Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Пайыз
|
Бөлім: |
5.4А Пайыз |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
01.04.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Пайыз |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.16 пайыз ұғымын меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыру ; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Пайыз ұғымын түсіну; Бөлшекті пайызға айналдыруды білу және қолдану; Пайызды бөлшекке айналдыруды білу және қолдану. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру. «Ой қозғау» ребус шешу (тақырыпқа шығу) , , , , , , ,
,
|
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Ребусты шешу арқылы жаңа сабақты ашады. |
Үй тапсырмасы мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақты түсіндіру. «Пайыз», яғни «Процент» латынның «pro centum» деген сөзінен алынған. «Жүзден» немесе «жүзге» деген мағынаны білдіреді. Кез келген шаманың (санның) жүзден бір бөлігін бір пайыз деп атау қабылданған. 3 пайыз − жүзден 3 бөлік. 10 пайыз – жүзден 10 бөлік. 25 пайыз – жүзден 25 бөлік. Бөлшекті пайызбен беру үшін оны 100-ге көбейтіп, пайыз белгісін жазу керек. Мысалы, 0,4 = (0,4 ⋅ 100)% = 40%; 1,3 = (1,3 ⋅ 100)% = 130%;
3 Пайызды бөлшекпен жазу үшін пайыз белгісін алып, алдындағы санды 100-ге бөлу керек. Мысалы, 5% = 5 : 100 = 1 : 20 = 0,05; 15% = 3 : 20 = 0,15; 75% = 0,75. Тапсырмалар орындау. Жеке жұмыс: №1.
Бос
орындарды толтыр жəне ондық бөлшектерді көрсет. a) 134%
= b) 29% =
№2. Берілген фигураның неше пайызы боялғанын тап.
№3. Турист баруға тиісті қашықтықтың 60%-ын мəшинемен, қалғанын пойызбен жүрді. Туристің баруға тиісті қашықтықтың неше пайызын пойызбен өткенін тап. №4. Саябақтағы 400 ағаштың 25%-ы қарағай, 50%-ы шырша ағаштары. Саябақта неше қарағай жəне шырша ағаштары бар екенін тап. Деңгейлік тапсырмалар. А деңгей
1%, 6%, 25%,50%,120%
9/100; 1/25;
5. Пайыз белгісін тіркеп жазады В деңгейі
С деңгейі Квадраттың қабырғасының ұзындығын 30%-ға арттырса‚ оның ауданы неше процентке артады? Дескрипторлар:
|
Жаңа сабақты түсінеді. Мысалдарды жазады. Жеке жұмыс орындайды. Деңгейлік тапсырмаларды өз бетіше орындайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі. Балл деңгейіне қарай беріледі. |
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: № есеп Рефлексия. БББ кестесі
Әр оқушы кестенің 3-ші бағанын толтырады |
Үй жұмысын алады. Рефлексияны ауызша орындайды. |
|
Оқулық |
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Пайыз
|
Бөлім: |
5.4А Пайыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
01.04.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы:
Пайыз Бөлім:
5.4А Пайыз Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
01.04.2024ж Сынып:
5 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Пайыз Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.1.1.16 пайыз ұғымын
меңгеру; 5.1.2.33 бөлшекті пайызға және
пайызды бөлшекке айналдыру
; Сабақтың мақсаты
Пайыз ұғымын
түсіну; Бөлшекті пайызға айналдыруды
білу және қолдану;
Пайызды бөлшекке айналдыруды
білу және қолдану. Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару.
Жағымды
психологиялық ахуал орнату.
Үй
тапсырмасын тексеру. «Ой
қозғау» ребус шешу (тақырыпқа
шығу) , , , , , ,
,
, Жинақтала ды,сабаққа
ынталанады Ребусты шешу арқылы жаңа
сабақты ашады. Үй тапсырмасы мадақтау әдісі
арқылы бағаланады. Сабақтың
ортасы Жаңа сабақты
түсіндіру. «Пайыз», яғни «Процент»
латынның «pro centum» деген сөзінен алынған. «Жүзден» немесе
«жүзге» деген мағынаны білдіреді. Кез келген шаманың (санның)
жүзден бір бөлігін бір пайыз деп атау
қабылданған. 3 пайыз −
жүзден 3 бөлік. 10 пайыз –
жүзден 10 бөлік. 25 пайыз –
жүзден 25 бөлік. Бөлшекті пайызбен беру үшін
оны 100-ге көбейтіп, пайыз белгісін жазу
керек. Мысалы, 0,4
= (0,4 ⋅ 100)% =
40%; 1,3
= (1,3 ⋅ 100)% =
130%; 3 Пайызды бөлшекпен жазу үшін
пайыз белгісін алып, алдындағы санды 100-ге бөлу
керек. Мысалы, 5% = 5 : 100 =
1 : 20 =
0,05; 15% = 3 : 20 =
0,15; 75% =
0,75. Тапсырмалар орындау. Жеке
жұмыс: №1.
Бос
орындарды толтыр жəне ондық бөлшектерді көрсет. a) 134%
= b) 29% =
№2.
Берілген
фигураның неше пайызы боялғанын тап. №3.
Турист
баруға тиісті қашықтықтың 60%-ын мəшинемен, қалғанын пойызбен
жүрді. Туристің баруға тиісті қашықтықтың неше пайызын пойызбен
өткенін тап. №4.
Саябақтағы 400 ағаштың 25%-ы қарағай, 50%-ы шырша ағаштары.
Саябақта неше қарағай жəне шырша ағаштары бар екенін
тап. Деңгейлік
тапсырмалар. А
деңгей
Пайыздарды ондық бөлшекпен жазыңдар: 1%, 6%, 25%,50%,120%
Пайызды
бөлшекпен жазу үшін ережені қолданады
Пайыз
белгісі алдындағы пайыз санын 100-ге бөледі
Ондық
бөлшекпен жазады
Бөлшектерді пайызбен жазыңдар: 9/100; 1/25;
Бөлшекті
пайызбен жазу үшін ережені қолданады
Бөлшекті
100-ге көбейтеді
Бөлшектің
негізгі қасиетін қолданады
Бөлшекті
қысқартады 5. Пайыз белгісін тіркеп
жазады В
деңгейі Алманың 17/20 су.Алманың неше
пайызы су?
Бөлшекті
пайызбен жазу үшін ережені қолданады
Бөлшекті
100-ге көбейтеді
Бөлшектің
негізгі қасиетін қолданады
Бөлшекті
қысқартады
Пайыз
белгісін тіркеп жазады
С
деңгейі Квадраттың қабырғасының
ұзындығын 30%-ға арттырса‚ оның ауданы неше процентке
артады? Дескрипторлар: Есептің шартын
анықтайды Есептің шартын
жазады Қабырғасы
(x+0,3x)% белгілейді. Есепті формула арқылы
шығарады Ауданы неше пайызға
арттырғанын анықтайды Жауабын
жазады. Жаңа сабақты
түсінеді. Мысалдарды
жазады. Жеке жұмыс
орындайды. Деңгейлік тапсырмаларды өз бетіше
орындайды. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
беріледі. Балл деңгейіне қарай
беріледі. Сабақтың
соңы Үй
жұмысы: № есеп Рефлексия. БББ
кестесі Білемін Білгім
келеді Білдім
Әр оқушы кестенің 3-ші бағанын
толтырады Үй жұмысын
алады. Рефлексияны ауызша
орындайды. Оқулық
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы:
Пайыз Бөлім:
5.4А Пайыз Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
01.04.2024ж Сынып:
5 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















