|
Білім беру ұйымының атауы |
Қызылқайың орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сулейменова Айжан Максутхановна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы. Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау; 6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау . |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар Жәңгір ханның ел қорғаудағы ерлік істерімен танысады. Жоңғарлардың кімдер екенін білетін болады. Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалап, шайқастың тарихи маңызын түсінеді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру |
Қызығушылықты ояту Алып қадам психологиялық көңіл күй. |
Оқушылар сабаққа зейін аударады. |
|
Стикер Слайд, Презентация |
||
|
Жаңа білім
Сабақ ортасы |
1.«Болжау » әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау суреттерін көрсету ұжымдық талқылау. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Жәңгір хан туралы, тақырыпқа байланысты видео көру. Мұғалім тақырыпты толықтырады. 1-тапсырма Банкомат әдісі Сұрақ –жауап жеке жұмыс 1.Қазақ мемлекетіне екі ғасыр бойы тыныштық бермеген бұл жау кімдер? 2. Жоңғар хандығы қай жылы құрылды? 3. Жәңгір ханның билік құрған жылдары? 4. Жеке ерлігі мен әскери жеңістері үшін қазақтар Жәңгірді кім деп атады? 5. Жәңгір хан озық әскери әдістерді пайдаланып қай шайқаста жеңіске жетті? 6. Самарқанд билеушісі 20 мың адаммен көмекке келген кім? 7. Жәңгір хан қай жылғы шайқаста жеңіске жетті? 2-тапсырма Жұптық жұмыс Тарихи диктант 1.Батыр қонтайшы _____ жылы ________ мың әскермен қазақтардың жеріне басып кіреді. 2. Қазақ ханы __________ __________ жасағымен жауға қарсы аттанады. 3.Жалаңтөс батыр _______ қолмен көмекке келді. 4. Шайқастың жеңу себебі ___________ ханның ___________. 3-тапсырма топтық жұмыс карта Суретті, картаны және өз біліміңізді пайдаланып, Орбұлақ шайқасында жеңіске жетуге мүмкіндік берген Жәңгір ханның қолбасшылық қабілетіне баға беріңіз. |
Оқушылар Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы тақырыбы жайлы мағлұмат алады. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақ тау |
Стикер Слайд, Презентация Презентация , слайд, банкомат ойыны |
||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс Бағалау Үй тапсырмасы |
Не көрдім? Не естідім? Не білдім ? |
Оқушылар вордвол платформасы арқылы тақырыпты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Вордвол платформасы |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қызылқайың орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сулейменова Айжан Максутхановна |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы. Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау; 6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау . |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар Жәңгір ханның ел қорғаудағы ерлік істерімен танысады. Жоңғарлардың кімдер екенін білетін болады. Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалап, шайқастың тарихи маңызын түсінеді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру |
Қызығушылықты ояту Алып қадам психологиялық көңіл күй. |
Оқушылар сабаққа зейін аударады. |
|
Стикер Слайд, Презентация |
||
|
Жаңа білім
Сабақ ортасы |
1.«Болжау » әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау суреттерін көрсету ұжымдық талқылау. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Жәңгір хан туралы, тақырыпқа байланысты видео көру. Мұғалім тақырыпты толықтырады. 1-тапсырма Банкомат әдісі Сұрақ –жауап жеке жұмыс 1.Қазақ мемлекетіне екі ғасыр бойы тыныштық бермеген бұл жау кімдер? 2. Жоңғар хандығы қай жылы құрылды? 3. Жәңгір ханның билік құрған жылдары? 4. Жеке ерлігі мен әскери жеңістері үшін қазақтар Жәңгірді кім деп атады? 5. Жәңгір хан озық әскери әдістерді пайдаланып қай шайқаста жеңіске жетті? 6. Самарқанд билеушісі 20 мың адаммен көмекке келген кім? 7. Жәңгір хан қай жылғы шайқаста жеңіске жетті? 2-тапсырма Жұптық жұмыс Тарихи диктант 1.Батыр қонтайшы _____ жылы ________ мың әскермен қазақтардың жеріне басып кіреді. 2. Қазақ ханы __________ __________ жасағымен жауға қарсы аттанады. 3.Жалаңтөс батыр _______ қолмен көмекке келді. 4. Шайқастың жеңу себебі ___________ ханның ___________. 3-тапсырма топтық жұмыс карта Суретті, картаны және өз біліміңізді пайдаланып, Орбұлақ шайқасында жеңіске жетуге мүмкіндік берген Жәңгір ханның қолбасшылық қабілетіне баға беріңіз. |
Оқушылар Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы тақырыбы жайлы мағлұмат алады. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақ тау |
Стикер Слайд, Презентация Презентация , слайд, банкомат ойыны |
||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс Бағалау Үй тапсырмасы |
Не көрдім? Не естідім? Не білдім ? |
Оқушылар вордвол платформасы арқылы тақырыпты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Вордвол платформасы |
||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз















