|
Пән: Дүниетану Сынып: 4 |
Мектеп: № Мұғалім: Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Не үйрендім? Пайдалы қазбалар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Пайдалы қазбалар жайлы деректер беру. Пайдалы қазбалардың түрлері мен оны өндірудің түрлі әдістері жайлы мәлімет беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Пайдалы қазбалардың түрлерін ажырата алады. Күнделікті тұрмыста орынды пайдалана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пайдалы қазбаларға байланысты термин сөздер қолданып айтып береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Жанғыш, кенді, кенге жатпайтын |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды өзара құрмет көрсетуге, бір біріне түсіністікпен қарауға тәрбиелеу. Тұрмыста өздері білетін пайдалы қазбаларды үнемді пайдалануға дағдыландыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, математика |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылыммен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Пайдалы қазбалар және олардың түрлері жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Оқушылар орындарынан тұрып: «Әдептілік белгісі-иіліп сәлем бергені» деп бастарын иіп, қолдарын кеудесіне қойып сәлемдеседі. Топқа бөліну. «Күзгі жапырақ» ойыны арқылы оқушылар топқа бөлінеді.Сары, сарғыш, қызғыш түсті жапырақтарды алып, түсіне қарай 3 топқа бөлініп отырады. Топты ережемен таныстыру: 1.Топтың басшысын сайлау. 2.Топтың атын қою. 3.Тәртіп сақтау. -Топтың атын қою үшін мен сендерге сыйлық таратамын.Сол сыйлықты ашып қарап, соған байланысты болады. 1-топқа: «көмір»-топтың аты «Жанғыш пайдалы қазбалар» 2-топқа: «тұз»- топтың аты-«Кенге жатпайтын» 3-топқа:«кілт,күміс сақина»-топтың аты«Кенді пайдалы қазбалар». Сыйлықты топ басшылары таңдап алады, топтың атын топ мүшелерімен ақылдасып қояды. |
Түррлі түсті жапырақтар
Топ атын қоюға арналған сыйлықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
«Ойнайық та,ойлайық!» әдісі арқылы өткенді еске түсіру. Әр топта екі оқушының орындығының артында түрлі түсті стикерлер жабысып тұр.Сол оқушы стикердің түсіне қарай шарды таңдап, шар ішіндегі сұрақтарға жауап береді.Сұрақтар: 1.Пайдалы қазбалар деген не? 2.Мұнай,газ, көмір пайдалы қазбалардың қай түріне жатады? 3.Кенді пайдалы қазбалар не жатады? 4.Көмірдің қандай түрлерін білесің? 5.Кенді пайдалы қазбалар нешеге бөлінеді? 6. Қара металл мен түсті металлдың қалай ажыратамыз? |
Түрлі түсті шарлар
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1.Топтық жұмыс. «Құмыра» әдісі арқылы тапсырма беріледі. 3 топ өз топтарының атына байланысты өздері білетін мәліметтермен топ болып құтының ішін толтырады.Әр топтан бір оқушы қорғайды. Бағалау:Топтар бас бармақ арқылы бағалайды. 2.Мәтінмен жұмыс. «Сен білесің бе?» әдісі 1-топ «көмір» жайлы қызықты мәлімет береді. 2-топ «темір» жайлы 3-топ «тұз»жайлы қызықты мәлімет береді. Бағалау:Отшашу арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді. 3. Жеке жұмыс. Пайдалы қазбалардың шарты белгілері мен атауларын сәйкестендіреді. қызықты мәлімет береді
Бағалау:Геометриялық пішіндер арқылы бағаланады. 4. Жұптық жұмыс. «Балық қаңқасы!» әдісі. Жұп болып балық қаңқасының бір жағына пайдалы қазбалардың пайдасын, екінші жағына зиянын жазады. Кескін картаға еліміздің қай өңірінде қандай пайдалы қазбалар бар екінін тауып, шартты белгіні жапсырады. Бағалау:смайликтер арқылы бағалайды. 5.Шығармашылық тапсырма. Әр топтан топ басшылары тақтаға шығып, оз топтарына сәйкес шартты белгіні тауып, картадағы кен орындарын тауып жапсырады және шартты белгі артындағы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтары: 1.Темірді қандай әдіспен өндіреді? 2.Мұнайды қалай өндіреді? 3.Тұзды қайдан, қалай алады? 6. Топтық жұмыс Кескін картаға еліміздің қай өңірінде қандай пайдалы қазбалар бар екінін тауып, шартты белгіні жапсырады. |
Арнайы дайындалған плакаттар
Семантикалық карта
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
«Иә, жоқ» ойыны. Сабақты қорытындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қойылады, сұраққа «Иә немесе жоқ» деп қана жауап береді. Сұрақтары: 1.Асбест отқа жанбайды. (иә) 2.Террикон алтынды өндіргенде пайда болады. (жоқ) 3.Абайдың ескерткіші гранит тұғырына орнатылған. (иә) 4.Алюминий түсті металлдан ұшақ жаайды. (Иә) 5.Соколов Сарыбай еліміздегі ең ірі кен орны. (иә) 6.Мыс, жез, қорғасын жанғыш пайдалы қазбалар. (жоқ) 7.Тұз Қарағанды облысында өндіріледі? (жоқ) 8.Әктастан ертеде құрылыс салған. (иә) 9.Антрацит көмірдің ең сапалы түрі. (иә) 10.Кенді пайдалы қазбалар 2-ге бөлінеді. (иә) 11.Болат,шойын түсті металдарға жатады. (жоқ) 12.Мұнайды қазып аламыз. (жоқ) 13.Темірді арнайы қопарылғыш дәрілермен қопарып аламыз.(иә) 14.Қорғасын зиянды радиацияны өткізбейді. (иә) 15.Бензин, газ, жермай мұнайдан алынады. (иә) 16. Бор түсті металлға жатады.(жоқ) 17.Мысты электр сымына пайдаланады. (иә) 18.Мыс тоқты нашар откізеді. (жоқ) 19.Күмістен әшекей бұйымдар жасаймыз. (иә) 20. Оба қолдан үйілген төбе. (иә)
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем...» Менің ойымша.... Маған ұнағаны.... Маған қиындық туғызды..... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Әр топтан топ басшылары тақтаға шығып, оз топтарына сәйкес шартты белгіні тауып, картадағы кен орындарын тауып жапсырады және шартты белгі артындағы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтары: 1.Темірді қандай әдіспен өндіреді? 2.Мұнайды қалай өндіреді? 3.Тұзды қайдан, қалай алады?
|
Бағалау: «Бас бармақ», смайликтер, отшашу, геометриялық пішіндер арқылы бағаланады. |
Өздері білмейтін пайдалы қазбаларды қолданбау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаңа жыл. Сахналық қойылым
|
Пән: Дүниетану Сынып: 4 |
Мектеп: № Мұғалім: Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Не үйрендім? Пайдалы қазбалар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Пайдалы қазбалар жайлы деректер беру. Пайдалы қазбалардың түрлері мен оны өндірудің түрлі әдістері жайлы мәлімет беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Пайдалы қазбалардың түрлерін ажырата алады. Күнделікті тұрмыста орынды пайдалана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пайдалы қазбаларға байланысты термин сөздер қолданып айтып береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Жанғыш, кенді, кенге жатпайтын |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды өзара құрмет көрсетуге, бір біріне түсіністікпен қарауға тәрбиелеу. Тұрмыста өздері білетін пайдалы қазбаларды үнемді пайдалануға дағдыландыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, математика |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылыммен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Пайдалы қазбалар және олардың түрлері жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал орнату. Оқушылар орындарынан тұрып: «Әдептілік белгісі-иіліп сәлем бергені» деп бастарын иіп, қолдарын кеудесіне қойып сәлемдеседі. Топқа бөліну. «Күзгі жапырақ» ойыны арқылы оқушылар топқа бөлінеді.Сары, сарғыш, қызғыш түсті жапырақтарды алып, түсіне қарай 3 топқа бөлініп отырады. Топты ережемен таныстыру: 1.Топтың басшысын сайлау. 2.Топтың атын қою. 3.Тәртіп сақтау. -Топтың атын қою үшін мен сендерге сыйлық таратамын.Сол сыйлықты ашып қарап, соған байланысты болады. 1-топқа: «көмір»-топтың аты «Жанғыш пайдалы қазбалар» 2-топқа: «тұз»- топтың аты-«Кенге жатпайтын» 3-топқа:«кілт,күміс сақина»-топтың аты«Кенді пайдалы қазбалар». Сыйлықты топ басшылары таңдап алады, топтың атын топ мүшелерімен ақылдасып қояды. |
Түррлі түсті жапырақтар
Топ атын қоюға арналған сыйлықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут |
«Ойнайық та,ойлайық!» әдісі арқылы өткенді еске түсіру. Әр топта екі оқушының орындығының артында түрлі түсті стикерлер жабысып тұр.Сол оқушы стикердің түсіне қарай шарды таңдап, шар ішіндегі сұрақтарға жауап береді.Сұрақтар: 1.Пайдалы қазбалар деген не? 2.Мұнай,газ, көмір пайдалы қазбалардың қай түріне жатады? 3.Кенді пайдалы қазбалар не жатады? 4.Көмірдің қандай түрлерін білесің? 5.Кенді пайдалы қазбалар нешеге бөлінеді? 6. Қара металл мен түсті металлдың қалай ажыратамыз? |
Түрлі түсті шарлар
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1.Топтық жұмыс. «Құмыра» әдісі арқылы тапсырма беріледі. 3 топ өз топтарының атына байланысты өздері білетін мәліметтермен топ болып құтының ішін толтырады.Әр топтан бір оқушы қорғайды. Бағалау:Топтар бас бармақ арқылы бағалайды. 2.Мәтінмен жұмыс. «Сен білесің бе?» әдісі 1-топ «көмір» жайлы қызықты мәлімет береді. 2-топ «темір» жайлы 3-топ «тұз»жайлы қызықты мәлімет береді. Бағалау:Отшашу арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді. 3. Жеке жұмыс. Пайдалы қазбалардың шарты белгілері мен атауларын сәйкестендіреді. қызықты мәлімет береді
Бағалау:Геометриялық пішіндер арқылы бағаланады. 4. Жұптық жұмыс. «Балық қаңқасы!» әдісі. Жұп болып балық қаңқасының бір жағына пайдалы қазбалардың пайдасын, екінші жағына зиянын жазады. Кескін картаға еліміздің қай өңірінде қандай пайдалы қазбалар бар екінін тауып, шартты белгіні жапсырады. Бағалау:смайликтер арқылы бағалайды. 5.Шығармашылық тапсырма. Әр топтан топ басшылары тақтаға шығып, оз топтарына сәйкес шартты белгіні тауып, картадағы кен орындарын тауып жапсырады және шартты белгі артындағы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтары: 1.Темірді қандай әдіспен өндіреді? 2.Мұнайды қалай өндіреді? 3.Тұзды қайдан, қалай алады? 6. Топтық жұмыс Кескін картаға еліміздің қай өңірінде қандай пайдалы қазбалар бар екінін тауып, шартты белгіні жапсырады. |
Арнайы дайындалған плакаттар
Семантикалық карта
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
«Иә, жоқ» ойыны. Сабақты қорытындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қойылады, сұраққа «Иә немесе жоқ» деп қана жауап береді. Сұрақтары: 1.Асбест отқа жанбайды. (иә) 2.Террикон алтынды өндіргенде пайда болады. (жоқ) 3.Абайдың ескерткіші гранит тұғырына орнатылған. (иә) 4.Алюминий түсті металлдан ұшақ жаайды. (Иә) 5.Соколов Сарыбай еліміздегі ең ірі кен орны. (иә) 6.Мыс, жез, қорғасын жанғыш пайдалы қазбалар. (жоқ) 7.Тұз Қарағанды облысында өндіріледі? (жоқ) 8.Әктастан ертеде құрылыс салған. (иә) 9.Антрацит көмірдің ең сапалы түрі. (иә) 10.Кенді пайдалы қазбалар 2-ге бөлінеді. (иә) 11.Болат,шойын түсті металдарға жатады. (жоқ) 12.Мұнайды қазып аламыз. (жоқ) 13.Темірді арнайы қопарылғыш дәрілермен қопарып аламыз.(иә) 14.Қорғасын зиянды радиацияны өткізбейді. (иә) 15.Бензин, газ, жермай мұнайдан алынады. (иә) 16. Бор түсті металлға жатады.(жоқ) 17.Мысты электр сымына пайдаланады. (иә) 18.Мыс тоқты нашар откізеді. (жоқ) 19.Күмістен әшекей бұйымдар жасаймыз. (иә) 20. Оба қолдан үйілген төбе. (иә)
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем...» Менің ойымша.... Маған ұнағаны.... Маған қиындық туғызды..... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Әр топтан топ басшылары тақтаға шығып, оз топтарына сәйкес шартты белгіні тауып, картадағы кен орындарын тауып жапсырады және шартты белгі артындағы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтары: 1.Темірді қандай әдіспен өндіреді? 2.Мұнайды қалай өндіреді? 3.Тұзды қайдан, қалай алады?
|
Бағалау: «Бас бармақ», смайликтер, отшашу, геометриялық пішіндер арқылы бағаланады. |
Өздері білмейтін пайдалы қазбаларды қолданбау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













