|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 М. Әуезов атындағы жббм |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тұрабай Құралай |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.12.2024 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ҚазақстандағыЖаңа экономикалық саясат (1921-1925 жылдар). |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды; Көпшілігі: деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді біледі Кейбірі: деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді айта алады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Жаңашылдық, жасампаздық және патриотизм |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Сыныпқа жағымды ахуал орнату. Сыныпты үш топқа бөлу. (Түстер арқылы) Үй тапсырмасын сұрау. «Тұлғалардан сұрақ» әдісі арқылы қайталау тапсырмаларын ұсынамын.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Түрлі – түсті қағаздар Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Ой қозғау: «Барлық артық өнім мемлекетке. Жекеменшікке бір тиын да берілмесін» деген ұран жазылған тарихи суретті шығарып, сұрақтар қойыңыз: Барлық өнімді мемлекетке өткізу қандай жағдайға алып келуі мүмкін? Артық өнімді мемлекет қорына өткізу туралы бастаманы шаруалар қалай қабылдады? Оқушылар бұл тапсырманы орындай отырып, сабақ тақырыбын ашады.
Топтық жұмыс. «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі арқылы Оқушылар кестенің сәйкес бөлігін толтырады: 1) Әскери коммунизм саясатының/ Жаңа экономикалық саясаттың енгізілу себептері 2) Барысы (шаралар) 3) Зардаптары / нәтижесі Мәтінді оқып, кестені толтырады:
Оқушылар әскери коммунизм саясатының зардаптарын талқылауда шаруалар көтерілістері туралы ақпарат берген соң сұрақ қою: Кеңес билігі шаруалар толқуларын алдын ала біліп, оны болдырмаудың іс-шараларын қолдана алар ма еді?
Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру.
https://wordwall.net/ru/myactivities
Жеке жұмыс. Оқушылар жер су реформасын жүргізілген аймақтарын белгілеу. Картамен жұмыс.
Кестемен жұмыс.
|
Суреттен негізгі идеяны анықтайды
Сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен танысады . Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Әскери коммунизм саясатының/ ЖЭС себеп-салдарларын талдайды. Әскери коммунизм саясатының/ ЖЭСнәтижесіне қатысты үш дәлел ұсынады
Дескрипторлар: Әскери коммунизм саясатының ерекшелігін атайды; ЖЭС-тың ерекшелігін түсіндіреді; Экономикалық саясаттың ұқсастығын көрсетеді.
Дискриптор: Жер су реформасын жүргізілген аймақтарын белгілейді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Бас бармақ»
Оқушылар өз-ара бағалау жүргізеді
«Жұлдызшалар»
|
Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау. Сандар сөйлейді.
Бағалау. Үйге тапсырма: Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат (1921-1925 жылдар). |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Жалаушалар әдісі арқылы кері байланыс. Оқушыларға сабақтың барысында орын алған жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге керек болатын бір әрекетті атау ұсынылады.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
«Қазақстан тарихы» оқулығы Хрестоматия А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаңа экономикалық саясат 1921-1922 жж. 8 сынып
Жаңа экономикалық саясат 1921-1922 жж. 8 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
№1 М. Әуезов атындағы жббм |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әскери коммунизм саясатынан Жаңа экономикалық саясатқа көшу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тұрабай Құралай |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
11.12.2024 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
ҚазақстандағыЖаңа экономикалық саясат (1921-1925 жылдар). |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.4.1.1 деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды; Көпшілігі: деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді біледі Кейбірі: деректер мен дәйектерді салыстыру арқылы жаңа экономикалық саясаттың нәтижесінде орын алған өзгерістерді айта алады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Жаңашылдық, жасампаздық және патриотизм |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу. Сыныпқа жағымды ахуал орнату. Сыныпты үш топқа бөлу. (Түстер арқылы) Үй тапсырмасын сұрау. «Тұлғалардан сұрақ» әдісі арқылы қайталау тапсырмаларын ұсынамын.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Түрлі – түсті қағаздар Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Ой қозғау: «Барлық артық өнім мемлекетке. Жекеменшікке бір тиын да берілмесін» деген ұран жазылған тарихи суретті шығарып, сұрақтар қойыңыз: Барлық өнімді мемлекетке өткізу қандай жағдайға алып келуі мүмкін? Артық өнімді мемлекет қорына өткізу туралы бастаманы шаруалар қалай қабылдады? Оқушылар бұл тапсырманы орындай отырып, сабақ тақырыбын ашады.
Топтық жұмыс. «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі арқылы Оқушылар кестенің сәйкес бөлігін толтырады: 1) Әскери коммунизм саясатының/ Жаңа экономикалық саясаттың енгізілу себептері 2) Барысы (шаралар) 3) Зардаптары / нәтижесі Мәтінді оқып, кестені толтырады:
Оқушылар әскери коммунизм саясатының зардаптарын талқылауда шаруалар көтерілістері туралы ақпарат берген соң сұрақ қою: Кеңес билігі шаруалар толқуларын алдын ала біліп, оны болдырмаудың іс-шараларын қолдана алар ма еді?
Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру.
https://wordwall.net/ru/myactivities
Жеке жұмыс. Оқушылар жер су реформасын жүргізілген аймақтарын белгілеу. Картамен жұмыс.
Кестемен жұмыс.
|
Суреттен негізгі идеяны анықтайды
Сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен танысады . Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Әскери коммунизм саясатының/ ЖЭС себеп-салдарларын талдайды. Әскери коммунизм саясатының/ ЖЭСнәтижесіне қатысты үш дәлел ұсынады
Дескрипторлар: Әскери коммунизм саясатының ерекшелігін атайды; ЖЭС-тың ерекшелігін түсіндіреді; Экономикалық саясаттың ұқсастығын көрсетеді.
Дискриптор: Жер су реформасын жүргізілген аймақтарын белгілейді.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Бас бармақ»
Оқушылар өз-ара бағалау жүргізеді
«Жұлдызшалар»
|
Суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау. Сандар сөйлейді.
Бағалау. Үйге тапсырма: Қазақстандағы Жаңа экономикалық саясат (1921-1925 жылдар). |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
Жалаушалар әдісі арқылы кері байланыс. Оқушыларға сабақтың барысында орын алған жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге керек болатын бір әрекетті атау ұсынылады.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
«Қазақстан тарихы» оқулығы Хрестоматия А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















