|
Бөлімі: Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы. |
Мектеп: Атырау облысы . Махамбет ауданы. Ақтоғай орта мектебі . |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Габбасова Базар Казтугановна |
|||||||||||||||
|
Күні: |
19.11.24ж |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңғырған салт дәстүр әндері |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.2 – қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру; 5.2.2.2 ¬ компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, ұлттық аспаптармен бірге әнді орындау, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңдеу және интерпретация жасау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтайды, тыңдалған шығарманы талдайды. – түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізеді; -компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, ұлттық аспаптармен бірге әнді орындайды, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңдейді және интерпретация жасайды. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Психологиялық ахуал Өлең айтып , күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып сусындап, Білімнен бақыт табамыз. Жаңа сабақты бастамас бұрын « Кинометафора» әдісі бойынша жаңа сабаққа қатысты бейнебаян көрсетіледі. «Шілдехана», «Жар-жар», «Тұсаукесер» 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға бейнебаяннан көргендерін, не байқағандарын сұрақтар қойып, жаңа сабақтың тақырыбын болжау арқылы анықтайды. Жаңа тақырып бойынша қысқаша мәтінмен кіріспе жасаймын. Үйлену салты – адам өміріндегі ең маңызды сәт. Мысалы: қыз ұзату тойында сыңсу, қоштасу әндері, ал үйлену тойында беташар, жар-жар айтылған. Ежелден келе жатқан салт-дәс-түрлері жаңғырып, жаңа заманға сай лайықталып өзгерді. Сондықтан орындалатын салт әндердің сөздері жаңарып, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңделеді. ЖИ. Дауыс жаттығуын қолдану , дыбыстарды ажырата білуге ритмикалық ойындар қолдану. https://yandex.kz/video/preview/ Видео Сұрақтарға жауап бер: -Бейнебаяннан не көрдік? -Отбасылық мерекелерде қандай салт дәстүрді жиі көреміз? 2-тапсырма.Ән үйрету: «Қазағымның дәстерлері - ай», Әні:Н.Адамбеков,өлеңі:Т.Әшімов «Әуенді өрімдер» әдісі бойынша әр топқа бөлінген оқушылар ұлттық аспаптар арқылы әнді түрлендіре байланыстыра орындау қажет. «Домбыра » әдісі бойынша оқушылар ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты сұрақтарға жауап береді. Оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді үш топқа таратып беремін. Оқушылар сол мәтінмен танысып, «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі бойынша жұппен, топпен талқылайды. 3-тапсырма. Талқылау Бекіту. Жаңа тақырып бойынша білімдерін анықтау үшін «Сәйкестендіру» әдісі бойынша тапсырма орындайды Өз жұмысын таныстыру және бағалау. Сабақтың аяғында оқушылар халқымыздың салт әндерінің осы кезіңге дейін сақталып жаңа заманға сәйкес қайта жаңғырғаны жөнінде пікірлермен бөліседі. «жар-жар» әндерінің өзіне ұнаған нұсқасын ұсынады. Мен не білдім?Бүгін мен не үйрендім?Мен үшін қандай тапсырма қиындау болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Бәрі бірге Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді.
Оқулықта көрсетілген «Қазағымның дәстүрлері -ай»әнін әр топқа бөлінген оқушылар ұлттық аспаптар арқылы әнді түрлендіре, байланыс-тыра орындайды, ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты сұрақтарға жауап береді. Оқушылар оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты берілген мәтінмен танысып, жұппен, топпен талқылайды.
Өз жұмыстарын ұсынады. Сабаққа кері байланыс жасайды Kahoot платформасын қолданамын. |
Мадақтау мақтау сөздер арқылы
Дескриптор: -бейнебаянды көре отырып, дәстүрлер туралы біледі; -әдет- ғұрып туралы,сұрақ-тарға жауап береді. Тамаша! Жақсы! Дескриптор - әнді үйренеді; -сөзіне, мақамына мән береді; -талқылайды, өз ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді;
Жарайсың! Дескриптор: -кестені толтырады; -берілген тапсырманы сәйкестендіреді; -дәптерге жазады. Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
Оқулық слайд аудио жазба қазағымның дәстүрлері-ай!/Kazakh traditional! (youtube.com) Оқулық слайд аудио жазба бейнебаян Бейне жазба, оқулық слайд аудио жазба оқулық слайд кесте
Кері байланыс тақтайша-сы
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаңғырған- салт-дәстүр әндері
Жаңғырған- салт-дәстүр әндері
|
Бөлімі: Қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндері және заманауи музыкасы. |
Мектеп: Атырау облысы . Махамбет ауданы. Ақтоғай орта мектебі . |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Габбасова Базар Казтугановна |
|||||||||||||||
|
Күні: |
19.11.24ж |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңғырған салт дәстүр әндері |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.1 музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.2 – қазақ халқының дәстүрлі тұрмыс-салт әндерінің орындау тәсілдерін заманауи интепретациясымен салыстыру; 5.2.2.2 ¬ компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, ұлттық аспаптармен бірге әнді орындау, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңдеу және интерпретация жасау. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
– музыканың түрін, стилі мен жанрын, музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтайды, тыңдалған шығарманы талдайды. – түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізеді; -компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, ұлттық аспаптармен бірге әнді орындайды, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңдейді және интерпретация жасайды. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут 5 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Психологиялық ахуал Өлең айтып , күй тыңдап, Өнермен өссін санамыз. Оқу оқып сусындап, Білімнен бақыт табамыз. Жаңа сабақты бастамас бұрын « Кинометафора» әдісі бойынша жаңа сабаққа қатысты бейнебаян көрсетіледі. «Шілдехана», «Жар-жар», «Тұсаукесер» 1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға бейнебаяннан көргендерін, не байқағандарын сұрақтар қойып, жаңа сабақтың тақырыбын болжау арқылы анықтайды. Жаңа тақырып бойынша қысқаша мәтінмен кіріспе жасаймын. Үйлену салты – адам өміріндегі ең маңызды сәт. Мысалы: қыз ұзату тойында сыңсу, қоштасу әндері, ал үйлену тойында беташар, жар-жар айтылған. Ежелден келе жатқан салт-дәс-түрлері жаңғырып, жаңа заманға сай лайықталып өзгерді. Сондықтан орындалатын салт әндердің сөздері жаңарып, әуені мен ырғағы заманауи (эстрадалық және компьютерлік) музыкамен өңделеді. ЖИ. Дауыс жаттығуын қолдану , дыбыстарды ажырата білуге ритмикалық ойындар қолдану. https://yandex.kz/video/preview/ Видео Сұрақтарға жауап бер: -Бейнебаяннан не көрдік? -Отбасылық мерекелерде қандай салт дәстүрді жиі көреміз? 2-тапсырма.Ән үйрету: «Қазағымның дәстерлері - ай», Әні:Н.Адамбеков,өлеңі:Т.Әшімов «Әуенді өрімдер» әдісі бойынша әр топқа бөлінген оқушылар ұлттық аспаптар арқылы әнді түрлендіре байланыстыра орындау қажет. «Домбыра » әдісі бойынша оқушылар ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты сұрақтарға жауап береді. Оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді үш топқа таратып беремін. Оқушылар сол мәтінмен танысып, «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі бойынша жұппен, топпен талқылайды. 3-тапсырма. Талқылау Бекіту. Жаңа тақырып бойынша білімдерін анықтау үшін «Сәйкестендіру» әдісі бойынша тапсырма орындайды Өз жұмысын таныстыру және бағалау. Сабақтың аяғында оқушылар халқымыздың салт әндерінің осы кезіңге дейін сақталып жаңа заманға сәйкес қайта жаңғырғаны жөнінде пікірлермен бөліседі. «жар-жар» әндерінің өзіне ұнаған нұсқасын ұсынады. Мен не білдім?Бүгін мен не үйрендім?Мен үшін қандай тапсырма қиындау болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? |
Бәрі бірге Оқушылар өз ойларын ауызша жеткізеді. Оқушылар бейнематериалды көрген соң пікірталасқа арналған сұрақтарға жауап береді.
Оқулықта көрсетілген «Қазағымның дәстүрлері -ай»әнін әр топқа бөлінген оқушылар ұлттық аспаптар арқылы әнді түрлендіре, байланыс-тыра орындайды, ән мәтінінен қазақ халқының дәстүріне байланысты сұрақтарға жауап береді. Оқушылар оқулықтан тыс жаңа тақырыпқа байланысты берілген мәтінмен танысып, жұппен, топпен талқылайды.
Өз жұмыстарын ұсынады. Сабаққа кері байланыс жасайды Kahoot платформасын қолданамын. |
Мадақтау мақтау сөздер арқылы
Дескриптор: -бейнебаянды көре отырып, дәстүрлер туралы біледі; -әдет- ғұрып туралы,сұрақ-тарға жауап береді. Тамаша! Жақсы! Дескриптор - әнді үйренеді; -сөзіне, мақамына мән береді; -талқылайды, өз ойларын айтады, сұрақтарға жауап береді;
Жарайсың! Дескриптор: -кестені толтырады; -берілген тапсырманы сәйкестендіреді; -дәптерге жазады. Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
Оқулық слайд аудио жазба қазағымның дәстүрлері-ай!/Kazakh traditional! (youtube.com) Оқулық слайд аудио жазба бейнебаян Бейне жазба, оқулық слайд аудио жазба оқулық слайд кесте
Кері байланыс тақтайша-сы
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















