Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері мен заманауи музыкасы |
|
Педагогтің аты – жөні: |
Ерболат А.Е |
|
Күні: |
28.11.2024 |
|
Сынып: 53-топ |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңғырған салт- дәстүр әндері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.1 музыкалық жанр мен көркемдеуші құралдарды анықтап, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.1 әнді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу 5.3.1.1 өз жұмысын таныстыру, бағалау және жетілдіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: Ұлттық дәстүрлер жайлы түсініктерін қалыптастырады, өз жұмысын таныстырады; Көпшілігі: Музыкалық аспаптар, дауыстар арқылы музыкалық импровизация жасайды; Кейбірі: Музыкалық өлшемдерді, тандалған шығарманы талдайды; |
|
Құндылық: |
Бірлік және ынтымақ |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың мерзімі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин 4 мин |
Психологиялық ахуал «Қозғал»
Музыкалық сәлемдесу. Дауыс қыздыру жаттығу. Болжау әдісі: Оқушыларға салт-дәстүрге байланысты сурет көрсету. Оқушылардан не көріп тұрғандарын сұрау. Сабақтың мақсатымен таныстыру «Жалғастыр» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
«Stop motion» әдісі. Бейне ролик көрсету. |
Оқушылар аяқ қимылдары арқылы билеп кіреді. Әндетіп сәлемдеседі. Оқушылар дауыс қыздыру жаттығуын орындайды. Оқушылар «Болжау әдісі» арқылы тақырыпты анықтайды. Өткен тақырыпқа байланысты әндерді жалғастырады. |
«Комментарий» әдісі арқылы бағалау «Комментарий» әдісі арқылы бағалау Мұғалім тақырыпты ашу, ұлттық құндылықтардың дәріптелуін маңызын ашып айту. |
Үлестірілмелі парақтар, музыкалық аспап. Презентация Smart тақта Музыкалық аспап |
|
Сабақтың ортасы 5 мин 8 мин 5 мин 5 мин |
1 тапсырма.Тыңдау және талдау. Ой шақыру: Жаңашаланған жар-жар , «Беташар» әні ақпарат тыңдау. https://www.youtube.com/watch?v=iBrevB_qZpI жар-жар
Видеоматериалды көргенсоң талқылауға арналған сұрақтар:
2 тапсырма. Қолдану. Топтық жұмыс 1-топ. «ПОПС» әдісі арқылы тақырыпты талдайды. 2-топ. «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең құрастырады. 3-топ. «Жар-жар» әнінің 2 шумағын музыкалық аспаптарды қолдана отырып орыңданыз. 4-топ. «Стим технологиясы» арқылы ұрмалы және соқпалы аспап жасап «Жар-жар» әнін орындау. Сергіту сәті «Нейро жаттығуы» 3 тапсырма. Әнді үйрену және орындау. Муз. Н.Адамбеков, сөзі Т.Әшімовтың «Ата-дәстүр» әнін үйреніңіз. Ән айту ережесін сақтап, мәнерлеп орындаңыз. |
Сұрақтарға жауап береді. «Жар-жар», «Беташар» жырлары туралы қызықты ақпарат тындайды. Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды Әуеннің ырғағымен таратпа материалдарды қолдана отырып нейро жаттығуларын жасайды. Жаңа ән үйренеді. |
Дескриптор: - «Жар-жар», «Беташар» жырлары туралы ақпарат тыңдайды; - Өз ойымен бөліседі; Дескриптор: 1 – топ - «ПОПС» әдісі арқылы тақырыпты талдайды. 2 – топ - «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең құрастырады. 3 – топ - музыкалық аспаптарды қолданады; . -«Жар-жар» әнінің 2 шумағын орындайды. 4-топ. «Стим технологиясы» арқылы ұрмалы және соқпалы аспап жасап «Жар-жар» әнін орындайды. Дескриптор: - «Ата-дәстүр» әнін тыңдайды; - Әуеннің мәтінін талдайды; - Әнді жаттайды. |
«Жар – Жар» әні Алатау серiлерi Таратпа материал, шар, пластик ыдыстар, А4 қағаздар. Таратпа материалдар, Презентация Smart тақта
Музыкалық аспап фортепиано |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «educaplay» платформасы. «Қазағымның салт дәстүрлері» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қорытындылайды. Рефлексия: -бүгінгі сабақта не білдің? -қандай жұмыс жақсы өтті? -нәтижелерді қалай жақсартуға болады? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады. |
Сабақтың өң бойы мұғалімнің және топтардың «Комментарий» әдісі арқылы бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жаңғырған салт-дәстүр әндері
Жаңғырған салт-дәстүр әндері
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері мен заманауи музыкасы |
|
Педагогтің аты – жөні: |
Ерболат А.Е |
|
Күні: |
28.11.2024 |
|
Сынып: 53-топ |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңғырған салт- дәстүр әндері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.1.1 музыкалық жанр мен көркемдеуші құралдарды анықтап, тыңдалған шығарманы талдау; 5.1.3.1 әнді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу 5.3.1.1 өз жұмысын таныстыру, бағалау және жетілдіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлығы: Ұлттық дәстүрлер жайлы түсініктерін қалыптастырады, өз жұмысын таныстырады; Көпшілігі: Музыкалық аспаптар, дауыстар арқылы музыкалық импровизация жасайды; Кейбірі: Музыкалық өлшемдерді, тандалған шығарманы талдайды; |
|
Құндылық: |
Бірлік және ынтымақ |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың мерзімі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин 4 мин |
Психологиялық ахуал «Қозғал»
Музыкалық сәлемдесу. Дауыс қыздыру жаттығу. Болжау әдісі: Оқушыларға салт-дәстүрге байланысты сурет көрсету. Оқушылардан не көріп тұрғандарын сұрау. Сабақтың мақсатымен таныстыру «Жалғастыр» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
«Stop motion» әдісі. Бейне ролик көрсету. |
Оқушылар аяқ қимылдары арқылы билеп кіреді. Әндетіп сәлемдеседі. Оқушылар дауыс қыздыру жаттығуын орындайды. Оқушылар «Болжау әдісі» арқылы тақырыпты анықтайды. Өткен тақырыпқа байланысты әндерді жалғастырады. |
«Комментарий» әдісі арқылы бағалау «Комментарий» әдісі арқылы бағалау Мұғалім тақырыпты ашу, ұлттық құндылықтардың дәріптелуін маңызын ашып айту. |
Үлестірілмелі парақтар, музыкалық аспап. Презентация Smart тақта Музыкалық аспап |
|
Сабақтың ортасы 5 мин 8 мин 5 мин 5 мин |
1 тапсырма.Тыңдау және талдау. Ой шақыру: Жаңашаланған жар-жар , «Беташар» әні ақпарат тыңдау. https://www.youtube.com/watch?v=iBrevB_qZpI жар-жар
Видеоматериалды көргенсоң талқылауға арналған сұрақтар:
2 тапсырма. Қолдану. Топтық жұмыс 1-топ. «ПОПС» әдісі арқылы тақырыпты талдайды. 2-топ. «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең құрастырады. 3-топ. «Жар-жар» әнінің 2 шумағын музыкалық аспаптарды қолдана отырып орыңданыз. 4-топ. «Стим технологиясы» арқылы ұрмалы және соқпалы аспап жасап «Жар-жар» әнін орындау. Сергіту сәті «Нейро жаттығуы» 3 тапсырма. Әнді үйрену және орындау. Муз. Н.Адамбеков, сөзі Т.Әшімовтың «Ата-дәстүр» әнін үйреніңіз. Ән айту ережесін сақтап, мәнерлеп орындаңыз. |
Сұрақтарға жауап береді. «Жар-жар», «Беташар» жырлары туралы қызықты ақпарат тындайды. Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды Әуеннің ырғағымен таратпа материалдарды қолдана отырып нейро жаттығуларын жасайды. Жаңа ән үйренеді. |
Дескриптор: - «Жар-жар», «Беташар» жырлары туралы ақпарат тыңдайды; - Өз ойымен бөліседі; Дескриптор: 1 – топ - «ПОПС» әдісі арқылы тақырыпты талдайды. 2 – топ - «Синквейн» әдісі арқылы бес жолды өлең құрастырады. 3 – топ - музыкалық аспаптарды қолданады; . -«Жар-жар» әнінің 2 шумағын орындайды. 4-топ. «Стим технологиясы» арқылы ұрмалы және соқпалы аспап жасап «Жар-жар» әнін орындайды. Дескриптор: - «Ата-дәстүр» әнін тыңдайды; - Әуеннің мәтінін талдайды; - Әнді жаттайды. |
«Жар – Жар» әні Алатау серiлерi Таратпа материал, шар, пластик ыдыстар, А4 қағаздар. Таратпа материалдар, Презентация Smart тақта
Музыкалық аспап фортепиано |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «educaplay» платформасы. «Қазағымның салт дәстүрлері» деген тақырыпта өз ойларын ортаға салып, сабақты қорытындылайды. Рефлексия: -бүгінгі сабақта не білдің? -қандай жұмыс жақсы өтті? -нәтижелерді қалай жақсартуға болады? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады. |
Сабақтың өң бойы мұғалімнің және топтардың «Комментарий» әдісі арқылы бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз














