Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
М.Жұмабаев атындағы мектеп лицейі |
|||||||||||||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының XVI-XVII ғасырлардағы дамуы |
|||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Абай Мадина |
|||||||||||||||||
Күні: |
23.04.2024 |
|||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы. Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай? |
|||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау; 6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау. |
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын талдайды. |
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Ұжымдық жұмыс 10 минут Сабақтың ортасы 25 минут |
Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу.Түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» тренингі арқылы оқушылар бір-біріне тілектер білдіреді. Оқушылар «киіз үй» әдісі арқылы топқа бірігеді. Үй тапсырмасы «Wordwall» қосымшасы арқылы сұралады. «Болжау « әдісі Оқушылар тақтада берілген суретті көріп, тақырыпты болжайды. Талқылай отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. «Кинометафора» әдісі арқылы бейнематери ал көрсетіледі. (Топтық жұмыс) «Сұрақтар тізбегі» әдісі Тапсырма 1.Берілген бейнематериалдан алған ақпаратты пайдаланып, сұрақтарға жауап береді.
|
Мұғаліммен амандасады, оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілек, тілектерін айтады.
Оқушылар киіз үйді таңдап 3 топқа бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сурет арқылы талдау жасап, өз ойларын ортаға салады. Оқушылардың жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Оқушылар тақырыпқа қатысты бейнематериал көреді. Оқушылар берілген тақырыпты оқи отырып, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар жауаптарымен топта бөлісіп, тақырыпты талқылайды. Оқушылар тапсырманы топтаса отырып орындайды. |
«Үш шапалақ» әдісі 1-10 балл аралығында формативті бағалау Дұрыс жауапқа 1 балл. «Мадақтау сөздер» әдісі Дескриптор: Білім алушылар: -тақырыпты меңгереді; -берілген сұрақтарға жауап береді. Қалыптастырушы бағалау: Жалпы 2 балл |
Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта https://youtu.be/EXMfvlhl3Cs?si=r6CSVY_1rOuyc74z АКТ |
||||||||||||||
|
(Топтық жұмыс) «Төрт шаршы» әдісі Тапсырма 2. Берілген мәтіндерді пайдалана
отырып төрт шаршыға орналастырады.
2-шаршы: Қазақ жасағының ерлігін сипаттау; 3-шаршы: Орбұлақ шайқасындағы қолданған әскери өнердің ерекшелігін талдау; 4-шаршы:Оқиға болған жерді сипаттау.
(Жеке жұмыс) Тапсырма 3. «Сұрақ бізден-жауап сізден» әдісі Оқушыларға тақырыпқа қатысты кесте таратылып беріледі, сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар мәтіндерді пайдалана отырып төрт шаршығ орналастырады. Оқушылар тапсырманы топтаса отырып орындайды.
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды. Оқушылар берілген тапсырманы жеке түрде орындайды. Оқушылар тапсырмаға толық жауап жазады.
|
Дескриптор: Білім алушылар: -Орбұлақ шайқасының қысқа және ұзақ мерзімді себебін анықтайды; -қазақ жасағының ерлігін сипаттайды; -Орбұлақ шайқасындағы қолданған әскери өнердің ерекшелігін талдайды; -Оқиға болған жерді сипаттайды. Қалыптастырушы бағалау: Жалпы 4 балл Дескриптор: Білім алушылар: -Жәңгір ханға сипаттама береді; -Орбұлақ шайқасын сипаттап, айтады. Қалыптастырушы бағалау: Жалпы 3 балл
|
Оқулық, интерактивті тақта, қима мәтін. Қазақстан тарихы оқулығы, 6-сынып.
Оқулық, интербелсенді тақта, кесте |
||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы тақырыбын оқып келу. Жабық тест тапсырмасын орындау.
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Оқулық, слайд
фффффффф |
||||||||||||||
Кері байланыс |
«Смайлик» әдісі Смайликтерді таңдай отырып сабаққа қатысты не түсінгенін, түсінбеген тұстарын айтады. |
Тақырып бойынша не түсінгенін, нетүсінбегенін, не білгенін айтады.
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект , кері байланыс құралы. |