"Жаңбыр" тақырыбына сабақ жоспары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

"Жаңбыр" тақырыбына сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Әдебиеттік оқу пәнінен "Жаңбыр" тақырыбына сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп атауы


Мұғалімнің Т.А.Ә.


Күні


Класы

2

Пәні

Әдебиеттік оқу

Бөлім

Дені саудың – жаны сау

Сабақтың тақырыбы

Жаңбыр

Оқу мақсаты

2.2.1.1 мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу.

2.3.3.1 шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсыну.

Сабақ мақсаты

Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды. Өз ойын суреттерді пайдаланып түсіндіреді.

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану

талдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы











Сабақтың ортасы






















Бекіту

















Кері байланыс

«Топтастыру»

Оқушылардың қызығушылығын ояту, тақырыпты ашу.

Су сөзіне мағыналас сөздер жазып, топтастырады.



Мағынаны тану

Шығарманың авторы туралы мәлімет беру.


Оқулықпен жұмыс

Берілген өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді:

- Өлеңде қандай жаңбыр туралы айтылған?

- Жаңбырдан кейін не пайда болады?


Қызықты ақпарат

Жаңбыр туралы қызықты ақпаратқа толы бейнежазбаны тамашалайды.

Топтық жұмыс

Дебат

Жаңбырдың пайдасы мен зияны тақырыбында жарыссөзге қатысады.

Жарыссөз соңында оқушылар жаңбырдың тек пайдасы емес зияны бар екендігіне көз жеткізеді.








Жағдаятты шешу

Сен резеңке қайықта келе жатырсың. Бір мезетте қайықтың ішіне су кіргенін байқадың. Қайықтың желі шығып кеткен екен...

Суреттерді пайдаланып, әрі қарай не істейтіндеріңді айтыңдар.




«Кім жылдам?» ойыны

Оқушылар жаңбырдың пайда болуына қатысты сөздерді рет-ретімен қояды:

жаңбыр, бу, су асты сулары, мұхит, бұлт.



«Менің сөзім» әдісі арқылы кері байланыс алу.




- Су сөзін топтастырады.





- Автор туралы мәліметті тыңдайды.



- Өлеңді мәнерлеп оқиды;

- жаңбырдың түрін анықтайды;

- табиғаттағы өзгерістер туралы айтады.




Оқушылар бейнежазбаны тамашалайды.

І топ. Жаңбырдың пайдасы туралы өлеңге сүйеніп, әңгімелейді.

ІІ топ. Жаңбырдың зияны туралы сурет бойынша әңгімелейді.



- Жағдаятты түсініп оқиды;

- әрі қарай не істейтінін айтады.


- Сөздерді оқиды;

- ретімен қояды;

- үдерісті түсіндіреді.





«Менің сөзім» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. Бір оқушы тұрып өзінің сабақта не үйренгенін айтып, келесі сөз кезегін кімге берітінін айтады. Солай барлық оқушы өз пікірін білдіріп болғанша жалғасады.




Мадақтау








Бағалау критерийі:

өлеңді түсініп оқу.

Дескриптор:

- Өлеңді түсініп оқиды.

- Жаңбырдың түрін анықтайды.

- Табиғаттағы өзгерістер туралы айтады.



Бағалау критерийі:

Жаңбырдың пайдасын анықтау.

Дескриптор:

- Өлеңді түсініп оқиды.

- Жаңбырдың пайдасы туралы айтады.

Бағалау критерийі:

Жаңбырдың зиянын анықтау.

Дескриптор:

- Суретке мұқият қарайды.

- Жаңбырдың зияны туралы айтады.



Бағалау критерийі:

жағдаятты шешу.

Дескриптор:

- Жағдаятты түсініп оқиды.

- Жағдаятты шешу алгоритмін ұсынады.




Бағалау критерийі:

сөздерді ретімен қояды.

Дескриптор:

- Сөздерді оқиды.

- Рет-ретімен қояды.

- Үдерісті түсіндіреді.


Сабақта не ұнағанын, не үйренгенін айтады.


Прямая со стрелкой 1 жаңбыр

Овал 1

Су



шПрямая со стрелкой 2 Прямая со стрелкой 4 ай нәр


Прямая со стрелкой 3

өзен


Бейімбет Майлин – көрнек ті жазушы, Қостанай облы сында туған.


Майда жаңбыр жауап тұр.

Жаңбырдан кейін күн ашылғанда кемпірқосақ пайда болады, жерлерде шалшықтар пайда болады.


https://www.youtube.com/watch?v=zYZ87tkb1e0&t=16s

Жаңбыр пайдалы, өйткені жаңбыр жауғаннан кейін ауа тазарады, өсімдіктер жаңбыр суын тамыр арқылы бойына сіңіреді.

Жаңбыр құйып жауатын болса, оның зияны көп. Мысалы, жолдарды ша-йып кетеді, аулаға тіпті үй ішіне де кіріп кету қаупі бар.





Менің резеңке қайығым-ның желі шығып кеткен болса, құтқарушыларды көмекке шақырамын. Егер жанымда құтқару күрте-шесі болса, соны киіп жағаға қарай жүземін.


Мұхит, бу, бұлт, жаңбыр, су асты сулары.

Мұхиттағы су буланып, бұлт түзіледі. Ауа салқындағанда бұлттан жаңбыр жауады. Жаңбыр жерге сіңіп, су асты суларына айналады.

Мектеп атауы

Жаңақоныс ЖОББМ

Мұғалімнің Т.А.Ә.

Сайынова Гүлім Әлімқызы

Күні

18.02.2025

Класы

2

Пәні

Дүниетану

Бөлім

Дәстүр және ауыз әдебиеті

Сабақтың тақырыбы

Ғұндар қалай өмір сүрді?

Оқу мақсаты

2.3.1.1 көрнекі материалдар негізінрде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау.

2.3.2.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау.

Сабақ мақсаты

Ғұндар қалай өмір сүргенін, олардың қандай іспен шұғылданғанын білу;

ғұн шеберлерінің жасаған заттарын сипаттап, олардың тыныс-тіршілігімен танысу.

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану

талдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы











Сабақтың ортасы

















Бекіту














Кері байланыс

Өткенді қайталап, жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

«Уақыт еншісіндегі ой-түйіндер» тәсілі.

Оқушылардан сақ сөзін естігенде есіне нелер түсетінін сұрау. 1 минут ішінде оқушылар ойланып жазады. Уақыт өткен соң оларды тыңдап, оларға нақтылайтын сұрақтар қою:

- Неліктен сен осы сөздерді жаздың?

- Осы сөздерді жазарда ойыңа нелер келді?

«Мағынаны тану»

Ғұндар туралы бейнежазбаны тамашалау. Сұрақтарға жауап беру:

- Ғұндар деген кімдер болған?

- Ғұндардың ұлы билеушісі кім болған және оның қандай ерліктері бар?

- Ғұндар қандай өмір салтын ұстанды?


Топтық жұмыс

Жарнама дайындау

Оқушылар суретпен жұмыс жасайды. Суреттегі әшекейлерді жарнамалайды.







«ТВ шоу» әдісі

Бір оқушыны таңдап, ТВ шоуға шақыру. Ол ғұндардың билеушісі Аттила рөлін сомдайды. Қалған оқушылар өз сұрақтарын қояды.



«Үш С» стратегиясы.

Оқушылар сабақтың барысында оларға ұнаған жəне тапсырмаларды ойдағыдай орындаған үш сəтті атайды жəне болашақта олардың жұмысын жақсартатын бір əрекет ұсынады.


«Білім гүлі» əдісі арқылы өздерінің тақырыпты қаншалықты меңгергеніне кері байланыс береді.





- Сақ сөзін естігенде есіне түскенді жазу;

- неліктен осы сөздерді жазғанын түсіндіру;

- осы сөздерді жазарда ойына не түскенін айту.







- Бейнежазбаны тамашалайды;

- сұрақтарға жауап береді;

- ғұндардың тарихы туралы біледі.




- Өздері жарнамалайтын бұйым туралы мәліметтер жинайды;

- постерге барлық мәліметті көз тартатындай етіп түсіреді;

- постердегі мәліметтерді пайдалана отырып, жарнама жасайды;

- бірін-бірі бағалайды.



- Оқушылар кезек-кезек Аттила рөліне енеді;

- оқушылардың сұрақтарына жауап береді.




- Оқушылар өздерінің белсенді орындаған тапсырмаларын айтады;

- өз жұмысын жақсарту үшін не керектігін атап өтеді.



«Білім гүлі» әдісі арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын қалай игергендеріне

байланысты стикерлерін сəйкес

келетін жеріне жапсырады.


Мадақтау (ауызша бағалау).












Бағалау критерийі:

бейнежазбаны тамашалау.

Дескриптор:

- Бейнежазбаны тамашалайды.

- Сұрақтарға жауап береді.

- Ғұндардың тарихы біледі.


Бағалау критерийі:

жарнама жасау.

Дескриптор:

- Қажетті мәліметтерді жинайды.

- Постер құрастырады.

- Жарнама жасайды.

- Бір-бірін бағалайды.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Бағалау критерийі:

сұрақтарға жауап беру.

Дескриптор:

- Ұлы билеуші рөліне енеді.

- Сұрақтарға жауап береді.



Өзін-өзі бағалау







Кері байланыс жасайды.


Парақтар мен қалам












https://youtu.be/VeDkzxuMsu8?si=-FoZm2HJXQFKj9NW

Ғұндар біздің ата-бабалары-мыз болған. Олардың ұлы билеушісі Аттила өз жерін қорғаған. Ғұндар көшпелі өмір салтын ұстанған.











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.03.2025
140
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі