Қысқа мерзімді жоспар №1
|
Сабақтың тақырыбы: Жамандыққа жақсылық көрсету. |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.(5.Т/А1); Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоцианалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы болжай алады, қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру.(5.Т/А6); |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
|
Тірек сөздерді, эмоцианалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді қолданып диалогке қатыса алады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сұрақтарды қойып, жауап бере алады, тірек сөздерді қолданып, диалогке түсіп, мәтіннің ерекшелігін айта алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Еш қиындықсыз тірек сөздерді эмоцианалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы еркін қолданып, өз ойын білдіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі
|
Тірек сөздерді пайдалана отырып, мәтінді тыңдайды, иллюстрация арқылы тақырыпты болжайды.. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдаған мәтін бойынша өз ойын қалыптастырып, даярлықсыз диалогке түсе алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоцианалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы болжай алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Білім алушының бойына қамқорлық, сыйластық, адалдық қасиеттерді сіңіру |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді қолданып, даярлықсыз диалогке түсе алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жақсылық, жамандық, адалдық, қамқорлық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қыстырма ,қаратпа ,одағай сөздер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті.....деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жамандыққа жақсылық көрсету дұрыс па? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Таланттармен тілдессек |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар мен (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басы: 6 минут |
І. Ынтымақтастық орнату: Сәлемдесу, шаттық шеңберін құру. ІІ. Топқа бөлу. Қоржыннан түрлі-түсті асықтар алу арқылы. І топ «Достық» ІІ топ «Жақсылық» ІІІ топ «Адалдық» ІІІ. Алдыңғы сабақты пысықтау үшін « Серпілген сауал» әдісін қолданамын. 1.Талант дегенді қалай түсінесің? 2.Қазіргі кездегі қандай жас таланттарды білесіңдер? 3.Талантты оқушылардың қабілеттерін қалай анықтауға болады? |
Түрлі - түсті асықтар, доп.
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 31 минут
Сергіту сәті: |
ТЖ. Жаңа сабақты таныстырылым (бейнекөрсетілім ) мәтінді тыңдату арқылы ашу Азамат пен Ардақ қатар
жүреді.Азамат Ардақтың кеудесінен итеріп жібереді . Құм бетіне
Ардақ: «Бүгін менің жан досым кеудемнен итерді,»-деп
жазады.Сапарларын ары қарай жалғастырады.Көп ұзамай алдарынан үлкен
көл шығады. Екеуі суға түсіп , шаршағандарын басады. Ардақтың
аяғына балдыр оралып, тұншыға бастайды. 1.Ардақтың пікірі қаншалықты орынды? Сенің көзқарасың? 2.Құмның бетіне жазудың себебі неде? 3.Ардақ Азаматқа нені түсіндірді?
ҚБ. Қол сигналдары арқылы бағалау.
ЖЖ. «Пікіріңді дәлелде» әдісі Сыныптағы оқушылар қызыл, көк ж/е жасыл түсті стикерлер бойынша жұптарға бөлініп, берілген ситуацияларға байланысты өз пікірлерін дәлелді жеткізеді. Ертегіні аудиожазбадан тыңдайды.
Жақсылық пен Жамандық Ерте, ерте , ертеде Жақсылық пен Жамандық деген жігіт болыпты.Екеуі аттарын жүгендеп, азық-түліктерін түгендеп жолға шығыпты.Тоқтамастан бірнеше күн жүреді.Жақсылық тамағын үнемдеп жейді,Жамандық ертеңін ойламай таусып жейді.......... 1-жұп Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіндіреді. 2-жұп Болжау әдісі арқылы ары қарай не болатындығына болжам жасайды. 3-жұп Стоп –Кадр әдісі арқылы тыңдаған мәтінді кезек-кезек айтады.
Саралау Жоғары деңгей Мәтіннен қыстырма , одағай , қаратпа сөздерді табыңыз. Орта деңгей Жақсы өз басынан көреді, жаман жолдасынан көреді. Мақалдың мәнін түсіндір. Төмен деңгей Жамандықтың іс –әрекетін қалай түсінесіңдер.
ҚБ. Мадақтау сөздер арқылы бағалау.
Мақал –мәтелдер айту .
ТЖ. «Менің мақсатым» әдісі арқылы даярлықсыз диалогке түсіру.Сөйлеу барысында қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді қолдана білу. Суретті пайдаланып , досыңызбен диалог құрыңыз.
ҚБ. Көңіл – күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалау.
|
Интернет ресурстары, интерактивті тақта, үлестірме қағаздар.
Мадақтауға арналған смайликтер. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Соңы: 8 минут |
Кері байланыс: «Көңіл-күйді бес бармақ» салынған суреттер арқылы білдіру. Әр саусақ тұсына өз пікірлерін жазу. 7 балл – өте жақсы.
5-6 балл – жақсы 0-4 балл – нашар.
1-Саусақ/ маған тағы да кейбір тақырыптар қызықты
______________________________________________________________
2-Саусақ/ жаңа және қызықты нәрсе үйрендім ______________________________________________________________ ______________________________________________________________
3-Саусақ/ маған бүгін жетіспеді ______________________________________________________________ ______________________________________________________________
4-Саусақ/ бүгінгі сабақтың деңгейі (жоғары, орташа, төмен) себебі:________________________________________________________ ______________________________________________________________
5-саусақ/ маған бүгін ұнамады және менің ұсыныстарым
|
Бес бармақтың суреті салынған суреттер.
|
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру қалай жоспарлайсыз? Сабақ кезеңінде деңгейлік тапсырмалар арқылы саралаймын |
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Қалыптастырушы бағалау арқылы: қол сигналдары, мадақтау сөздер, түрлі көңіл – күйді білдіретін смайликтер. |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. Интерактивті тақта, интернет желілері |
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
Мен үшін сабақ мақсаттары қолжетімді болды және мақсатыма жеттім. Оқу барысында көпшілік оқушылар мақсаттарына жете алды. Оқу кезеңдерінде саралау тиімді болды. Уақытты тиімді пайдалана алдым. Сабақ барысында ешқандай ауытқулар болмады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: : «Менің мақсатым» әдісі 2: «Пікіріңді дәлелде» әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Диалогке түсу 2: Оқушылардың топпен бірігіп жұмыс жасауы. Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Диалогке түсу барысында жекелеген оқушылардың сөздік қорларының аздығы байқалды. Дағдылардың қалыптаспауына байланысты тіл байлығы көрініп жатты. Интернет ресурстарын тиімді пайдалана алады. Топтық жұмысқа икемді бола білді. |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жамандыққа жақсылық көрсету.
Жамандыққа жақсылық көрсету.
Қысқа мерзімді жоспар №1
|
Сабақтың тақырыбы: Жамандыққа жақсылық көрсету. |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.(5.Т/А1); Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоцианалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы болжай алады, қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру.(5.Т/А6); |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
|
Тірек сөздерді, эмоцианалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді қолданып диалогке қатыса алады |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сұрақтарды қойып, жауап бере алады, тірек сөздерді қолданып, диалогке түсіп, мәтіннің ерекшелігін айта алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Еш қиындықсыз тірек сөздерді эмоцианалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы еркін қолданып, өз ойын білдіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі
|
Тірек сөздерді пайдалана отырып, мәтінді тыңдайды, иллюстрация арқылы тақырыпты болжайды.. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тыңдаған мәтін бойынша өз ойын қалыптастырып, даярлықсыз диалогке түсе алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоцианалды сөздерді дауыс ырғақтары арқылы болжай алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Білім алушының бойына қамқорлық, сыйластық, адалдық қасиеттерді сіңіру |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді қолданып, даярлықсыз диалогке түсе алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жақсылық, жамандық, адалдық, қамқорлық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қыстырма ,қаратпа ,одағай сөздер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті.....деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жамандыққа жақсылық көрсету дұрыс па? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Таланттармен тілдессек |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар мен (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басы: 6 минут |
І. Ынтымақтастық орнату: Сәлемдесу, шаттық шеңберін құру. ІІ. Топқа бөлу. Қоржыннан түрлі-түсті асықтар алу арқылы. І топ «Достық» ІІ топ «Жақсылық» ІІІ топ «Адалдық» ІІІ. Алдыңғы сабақты пысықтау үшін « Серпілген сауал» әдісін қолданамын. 1.Талант дегенді қалай түсінесің? 2.Қазіргі кездегі қандай жас таланттарды білесіңдер? 3.Талантты оқушылардың қабілеттерін қалай анықтауға болады? |
Түрлі - түсті асықтар, доп.
|
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 31 минут
Сергіту сәті: |
ТЖ. Жаңа сабақты таныстырылым (бейнекөрсетілім ) мәтінді тыңдату арқылы ашу Азамат пен Ардақ қатар
жүреді.Азамат Ардақтың кеудесінен итеріп жібереді . Құм бетіне
Ардақ: «Бүгін менің жан досым кеудемнен итерді,»-деп
жазады.Сапарларын ары қарай жалғастырады.Көп ұзамай алдарынан үлкен
көл шығады. Екеуі суға түсіп , шаршағандарын басады. Ардақтың
аяғына балдыр оралып, тұншыға бастайды. 1.Ардақтың пікірі қаншалықты орынды? Сенің көзқарасың? 2.Құмның бетіне жазудың себебі неде? 3.Ардақ Азаматқа нені түсіндірді?
ҚБ. Қол сигналдары арқылы бағалау.
ЖЖ. «Пікіріңді дәлелде» әдісі Сыныптағы оқушылар қызыл, көк ж/е жасыл түсті стикерлер бойынша жұптарға бөлініп, берілген ситуацияларға байланысты өз пікірлерін дәлелді жеткізеді. Ертегіні аудиожазбадан тыңдайды.
Жақсылық пен Жамандық Ерте, ерте , ертеде Жақсылық пен Жамандық деген жігіт болыпты.Екеуі аттарын жүгендеп, азық-түліктерін түгендеп жолға шығыпты.Тоқтамастан бірнеше күн жүреді.Жақсылық тамағын үнемдеп жейді,Жамандық ертеңін ойламай таусып жейді.......... 1-жұп Мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіндіреді. 2-жұп Болжау әдісі арқылы ары қарай не болатындығына болжам жасайды. 3-жұп Стоп –Кадр әдісі арқылы тыңдаған мәтінді кезек-кезек айтады.
Саралау Жоғары деңгей Мәтіннен қыстырма , одағай , қаратпа сөздерді табыңыз. Орта деңгей Жақсы өз басынан көреді, жаман жолдасынан көреді. Мақалдың мәнін түсіндір. Төмен деңгей Жамандықтың іс –әрекетін қалай түсінесіңдер.
ҚБ. Мадақтау сөздер арқылы бағалау.
Мақал –мәтелдер айту .
ТЖ. «Менің мақсатым» әдісі арқылы даярлықсыз диалогке түсіру.Сөйлеу барысында қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді қолдана білу. Суретті пайдаланып , досыңызбен диалог құрыңыз.
ҚБ. Көңіл – күйді білдіретін смайликтер арқылы бағалау.
|
Интернет ресурстары, интерактивті тақта, үлестірме қағаздар.
Мадақтауға арналған смайликтер. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Соңы: 8 минут |
Кері байланыс: «Көңіл-күйді бес бармақ» салынған суреттер арқылы білдіру. Әр саусақ тұсына өз пікірлерін жазу. 7 балл – өте жақсы.
5-6 балл – жақсы 0-4 балл – нашар.
1-Саусақ/ маған тағы да кейбір тақырыптар қызықты
______________________________________________________________
2-Саусақ/ жаңа және қызықты нәрсе үйрендім ______________________________________________________________ ______________________________________________________________
3-Саусақ/ маған бүгін жетіспеді ______________________________________________________________ ______________________________________________________________
4-Саусақ/ бүгінгі сабақтың деңгейі (жоғары, орташа, төмен) себебі:________________________________________________________ ______________________________________________________________
5-саусақ/ маған бүгін ұнамады және менің ұсыныстарым
|
Бес бармақтың суреті салынған суреттер.
|
|||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру қалай жоспарлайсыз? Сабақ кезеңінде деңгейлік тапсырмалар арқылы саралаймын |
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Қалыптастырушы бағалау арқылы: қол сигналдары, мадақтау сөздер, түрлі көңіл – күйді білдіретін смайликтер. |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. Интерактивті тақта, интернет желілері |
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
Мен үшін сабақ мақсаттары қолжетімді болды және мақсатыма жеттім. Оқу барысында көпшілік оқушылар мақсаттарына жете алды. Оқу кезеңдерінде саралау тиімді болды. Уақытты тиімді пайдалана алдым. Сабақ барысында ешқандай ауытқулар болмады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: : «Менің мақсатым» әдісі 2: «Пікіріңді дәлелде» әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1: Диалогке түсу 2: Оқушылардың топпен бірігіп жұмыс жасауы. Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Диалогке түсу барысында жекелеген оқушылардың сөздік қорларының аздығы байқалды. Дағдылардың қалыптаспауына байланысты тіл байлығы көрініп жатты. Интернет ресурстарын тиімді пайдалана алады. Топтық жұмысқа икемді бола білді. |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















