|
Бөлім: |
Су-тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология. |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңбырменен жер көгерер. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.1.1. мәтіннен негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру. 6.4.4.1. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіннен негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтайды, түсіндіреді; Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсініп, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолданады. |
|||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Бірлік және ынтымақ құндылығы: оқушылардың бірлесіп жұмыс істеуге, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құруға баулу, татулық туралы түсініктерін кеңейте түсу. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға- лау |
Ресурс-тар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу 2.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару 3.Үй тапсырмасын пысықтау. Қызығушылықты ояту. . Жұптық жұмыс. Оқылым алды тапсырма. Суреттердің реті бойынша «Жаңбыр қалай жауады?» деген тақырыпта диалог құрастырыңдар
Диалог: Айжан: Жаңбыр қалай жауады, білесің бе? Ерлан: Иә, білемін. Жаңбыр бұлттардан пайда болады. Ал сен білесің бе? Айжан: Шамалы білемін. Бірақ бұлттар қалай жаңбыр тамшыларына айналады? Ерлан: Бұлттарда су буы жиналады. Су буы салқындап, ұсақ су тамшыларына айналады. Содан соң олар бірігіп, ауырлайды да, жерге жаңбыр болып түседі. Айжан: Қызық екен! Сонда күннің қызуы да бұл процеске әсер етеді ғой? Ерлан: Дұрыс айтасың! Күн су буын буландырады, содан бұлттар пайда болады. Айжан: Табиғаттың кереметі ғой, расымен! Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар амандасып, назарларын сабаққа аударады. Өткенді пысықтайды. Дескриптор: -Суреттердің реті бойынша диалог құрастырады; -Ойларын дәлелдейді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
|
Оқулық, слайд, таратпа материал. |
||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. Мәтінді оқып, негізгі, қосымша ақпараттарды тауып, түсіндіріңдер.
1. Жаңбырдың табиғаттағы рөлі қандай? 2. Халық жауын-шашынды қалай шақырған? 3. Қалай ойлайсыңдар, жауын, жаңбыр, жауын-шашынның қандай айырмашылығы бар? ӘТН.
2-тапсырма. Есімдіктердің 5 сөйлем мүшесі қызметін атқаруына екі-екіден мысал жазыңдар. Үлгі: Бастауыш: Мен бүгін кітапханаға бардым. Баяндауыш: Менің сүйікті кітабым осы. Толықтауыш : Асан сені ертең күтіп алады. Анықтауыш: Оның айтқаны әсер етті. Пысықтауыш: Ағасы әлдеқашан әскерге кетіп қалған. 5-тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазыңдар. • ... дауылды шақырады, Бұлт ... шақырады. • Өткен ... жауын күтпе. • Жаңбыр – ... ырысы. • Жаңбыр жауса – ... сый, Жігіт ... – елге сый. • ... бұлт тың жауыны аз. • Басшысыз – ... жетім, Жауынсыз – ... жетім. • Сәуір болмай ... болмас,
Жауын болмай ... болмас. Керекті сөздер: ел, жерге, жауын, күркіреген, бұлттан, жел, туса, көктің, тәуір, жер, жауынды |
Мәтінді мұқият оқып, негізгі, қосымша ақпараттарды тауып, түсіндіреді.
Дескриптор: -Негізгі ақпаратты анықтайды; -Қосымша ақпаратты анықтайды;
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Дескриптор: -Есімдіктердің 5 сөйлем мүшесі қызметін атқаруына екі-екіден мысал жазады; -Ойларын дәлелдейді.
Дескриптор: -Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазады. |
ҚБ
ҚБ
1-10 балл
|
Оқулық Слайд Таратпа материал |
||||
|
Сабақты қорытындылау |
Кері байланыс.
|
Өз ойларын айтады. |
|
|
||||
|
Үйге тапсырма |
6-тапсырма. |
|
|
|
||||
Ж
ұптық жұмыс. Оқылым
алды тапсырма. Суреттердің реті бойынша
«Жаңбыр қалай жауады?» деген тақырыпта диалог
құрастырыңдар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жұптық жұмыс. Оқылым алды тапсырма. Суреттердің реті бойынша «Жаңбыр қалай жауады?» деген тақырыпта диалог құрастырыңдар

|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаңбырменен жер көгерер ҚМЖ
Жаңбырменен жер көгерер ҚМЖ
|
Бөлім: |
Су-тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология. |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңбырменен жер көгерер. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.1.1. мәтіннен негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру. 6.4.4.1. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану. |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Мәтіннен негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтайды, түсіндіреді; Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсініп, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолданады. |
|||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Бірлік және ынтымақ құндылығы: оқушылардың бірлесіп жұмыс істеуге, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құруға баулу, татулық туралы түсініктерін кеңейте түсу. |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға- лау |
Ресурс-тар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу 2.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару 3.Үй тапсырмасын пысықтау. Қызығушылықты ояту. . Жұптық жұмыс. Оқылым алды тапсырма. Суреттердің реті бойынша «Жаңбыр қалай жауады?» деген тақырыпта диалог құрастырыңдар
Диалог: Айжан: Жаңбыр қалай жауады, білесің бе? Ерлан: Иә, білемін. Жаңбыр бұлттардан пайда болады. Ал сен білесің бе? Айжан: Шамалы білемін. Бірақ бұлттар қалай жаңбыр тамшыларына айналады? Ерлан: Бұлттарда су буы жиналады. Су буы салқындап, ұсақ су тамшыларына айналады. Содан соң олар бірігіп, ауырлайды да, жерге жаңбыр болып түседі. Айжан: Қызық екен! Сонда күннің қызуы да бұл процеске әсер етеді ғой? Ерлан: Дұрыс айтасың! Күн су буын буландырады, содан бұлттар пайда болады. Айжан: Табиғаттың кереметі ғой, расымен! Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар амандасып, назарларын сабаққа аударады. Өткенді пысықтайды. Дескриптор: -Суреттердің реті бойынша диалог құрастырады; -Ойларын дәлелдейді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
|
Оқулық, слайд, таратпа материал. |
||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. Мәтінді оқып, негізгі, қосымша ақпараттарды тауып, түсіндіріңдер.
1. Жаңбырдың табиғаттағы рөлі қандай? 2. Халық жауын-шашынды қалай шақырған? 3. Қалай ойлайсыңдар, жауын, жаңбыр, жауын-шашынның қандай айырмашылығы бар? ӘТН.
2-тапсырма. Есімдіктердің 5 сөйлем мүшесі қызметін атқаруына екі-екіден мысал жазыңдар. Үлгі: Бастауыш: Мен бүгін кітапханаға бардым. Баяндауыш: Менің сүйікті кітабым осы. Толықтауыш : Асан сені ертең күтіп алады. Анықтауыш: Оның айтқаны әсер етті. Пысықтауыш: Ағасы әлдеқашан әскерге кетіп қалған. 5-тапсырма. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазыңдар. • ... дауылды шақырады, Бұлт ... шақырады. • Өткен ... жауын күтпе. • Жаңбыр – ... ырысы. • Жаңбыр жауса – ... сый, Жігіт ... – елге сый. • ... бұлт тың жауыны аз. • Басшысыз – ... жетім, Жауынсыз – ... жетім. • Сәуір болмай ... болмас,
Жауын болмай ... болмас. Керекті сөздер: ел, жерге, жауын, күркіреген, бұлттан, жел, туса, көктің, тәуір, жер, жауынды |
Мәтінді мұқият оқып, негізгі, қосымша ақпараттарды тауып, түсіндіреді.
Дескриптор: -Негізгі ақпаратты анықтайды; -Қосымша ақпаратты анықтайды;
Грамматикалық тақырыпты меңгереді.
Дескриптор: -Есімдіктердің 5 сөйлем мүшесі қызметін атқаруына екі-екіден мысал жазады; -Ойларын дәлелдейді.
Дескриптор: -Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазады. |
ҚБ
ҚБ
1-10 балл
|
Оқулық Слайд Таратпа материал |
||||
|
Сабақты қорытындылау |
Кері байланыс.
|
Өз ойларын айтады. |
|
|
||||
|
Үйге тапсырма |
6-тапсырма. |
|
|
|
||||
Ж
ұптық жұмыс. Оқылым
алды тапсырма. Суреттердің реті бойынша
«Жаңбыр қалай жауады?» деген тақырыпта диалог
құрастырыңдар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жұптық жұмыс. Оқылым алды тапсырма. Суреттердің реті бойынша «Жаңбыр қалай жауады?» деген тақырыпта диалог құрастырыңдар

|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















