Тақырыбы: Жекен Жұмақан «Ақ боран»
Мақсаты: Білімділік мақсаты: Оқушыларды Ж.Жұмақановтың өмірі жайлы
әңгімемен таныстыру; Дамытушылық мақсаты: Ж.Жұмаханов туралы
түсінік беру.Әңгіменің мазмұнын алу. Негізгі кейіпкерлерді айқындай
отырып,идеяның мазмұнын түсіну.Оқушыларға бағыт бағдар бере отырып,
өзіндік жұмыс істеу,ой өрісін дамыту,білім, іскерлік дағдыларын
дамыту,қалыптастыру.Өзіндік талдау, жинақтау, жеке топтық жұмыста
шапшаңдық танытуға, өз ойын әдеби тілмен өрнектей білуге
машықтандыру.
Тәрбиелік мақсаты: Туған жерін табиғатын сүйе білуге,табиғат
құбылыстарын бақылай білуге тәрбиелеу.
Қолданатын модульдер:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
2.Сыни түрғыдан ойлау.
3. Оқытудағы ақпараттық -коммуникациялық технологияны
пайдалану.
4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
7.Талантты және дарынды баланы анықтау.
Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.
Сабақ типі: Жаңа сабақ .
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Сергіту сәті.
«Қоржындағы сұрақтар», «Ойлан-бөліс-талқыла»,
«Бәйге», «Адасқан сөздер»
Күтілетін нәтиже:
– мәтінді талдай алады;
– тапсырмаларды толық орындай алады;
– қысқа тән қасиеттерді талдай алады.
Сабақ кезеңдері
Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Бағалау
Кіріспе бөлімі
5 мин БІЛУ
4 мин Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция
орнату.
Сәлеметсіздер ме, құрметті оқушылар және бүгінгі
сабағымыздың қонақтары. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа
түсіру.
Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:
Күннін шуағындай жылу тілеймін.
Қажымас қайрат тілеймін.
Таудай талап тілеймін.
Сәттілік тілеймін.
Топқа бөліну
«Қар ұлпалары»арқылы шағын топқа бөлу.
Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға
ыңғайлы орта құру.
1топ,2 топ,3 топ,4 топ.
Шағын топтарға жұмбақтар беріледі.
1топ-«Мұз», 2топ-«Аяз», 3 топ-«Боран», 4
топ-«Қар».
Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер
айтады.
Сабақтың ұраны:
Білекті бірді жығады,
Білімді мыңды жығады.
1.«Қоржындағығы сұрақтар әдісі» бойынша үй
жұмысын тексеру.
Сұрақтар қою.
Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін жинақтау,
қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа
үйрету.
2.Боранның ысқырып соққан үнін интербелсенді
тақта арқылы оқушыларға тыңдату.
Ой қозғау.
Ауызша сұрақтар:
Бұл үскірік боранның дыбысы.Олай болса бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы «Ақ боран»
Жаңа сабақ.
Мәтінмен жұмыс алдында оқушылар жалпы қыс туралы не білетіндерін
сызба арқылы көрсетеді.Тақтада қорытындылайды.
Венн суық
қысқы ұйқы аязды
аппақ көрпе
Армысың, сұлу күн
Армысың,ашық аспан
Қайырлы күн,баршаға!
Қар ұлпалары салынған сурет арқылы топқа
бөлінеді.
Жұмбақты шешу арқылы аттарын қою.
1.Суда қалқиды,
Жылыда балқиды.(Мұз)
2. Таусылмайтын ақ мақта,
Қысы – жазы тау жақта. (Қар)
3. Тоңғақты таниды,
Беті – қолын қариды. (Аяз)
4. Көрінбейді өзі,
Айтатын жоқ сөзі.
Ысқырып тұрады,
Серуен құрады. (Боран)
Сұрақтар қою:
1.Дегелең өлеңінде Бекетай неге үй ішін әуреге салды?
2.Дәрігер Бекетайдың істеген қулығын білді ме?
3.Бекетайдың ісіне баға бер?
Ауызша сұрақтар:
1.Қандай дыбыс естідіңдер?
2.Ненің дыбысы деп ойлайсың?
3.Қай мезгіл елестеді?
Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап
беріп сабақ тақырыбын, мақсатын ашады
Қолпаштау.
Смайликтермен бағалау.
Тұсау кесер бөлімі
ТҮСІНУ
5мин Мәтінмен жұмыс:1.Мәтінді оқып шығу.
2.Түртіп алу «+», «-»
3.Сөздікпен жұмыс жасау.
4.Бөлікке бөлу.
5.Әрбір бөлікке ат қою.
6.Бөліктерді төрт топқа бөліп беру.
Бөліктер:
1.Қаһарлы қыс.
2.Қасымның боранмен арпалысы.
3.Қасымның бағытын анықтауы.
4.Жирен ат ТжД,СТО,ОЖТ,КБ
Негізгі бөлім
Сергіту сәті:
2 мин
ҚОЛДАНУ
4 мин
ТАЛДАУ
12 мин «Қарлығаш» әуенімен қимыл қозғалыстар
жасайды.
«Бәйге» әдісі бойынша жұбына әңгімелеу.Топта
талдау,топтарға сұрақ дайындау.Басқа топқа барып әңгімелеу.Қысқаша
мазмұнын айту
Бөлінген бөліктер бойынша тапсырмаларды орындау
«Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия. Мақсаты:
топтық білімді жинақтау,ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын
еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.Әр топ мүшелері
берілген тапсырмаларды орындайды.. Содан соң топтан бір-екі оқушы
шығып, тапсырманы қалай орындағандарын айтады.
Тапсырма орындау.Постер жасау
1-топ:Өз бөлігі бойынша графикалық сурет салу,түсіндіру.Қысқа тән
болжамдар айту.
2-топ: Қыс бейнесін салу.Мақал айту.
3-топ: Кесте толтыру.Қасымға мінездеме беру.
4-топ: Мәтінге композиция құру.(Сұрақтарға жауап бере
отырып)
Қимыл қозғалыс жасайды.
Сұрақтар:
1.Қасым неге қыста үйіне бараалмады?
2.Мәтінне қыс бейнесін ата.
3.Қасым қалай өз бағытын анықтады?
4.Алыстан бір қараның көрінуі.
5.Табиғат бейнесін адам кейіпте суреттесе оны қалай
атайды?
Тапсырма орындау.Постер жасау
1-топ:Өз бөлігі бойынша графикалық сурет салу,түсіндіру.
2-топ: Қыс бейнесін салу.Қысқа тән болжамдар айту.
3-топ: Қасымға мінездеме беру.Жылқы жайында не білетіндеріңді
жазыңдар.
4-топ: Мәтінге композиция құру.(Сұрақтарға жауап бере
отырып)
Түсті стикерлермен
бағалау.(жасыл-5,сары-4,көк-3)
Қорытынды бөлім
Жинақтау.
5мин «Адасқан сөздер» әдісін орындау.
1-топ: Түнде жапалақ-жапалақ қар жауса,ертемен жел көтеріліп, ақ
түтек, ақ боран ышқынады.
2-топ: Кеше ғана күн ашық еді, даланы жапқан ақ көрпе күмістей
жылтылдап, көзге шағылысып,шығармақ болып тұрған.
3-топ: Аяғын жылыту үшін аттан түсті, жиренді жетелеп,домалана
аяңдап,біраз жаяулады, үйіріле соққан жел мұны бірнеше рет құлатып
кете жаздады.
4-топ: Тебініп қалып,желе жөнелді,жирен басын төмен салып,ызғырық
боранды сүзе,қайта-қайта пысқыра береді.
1. Ақ түтек, ақ боран.
2.Ақ пөрпе
3. Жиренді жетелеп
Соққан жел
4. Ызғырық боранды Барлық топтағы балар
орындау.Жұппен тексеру.Дұрыс болса бірін-бірі
бағалау.
ОүБОБ,ОЖТ
БАҒАЛАУ
5 мин
Үй жұмысын жазу.
Фишбоуын сызбасы арқылы сабақты қорытындылау.
себептер дәлелдемелер
Бет 182оқу,қосымша мағлұмат іздеу. 1.Қасым қыста үйіне
бармайды.
2.Қасым қай бағытта екенін білді.
3.Маяны таныды.
4.Қасым қамшы басты.
Дәлелдеме:
1.Қыста жол жоқ
2.Қарды аяғымен теуіп,жерді қардан тазалап,құлағымен тыңдады.
3.Күзде өзі болысты.
4.Ауылдың алыс емес екенін білді.
Түйін: Қасымның ақалдылығы,шыдамдылығы,үлкендерден көрген
білгендерін есте сақтай отырып өзіне керек болған кезде
пайдаланды.. Фишбоун сызбпсы арқылы бағалау.
Топ басшысы бағалайды,ұпай сандарын қояды.
СТО,ОүБОБ ,ТжД,КБ