Жануарлар әлемі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Жануарлар әлемі

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар :Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың басым бөлігі:Мәтіндегі көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді,қазақ тілінің дыбыстық жүйесін ажыратады Кейбір оқушылар: Емлелік ерекшеліктерін сақтап, орфографиялық нормаға сай жазады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім

Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі. Лексика

Педагогтың аты-жөні

Танатарова Ж.Т.

Күні

06.11.2023

Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Жануарлар әлемі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру;
5.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар :Тыңдалған  мәтін  бойынша   сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың  басым бөлігі:Мәтіндегі  көтерілген   мәселе  бойынша  өз  ойын білдіреді,қазақ тілінің дыбыстық жүйесін  ажыратады

Кейбір оқушылар: Емлелік  ерекшеліктерін сақтап, орфографиялық нормаға сай  жазады.

Бағалау критерииі

Ана тілінің қызметін  анықтайды

Мәтіндегі ақпараттарды есте сақтап,  негізгі ойды табады

Қазақ тілінің дыбыстық жүйесін ажыратады.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ширату жаттығуы «Білезік» әдісі арқылы оқушыларға жағымды психологиялық ахуал тудырамыз.Оқушылар бірінің қолына бірі «Әрқашан...., ешқашан.....» деген тілек айтып білезік тағады. Сол білезік арқылы топқа бөлінеді «Қоян», «Түлкі», «Аю» сөздері сол білезікте жазулы тұрады

Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ






Ұялы телефон

Және интернет желілері

Кітап


Ортасы

1-тапсырма. Топпен жұмыс

1.Мәтін бойынша «Кейіпкердің бейнесі» әдісін орындау.

Ол үшін әр топ мәтіндегі бір жануардың суретін салып, сол туралы мәтіндегі ақпаратты ішіне жазады, ал сыртына өздері білетін ақпаратты жазады да постер арқылы қорғайды

Жануарлар – табиғат тартуының тамаша жаратылысы. Жануарлар туралы біле түссең, таңғаларлық деректерге тап боласың. Мысалы, құмырсқалар кішкентай болғанына қарамастан, өзінің салмағынан 60 есе ауыр жүкті көтере алады. Бұларды палуан құмырсқалар деп атайды. Қолтырауындар тас жейді. Осының арқасында асқорыту жүйесін күшейтеді, суда тепе-теңдікті ұстайды. Сондықтан олардың асқазаны басқа тамақтардан бөлек таспен де толтырылады. Ал піл тұмсығымен бөренелерді көтереді, гүлді зақым келтірмей суарады. Пілдердің сурет сала алатынын айтсайшы. Пілдер – дүниедегі ең ақылды жануарлар. Миының салмағы – 5 кг. Пілдер қуанышты да, қайғыны да сезеді. Оларды құралдармен жұмыс істеуге үйретуге болады. Тотықұстар сөйлей алады. Олар адамдардың сөзін мағынасыз қайталай бермейді, біздің сөзімізді ішінара түсіне алады. Ғалымдар тотықұстардың кіші мен үлкенді, ұқсас пен бөлекті ажырата алатындығын дәлелдеген. Көртышқандарды көре алмайды, соқыр деп ойлаймыз. Шын мәнінде олай емес, олардың аздаған көру қабілеті бар. Соның көмегімен көртышқандар жыртқыштардан қорғана алады. Олар көздері арқылы ауа ағынын сезе алады. Көртышқан қауіпті белгінің жақындағанын інінде жарықты көру арқылы біледі. Көбелектердің де иіс сезімі өте жақсы дамыған. Олар гүлдердің хош иісін ондаған шақырым қашықтықтан сезе алады. Мұрындары болмағандықтан, көбелектер иісті қанаттарының көмегімен сезеді. Ал құстардың алыс қашықтыққа өз бетімен ұшып барып, жаңылыспай ұшып келетіні де ойланарлық жайт.

(«Жануарлар әлемі». Балалар энциклопедиясы)

2-тапсырма. «Ыстық орындық» әдісі

Ортаға бір бала шығып, орындыққа отырады. Ал қалған оқушылар ортадағы балаға мәтін бойынша сұрақтар қояды. Осылайша балалар ауысып отырады.

3-тапсырма Топпен жұмыс

Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап «Жануарлар әлемі» тақырыбына хатты «Жануарларды қорғайтын қоғамына», «Экологқа» жазуға болады және жарнама, хабарландыру құрастырып жазу. Постер арқылы қорғайды

Рәсімделуі Тақырыпқа сәйкестігі Сауаттылығы Нұсқаулық Хат

(RAFT әдісі)

R – кім жазады

A – кімге жазасың

F –хат

T – тақырып

Хабарландыру

1. Тақырыбын анықта (іс-шара болуы керек)

2. Күні, өтетін уақыты, орны

3. Кімдер шақырылады

4. Кім ұйымдастырады

Жарнама

1. Нені жарнамалайсың?

2. Заттың сапалығына сендіретін және дәлелдейтін қысқа сөйлемдерді қолдану

3. Мекен-жайы, байланыс телефондары, жарнама берушінің есім


Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды

Тыңдалған ақпаратты жинақтайды көрсетеді

Әр оқушы өз ойын жеткізеді.

Тақырып бойынша тыңдалған мәтін мазмұнын

түсінеді.

Қойылған сұрақтарға жауап береді

Мәтін мазмұнын толық түсінеді және түсіндіреді Негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды.Қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам» әдісімен топтар бірін –бірі бағалайды.

Жасыл – өте жақсы

Сары – орташа

Қызыл – нашар



Қалыптастырушы бағалау «Шапалақ» әдісімен топтар бірін –бірі бағалайды.

Өз ойын нақты білдіре алады.

Негізгі ақпаратты дәлелдермен талдай алады.

Мәселе бойынша өз ойын білдіре алады.

Бағалау парақшасы (топтар бірін-бірі бағалайды)



Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау







































ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»




Бағалау парақшасын толтырады.



ҚБ Бағдаршам




Слайдар



















Ашық сұрақ-жауаптар

Сабақтың соңы


«5-5-1» әдісі арқылы сабақты қорытамыз.

Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы



Жануарлар – табиғат тартуының тамаша жаратылысы. Жануарлар туралы біле түссең, таңғаларлық деректерге тап боласың. Мысалы, құмырсқалар кішкентай болғанына қарамастан, өзінің салмағынан 60 есе ауыр жүкті көтере алады. Бұларды палуан құмырсқалар деп атайды. Қолтырауындар тас жейді. Осының арқасында асқорыту жүйесін күшейтеді, суда тепе-теңдікті ұстайды. Сондықтан олардың асқазаны басқа тамақтардан бөлек таспен де толтырылады. Ал піл тұмсығымен бөренелерді көтереді, гүлді зақым келтірмей суарады. Пілдердің сурет сала алатынын айтсайшы. Пілдер – дүниедегі ең ақылды жануарлар. Миының салмағы – 5 кг. Пілдер қуанышты да, қайғыны да сезеді. Оларды құралдармен жұмыс істеуге үйретуге болады. Тотықұстар сөйлей алады. Олар адамдардың сөзін мағынасыз қайталай бермейді, біздің сөзімізді ішінара түсіне алады. Ғалымдар тотықұстардың кіші мен үлкенді, ұқсас пен бөлекті ажырата алатындығын дәлелдеген. Көртышқандарды көре алмайды, соқыр деп ойлаймыз. Шын мәнінде олай емес, олардың аздаған көру қабілеті бар. Соның көмегімен көртышқандар жыртқыштардан қорғана алады. Олар көздері арқылы ауа ағынын сезе алады. Көртышқан қауіпті белгінің жақындағанын інінде жарықты көру арқылы біледі. Көбелектердің де иіс сезімі өте жақсы дамыған. Олар гүлдердің хош иісін ондаған шақырым қашықтықтан сезе алады. Мұрындары болмағандықтан, көбелектер иісті қанаттарының көмегімен сезеді. Ал құстардың алыс қашықтыққа өз бетімен ұшып барып, жаңылыспай ұшып келетіні де ойланарлық жайт. («Жануарлар әлемі». Балалар энциклопедиясы)





Жануарлар – табиғат тартуының тамаша жаратылысы. Жануарлар туралы біле түссең, таңғаларлық деректерге тап боласың. Мысалы, құмырсқалар кішкентай болғанына қарамастан, өзінің салмағынан 60 есе ауыр жүкті көтере алады. Бұларды палуан құмырсқалар деп атайды. Қолтырауындар тас жейді. Осының арқасында асқорыту жүйесін күшейтеді, суда тепе-теңдікті ұстайды. Сондықтан олардың асқазаны басқа тамақтардан бөлек таспен де толтырылады. Ал піл тұмсығымен бөренелерді көтереді, гүлді зақым келтірмей суарады. Пілдердің сурет сала алатынын айтсайшы. Пілдер – дүниедегі ең ақылды жануарлар. Миының салмағы – 5 кг. Пілдер қуанышты да, қайғыны да сезеді. Оларды құралдармен жұмыс істеуге үйретуге болады. Тотықұстар сөйлей алады. Олар адамдардың сөзін мағынасыз қайталай бермейді, біздің сөзімізді ішінара түсіне алады. Ғалымдар тотықұстардың кіші мен үлкенді, ұқсас пен бөлекті ажырата алатындығын дәлелдеген. Көртышқандарды көре алмайды, соқыр деп ойлаймыз. Шын мәнінде олай емес, олардың аздаған көру қабілеті бар. Соның көмегімен көртышқандар жыртқыштардан қорғана алады. Олар көздері арқылы ауа ағынын сезе алады. Көртышқан қауіпті белгінің жақындағанын інінде жарықты көру арқылы біледі. Көбелектердің де иіс сезімі өте жақсы дамыған. Олар гүлдердің хош иісін ондаған шақырым қашықтықтан сезе алады. Мұрындары болмағандықтан, көбелектер иісті қанаттарының көмегімен сезеді. Ал құстардың алыс қашықтыққа өз бетімен ұшып барып, жаңылыспай ұшып келетіні де ойланарлық жайт. («Жануарлар әлемі». Балалар энциклопедиясы)











«5-5-1» әдісі

- Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады.

- Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады.

- Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады.

-Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.















«5-5-1» әдісі

- Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады.

- Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады.

- Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады.

-Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.









«5-5-1» әдісі

- Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады.

- Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады.

- Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады.

-Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.11.2023
477
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі