Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын.
|
Бөлім: |
5.3C Жиын |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
12.03.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиындардың бірігуі мен қиылысуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу; 5.4.1.3
берілген
жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
∪, ∩ Символдарын қолдану арқылы жиындарға амалдар қолдану; Математикалық заңдарды және формулаларды қолдану; Есептер шығаруда анализ бен синтез жасау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Ал, балалар, бүгінгі көңіл күйіміз жақсы екен, ендіше үй тапсырмасын тексеремін. Үй жұмысы қандай? Бақылау сұрақтары: 1. Қандай жиынды ішкі жиын деп атайды? 2. Қандай жиындар тең болады? 3. Жиындармен орындалатын негізгі операциялар қандай? 4. Бірігу,қиылысу,толықтыру операцияларының негізгі қасиеттерін атаңыз. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. Сұрақтарға жауап береді. |
Үй жұмысы мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ. І. Жиындардың қиылысуы. Екі жиынның екеуіне де ортақ элементтерден ғана тұратын жиынды сол жиынның қиылысуы деп атайды. А және В жиындарының қиылысуы мына түрде жазылады:
A 1-мысал. A = {d, k, m, n, p}; B = {n, p, q, r, x, y}; A II. Жиындардың бірігуі. Екі жиынның кем дегенде біреуіне тиісті элемент- терден тұратын жиынды сол екі жиынның бірігуі деп атайды. А
және В
жиындарының бірігуі мына түрде жазылады:
A 2-мысал. A = {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6}; B = {5, 6, 7, 8, 9}. A Сынып жұмысы. Тапсырмалар орындау: №1 – тапсырма. Сыныпта 16 ұл бала бар. Олардың 14-і бос уақытында футбол ойнағанды ұнатады, 9-ы шахмат ойнағанды ұнатады. Бұл ойындарға сыныптағы барлық ұл балалар қатысады. Сыныптағы неше оқушы бос уақытында футбол ойнағанды да, шахмат ойнағанды да ұнатады? №2 – тапсырма. Бір топтағы туристердің 10-ы қазақ тілін біледі, 8-і орыс тілін біледі, олардың 3-еуі қазақ тілін де, орыс тілін де біледі. Топта барлығы неше турист бар? №3 – тапсырма. Жасыл, қызылжәнесарытүстішарлардантізбежасалған. Ондағысарытүстіемесшарлар саны 23. Қызылтүстіемесшарлар саны 20. Жасылтүстіемесшарлар саны 15. Тізбедебарлығынеше шар бар? Жасылтүсті шар нешеу? Сары түсті шар нешеу? №4 – тапсырма. 5 сынып оқушыларының арасында олардың нені: балмұздақ немесе шоколадты көбірек жақсы көретіні жөнінде сауалнама жүргізілді. Сауалнама нәтижесі төмендегі суретте көрсетілген.
34 48 23 Келесі сұрақтарға жауап беріңіз: a) Неше оқушы балмұздақты жақсы көреді? b) Неше оқушы шоколадты жақсы көреді? c) Балмұздақты да, шоколадты да жақсы көрмейтін оқушылар бар ма? d) Тек қана балмұздақты жақсы көретін оқушылар саны? e) Тек қана шоколадты жақсы көретін оқушылар саны? f) Сауалнамаға барлығы неше оқушы қатысты? Дескриптор: - әр жиын үшін мәліметтерді анықтайды; - жиындардың қиылысуында көрсетілген мәліметтерді қолданады; - сауалнамаға қатысқан оқушылардың санын анықтайды |
Жаңа сабақты меңгереді. Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз беттерінше орындайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі. |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп. Рефлексия. «Тақтадағы граффити» Бұл әдіс арқылы оқушылардың нені түсінгенін, нені түсінбегенін, нені білгісі келетінін анықтап, келесі сабақты жоспарлауда оқушылардың жазған ойларын ан туған қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін пайдаланамын. |
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды. |
|
Әр түрлі стикерлер |
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын.
|
Бөлім: |
5.3C Жиын |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
12.03.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиындардың бірігуі мен қиылысуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу; 5.4.1.3
берілген
жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
∪, ∩ Символдарын қолдану арқылы жиындарға амалдар қолдану; (ЕБҚ) Математикалық заңдарды және формулаларды қолдану; Есептер шығаруда анализ бен синтез жасау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Ал, балалар, бүгінгі көңіл күйіміз жақсы екен, ендіше үй тапсырмасын тексеремін. Үй жұмысы қандай? Бақылау сұрақтары: 1. Қандай жиынды ішкі жиын деп атайды? 2. Қандай жиындар тең болады? 3. Жиындармен орындалатын негізгі операциялар қандай? 4. Бірігу,қиылысу,толықтыру операцияларының негізгі қасиеттерін атаңыз. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. Сұрақтарға жауап береді. |
Үй жұмысы мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ. І. Жиындардың қиылысуы. Екі жиынның екеуіне де ортақ элементтерден ғана тұратын жиынды сол жиынның қиылысуы деп атайды. А және В жиындарының қиылысуы мына түрде жазылады:
A 1-мысал. A = {d, k, m, n, p}; B = {n, p, q, r, x, y}; A Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы: Жиындар
арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. Бөлім:
5.3C Жиын Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
12.03.2024ж Сынып:
5 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Жиындардың бірігуі мен
қиылысуы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.4.1.2
жиындардың қиылысуы және
бірігуі анықтамаларын
білу; 5.4.1.3
берілген
жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
Сабақтың мақсаты ∪, ∩ Символдарын қолдану арқылы
жиындарға амалдар қолдану; Математикалық заңдарды және
формулаларды қолдану; Есептер шығаруда анализ бен
синтез жасау. Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару. Ал, балалар, бүгінгі көңіл
күйіміз жақсы екен, ендіше үй тапсырмасын тексеремін. Үй жұмысы
қандай? Бақылау
сұрақтары: 1. Қандай жиынды ішкі жиын деп
атайды? 2. Қандай жиындар тең
болады? 3. Жиындармен орындалатын
негізгі операциялар қандай? 4. Бірігу,қиылысу,толықтыру
операцияларының негізгі қасиеттерін
атаңыз. Жинақтала ды,сабаққа ынталанады.
Сұрақтарға жауап береді. Үй жұмысы мадақтау әдісі
арқылы бағаланады. Сабақтың
ортасы Жаңа
сабақ. І.
Жиындардың қиылысуы. Екі жиынның екеуіне де ортақ
элементтерден ғана тұратын жиынды сол жиынның
қиылысуы деп
атайды. А
және В
жиындарының қиылысуы мына түрде жазылады:
A 1-мысал.
A =
{d,
k, m,
n, p}; B = {n, p, q, r, x, y}; A II.
Жиындардың бірігуі. Екі жиынның кем дегенде
біреуіне тиісті элемент- терден тұратын жиынды сол екі
жиынның бірігуі деп атайды. А
және В
жиындарының бірігуі мына түрде жазылады:
A 2-мысал. A = {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6}; B = {5, 6, 7, 8, 9}. A Сынып жұмысы. Тапсырмалар
орындау: №1 – тапсырма.
Сыныпта 16 ұл бала бар.
Олардың 14-і бос уақытында футбол ойнағанды ұнатады, 9-ы шахмат
ойнағанды ұнатады. Бұл ойындарға сыныптағы барлық ұл балалар
қатысады. Сыныптағы неше оқушы бос уақытында футбол ойнағанды да,
шахмат ойнағанды да
ұнатады? №2 – тапсырма.
Бір топтағы туристердің
10-ы қазақ тілін біледі, 8-і орыс тілін біледі, олардың 3-еуі қазақ
тілін де, орыс тілін де біледі. Топта барлығы неше турист
бар? №3 – тапсырма.
Жасыл,
қызылжәнесарытүстішарлардантізбежасалған. Ондағысарытүстіемесшарлар
саны 23. Қызылтүстіемесшарлар саны 20. Жасылтүстіемесшарлар саны
15. Тізбедебарлығынеше шар бар? Жасылтүсті шар нешеу? Сары түсті
шар нешеу? №4 – тапсырма.
5 сынып
оқушыларының арасында олардың нені: балмұздақ немесе шоколадты
көбірек жақсы көретіні жөнінде сауалнама жүргізілді. Сауалнама
нәтижесі төмендегі суретте
көрсетілген.
34
48
23 Келесі
сұрақтарға жауап беріңіз: a) Неше
оқушы балмұздақты жақсы көреді? b) Неше
оқушы шоколадты жақсы көреді? c) Балмұздақты да, шоколадты да
жақсы көрмейтін оқушылар бар ма? d) Тек қана балмұздақты жақсы
көретін оқушылар саны? e) Тек қана шоколадты жақсы
көретін оқушылар саны? f) Сауалнамаға барлығы неше
оқушы қатысты? Дескриптор: - әр жиын үшін мәліметтерді
анықтайды; - жиындардың қиылысуында
көрсетілген мәліметтерді қолданады; - сауалнамаға қатысқан
оқушылардың санын анықтайды Жаңа сабақты меңгереді.
Мысалдарды жазады. Тапсырмаларды өз беттерінше
орындайды. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
беріледі. Сабақтың
соңы Үй
жұмысы: № есеп. Рефлексия. «Тақтадағы
граффити» Бұл әдіс арқылы оқушылардың
нені түсінгенін, нені түсінбегенін, нені білгісі келетінін анықтап,
келесі сабақты жоспарлауда оқушылардың жазған ойларын ан туған
қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін
пайдаланамын. Үй жұмысын алады. Рефлексияны
орындайды. Әр түрлі
стикерлер
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы: Жиындар
арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. Бөлім:
5.3C Жиын Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
12.03.2024ж Сынып:
5 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Жиындардың бірігуі мен
қиылысуы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.4.1.2
жиындардың қиылысуы және
бірігуі анықтамаларын
білу; 5.4.1.3
берілген
жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
Сабақтың мақсаты ∪, ∩ Символдарын қолдану арқылы
жиындарға амалдар қолдану; (ЕБҚ) Математикалық заңдарды және
формулаларды қолдану; Есептер шығаруда анализ бен
синтез жасау. Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару. Ал, балалар, бүгінгі көңіл
күйіміз жақсы екен, ендіше үй тапсырмасын тексеремін. Үй жұмысы
қандай? Бақылау
сұрақтары: 1. Қандай жиынды ішкі жиын деп
атайды? 2. Қандай жиындар тең
болады? 3. Жиындармен орындалатын
негізгі операциялар қандай? 4. Бірігу,қиылысу,толықтыру
операцияларының негізгі қасиеттерін
атаңыз. Жинақтала ды,сабаққа ынталанады.
Сұрақтарға жауап береді. Үй жұмысы мадақтау әдісі
арқылы бағаланады. Сабақтың
ортасы Жаңа
сабақ. І.
Жиындардың қиылысуы. Екі жиынның екеуіне де ортақ
элементтерден ғана тұратын жиынды сол жиынның
қиылысуы деп
атайды. А
және В
жиындарының қиылысуы мына түрде жазылады:
A 1-мысал.
A =
{d,
k, m,
n, p}; B = {n, p, q, r, x, y}; A | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
B













