Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия
Тақырыбы: Үшбұрыш теңсіздігі
|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
13.02.2024ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш теңсіздігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Теорема: Кез келген үшбұрышта: 1) үлкен қабырғаға қарсы үлкен бұрыш жатады; 2) керісінше, үлкен бұрышқа қарсы үлкен бұрыш жатады. Салдар 1: Тік бұрышты үшбұрышта гипотенуза үлкен қабырға болады. Салдар 2: Егер үшбұрыштың екі бұрышы тең болса, онда үшбұрыш тең бүйірлі болады (тең бүйірлі үшбұрыштың белгісі).
Теорема: Үшбұрыштың әрбір қабырғасы қалған екі қабырғаның қосындысынан кіші. AB<AC+CB AB<AD A Салдар: Бір түзудің бойында жатпайтын кез келген A, B және С нүктелері үшін келесі теңсіздіктер дұрыс болады: AB<AC+CB, AС<AВ+BС, ВС<ВА+АС Үшбұрыш теңсіздігі Тапсырмалар орындау. №1. Екі қабырғасының ұзындығы 3 см және 7 см болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын тап. №2. Тең бүйірлі үшбұрыштың бір қабырғасы 10 см, ал екіншісі 5 см. Бұлардың қайсысы үшбұрыштың табаны болуы мүмкін? №3. Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 24 cм, екі қабырғасының айырмасы 3 см, ал бір төбесіндегі сыртқы бұрышы сүйір. Үшбұрыш қабырғаларын табыңдар. №4. АВС үшбұрышы үшін үшбұрыштар теңсіздігiн жаз. №5. Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 24 cм, екі қабырғасының айырмасы 3 см, ал бір төбесіндегі сыртқы бұрышы сүйір. Үшбұрыш қабырғаларын табыңдар. №6. MNK үшбұрышында MN < NK < MK, бұрыштарының бірі екіншісінен 12°-қа кіші, үшіншісінен 4 есе кіші. Үшбұрыштың бұрыштарын тиісті градустық өлшемдерімен сәйкестендір.
|
Жаңа сабақты меңгереді. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаңа сабақ. Үшбұрыш теңсіздігі. ҚМЖ 7 сынып геометрия 3 тоқсан
Жаңа сабақ. Үшбұрыш теңсіздігі. ҚМЖ 7 сынып геометрия 3 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия
Тақырыбы: Үшбұрыш теңсіздігі
|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
13.02.2024ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш теңсіздігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.1.20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ түсіндіру. Теорема: Кез келген үшбұрышта: 1) үлкен қабырғаға қарсы үлкен бұрыш жатады; 2) керісінше, үлкен бұрышқа қарсы үлкен бұрыш жатады. Салдар 1: Тік бұрышты үшбұрышта гипотенуза үлкен қабырға болады. Салдар 2: Егер үшбұрыштың екі бұрышы тең болса, онда үшбұрыш тең бүйірлі болады (тең бүйірлі үшбұрыштың белгісі).
Теорема: Үшбұрыштың әрбір қабырғасы қалған екі қабырғаның қосындысынан кіші. AB<AC+CB AB<AD A Салдар: Бір түзудің бойында жатпайтын кез келген A, B және С нүктелері үшін келесі теңсіздіктер дұрыс болады: AB<AC+CB, AС<AВ+BС, ВС<ВА+АС Үшбұрыш теңсіздігі Тапсырмалар орындау. №1. Екі қабырғасының ұзындығы 3 см және 7 см болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын тап. №2. Тең бүйірлі үшбұрыштың бір қабырғасы 10 см, ал екіншісі 5 см. Бұлардың қайсысы үшбұрыштың табаны болуы мүмкін? №3. Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 24 cм, екі қабырғасының айырмасы 3 см, ал бір төбесіндегі сыртқы бұрышы сүйір. Үшбұрыш қабырғаларын табыңдар. №4. АВС үшбұрышы үшін үшбұрыштар теңсіздігiн жаз. №5. Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 24 cм, екі қабырғасының айырмасы 3 см, ал бір төбесіндегі сыртқы бұрышы сүйір. Үшбұрыш қабырғаларын табыңдар. №6. MNK үшбұрышында MN < NK < MK, бұрыштарының бірі екіншісінен 12°-қа кіші, үшіншісінен 4 есе кіші. Үшбұрыштың бұрыштарын тиісті градустық өлшемдерімен сәйкестендір.
|
Жаңа сабақты меңгереді. Тапсырмаларды өз бетінше орындайды |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз














