұрын пайда болған» деген сөз бар. «Еріншек» деген сөзді естігенде, бірден ойымызға түк істемейтін, жалқау адам түседі. Алайда осы жалқаулық өмірдегі даму прогрестерін алып келген. Әлемдегі ең қызықты техникалық жаңалықтарды өмір сүруді жеңілдету үшін,осы еріншек адамдар ойлап тапқан. Тіпті жұмсақ, берік төсектер де осындай адамдардың ойынан шыққан, себебі онда жай ғана жатпай, жақсы демалу керек емес пе?
Дегенмен өмірде тек жалқау адамдар ғана емес, жануарлар да болады екен.
Әлемдегі ең жалқау жануар - лемур. Жалқау аң ағаш басында тіршілік етуге бейімделген. Уақыттың басым бөлігін жалпақ алақандарымен ағаш бұтақтарын қапсыра ұстап, бұтаққа шалқасынан асылып тұрып өткізеді. Үш саусақты аң тәуліктің 24 сағатының 3-4 сағатын ғана белсенді тірлікпен өткізеді. Жалқау аңда күрек тіс те, азу тіс те болмайды.
Олар ағашқа аяғымен асылып тұрып ұйықтайды. Осы қалыптарында тек ұйықтап қана қоймай, әрі –бері жүріп, қоректеніп, көбейіп, тіпті көз жұмады. Егер олар жерге түссе, тырнақтарына сүйеніп, дәл тасбақа сияқты қозғалады. Олардың денесіндегі түктері де кері бағытта, аяғынан басына қарай өскен. Сондықтан жаңбыр сулары денесінен оңай ағып кетеді. Ол өзінің тазалығына мүмдем көңіл бөлмейді, тіпті жүндерінің арасына балдыр өсіп, жасыл түске боялады. Жүндерінің арасына жарқырауық көбелектер де жұмыртқа салады. Ұзын мойындары ешбір күш жұмсамай, жапырақтармен қоректенуіне көмектеседі. Сонымен қатар басын 180 градусқа бұрады алады. Бұл жануар Бразилияның солтүстік-батысы мен Перуді мекен етеді.
Енді жалқау жануарлардың ондығын назарларыңызға ұсынамыз: оныншы орында - бегемот, тоғызыншы - бақа, сегізінші - ұлу, жетінші – жабысқақ балық, алтыншы – үнді жайрасы, бесінші - қолтырауын, төртінші – коала, үшінші – алып тасқаба, екінші – еркек арыстан, бірінші – лемур. Неге?...
Қосымша №5
Жануарлар ондығы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жалқау жануарлар ҚМЖ 5-сынып
Жалқау жануарлар ҚМЖ 5-сынып
|
Пәні: қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі Күні: Сынып: 5 |
Мұғалім: Трусбекова Салтанат Кабидулдановна «Талдықорған қаласының облыстық есту қабілеті бұзылған балаларға арнайы мектеп-интернаты» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қатысқандар саны:10 Қатыспағандар саны:0 |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жалқау жануарлар |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.О5.Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: нақты ақпараттарды анықтайды. Кейбір оқушылар: нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: коммуникативті жағдаятқа байланысты таныс сөздерді сұрақтар құрастыруға қолданады. Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: жалқау жануарлар, қорек, даму прогрестерін, техникалық жаңалықтарды, жалқау жануарлар ондығы. Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті олай деп ойлайсыз? Неліктен? ... мүмкін бе? ... несімен ұқсайды? |
|||||||
|
Жетістік критерийлері |
Мәтінді мұқият оқиды. Оқығанын түсінеді. Мәтіндегі нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады. Мәтіндегі нақты ақпараттарды анықтайды. |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, биология, музыкалы-ырғақ |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сергіту сәтінде қолданылатын «Just Dance Kids» видеосы |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Төрт түлік туралы біледі. |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5минут |
Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. «Доп лақтыру» әдісі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. Оқушылар ортаға шеңбер құрып тұрады. Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. Оқушылар өздерінің сұрағына жауап берген оқушыға қарап, «Бас бармақ» тәсілімен керібайланыс жасайды.
|
«Доп лақтыру» әдісі
Керібайланыс «Бас бармақ» тәсілі
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 6-35 минут |
«Мозайка» әдісі арқылы екі топқа бөлу. Топқа бөлу үшін оқушыларға бөліктерге бөлінген қағаздар ұсынылады. Әрбір топ ұқсас бөліктерді ретке келтіру арқылы топтасады. І топ «Білгірлер» ІІ топ «Алғырлар» Оқушыларға суреттер топтамасы беріледі. Сол суреттерге қарап, оқушыларға бүгінгі өтетін тақырып туралы болжам жасайды. Алдымен оқушылар суреттегі жануарларды атайды.
INSERT стратегиясы
«Сканерлеп оқу» әдісі. Екі топ та мәтінді мұқият оқуы керек. Нақты ақпаратты анықтап, әр топ үлгілік тірек сөздерді пайдалана отырып, екінші топқа сұрақтар әзірлеп, сұрақ қояды. - Не себепті ... деп ойлайсыз? - Неліктен ...? - ... мүмкін бе? - ... несімен ұқсайды? нақты ақпаратты анықтайды.
Топтар жауаптарына қарай бір-біріне формативті баға береді.
Сергіту сәті Just Dance Kids
Зерттеу жұмысын жүргізу. Жоғарыда келтірілген суреттер топтамасын ретке келтіре отырып, осы аңдардың «Жалқаулар ондығына» кіру себебін зерттейді. (Мәтін соңында жалқаулар онығы көрсетіліп, соңынан «НЕГЕ?» деген сұрақ берілген.) Топтар өзара жауаптарына қарай бір-біріне шапалақтау түрінде формативті баға береді.
|
«Мозайка» әдісі
Суреттер топтамасы
INSERT стратегиясы
«Сканерлеп оқу» әдісі.
Керібайланыс
Радиалды диаграмма арқылы зерттеу жұмысы
Керібайланыс
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
INSERT стратегиясы
Мұғалімнің формативті бағалауы |
INSERT стратегиясы
«Екі жұлдыз – бір тілек» |
||||||
|
Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
||||||
|
Сабаққа енжар қатысатын оқушыларға топтық тапсырмалар кезінде ортаға шығып сөйлеуіне, кесте толтыруына жағдай жасап, керібайланыс арқылы қолдап отырамын. Мәселен, топтағы оқушылардың қаламдарын таңдау, т,б, |
«Доп лақтыру» әдісі, «Бас бармақ» тәсілі, «Мозайка» әдісі, суреттер топтамасы, INSERT стратегиясы, «Сканерлеп оқу» әдісі, Сергіту сәті Just Dance Kids, Зерттеу жұмысы, «Екі жұлдыз – бір тілек»
|
Пәнаралық байланыс: әдебиет, биология. Доп лақтыру және сергіту кезінде қауіпсіздікті сақтауларын ескертемін. |
||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
|||||||
|
Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
||||||||
Топ атаулары
«Білгірлер»
«Алғырлар»
Қосымша №2




Қосымша №3
|
Білемін |
Не білгім келеді? |
Не білдім? |
|
...
|
... |
...
|
Қосымша №4 (мәтін)
Ел аузында «Жалқаулық адамнан бұрын пайда болған» деген сөз бар. «Еріншек» деген сөзді естігенде, бірден ойымызға түк істемейтін, жалқау адам түседі. Алайда осы жалқаулық өмірдегі даму прогрестерін алып келген. Әлемдегі ең қызықты техникалық жаңалықтарды өмір сүруді жеңілдету үшін,осы еріншек адамдар ойлап тапқан. Тіпті жұмсақ, берік төсектер де осындай адамдардың ойынан шыққан, себебі онда жай ғана жатпай, жақсы демалу керек емес пе?
Дегенмен өмірде тек жалқау адамдар ғана емес, жануарлар да болады екен.
Әлемдегі ең жалқау жануар - лемур. Жалқау аң ағаш басында тіршілік етуге бейімделген. Уақыттың басым бөлігін жалпақ алақандарымен ағаш бұтақтарын қапсыра ұстап, бұтаққа шалқасынан асылып тұрып өткізеді. Үш саусақты аң тәуліктің 24 сағатының 3-4 сағатын ғана белсенді тірлікпен өткізеді. Жалқау аңда күрек тіс те, азу тіс те болмайды.
Олар ағашқа аяғымен асылып тұрып ұйықтайды. Осы қалыптарында тек ұйықтап қана қоймай, әрі –бері жүріп, қоректеніп, көбейіп, тіпті көз жұмады. Егер олар жерге түссе, тырнақтарына сүйеніп, дәл тасбақа сияқты қозғалады. Олардың денесіндегі түктері де кері бағытта, аяғынан басына қарай өскен. Сондықтан жаңбыр сулары денесінен оңай ағып кетеді. Ол өзінің тазалығына мүмдем көңіл бөлмейді, тіпті жүндерінің арасына балдыр өсіп, жасыл түске боялады. Жүндерінің арасына жарқырауық көбелектер де жұмыртқа салады. Ұзын мойындары ешбір күш жұмсамай, жапырақтармен қоректенуіне көмектеседі. Сонымен қатар басын 180 градусқа бұрады алады. Бұл жануар Бразилияның солтүстік-батысы мен Перуді мекен етеді.
Енді жалқау жануарлардың ондығын назарларыңызға ұсынамыз: оныншы орында - бегемот, тоғызыншы - бақа, сегізінші - ұлу, жетінші – жабысқақ балық, алтыншы – үнді жайрасы, бесінші - қолтырауын, төртінші – коала, үшінші – алып тасқаба, екінші – еркек арыстан, бірінші – лемур. Неге?...
Қосымша №5
Жануарлар ондығы
шағым қалдыра аласыз


















