Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Бұрыш.
|
Бөлім: |
5.4B Бұрыштар. Көпбұрыштар |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
17.04.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұрыш. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.1.4 бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Бұрыш және оның градустық өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және салыстыру |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару Оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. Белсенді оқудың «Серпілген сауал» әдісі арқылы әр топ бір-біріне сұрақ қою арқылы үй тапсырмасына берілген ережелер сұралады.Диалогқа тарту.
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. Сұрақтарға жауап береді. |
«Бас бармақ» әдісімен бағаланады.
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Бір нүктеден шыққан екі сәуледен құралған фигура бұрыш деп аталады. Бұрышты құрайтын сәулелерді осы бұрыштың қабырғалары, ал сәулелер басталатын нүктені бұрыштың төбесі деп атайды. Бұрыш ∠ таңбасымен және қабырғалары мен төбесіне жазылған әріптермен белгіленеді. Мысалы, берілген бұрышты ∠A немесе ∠BAC, ∠CAB белгілеуге болады. Бұрышты бір немесе үш әріппен белгілейді. 1 2) Егер бұрыш үш әріппен белгіленсе, онда ортаңғы әріп бұрыштың төбесі, ал шеткі әріптер қабырғаларындағы нүктелер болады. Мысалы, егер бұрыш ∠AOB деп белгіленсе, онда A және B нүктелері бұрыштың қабырғаларында, ал O нүктесі – бұрыштың төбесі болады. Бұрыш градуспен өлшенеді. Егер қабырғалары бір түзудің бойында жатқан бұрышты өзара тең 180 бөлікке бөлсек, онда осы әр бұрыштың өлшемін градус деп аламыз (° деп белгіленеді). Сонымен, бұрыштың бірлік
өлшемі – градус, ол сәуленің қандай да бір Деңгейлік тапсырмалар орындау: А-деңгей тапсырмасы Суреттегі әр бұрыштың атауын, төбелерін және қабырғаларын жазыңдар. Дескриптор: - Бұрышты атап жазды - Төбелерін анықтайды -Қабырғаларын анықтайды В деңгей тапсырмасы Берілген бұрыштардың түрлерін анықтаңдар: а) MNP бұрышы AOB бұрышының
1/3і; Дескриптор:
С деңгей тапсырмасы АВС бұрышы – тік бұрыш, DEK бұрышы АВС бұрышының 20% құрайды, ал MON бұрышы АВС бұрышымен DEK бұрыштарының арифметикалық ортасына тең. Әр бұрыштың өлшемін есептеп табыңдар. Дескриптор:
Қосымша тапсырмалар: №1. ОС сәулесі – АОВ жазыңқы бұрышының биссектрисасы. EОF бұрышы – тік бұрыш. EОС = 250 АОЕ, СОF және FОВ бұрыштарының градустық өлшемдерін табыңдар және градустық өлшемдерін салыстырыңдар. Дескриптор:
№2. Сағаттың минуттық тілі мен сағаттық тілі қандай бұрыш жасайды: сағат 3-те; 4-те; 6-да ? бұрыштардың қайсысы үлкен, қайсысы кіші? Дескриптор:
Шешуі: 1) 3:00 де Тік бұрыш жасайды 2) 4:00 де Доғал бұрыш 3) 6:00 де Жазыңқы бұрыш |
Жаңа сабақты меңгереді. Деңгейлік тапсырмалар орындайды. Тапсырмаларды өз беттерінше орындайды. |
Тапсырма деңгейіне қарай бағаланады. Әрбір дұрыс жауапқа 2 балл беріледі. |
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия: БББ кестесінің білемін, білгім келеді деген бағандарын толтырады осыдан сабақтың мақсатын оқушылар айтады. Мұғалім жинақтайды
|
Үй жұмысын алады. Рефлексияны ауызша орындайды. |
|
БББ кестесі |
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Мәтінді есептерді шығару
|
Бөлім: |
5.4А Пайыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.04.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәтінді есептерді шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.5.1.6
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы:
Бұрыш. Бөлім: 5.4B Бұрыштар.
Көпбұрыштар Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
17.04.2024ж Сынып:
5 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Бұрыш. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.3.1.4 бұрыш және оның градустық
өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және
салыстыру Сабақтың мақсаты
Бұрыш және оның градустық
өлшемі ұғымдарын меңгеру, бұрыштарды белгілеу және
салыстыру Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару
Оқу
мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын
тексеру. Белсенді оқудың «Серпілген
сауал» әдісі
арқылы әр топ бір-біріне сұрақ қою
арқылы үй тапсырмасына берілген ережелер сұралады.Диалогқа
тарту. Берілген санның пайызын қалай
табамыз? Пайызды табудың негізгі
формуласы Пайызы бойынша санды қалай
табамыз? Бөлігі бойынша санды қалай
табамыз? Пайызды бөлшекпен қалай
өрнектейміз? Бөлшекті немесе натурал санды
пайызбен қалай жазады? Жинақтала ды,сабаққа ынталанады.
Сұрақтарға жауап береді. «Бас бармақ»
әдісімен
бағаланады. Сабақтың
ортасы
Жаңа сабақ түсіндіру.
Бір
нүктеден шыққан екі сәуледен құралған фигура бұрыш деп
аталады. Бұрышты құрайтын сәулелерді осы бұрыштың қабырғалары, ал
сәулелер басталатын нүктені бұрыштың төбесі деп атайды.
Бұрыш ∠ таңбасымен және
қабырғалары мен төбесіне жазылған әріптермен
белгіленеді.
Мысалы, берілген
бұрышты ∠A немесе ∠BAC, ∠CAB белгілеуге
болады. Бұрышты бір немесе үш әріппен
белгілейді. 1 2) Егер бұрыш үш әріппен
белгіленсе, онда ортаңғы әріп бұрыштың төбесі, ал шеткі әріптер
қабырғаларындағы нүктелер болады. Мысалы, егер
бұрыш ∠AOB деп белгіленсе,
онда A және B нүктелері бұрыштың
қабырғаларында, ал O нүктесі – бұрыштың
төбесі болады. Бұрыш градуспен өлшенеді. Егер
қабырғалары бір түзудің бойында жатқан бұрышты өзара
тең 180 бөлікке бөлсек, онда осы әр бұрыштың өлшемін
градус деп аламыз (° деп белгіленеді). Сонымен, бұрыштың бірлік
өлшемі – градус, ол сәуленің қандай да бір
Деңгейлік тапсырмалар
орындау: А-деңгей
тапсырмасы Суреттегі әр бұрыштың атауын,
төбелерін және қабырғаларын жазыңдар. Дескриптор: - Бұрышты атап
жазды - Төбелерін
анықтайды -Қабырғаларын
анықтайды В деңгей
тапсырмасы Берілген бұрыштардың түрлерін
анықтаңдар: а) MNP бұрышы AOB бұрышының
1/3і; Дескриптор:
Бұрыштың бөлігін есептеп табады
Бұрыштың түрін анықтайды С деңгей
тапсырмасы АВС бұрышы – тік бұрыш, DEK
бұрышы АВС бұрышының 20% құрайды, ал MON бұрышы АВС бұрышымен DEK
бұрыштарының арифметикалық ортасына тең. Әр бұрыштың өлшемін
есептеп табыңдар. Дескриптор:
АВС
бұрышының градустық өлшемін анықтайды;
DEK
бұрышының градустық өлшемін табады;
MON
бұрышының градустық өлшемін есептейді.
Қосымша тапсырмалар:
№1. ОС сәулесі – АОВ жазыңқы
бұрышының биссектрисасы. EОF бұрышы – тік бұрыш. EОС =
250 АОЕ, СОF және FОВ бұрыштарының
градустық өлшемдерін табыңдар және градустық өлшемдерін
салыстырыңдар.
Дескриптор:
Бұрыштардың градустық өлшемін
табады.
Бұрыштардың градустық өлшемдерін
салыстырады.. №2.
Сағаттың минуттық тілі мен
сағаттық тілі қандай бұрыш жасайды: сағат 3-те; 4-те; 6-да ?
бұрыштардың қайсысы үлкен, қайсысы
кіші? Дескриптор:
Бұрыш түрлерін
біледі
Бұрышты анықтай
алады.
Бұрыштарды салыстыра
алады. Шешуі: 1) 3:00
де Тік бұрыш жасайды 2) 4:00
де Доғал бұрыш 3) 6:00
де Жазыңқы бұрыш Жаңа сабақты
меңгереді. Деңгейлік тапсырмалар
орындайды. Тапсырмаларды өз беттерінше
орындайды. Тапсырма деңгейіне қарай
бағаланады. Әрбір дұрыс жауапқа 2 балл
беріледі. Сабақтың
соңы Үй
жұмысы: № есеп Рефлексия: БББ кестесінің білемін,
білгім келеді деген бағандарын толтырады осыдан сабақтың мақсатын
оқушылар айтады. Мұғалім жинақтайды Білемін Білгім
келеді Білдім
Үй жұмысын
алады. Рефлексияны ауызша
орындайды. БББ
кестесі
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы: Мәтінді есептерді
шығару Бөлім:
5.4А Пайыз Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
17.04.2024ж Сынып:
5 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Мәтінді есептерді
шығару Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.5.1.6
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
) Егер
бұрыш бір әріппен белгіленсе, онда сол әріп бұрыштың төбесі деп
аталады.














